۱۲ نکته مهم در چیدمان آشپزخانه

۱۲ نکته مهم در چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه نقش بسیار مهمی در طراحی داخلی خانه دارد. آشپزخانه قلب هر خانه است و دکوراسیون آن ناگزیر بر دیگر بخش‌های خانه تأثیرگذار است. به ویژه در آپارتمان‌های مدرن امروزی که هیچ حائلی میان فضای آشپزخانه و نشیمن یا حتی پذیرایی وجود ندارد. گرچه استانداردهای مشخصی در طراحی آشپزخانه وجود دارد اما هیچ چیز به اندازه راحتی و آرامش شخصی شما اهمیت ندارد. چیدمان وسایل آشپزخانه باید به گونه‌ای باشد که دسترسی به آنها با کمترین زحمت و انرژی و در کمترین زمان ممکن باشد. انتخاب رنگ آشپزخانه، بهینه سازی فضای آشپزخانه، انتخاب بهترین کابینت، اهمیت نور در آشپزخانه، انتخاب فرش آشپزخانه، انتخاب جزیره از جمله نکاتی است که ما در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم در چیدمان آشپزخانه

در انتخاب رنگ آشپزخانه سلیقه خود را نادیده نگیرید.

انتخاب رنگ آشپزخانه از مهمترین مراحل چیدمان آشپزخانه است. برای انتخاب بهترین رنگ آشپزخانه باید عوامل متعددی را بررسی کنید. میزان وسعت فضا، تناسب با طراحی کلی خانه، تناسب با سایر لوازم و البته سلیقه شخصی مهمترین این عوامل هستند. از لحاظ استانداردهای طراحی دکوراسیون مثلاً طیف رنگی مشخصی به عنوان بهترین رنگ برای آشپزخانه کوچک معرفی می‌شود. اما فراموش نکنید این شما هستید که قرار است ساعات طولانی را در این مکان سپری کنید. بنابراین بهترین رنگ سرامیک، بهترین رنگ کاشی و بهترین رنگ کابینت آشپزخانه رنگی است که از تلفیق استانداردهای طراحی با سلیقه شخصی شما انتخاب شود.

با قانون مثلث کار در آشپزخانه استاندارد شوید.

یکی از استانداردهای چیدمان آشپزخانه قانونی است که قانون “مثلث کار” نام دارد. یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی سه نقطه مهم در آشپزخانه هستند. در واقع هنگام آَپزی و نظافت بیشترین تردد میان این سه نقطه صورت می‌گیرد. لذا گفته می‌شود بهترین حالت چیدمان وسایل آشپزخانه این است که این سه وسیله در سه رأس یک مثلث قرار گیرند. به عبارت ساده‌تر با رعایت قانون مثلث کار شما در هنگام کار، مسیر کوتاه‌تری را طی خواهید کرد و کمتر خسته خواهید شد. بدیهی است رعایت قوانین ایمنی این وسایل مانند ضرورت فاصله یخچال از اجاق گاز و یا وجود فضای کافی در پشت یخچال نسبت به قانون مثلث کار اولویت دارند. بنابراین اگر به خاطر پلان خاص آشپزخانه یا محدودیت فضا امکان اجرای این قانون وجود نداشت می‌توانید از آن صرف‌نظر کنید.

بهینه سازی فضای آشپزخانه را در اولویت قرار دهید.

در اصول طراحی آشپزخانه مدرن، بهینه‌سازی فضا در اولویت اول قرار دارد. طراحی باید به گونه‌ای صورت گیرد که کلیه فضاهای موجود بالاترین کارایی را داشته باشند. البته تعیین کارایی فضاهای مختلف خانه ارتباط مستقیم با سبک زندگی افراد دارد. اما به عنوان یک قانون کلی می‌توان گفت هرچه فضاهای ذخیره‌سازی در بیشتر باشد بهتر است. در یک آشپزخانه کوچک ممکن است مجبور باشید یکی از از دیوارها را به طور کامل به کابینت اختصاص دهید. در این صورت باید ترفندهایی برای زیباسازی آشپزخانه به کار برید تا یک کابینت سراسری موجب دلگیر شدن فضا نشود.

بهترین کابینت را انتخاب کنید.

در چیدمان آشپزخانه سرویس کابینت مؤلفه اصلی کار محسوب می‌شود. طراحی کابینت، جنس کابینت و رنگ کابینت نمای اصلی آشپزخانه را ایجاد می‌کند. مهمترین نکات خرید سرویس کابینت عبارتند از:
– از کابینت پیش ساخته استفاده نکنید.
– در طراحی کابینت استفاده بهینه از فضا و البته دسترسی آسان را در اولویت قرار دهید.
– برای کوچکترین فضاهای موجود برنامه‌ریزی کنید.
– حتی المقدور فضاهای کاربردی را به فضای تزئینی تبدیل نکنید.
– از فضاهای پرت و بلا استفاده برای زیباسازی استفاده کنید.
– در انتخاب جنس و رنگ کابینت سبک زندگی خود را در نظر بگیرد. (به عنوان مثال اگر فرزند کوچک دارید انتخاب کابینت ضد خش و ضد لک منطقی‌تر است.)
– در انتخاب سطح رویه کابینت علاوه بر زیبایی، تمیزی آسان را نیز در نظر بگیرید.

از نور آشپزخانه غافل نشوید.

اهمیت نور در طراحی آشپزخانه
نورپردازی یکی از مهمترین اصول طراحی داخلی محسوب می‌شود. تمام اشکال و رنگها تنها با یک نورپردازی اصولی جلوه زیبایی دارند. در نورپردازی، بهره‌گیری از نور طبیعی در اولویت قرار دارد. امروزه اثبات شده از لحاظ روانشناسی نور طبیعی می‌تواند انگیزه و انرژی برای تلاش و حس رضایتمندی را افزایش دهد. پس اگر در محیط پنجره وجود دارد تلاش کنید بر مبنای بیشترین بهره‌برداری از نور طبیعی طراحی دکوراسیون را انجام دهید. برای تکمیل نور محیط نیز تنوع بسیار خوبی برای لوستر آشپزخانه در بازار وجود دارد. اما معمولاً لوسترهای ساده و مینی‌مال انتخاب بهتری هستند. البته ترفندهایی مانند بکارگیری نور مخفی و انتخاب درست تمرکز نور در زیباسازی آشپزخانه نقش بسزایی دارند.

بر اساس نیازها و کارکردها انتخاب کنید.

در چیدمان آشپزخانه طراحی فضا بر اساس نیاز یک نکته کلیدی محسوب می‌شود. در بهترین طراحی لزوماً کابینت‌های متعدد با فضای وسیع وجود ندارد. با یک طراحی اصولی می‌توان یک آشپزخانه کوچک را کاملاً متحول کرد. کافی است فهرستی از نیازهای اساسی خود را تهیه کرده و طراحی دکوراسیون را بر مبنای آن اجرا کنید. برخی از نکات کلیدی در طراحی آشپزخانه مدرن عبارتند از:
– فضای کابینت‌ها را متناسب با نیاز خود تقسیم‌بندی کنید.
– از دراورهای کشویی به جای کابینت‌های عمیق استفاده کنید.
– از وجود پریز برق در بخش‌های مختلف اطمینان حاصل کنید.
– از ایده‌های کاربردی برای وسایل پرمصرف مانند سطل زباله استفاده کنید. سطل زباله توکار یا سطل زباله کشویی یکی از این ایده های خلاقانه و کارآمد است.

اهمیت بهینه سازی فضا در آشپزخانه

لطافت و زیبایی فرش آشپزخانه را نادیده نگیرید.

برخی افراد تصور می‌کنند استفاده از زیرانداز با اصول چیدمان آشپزخانه مدرن تناقض دارد. در حالی که اگر خرید فرش آشپزخانه بر مبنای اصول زیبایی شناسی صورت گیرد می‌تواند مکمل دکوراسیون باشد. استفاده از فرش می‌تواند شما را از لکه‌گیری و خشک کردن مداوم کفپوش نجات دهد. ضمن اینکه یک فرش یا قالیچه و حتی گلیم می‌تواند کفپوش راحتی برای شما در مدت زمان طولانی که در آشپزخانه سپری می‌کنید فراهم می‌کند. می‌توانید با خرید یک گلیم فرش فانتزی یا فرش سه بعدی زیبایی و راحتی را در کنار هم داشته باشید.

در خرید سینک ظرفشویی آینده‌نگر باشید.

چیدمان سینک ظرفشویی در آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. سینک ظرفشویی یکی از نقاط کانونی است که ناخودآگاه آلودگی و استهلاک بیشتر و سریع تری دارد. بنابراین در انتخاب نوع سینک ظرفشویی و محل نصب آن بهتر است کارکرد و دوام آن را در نظر بگیرید. یک سینک بزرگ و براق شاید در روز اول جلوه بی‌نظیری داشته باشد اما در عمل به معنی فضای وسیعی است که هر روز باید وقت و انرژی زیادی برای تمیزی آن صرف کنید. پس شاید انتخاب یک سینک کوچک با شستشوی آسانتر و دوام بیشتر انتخاب بهتری باشد.

مقاله مرتبط: دکوراسیون داخلی منزل؛ نحوه طراحی داخلی همه بخش های منزل

از معجزه شلف آشپزخانه غافل نشوید

بدون شک رواج انواع شلف تحولی در چیدمان آشپزخانه ایجاد کرده است. انواع شلف و باکس دیواری و انواع شلف دکوری هم در افزایش کارایی و هم در افزایش زیبایی مؤثرند. نکات کلیدی در خرید شلف عبارتند از:
– برای فضاهای بلا استفاده شلف اختصاصی نصب کنید.
– از شلف های دکوری برای نظم دادن به وسایلی مانند قوطی های ادویه استفاده کنید.
– با استفاده از شلف‌های کاربردی برای وسایل پرمصرف، کانتر را خلوت کنید.
– از شلف‌های کوچک برای کنار سینک ظرفشویی و اجاق گاز استفاده کنید.
برای چیدمان وسایل آشپزخانه وسواس به خرج دهید.
بدون شک بی‌نظمی و شلوغی مهمترین معضل هر آشپزخانه است. راه‌حل این مشکل نیز در چیدمان آشپزخانه است. در واقع این معضل حاصل برداشت نادرست از لزوم در دسترس بودن وسایل پرکاربرد است. در دسترس بودن وسایل به معنی رها کردن آنها در محیط نیست. اگر در هنگام طراحی فضای مشخصی برای هریک از وسایل در نظر بگیرید هرگز گرفتار شلوغی و هرج و مرج نمی‌شوید. امروزه انواع نظم دهنده با طراحی زیبا و کارایی بسیار خوب در بازار وجود دارد. این ابزارها علاوه بر بهینه سازی فضا تأثیر بسزایی در آسایش شما دارند. انواع قفسه، شلف، قلاب‌های آویز و ظروف نگهدارنده برای این منظور کارایی بسیار خوبی دارند.

بهترین جزیره آشپزخانه را انتخاب کنید.

جزیره آشپزخانه یکی از بهترین ایده‌های چیدمان آشپزخانه مدرن است. این ابزار کاربردی از یک سو در افزایش میز کار و فضای ذخیره‌سازی مؤثر است. از سوی دیگر می‌تواند به عنوان یک نقطه کانونی نقش مؤثری در زیباسازی محیط داشته باشد. انواع جزیره اعم از جزیره ثابت، جزیره متحرک و جزیره دوبل می‌تواند فضای آشپزخانه را کاملاً متحول سازد. در نظر داشته باشید که باید به تناسب نیازهای خود و پلان آشپزخانه جزیره مناسب را انتخاب کنید.

از گیاهان در چیدمان آشپزخانه استفاده کنید.

استفاده از گلدان برای زیباسازی آشپزخانه
وجود گل و گیاه در هر فضایی طراوت و شادابی محیط را افزایش می‌دهد. استفاده از گلدان در آشپزخانه نیز یکی از بهترین گزینه‌های زیباسازی آشپزخانه محسوب می‌شود. به تناسب فضایی که در اختیار دارید می‌توانید یک باغچه کوچک سبزیجات داشته باشید یا از گیاهان آپارتمانی مقاوم در برابر نور و حرارت استفاده کنید.

سخن پایانی
آشپزخانه قلب خانه است تنها یک شعار نیست. در هر خانه بیشترین رفت و آمد در این فضا صورت می‌گیرد. چیدمان آشپزخانه می‌تواند این مسئله را تسهیل کند یا آن را به یک چالش دائمی تبدیل کند. نیازی نیست منتظر خرید خانه جدید یا فرصتی برای بازسازی باشید. می‌توانید این تغییرات را به صورت تدریجی اعمال کنید و از نتیجه نهایی آن شگفت‌زده شوید. با در نظر گرفتن نکات کلیدی طراحی آشپزخانه، آرامش و آسایش را در آشپزخانه شیک خود تجربه خواهید کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط