آشنایی با اصول چیدمان مبل در اتاق پذیرایی

آشنایی با اصول چیدمان مبل در اتاق پذیرایی

این روزها بسیاری از مردم به سبک دکوراسیون اتاق پذیرایی خودشان اهمیت می دهند و برای رسیدن به بهترین نتیجه، از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده می کنند. چیدمان مبل در منزل، یکی از مهم ترین اقداماتی است که می توان برای زیباسازی دکوراسیون انجام داد؛ اما آیا می دانید که چگونه باید چیدمان مبلمان منزل را انجام دهید؟ احتمالا می گویید، بله! ما می دانیم که چگونه باید مبلمان را در منزل خودمان بچینیم. ولی در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که احتمالا در هنگام چیدمان انواع مبل پذیرایی، به آن ها توجه نداشته اید.

اصول چیدمان مبل در اتاق پذیرایی

اصول چیدمان مبل در اتاق پذیرایی چگونه است؟

اگر به دنبال این هستید که سبک طراحی داخلی اتاق پذیرایی خود را به صورت اصولی انتخاب کنید، احتمالا نیاز به در نظر گرفتن اصول چیدمان مبلمان منزل را دارید. نحوه چیدمان مبل بر اساس نوع مبل و سبک طراحی داخلی شما تعین می شود؛ اما شما می توانید با در نظر گرفتن ۵ نکته زیر، مراحل چیدمان انواع مبلمان را برای اتاق پذیرایی انجام دهید. پس سعی کنید که با کمی دقت این مقاله را مطالعه کنید تا از زیبایی چیدمان در اتاق پذیرایی خودتان شگفت‎ زده شوید.


۱) در نظر گرفتن یک نقطه کانونی برای چیدمان انواع مبل

یک نقطه کانونی برای چیدمان انواع مبل در منزل شما باید در نظر گرفته شود. نقطه کانونی می تواند شومینه، میز پذیرایی و هر چیز دیگری که در مرکز توجه است، باشد. با در نظر گرفتن این نقطه کانونی، می توانید مراحل چیدمان انواع مبل پذیرایی را به صورت اصولی تر انجام داد.
این نقطه کانونی نباید حتما در مرکز خانه شما باشد. شما می توانید این نقطه کانونی را هر جایی در نظر بگیرید. به طور مثال، ممکن است نقطه کانونی شما برای چیدمان مبلمان منزل، یک قاب عکس باشد و این قاب عکس نیز در بخشی از اتاق پذیرایی شما قرار داده شده باشد. در این صورت می توانید مبلمان را در اطراف قاب عکس قرار دهید و اجازه دهید تا مرکز توجه، در این محیط باشد.

۲) در نظر گرفتن سبک طراحی داخلی برای چیدن مبلمان

سبک طراحی داخلی منزل خود را برای چیدمان مبلمان منزل در اتاق پذیرایی در نظر بگیرید. به طور کلی، سبک طراحی داخلی را می توان به دو دسته کلاسیک و مدرن تقسیم بندی کرد. در سبک طراحی داخلی مدرن، نظم اهمیت زیادی دارد. همه چیز باید در عین سادگی چیدمان شده باشند؛ اما این بدین معنی نیست که می توانید هر مبلی را در هر مکانی قرار دهید. سعی کنید که مبلمان مدرن را در سبک طراحی مدرن منزل خودتان، به صورت اصولی چیدمان کنید. اجازه دهید تا مبلمان در دور یکدیگر قرار گیرند و فضایی از خانه خالی باشد. این کار به دور هم بودن شما در خانه کمک بیشتری می کند.

در نظر گرفتن سبک طراحی داخلی برای چیدن مبلمان


اما اگر سبک طراحی داخلی منزل شما کلاسیک و قدیمی و فاخر است، باید به سراغ مبلمان کلاسیک و سلطنتی بروید که هم سایز بزرگ تری دارند و هم نحوه چیدمان آن ها متفاوت است. قرار دادن مبلمان سلطنتی در کنار هم و ایجاد تقارن میان آن ها، اهمیت بسیار زیادی دارد. شما می توانید این سبک از مبلمان را دور تا دور اتاق پذیرایی خودتان قرار دهید. در این صورت فضای اتاق پذیرایی شما رسمی تر خواهد شد.


۳) در نظر گرفتن راحتی افراد در هنگام نشستن روی مبلمان

قرار نیست همه اصول چیدمان مبل روی ظاهر منزل شما بچرخند. به هر حال، شما باید راحتی خودتان و اعضای خانواده خود را در هنگام نشستن روی مبلمان در نظر بگیرید. مهمانان شما باید در هنگام ورود به منزل و نشستن روی مبل احساس راحتی داشته باشند. پس لازم است که در هنگام چیدمان انواع مبل، به این موضوع توجه کنید و میزهای پذیرایی را با فاصله ۲۰ الی ۳۵ سانتی متری از مبل قرار دهید. محل رفت و آمد مشخصی برای عبور از میان مبل ها، باید وجود داشته باشد. در این صورت، نشستن روی مبلمان راحت تر خواهد بود و افراد می توانند با سهولت بیشتری، در میان آن ها حرکت کنند.


۴) نظم و انضباط در طراحی چیدمان مبلمان منزل

نظم و انضباط در طراحی چینش مبلمان منزل اهمیت بسیار زیادی دارد. در حالی که برخی از افراد تصور می کنند، می توانند در چیدمان انواع مبل، نظم و انضباط را رعایت نکنند و بدون تقارن مراحل چیدمان انواع مبلمان را انجام دهند، ما می گوییم این کار عملا غیر ممکن است. دلیل این موضوع هم این است که حتی در چیدمان بی نظم مبل، یک نظم خاصی وجود دارد. پس شما باید بدانید که قرار است مبل ها را چه جایی قرار دهید. سعی کنید که تقارن را برای انواع مبلمان حفظ کنید. به طور مثال، یک مبل را روبروی یک مبل دیگر قرار دهید. در این صورت، افراد می توانند در هنگام نشستن روی مبل، با هم معاشرت بهتری داشته باشند.

نظم و انضباط در طراحی چیدمان مبلمان منزل


بی نظمی که در چیدمان انواع مبل وجود دارد، می تواند منزل شما را شلخته و شلوغ جلوه دهد. پس سعی کنید که برای طراحی و چیدمان انواع مبل پذیرایی، دقت کافی داشته باشید و نظم را در نظر بگیرید. هر یک از انواع مبلمان باید در جای خاص خودشان قرار گیرند.


۵) تاثیر محل قرارگیری فرش و چیدمان مبل روی آن

و اما به عنوان آخرین اصل برای چیدمان انواع مبل پذیرایی، باید بر روی فرش و تاثیر آن روی چیدمان انواع مبل صحبت کنیم. اگرچه بسیاری از افراد ترجیح می دهند که مبلمان را روی فرش بچینند، اما سبک طراحی منزل به شما این اجازه را می دهد تا فرش را در جلوی مبلمان قرار دهید.
اگر از فرش های قیمتی و دستباف استفاده می کنید، می توانید مبلمان را دور این فرش ها قرار دهید. به طوری که پایه های مبل روی فرش ها قرار نگیرند. اگر سبک طراحی داخلی منزل شما مدرن است، می توانید یک فرش کوچک را جلوی مبلمان قرار دهید. در این صورت ممکن است فقط بخش کمی از پایه های مبل روی فرش قرار گیرند یا اصلا پایه ها روی فرش قرار داده نشوند.
اما در سبک طراحی داخلی کلاسیک، باید توجه بیشتری به انتخاب فرش و مبل شود. اگر کف اتاق پذیرایی شما کفپوش مناسبی قرار دارد، می توانید از فرش های کوچک برای اتاق پذیرایی خودتان استفاده کنید؛ اما اگر کفپوش مطابقت چندانی با سبک طراحی داخلی کلاسیک ندارد، می بایست از فرش های بزرگ تر استفاده کنید. در این صورت امکان قرار دادن پایه های مبل روی فرش وجود دارد.

بیشتر بخوانیم: راهنمای انتخاب بهترین رنگ اتاق پذیرایی

آیا نوع مبل در چیدمان آن تفاوت ایجاد می کند؟

حال که با اصول چیدمان مبل در اتاق پذیرایی آشنا شدید، شاید این سوال برای شما مطرح شود که نوع مبل در چیدمان آن تفاوتی ایجاد می کند؟ احتمالا در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بستگی به سلیقه و نظر شما دارد. برخی از افراد در مورد چیدن مبلمان سخت نمی گیرند و سعی می کنند که با توجه به سلیقه و نظر خودشان، این کار را انجام دهند؛ اما برخی از افراد نیز ترجیح می دهند که چیدمان مبل را بر اساس سبک طراحی داخلی خانه و حتی نوع مبل انجام دهند. پس همه چیز بستگی به شما دارد.


• چیدن مبلمان سلطنتی

مبلمان سلطنتی

برای چیدمان انواع مبل سلطنتی باید به نظم و تقارن توجه بسیار زیادی داشته باشید. بهتر است که مبل سلطنتی ۳ نفره در مرکز توجه قرار گیرد و دیگر مبل های را در مکان های دیگر قرار دهید. می توان مبلمان سلطنتی را به صورت خطی چیدمان کرد تا هم زیبایی مبلمان بیشتر باشد، هم نمای خاصی داشته باشد.


• چیدن مبلمان مدرن

مبلمان مدرن که سبک خاصی از مبلمان جدید و امروزی هستند، می توانند برای خانه های مدرن گزینه بسیار ایده آلی باشند. این سبک از مبلمان را می توان بر اساس طراحی داخلی چیدمان کرد. چیدمان مبلمان مدرن در اتاق پذیرایی، باید با نظم خاصی انجام شود؛ اما نیازی به در نظر گرفتن تقارن نیست. شما می توانید بدون اینکه سبک خطی را در چیدمان خود ایجاد کنید، این سبک از مبلمان را در اتاق پذیرایی خود بچینید.


• چیدن مبلمان ال

قبل از خرید مبلمان ال، باید به فضای داخل خانه خودتان توجه کنید. این سبک از مبلمان بیشتر برای خانه هایی مناسب هستند که دارای فضای گوشه ای زیادی هستند. اگر بسیاری از فضاهای منزل شما به دلیل گوشه بودن، بلااستفاده هستند، می توانید اقدام به خرید مبلمان ال کنید. مبلمان ال باید در بخش های منزل که امکان قرار دادن انواع مبلمان دیگر در آن وجود ندارد، مورد استفاده قرار گیرد. سعی کنید که تمامی بخش های مبلمان ال را در کنار هم قرار دهید. اجازه دهید تا مبلمان به دیوار بچسبند تا بتوانید از فضای اتاق پذیرایی خود حداکثر استفاده را ببرید.

مبلمان ال

سخن پایانی

در این مقاله در مورد چیدمان مبل و تاثیر آن در زیبایی سبک طراحی داخلی صحبت کردیم. اگر به دنبال حفظ زیبایی اتاق پذیرایی خودتان هستید، توصیه می کنیم که با توجه به اصول توضیح داده شده، مراحل چیدمان انواع مبل کلاسیک، مدرن و سلطنتی را انجام دهید. در نهایت فراموش نکنید که زیبایی مبلمان تاثیر زیادی روی زیبایی منزل شما دارند. پس برای انتخاب بهترین سبک مبلمان، کمی وسواس به خرج دهید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط