گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

همواره توصیه متخصصین و پزشکان این است که به تقویت سیستم ایمنی بدن خود در برابر باکتری ها و ویروس ها، قبل از دچار شدن به بیماری بپردازید. به عبارت دیگر، آنها بر شعار پیشگیری بهتر از درمان است، برای مقابله با عوامل بیماری زا تأکید دارند. از روش های مبارزه با انواع بیماری ها و ویروس ها می توان به تحرک و ورزش، مصرف گیاهان دارویی و همچنین تغذیه مناسب اشاره نمود. گیاهان مفید و مؤثری در طب سنتی جهت کمک به درمان بیماری های مختلف و تقویت سیستم دفاعی بدن وجود دارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن بپردازیم.

نحوه تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن

گیاهان دارویییکی از اصلی ترین فاکتورهای سلامتی، داشتن یک سیستم ایمنی قوی به شمار می رود. ولی سؤال اینجاست که آیا قدرت سیستم ایمنی بدن به ژنتیک برمی گردد یا به مسئله تقویت آن؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بعضی از مشکلات سیستم ایمنی تا حدودی به ژنتیک مربوط می شوند، ولی در کل سبک زندگی ما سبب تضعیف یا تقویت سیستم ایمنی بدن مان خواهد شد. به عنوان مثال، عدم تحرک، استرس بیش از اندازه، خواب نامنظم، استفاده از قند و شکر و رژیم غذایی نامناسب باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شده و بایستی راهکارهایی را جهت تقویت آن به کار بگیریم. ورزش کردن و پیروی از رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی، داشتن خواب منظم، دوری از استرس و همچنین مصرف داروهای گیاهی از جمله این راهکارها محسوب می شوند. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن خواهیم پرداخت.

کدام گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر هستند؟

کدام گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر هستندبر اساس تحقیقات انجام شده در سال های گذشته، برخی از گیاهان دارویی در بهبود و تقویت سیستم دفاعی بدن نقش بسزایی دارند. در این بخش قصد داریم بهترین و پر مصرف ترین گیاهان دارویی را جهت افزایش ایمنی بدن معرفی کنیم.

۱-زنجبیل

این گیاه دارویی می تواند کمک شایانی به تقویت سیستم ایمنی بدن با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود نماید. ترکیب فعال موجود در این گیاه به نام جینجرول نقش بسزایی در این زمینه دارد. بر اساس تحقیقات منتشر شده، این گیاه می تواند در مهار بعضی سرطان ها و جلوگیری از پیشرفت آنها مفید باشد. علاوه بر آن، زنجبیل به جهت برخورداری از ویژگی ضد باکتری و ضد ویروسی قادر به مبارزه با این عوامل بیماری زا خواهد بود. بنابراین، زنجبیل را می توان در گروه گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن قرار داد.

۲-گیاه سرخارگل یا آکیناسه

گیاه سرخارگلقرن هاست که مردم جهت تقویت سیستم ایمنی بدن خود از این گیاه بومی آمریکای شمالی استفاده می کنند. بر اساس مطالعات متعدد انجام شده، خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و همچنین تسکین دهندگی گیاه سرخارگل به اثبات رسیده است. امکان استفاده از این گیاه به صورت جوشانده وجود دارد و از آن به عنوان دشمن میکروب ها و ویروس ها یاد می شود.

۳-پونه کوهی

یکی از ادویه های خوشبو و خوش طعم که می توان از آن نام برد، پونه کوهی است. البته این گیاه دارای خواص درمانی زیادی از جمله ویژگی ضد التهابی، ضد قارچی، ضد میکروبی، ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی بوده و به نوعی سرکوب کننده سرطان و دیابت نیز به شمار می رود. از سوی دیگر توصیه خیلی از متخصصین طب سنتی مصرف پونه کوهی جهت افزایش مقاومت بدن در مقابل باکتری ها، ویروس ها و عفونت ها و در کل تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد.

۴-گیاه بابونه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بابونه است. بر اساس مطالعه انجام شده بر روی گیاه بابونه، مشخص شد که مصرف چای بابونه کمک شایانی به تقویت خواص ضد باکتری در بدن خواهد کرد. چرا که این دمنوش حاوی ترکیبات فنولی بوده و حفاظت از بدن در مقابل عوامل بیماری زا و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب را به همراه دارد. علاوه بر آن، چای بابونه به جهت داشتن آپی ژنین می تواند به مقابله با سلول های سرطانی پستان، دستگاه گوارش، رحم، پروستات و پوست بپردازد. همچنین نوشیدن مرتب چای بابونه سبب کاهش ابتلا به سرطان تیروئید به میزان چشمگیری خواهد شد.

۵-آویشن

این گیاه دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، از ویتامین A و C به میزان فراوانی تشکیل شده است. همچنین آویشن حاوی مقادیر زیادی از مواد معدنی مانند آهن، مس، منگنز و فیبر بوده که همگی این مواد کمک شایانی به تقویت سیستم ایمنی بدن خواهند کرد. علاوه بر آن، آویشن به دلیل داشتن ترکیبات کارواکرول و تیمول دارای خاصیت ضد میکروبی قوی است. البته بوی خاص این گیاه نیز از همین ترکیبات نشأت می گیرد. همچنین فلانوئیدهای موجود در این گیاه به آن خاصیت ضد میکروبی و التهابی می بخشند. آویشن توانایی مقابله با عفونت های ایجاد شده در دستگاه تنفسی را که سبب بروز ورم لوزه و برونشیت می شوند، دارد.

۶-دارچین

یکی دیگر از گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، دارچین است. سینامالدئید موجود در دارچین کلسترول بد خون، قند خون و تری گلیسیرید را کاهش می دهد و کلسترول خوب خون را بالا می برد. این ادویه نقش مؤثری در درمان سرطان، به علت کاهش روند خونرسانی به تومورها داشته و مصرف آن در بلند مدت قند خون را متعادل خواهد کرد.

۷-گیاه عناب

گیاه عناباین گیاه دارای فواید زیادی برای سلامتی انسان ها بوده و امکان مصرف آن به صورت تازه و خشک شده وجود دارد. این میوه حاوی ترکیبات ارگانیک و آنتی اکسیدان های قوی است و فواید بی شماری برای بدن دارد. عناب سرشار از ویتامین A و C می باشد و فیتون ها و پلی فنول ها به عنوان آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه، از ایجاد استرس اکسیداتیو در سلول ها جلوگیری کرده و رادیکال های آزاد را خنثی می کنند. علاوه بر آن، این آنتی اکسیدان ها سبب تنظیم تولید سیتوکین های التهابی شده و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهد کرد. همچنین خواص ضد آنافیلاکتیک و ضد حساسیت عناب، آزاد شدن هیستامین را سرکوب می کند. بنابراین، عناب را می توان یکی از گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن به شمار آورد.

۸-جینسینگ

گیاه جنسینگ را نیز می توان جزء گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن دانست. این گیاه عملکرد غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و غدد فوق کلیوی را تقویت کرده و نقش مؤثری را در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی و کاهش استرس ایفا خواهد کرد. علاوه بر آن، جینسینگ می تواند سبب تقویت عملکرد سلول های سفید خون از قبیل ماکروفاژها، سلول های B و T شود.

۹-قارچ گانودرما (Ganoderma lucidum)

قارچ گانودرمااز دیگر گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن می توان به قارچ گانودرما اشاره کرد. این گیاه سبب افزایش سرعت بهبود بیماری از طریق بازسازی خون و تقویت انرژی می گردد. همچنین این گیاه دارویی با افزایش سطح گلبول های سفید خون، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و باعث توقف رشد باکتری ها و ویروس ها خواهد شد. این گیاه می تواند بیماری هایی از قبیل افسردگی، سرطان و غیره را درمان کند. از ترکیبات تشکیل دهنده قارچ گانودرما می توان به بتاگلوکان ها، تری تروپن ها، استرول های گیاهی، پلی ساکاریدها، فیبر و مواد معدنی همچون اسیدهای آمینه و ویتامین ها اشاره نمود.

سخن پایانی
سیستم ایمنی بدن به صورت هوشمندانه قادر به محافظت از بدن ما در مقابل عوامل بیماری زا است. اما در پیش گرفتن یکسری عادات نادرست و پیروی از سبک زندگی ناسالم، سبب تضعیف ایمنی بدن خواهد شد. با این حال، جای نگرانی نیست، چرا که با ایجاد تغییر در سبک زندگی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن با داروهای گیاهی می توان مقاومت بدن را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

شما از درمان گیاهی استفاده می کنید؟ از چه گیاه دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود استفاده می کنید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *