کتاب بیگانه اعجاب انگیز و بی نظیر

کتاب بیگانه اعجاب انگیز و بی نظیر

خواندن کتاب یک فرهنگ بسیار عالی در بین جوامع امروزی می باشد. شما با خواندن کتاب علاوه بر این که می توانید وارد دنیای پر از رمز و راز کتاب‌ ها شوید، می توانید ذهن خود را باز کرده و اطلاعات تان را نیز بسیار افزایش دهید. یکی از کتاب های بسیار پرطرفدار که اکثر افراد آن را خوانده و از نگارش بی نظیر آن لذت برده اند، کتاب بیگانه اثر آلبر کامو می باشد.

می‌ توان گفت کتاب بیگانه (The Stranger) یکی از بهترین و شاهکار ترین کتاب های آلبر کامو در طول تاریخ نویسندگی اش است. همچنین جزو ده رمان برتر جهان نیز می باشد. این رمان در سال ۱۹۴۰ به اتمام رسید و در سال ۱۹۴۲ منتشر شد. انتشارات گالیمار توانست کتاب بیگانه را منتشر کند. آلبر کامو در این رمان توانست یک زندگی پوچ را برای خواننده تداعی کند و تجربه یک احساس پوچ را برای افراد زنده سازد‌.

بیشتر بخوانیم: ده رمان برتر جهان را می‌شناسید؟

می‌ توان گفت آلبر کامو سه کتاب حول و حوش محور پوچی نوشته است. این کتاب ها شامل: کالیگولا، افسانه سیزیف و بیگانه می باشند. این کتاب ها در کنار همدیگر می توانند یک درک بسیار عالی در رابطه با پوچی را به خواننده بدهند. شما با خواندن این کتاب می توانید با دیدگاه آلبر کامو در رابطه با نحوه برخورد صحیح با مسائل پوچی آشنایی پیدا کنید.

آلبر کامو نویسنده ای تکرار نشدنی

قبل از پرداختن به معرفی و بررسی کتاب بیگانه بهتر است در رابطه با نویسنده این کتاب صحبت کنیم.

آلبر کامو (Albert Camus) در سال ۱۹۱۳ به دنیا آمد. پدرش الجزایری و مادرش اسپانیایی بود. آلبر کامو تمام کودکی خود را به همراه مادرش در یکی از محله‌ های فقیرنشین الجزیره زندگی کرد. پدرش در سال ۱۹۱۴ یعنی در زمان یک سالگی کامو در جنگ جهانی اول کشته شده بود.

آلبر کامو

مادر کامو توانست نقش بسیار پررنگی در زندگی این نویسنده داشته باشد و جایگاه مادرش در کتاب‌ های او نیز بسیار قابل لمس و مشهود می باشد. می‌ توان گفت اوج شهرت آلبر کامو با انتشار رمان بیگانه شروع شد. آلبر کامو توانست در سال ۱۹۵۷ برنده جایزه نوبل ادبیات شود و در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد. شما می توانید آثار این نویسنده بی بدیل را خوانده و با دنیای جدید و بی سابقه ای روبرو شوید.


معرفی کتاب بیگانه اثر آلبر کامو

کتاب بیگانه اثر آلبر کامو

می توان گفت یکی از تکان دهنده ترین و ماندگارترین اثر ها در دنیای ادبیات کتاب بیگانه اثر آلبر کامو می باشد. شما می توانید با خواندن این کتاب تاثیرات بی‌ نظیر آن را بر روی خود مشاهده نمایید. این رمان روایتگر زندگی مرد جوانی مجرد می باشد که کارمند است و در الجزایر زندگی می کند.

به طور کلی از گذشته این شخصیت در کتاب حرفی گفته نشده است. ولی بر اساس داستان و نگارش کتاب خواننده متوجه می‌ شود که این شخصیت با مادرش در یک آپارتمان زندگی می کند و پدرش را هرگز ندیده است.

شخصیت اصلی داستان بعد ها نیز مادرش را به خانه سالمندان می فرستد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این شخصیت ارتباط بسیار نزدیک و تنگاتنگی با مادرش داشته است، اما به ناچار این تصمیم را می گیرد.

کتاب بیگانه را می توان به چند بخش تقسیم کرد. شما در بخش اول این کتاب می توانید با شخصیت‌ های دیگر داستان مانند همسایه‌ های مورسا آشنا شوید. این همسایه ها می توانند نقش تعیین کننده ای در داستان داشته باشند. بخش دوم کتاب در دادگاه و زندان جریان پیدا می‌ کند و شما می توانید در این بخش واکنش انفعالی موثری را مشاهده نمایید. به طور کلی مهمترین فصل این کتاب فصل پایانی آن می باشد که شما می توانید به درک درستی از طرز فکر آلبر کامو در کتاب بیگانه برسید.

مورسو در زندان با کشیش همصحبت می‌ شود و از پوچ بودن زندگی خود صحبت می کند. شخصیت این داستان اعتقاد دارد که زندگی همه انسان ها پوچ است و مرگ در انتظار همه می باشد. او اعتقادی به خدا ندارد و همواره دنیای بعد از مرگ را انکار می‌ کند. او مثل یک انسان پوچ می باشد. اما می‌‌توان یک نکته بسیار مهم در شخصیت مورسو را پیدا کرد و آن شفاف و صریح بودن این آدم می باشد. دارای شخصیتی بسیار رک و راست می باشد. حتی اگر موضوعی به ضررش تمام شود او به آن موضوع اقرار می کند‌. مورسو در هر شرایطی حقیقت را بیان می کند.

البته باید بدانید او یک شخصیت ضد اجتماعی نیز دارد. اما به صورت کلی دارای یک شخصیت بسیار قوی و عمیق می باشد. مورسو شخصیتی بی اعتنا به دیگران دارد و مفاهیم مختلفی مانند آزادی، مرگ، عدالت،عشق و .‌.. هیچ تاثیری بر روی شخصیت قوی او نمی گذارد.


خلاصه کتاب بیگانه

خلاصه کتاب بیگانه

همانطور که گفته شد این کتاب یک اثر شاهکار و تکرار نشدنی است. شخصیت اول این کتاب مورسو می باشد که دارای شخصیتی قوی و بسیار صریح است. این انسان به خدا و زندگی بعد از مرگ هیچ اعتقادی ندارد. او به تمام اتفاقات زندگی بی اعتنا می باشد و هیچ موضوعی برای او در زندگیش اهمیت ندارد. عشق، مرگ عزیزان و هیچ موضوع دیگری نمی تواند احساسات این مرد بی تفاوت را برانگیزد.

زندگی این مرد تنها به کار کردن در اداره، خوردن و خوابیدن و نوشیدن، سیگار کشیدن و گاهی ارتباطات سطحی که با زنان دیگر دارد خلاصه می شود. مورسو از این پوچ بودن زندگی گلایه می‌ کند و معتقد است زندگی هیچ هدف و غایتی ندارد. خواننده نیز با این طرز فکر همصدا می شود و در نهایت به یک نتیجه بسیار عالی دست پیدا می‌ کند و آن داشتن یک انگیزه قوی برای پیدا کردن معنای اصلی زندگی است.

داستان این کتاب از جایی شروع می‌ شود که مورسو برای دریافت جنازه مادرش به سمت خانه سالمندان با قطار سفر می کند. وقتی به خانه سالمندان می رسد در هنگام دیدن جسد مادرش متوجه می‌ شود که قبلا مادر او درون تابوت مهر و موم شده است. مورسا مراقب تابوت مادرش بیدار می ماند و با یک سرایدار پرحرف تمام صبح صحبت می کند و فقط تا صبح قهوه می نوشد و سیگار می کشد. بعد از این اتفاق مورسو به محل زندگی خود برمی‌ گردد و یک شب را با ماری معشوقه خود می گذراند. بعد از گذشتن اتفاق‌ هایی مورسا بدون هیچ دلیلی برادر معشوقه دوست خود را مورد هدف گلوله قرار می‌ دهد و به همین دلیل او به زندان انداخته می شود.
مورسو پشیمانی در این رابطه ندارد. قاضی دادگاه از او می خواهد که به خدا ایمان بیاورد. اما او اعتقاد دارد که خدا وجود ندارد و از این موضوع امتناع می‌ کند. در نهایت قاضی او را به ضد مسیح بودن محکوم می کند. بر اساس شواهد و اتفاقاتی که افتاده است، دادگاه او را هیولا می‌ خواند و عدم وجود احساس اخلاقی او را تایید کرده و مورسو را برای جامعه تهدید می داند.


جملات کتاب بیگانه آلبر کامو

جملات کتاب بیگانه آلبر کامو

کتاب بیگانه سرشار از جملات زیبا و پر از معنی می باشد. اگر خواننده اندکی در این جملات دقت کند می تواند به پر معنی بودن آن برسد. این جملات می‌ توانند در بعضی مواقع یک تلنگر بسیار عالی برای افرادی باشد که شخصیت شبیه به شخصیت اول کتاب دارند.

آن ها می‌ توانند از جملات پر از معنی و پر از رمز و راز این کتاب بهره برده و مسیر زندگی خود را تا حدود بسیار زیادی تغییر دهند. در نظر داشته باشید شخصیت اول این داستان بی تفاوت به تمام وقایع زندگی بوده است. این انسان از عدم وجود احساس عاطفی رنج می‌ برده است. انسان های بسیار زیادی بودند که این کتاب را چندین بار خوانده و هر بار چیز جدیدی از این کتاب آموخته اند. به طور کلی این کتاب یک کتاب غیر احساسی می باشد. این کتاب توانسته است زندگی بسیاری از انسان‌ ها را تغییر دهد.

جمع بندی

در مطالب بالا سعی کردیم تا حدودی در رابطه با کتاب بیگانه آلبر کامو اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. ترجمه های مختلفی برای کتاب بیگانه در نظر گرفته است. اولین ترجمه این کتاب توسط علی اصغر خبر زاده می باشد. جلال آل احمد ویراستاری و نگارش این ترجمه را انجام داده است. می توان معروف ترین نسخه و بهترین ترجمه کتاب بیگانه را همین ترجمه دانست. این ترجمه بسیار روان می باشد. همچنین دارای اصطلاحات خودمانی و روان است و توانسته است دید مخاطب را نسبت به متن بسیار باز کند.

شما می‌ توانید بین جملات ترجمه رنگ و بویی از نگارش و قلم جلال آل احمد را مشاهده کنید. همین موضوع می تواند بر شیرینی این اثر بیفزاید. شما بعد از خواندن یک الی دو فصل از این کتاب فراموش می کنید که کتابی خارجی را در دست دارید. این موضوع نیز به دلیل ترجمه بسیار دقیق و روان به زبان فارسی می باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط