هشدار چمران در خصوص فرونشست زمین در تهران

هشدار چمران در خصوص فرونشست زمین در تهران

مهدی چمران؛ رئیس شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور در پنجمین همایش ملی پدافند شهری با بیان اینکه ایران از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای بلاخیز است، قرار دارد، اظهار کرد: کشور ما هر روز شاهد زلزله‌های با ریشتر های مختلف است که این هشداری است برای مسئولان شهری و روستای تا با تاب‌آوری ساختمان‌های احداث شده بتوانیم تلفات در این زمینه را تا حداکثر امکان کاهش بدهیم. همچنین شهرداری‌ها باید نقش نظارتی خود را به خوبی اعمال کنند و اجازه ندهند ساختمان‌هایی ساخته شود که حتی بدون وقوع زلزله در معرض تخریب قرار بگیرند.
وی اضافه کرد: علاوه بر زلزله شاهد طغیان سیلاب های عظیمی در کشور هستیم که متاسفانه خسارت‌های جبران‌ناپذیری انسانی و مالی فراوانی را وارد کرده است که در این خصوص نیز لزوم توجه به پدافند غیرعامل امری ضروری است.
چمران با اشاره به اینکه مقاوم‌سازی ساختمان یک ضرورت و نیاز است، افزود: در حواشی چه در محدوده و چه در غیرمحدوده تهران شاهد ساخت و سازهای غیرمجازی هستم که عده‌ای سودجو هجوم آورده و اقدام به چنین فعالیت‌های غیرقانونی می‌کنند.

بیشتر بخوانیم: ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس تا پایان سال به حمل و نقل عمومی تهران افزوده می‌شود

وی تاکید کرد: متاسفانه در برهه زمانی به دلیل عدم همراهی وزارت کشور، نیروی انتظامی و قوه قضاییه شاهد رشد قارچ گونه مکان‌هایی مثل مرتضی گرد شدیم که اگر به اقدامات مشابه سودجویان در شرایط کنونی توجه ویژه و برخورد قاطع صورت نگیرد تاب‌آوری شهری به مراتب کاهش خواهد یافت چراکه این مکان‌ها بدون مجوز و رعایت حداقل‌های ساخت و ساز بنا شده و همچنین هیچگونه خدمات اجتماعی ندارند از این رو انتظار داریم تا وزارت کشور بیشتر با طرح‌های جامع شهری همراهی کند.
رئیس شورای شهر با تاکید بر این موضوع که ما به عنوان مسئولین شهر باید در بحث بافت‌های فرسوده نیز به نحو مطلوب عمل کنیم تا سالانه درصد بالایی از این بافت‌ها را احیا کنیم، تصریح کرد: بارها گفته‌ام که بافت فرسوده نیاز به سیل و زلزله ندارد و اگر یک تریلی کنار این ساختمان‌ها عبور کند، آنها خراب می‌شود. باید با برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی و همراهی شهرداری‌ها و شوراهای شهر، بافت‌های فرسوده کاهش یابد. در این سال‌ها بافت فرسوده گسترش یافته است. از سویی فرونشست زمین کم کم برای تهران و شهرهای بزرگ تهدید کننده خواهد بود که باید برای آن نیز فکر منطقی کرد.
چمران افزود: ساختمان‌های عمومی مثل بانک‌ها، مساجد، مدارس، وزارتخانه‌ها، ساختمان‌های حکومتی و نظامی ما شرایط خوبی ندارند و حتی برخی از آنها ضد پدافند شهری هستند و باید در ساخت ساختمان‌های حاکمیتی نیز به مسائل ایمنی بسیار اهمیت دهیم که بعضی از این ساختمان‌ها با نمایی تمام شیشه می‌تواند خود در زمان وقوع حادثه مثل یک ترکش عمل کند.

بیشتر بخوانیم: پارکینگ زیرسطحی بازار روز شهید مدنی به‌زودی به اتمام می‌رسد

وی در پایان به بروز بسترهای جدید تهدید امنیت کشور از جمله حملات سایبری اشاره کرد و گفت: باید به گونه‌ای عمل کنیم تا زیر ساخت‌های شهری در زمان حملات احتمال سایبری به نحو احسن ایمن باشند و در خدمات رسانی به مردم در بحث نرم افزاری دچار مشکل نشویم.
گفتنی است در این همایش سردار جلالی؛ رئیس پدافند غیرعامل کشور، مهدی جمالی‌نژاد؛ معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستای وزیر کشور، مجید میر احمدی؛ معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، صادق؛ دبیر شورای عالی و معماری و شهرسازی ایران در ساختمان وزارت کشور نیز در این همایش حضور داشتند.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط