بررسی وابستگی عاطفی

بررسی وابستگی عاطفی

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با وابستگی عاطفی با شما صحبت کنیم. اگر شما درگیر این موضوع هستید و یا اطرافیانتان با این مشکل دست به گریبان هستند بهتر است تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید. زیرا قصد داریم در این زمینه اطلاعات بسیار مفیدی به شما ارائه دهیم.

وابستگی عاطفی چیست؟

وابستگی عاطفی سبب می‌ شود تا افراد احساس کنند بدون حضور خانواده، دوستان، همسر و یا هر فرد دیگری نمی توانند زندگی طبیعی خود را ادامه دهند و ممکن است بدون حضور این افراد سلامت روان آن ها به خطر بیفتد‌. این افراد نمی توانند بدون حضور فرد مورد نظر خود اقدامی انجام دهند. زندگی بدون حضور فرد روبرو برای این افراد معنایی ندارد و تمام زندگی و کارهای روزانه او تحت شعاع تصمیم های فرد روبرو می باشد. این افراد همواره یک ترسی دارند و با این ترس زندگی می کنند. تنها ماندن، ترس از جدایی، ترس از طرد شدن جزو ترس هایی می باشند که ممکن است زندگی این افراد را دگرگون سازند. این علائم نشان دهنده وابستگی در افراد می باشند که ممکن است زندگی فرد را دچار مشکلات زیادی نمایند.

وابستگی عاطفی چیست
بررسی دلایل به وجود آمدن وابستگی عاطفی

یکی از دلایلی که سبب به وجود آمدن وابستگی عاطفی در افراد می شود افکار نادرست می باشد. افکار نادرست که شامل افکار مضطربانه نیز می باشد، سبب می شود فرد دچار مشکلات و ناراحتی هایی گردد. علاوه بر اینکه خود فرد را اذیت می کند می تواند موجبات اذیت و آزار اطرافیان را نیز فراهم کند.
یکی از دلایل دیگر نداشتن اعتماد به نفس می باشد. نداشتن عزت نفس یک دلیل بسیار مهم برای به وجود آمدن وابستگی در افراد است. فردی که به فرد دیگر وابستگی شدید پیدا می کند ممکن است احساس شایستگی و لیاقت را از فرد مورد نظر دریافت کند. به همین دلیل بدون حضور فرد مقابل تمام این احساس‌ها پوچ می‌ شود و زندگی او بی معنی می گردد.

حسادت نیز یک عامل بسیار مهم در به وجود آمدن این وابستگی می باشد. حسادت سبب می شود که افراد به طرف مقابل خود وابستگی بسیار زیادی پیدا کرده و همواره در صدد کنترل کردن فرد مقابل باشد. این حسادت های افراطی و حالت ترس سبب می‌ شوند فرد مقابل نیز خسته شده و درصدد جدایی برآید.

بیشتر بخوانیم: قبل تر در مقاله ای به معیارهای انتخاب همسر پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم از اینجا مطالعه کنید.

علائم و ویژگی های نشان دهنده وابستگی عاطفی در مردان

علائم وابستگی عاطفی در مردان

ممکن است وابستگی عاطفی در مردان بسیار بیشتر از حد معمول به وجود آید. همچنین وابستگی او برای اطرافیان عجیب و غیر قابل باور باشد. در روانشناسی وابستگی عاطفی در مردان وجود دارد و از شدت بالایی نیز برخوردار است. ممکن است این وابستگی با عشق اشتباه گرفته شود. اما باید تفاوت های وابستگی و عشق را بدانید. وابستگی در مردان دارای یک سری علائمی باشد که شما با توجه به این علائم می توانید از وجود وابستگی در آقایان مطمئن شوید. تماس گرفتن بیش از حد یکی از علائم نشان دهنده وابستگی در آقایان می باشد. ممکن است با وجود کوچکترین موضوعی تماس بگیرد. تماس گرفتن بیش از اندازه نشان دهنده این موضوع است که فرد می خواهد با شما به صورت مداوم در ارتباط باشد‌.
یکی از علائم وابستگی عاطفی در مردان این است که فرد برای طرف مقابل خود هر کاری را انجام می دهد. زمانی که آقایان به طرف مقابل خود بسیار وابسته باشند ممکن است این کار را انجام دهند. به این صورت می خواهند احساس خود را به فرد مقابل نشان داده و آن را ثابت کنند. این افراد به دنبال موقعیتی می گردند که خود را به طرف مقابل ثابت کرده و در هر شرایطی به او کمک کنند. به خاطر سپردن تمام جزئیات یکی دیگر از نشانه های وابستگی در آقایان می باشد. تمام جزئیات مربوط به طرف مقابل خود را به یاد دارند و از کوچکترین جزئیات نیز غافل نمی شوند.
از دیگر علائم نشان دهنده این وابستگی تعهد فرد به طرف مقابل می باشد. همچنین مردی که به طرف مقابل وابستگی شدید عاطفی دارد ممکن است کورکورانه از فرد مورد نظر خود حمایت کند. این علائم نشان دهنده این است که فرد به طرف مقابل وابستگی بسیار شدیدی دارد. در صورت دیدن این علائم بهتر است بسیار محتاطانه عمل کنید. در روزهای اول ممکن است این اتفاقات برای شما بسیار خوشایند باشد. اما بعد از گذشت مدت زمانی این علائم‌ می تواند باعث اذیت و آزار شما شود.

بررسی نشانه های عاطفی در خانم ها

وابستگی عاطفی در زنان نیز بسیار شایع می باشد. خانم ها از نظر احساسی بسیار وابسته می باشند و ممکن است بسیار در دام این مشکل بیفتند. باید در نظر داشته باشید وابستگی عاطفی در صورتی که تشخیص داده نشود و درمان نگردد ممکن است فرد را با مشکلات بسیار زیادی روبرو کند. از نشانه های وابستگی عاطفی زنان این است که آن ها در رابطه عاطفی قدرت هیچ نوع تصمیم‌ گیری ندارند و تمام تصمیم گیری ها را بر عهده فرد مقابل قرار می دهند. این افراد از خود ارتباط برقرار کردن می ترسند.
همچنین از اینکه حرفی بزنند که طرف مقابل از دست آن ها ناراحت شود و او را از دست بدهند نیز می ترسند. یکی دیگر از نشانه های وابستگی این است که فرد اعتماد به نفس ندارد و دارای عزت نفس بسیار پایینی می باشد و دائما احساس بدی از تعامل با انسان ها دارد. این افراد نمی‌ توانند احساسات خودشان را درک کنند و اهمیتی به احساسات خود نمی دهند.
علائم وابستگی عاطفی در زنان زیاد می باشد. افراد وابسته هزینه های بسیار زیادی برای حفظ رابطه ناسالم خود می‌ پردازند. آن ها برای اینکه رضایت طرف مقابل را به هر نحوی جلب کنند، حاضر هستند ضرر و زیان های زیادی را تحمل نمایند. این افراد ترس بسیار زیادی از ترک شدن دارند و همواره در صدد گرفتن تایید از دیگران هستند و به صورت بسیار شدیدی خود را مسئول رفتارهای نادرست اطرافیان می دانند. تمامی این علائم همواره نشان دهنده وابستگی زنان می باشند. شکاک بودن و چک کردن مداوم طرف مقابل نیز می‌ تواند نشان‌ دهنده این مشکل باشد. اگر شما در فرد مقابل خود این علائم را مشاهده کردید بهتر از در قدم نخست با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید.
تا از وجود این علائم و این مشکل در فرد مورد نظر مطمئن شوید. بعد از آن در صورت تمایل می توانید اقدامات لازم را برای درمان فرد شروع نمایید. البته در نظر داشته باشید که این نوع افراد باید برای درمان از خود تمایل نشان دهند.

درمان وابستگی عاطفی

درمان وابستگی عاطفی

بعد از اینکه فرد از خود برای درمان وابستگی عاطفی تمایل نشان داد می توان گفت قدم اول برای درمان شروع می شود. یک قدم بسیار مهم برای درمان این وابستگی دادن شناخت و آگاهی به فرد وابسته می باشد. فرد باید سعی کند که با باورهای غلط خود مبارزه نماید و فرق عشق و وابستگی را از هم تشخیص دهد. او با آگاهی از جنبه های متفاوت زندگی می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی از دام این مشکل رهایی پیدا کند. افرادی که درگیر وابستگی هستند تمرکز بسیار زیادی بر روی فرد مقابل دارند. بهتر است محل تمرکز خود را سریع تغییر دهند.
هر چقدر این افراد بتوانند ارتباطات خود را در محیط بیرون افزایش دهند می‌ توانند شانس درمان شدن شان را نیز بیشتر کنند. ارتباط با دوستان و خانواده یک راه حل عالی برای درمان این مشکل می باشد. بهتر است کارهایی که از آن ها لذت می برند را انجام دهند. مهمترین نکته در درمان این مشکل این است که فرد خود در ابتدا برای درمان پیشقدم باشد. همچنین متوجه شود که برای شاد بودن و احساس خوب داشتن به دیگران وابسته نباشد. برای رسیدن به این امر باید بسیار تمرین کند. افزایش عزت نفس یک راه بسیار عالی برای درمان وابستگی عاطفی می باشد. معمولا افرادی که دچار این مشکل می شوند از عزت نفس پایینی برخوردار هستند.

سخن پایانی
در این مقاله سعی کردیم تا در رابطه با وابستگی عاطفی در زنان و مردان صحبت کنیم و روش‌ های بسیار عالی برای درمان این مشکل را نیز به شما نشان دهیم. اگر شما و اطرافیانتان نیز دچار این مشکل هستید می توانید از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرید. به عنوان مثال روانشناسان و روانپزشکان در این زمینه می توانند راه حل های بسیار عالی پیش روی افراد قرار دهند. تا آن ها بتوانند در سریعترین زمان ممکن و با دیدن کمترین آسیب این مشکل را برطرف نمایند. در نظر داشته باشید که پذیرش این مشکل از طرف فرد بیمار نکته ای بسیار مهم می باشد که باید به آن دقت نمایید. وابستگی عاطفی دارای انواع مختلفی می باشد.

بیشتر بخوانیم: پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با روانشناس خانواده، مقاله “روانشناسی خانواده چیست و چه کاربردهایی دارد؟” را از اینجا مطالعه کنید. 

پس بهتر است قبل از هر اقدامی به یک تراپیست در این زمینه مراجعه نمایید تا بتوانید بهترین روش درمان را با توجه به نوع وابستگی تان در پیش بگیرید. با درمان شدن می توانید افق های روشنی پیش روی خود قرار دهید. افرادی که از این مشکل رهایی پیدا کرده‌اند توانسته اند یک زندگی عالی و به دور از هرگونه وابستگی را شروع کنند‌. امید است با این مقاله توانسته باشید اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با وابستگی عاطفی در زنان و مردان به دست آورده باشید و اگر خود با این مشکل روبرو هستید بتوانید با استفاده از روش هایی که ارائه شد از آن رهایی پیدا کنید. این مشکل می تواند زندگی افراد و کیفیت زندگی آن ها را تحت الشعاع قرار دهد.‌ پس بهتر است قبل از به وجود آمدن مشکلات بیشتری درمان را شروع نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط