ورزش برای واریس (ورزش های مفید و مضر برای درمان واریس)

ورزش برای واریس (ورزش های مفید و مضر برای درمان واریس)

واریس از جمله بیماری های رایج به خصوص در خانم هاست که در اکثر موارد به دلیل نشستن های طولانی مدت یا ایستادن های طولانی، به وجود می آید. برخی از خانم ها که به رگ های واریسی مبتلا هستند، از ترس اینکه وضعیت خودشان را بدتر کنند، ورزش انجام نمی دهند. اما ورزش برای واریس نه تنها مضر نیست، بلکه فواید بسیار زیادی را نیز به دنبال دارد. فقط باید بدانید که برای درمان واریس پا با ورزش، چه کاری انجام دهید.
داشتن ورزش روزانه، نه تنها به شمایی که دارای رگ های واریسی هستید، کمک می کند تا سلامت رگ های خود را حفظ کنید، بلکه می تواند برای کل بدن نیز مفید باشد. بنابراین، نباید به دلیل واریسی شدن رگ های پاهای خودتان، ورزش را از زندگی خود حذف کنید. در ادامه این مقاله بهترین ورزش های مناسب افرادی که دارای واریس می باشند را توضیح می دهیم.

بیماری واریس چیست و چرا به وجود می آید؟

بیماری واریس چیست

حال که در این مقاله هدف بررسی ورزش برای واریس است، باید بدانیم که این بیماری چیست و چرا به وجود می آید؟ واریس به دلیل افزایش فشار خون در سیاهرگ ها ایجاد می شود. افرادی که دارای واریس هستند، معمولا شاهد متورم شدن برخی از رگ های نزدیک به پوست خودشان می باشند. دریچه های یک طرفه در سیاهرگ ها وظیفه انتقال خون به سمت قلب را دارند. اما زمانی که این دریچه ها ضعیف می شوند، ممکن است خون در سیاهرگ ها جمع شود. این موضوع باعث بزرگ شدن سیاهرگ ها و واریسی شدن آن ها می گردد.
رگ های واریسی در واقع همان رگ های بزرگ و پیچ خورده ای هستند که ممکن است در هر بخش از بدن به وجود بیایند. بیماری واریس یک بیماری جدی محسوب نمی شود؛ اما می تواند ناراحت کننده و اذیت کننده باشد و حتی باعث بروز مشکلات جدی تر شود. حتی افرادی که دارای رگ های واریسی هستند، ممکن است احساس خجالت کنند.
به عنوان نکته آخر باید بگوییم که رگ های واریسی احتمال دارد که در هر جایی به وجود بیایند؛ اما معمولا به دلیل ایستادن های طولانی مدت، در پاها به وجود می آیند.

تاثیر ورزش برای درمان بیماری واریس

تاثیر ورزش برای درمان بیماری واریس

در حالی که تا به امروز، هیچ راه مشخصی برای پیشگیری کامل از واریس پا وجود ندارد، اما ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید واریس به دلیل قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در طول نشستن و یا ایستادن به وجود می آید. بنابراین، حتی می توان با تغییر وضعیت نشستن و ایستادن، گردش خون را بهبود بخشید.
ورزش برای واریس، می تواند توانایی بدن را برای پمپاژ کردن خون به سمت قلب افزایش دهد. همچنین، ورزش می تواند باعث کاهش وزن شما شود و همانطور که می دانید، با کاهش وزن خطر ابتلا به واریس نیز کاهش پیدا می کند.
البته نباید این نکته را فراموش کرد که ورزش برای درمان واریس زمانی موثر و مفید است که بتوانید ورزش های مناسبی را انجام دهید. در واقع، بهتر است که بگوییم باید از انجام ورزش های مضر برای واریس خودداری کنید.

۴ ورزش مفید برای واریس

ورزش برای واریس مفید خواهد بود، اگر به صورت منظم و اصولی انجام شود. این در حالی است که برخی از افراد تصور می کنند ورزش کردن برای واریس مضر است و نباید برای جلوگیری از بدتر شدن رگ های واریسی، ورزش انجام داد.
اگر به یوگا و واریس فکر می کنید؛ باید بگوییم که یوگا نیز برای واریس خوب است. فقط باید به صورت اصولی و تحت نظر مربی انجام شود. در ادامه چند مورد از ورزش برای واریس که ساده تر از یوگا نیز هستند را ذکر می کنیم.

۱٫ پیاده روی

یکی از بهترین ورزش ها برای واریس پا، پیاده روی است. اگر قادر به انجام تمرینات ورزشی خاص نیستید، بهتر است که هر روز ۳۰ دقیقه پیاده روی منظم داشته باشید. معمولا پیاده روی منظم ۵ روز در هفته، می تواند باعث کاهش علائم واریس شما شود. البته اگر به دویدن علاقه دارید، بهتر است که این دویدن را روی چمن و یا چمن مصنوعی انجام دهید تا فشاری به مفاصل شما وارد نشود.

۲٫ لیفت پا

ورزش برای واریس، می تواند باعث کاهش شدت علائم شما شود. به خصوص اگر لیفت پا را به صورت منظم انجام دهید. بلند کردن یا لیفت پا، ساده ترین ورزش برای درمان واریس است که نیازی به تجهیزات خاصی ندارد. فقط کافیست که روی زمین دراز بکشید و هر بار یکی از پاهای خود را به سمت بالا ببرید.

۳٫ دوچرخه سواری

دوچرخه سواری

آیا دوچرخه سواری برای واریس مفید است؟ در پاسخ این سوال باید بگویید که دوچرخه سواری یا دوچرخه سواری ثابت، یکی از ورزش های مفید برای واریس است که می تواند باعث تقویت عضلات ساق پاها شود. دوچرخه سواری باعث پمپاژ بیشتر خون به سمت پاها می شود و این موضوع سبب کاهش انباشته شدن خون در ناحیه رگ های واریسی خواهد شد. اگر دوچرخه ندارید، نگران نباشید. می توانید در باشگاه از دوچرخه ثابت استفاده کنید. یا اگر باز هم به باشگاه دسترسی ندارید، می توانید روی زمین دراز بکشید و با حالت دوچرخه سواری، در هوا رکاب بزنید.

۴٫ تکان دادن پاهای خود

یکی از بهترین ورزش ها برای واریس، تکان دادن پاهاست. تکان دادن پاها می تواند باعث افزایش جریان خون به پاها شود و گردش خون را تقویت کند. فقط کافیست که همانطور که نشسته یا ایستاده اید، پاهای خود را به سمت جلو و عقب حرکت دهید.

بیشتر بخوانیم: آنچه لازم است از فواید حرکات کششی بدانیم

ورزش های مضر برای واریس

زمانی که با ورزش های مفید برای درمان واریس آشنا می شوید، بد نیست که در مورد ورزش های مضر برای واریس نیز اطلاعات کسب کنید. به طور کلی، برخی از ورزش ها بسته به نوع واریس می توانند برای رگ ها مضر باشند که عبارتند از:

۱٫ دویدن

دودین دارای فواید باورنکردنی برای قلب و عروق است؛ اما یک ورزش برای واریس محسوب نمی شود. البته باید در نظر داشت که رگ های واریسی که بسیار شدید شده اند، در معرض خطر در اثر دویدن هستند. چرا که دویدن باعث ایجاد فشار زیاد به رگ های شما می شود.
با این حال اگر رگ های واریسی شما خیلی شدید نشده اند، می توانید بدون نیاز به نگرانی دویدن را به عنوان یک ورزش برای این بیماری در نظر بگیرید. فقط کافیست که طبق توضیحات داده شده، مراحل دویدن را روی چمن های مصنوعی و نرم انجام دهید تا مشکلی برای پاهای شما پیش نیاید.

۲٫ وزنه برداری

وزنه برداری

وزنه برداری یکی از محبوب ترین تمرین های ورزشی است که این روزها بسیاری از افراد به آن علاقه دارند. فواید زیادی برای وزنه برداری در بدن وجود دارند که عبارتند از:
• متابولیسم را افزایش می دهد.
• از آسیب جلوگیری می کند.
• استحکام استخوان را افزایش می دهد.
• عزت نفس را بهبود می بخشد.
• نتایج را سریع تر از سایر تمرینات ایجاد می کند.
• بهره وری را افزایش می دهد
با توجه به مزیت های ذکر شده برای وزنه برداری، شاید دوست داشته باشید که این ورزش را همزمان با ورزش های دیگر انجام دهید. اما باید بدانید که وزنه برداری، یک ورزش برای واریس نیست، به خصوص اگر رگ های واریسی به شدت رشد کرده باشند. در واقع، بهتر است که بگوییم وزنه برداری یک ورزش سنگین است که فشار زیادی را به رگ های شما وارد می کند و حتی می تواند باعث تشدید شدن شرایط رگ های واریسی گردد.
اگر باز هم علاقه مند به انجام وزنه برداری هستید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید تا برنامه های سبک تر را انجام دهید. به طوری کلی می توانید با در نظر گرفتن نکات زیر، وزنه برداری را به عنوان یک ورزش اصولی در هنگام ابتلا به واریس انجام دهید.
• وزنه های سنگین را با وزنه های سبک تر عوض کنید
• هنگام بلند کردن وزنه بازدم را فراموش نکنید
• بلافاصله پس از وزنه برداری، پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید تا خون شما جریان یابد و گردش خون دوباره شروع شود.
• جوراب های فشاری را در حین بلند کردن وزنه و بعد از آن بپوشید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد چند ورزش برای واریس صحبت کردیم. بیماری های سیاهرگی، از جمله بیماری های رایجی اند که متاسفانه بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند. این بیماری ها سیاهرگ و دریچه لانه کبوتری را درگیر می کنند. اگرچه درمان واریس پا با ورزش، به طور کامل امکان پذیر نیست. اما می توان با در نظر گرفتن بهترین روش های ورزشی، واریس پا را تا حد زیادی کنترل و درمان کرد.
در نظر داشته باشید که ورزش برای واریس می تواند مفید باشد؛ اما ممکن است برای دستیابی به نتایج بهتر، نیاز به استفاده از دارو و یا روش های دیگر نیز داشته باشید. خوشبختانه، امکان درمان واریس با کمک لیزر و روش های رایج دیگر نیز وجود دارد. فقط کافیست که علائم این بیماری را درک کنید و به پزشک مراجعه کنید. به عنوان نکته آخر باید بگوییم که از انجام ورزش های مضر برای واریس مانند ورزش های سنگین خودداری کنید تا شاهد بدتر شدن اوضاع بیماری خودتان نباشید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط