کشیده‌ ترین بدن جام: پل سه و نیم متری صعود (عکس)

کشیده‌ ترین بدن جام: پل سه و نیم متری صعود (عکس)

دومینیک لیواکوویچ، دروازه‌بان ۲۷ ساله تیم ملی کرواسی، شب فوق‌العاده‌ای برابر ژاپن داشته و سه پنالتی گرفت.

به گزارش “ورزش سه”، در شرایطی که به نظر می رسد تیم ملی ژاپن مانند بازی های قبلی خود در جام جهانی این بار نیز قصد داشت با دادن توپ و میدان به حریف و تکیه بر ضدحملات به برتری برسد، اما این بار نقشه آنها نقش بر آب شد. نماینده شایسته قاره آسیا در اواخر نیمه اول توسط دایزن مائدا به گل رسید و با برتری ۰-۱ راهی رختکن شد، اما در همان اوایل نیمه دوم ایوان پریشیچ با ضربه ای تماشایی دروازه ژاپن را باز کرد. در نهایت تلاش دو تیم در ۹۰ دقیقه بی نتیجه ماند و برای اولین بار یک بازی در جام جهانی ۲۰۲۲ به وقت اضافی کشیده شد.

بیشتر بخوانیم: آمار شوکه کننده فیفا علیه لواندوفسکی و مسی!

در طول ۳۰ دقیقه وقت اضافی نیز اگرچه تیم ملی کرواسی تیم برتر میدان بود، اما آنها نتوانستند دروازه گوندا را برای بار دوم باز کنند و بازی به ضربات پنالتی کشید. اما اینجا بود که دومینیک لیواکوویچ در نقش یک منجی برای زلاتکو دالیچ ظاهر شد و با مهار سه ضربه پنالتی بازیکنان ژاپن، یک تنه تیمش را به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی برد.

دومینیک لیواکوویچ

دروازه بان قدبلند کرواسی جوری درون دروازه ایستاده بود که انگار تمام فضا را پوشانده و حتی میلیمتری فضا برای گلزنی بازیکنان حریف نمی داد
ابتدا این مینامینو بود که پشت اولین ضربه قرار گرفت، اما ضربه زمینی این بازیکن مشهور به سمت چپ را دروازه‌بان کرواسی دفع کرد. میتامو زننده دومین پنالتی زن ژاپن بود و او نیز سمت چپ را انتخاب کرد، اما باز هم دومینیک لیواکوویچ با عکس العملی تماشایی موفق شد ضربه او را مهار کند. در ادامه آسانو تنها بازیکنی بود که سنگربان کرواسی را فریب داده و موفق به گلزنی شد. یوشیدا، کاپیتان تیم ملی ژاپن، پشت ضربه چهارم قرار گرفت و او نیز ضربه خود را به سمت چپ زد که دومینیک لیواکوویچ باز هم در مهار توپ موفق ظاهر شده و کار حریف را تمام کرد.

بیشتر بخوانیم: وضعیت مبهم فغانی در جام جهانی

دومینیک لیواکوویچ پس از ریکاردوی پرتغالی در سال ۲۰۰۶ در مقابل انگلیس و دانیل سوباسیچ کرواسی برابر دانمارک در سال ۲۰۱۸، تبدیل به سومین دروازه‌بانی در تاریخ شد که در ضربات پنالتی در جام جهانی سه ضربه را مهار می کند.

خوشحالی دروازه بان کرواسی از مهار سه پنالتی

همچنین کرواسی در هر دو ضربات پنالتی قبلی خود در جام جهانی در مقابل دانمارک و روسیه در سال ۲۰۱۸ پیروز شده بود و این اتفاق امروز نیز رخ داد. اما ژاپن در تنها ضربات پنالتی خود در این رقابت ها مقابل پاراگوئه در سال ۲۰۱۰ شکست خورده بود و امروز نیز سرنوشت همینگونه رقم خورد.

لوکا مودریچ که در دقیقه ۷۸ تعویض شده و ادامه بازی را از روی نیمکت تماشا کرد، اینگونه بابت درخشش دروازه بان کرواسی از او تشکر می کند.

تشکر مودریچ از دروازه بان کرواسیمنبع: ورزش۳

درباره نویسنده

مطالب مرتبط