بهترین هارمونی رنگ اتاق خواب

بهترین هارمونی رنگ اتاق خواب

اتاق خواب هر خانه از اصلی ترین و خصوصی ترین قسمت های آن به شمار می رود. از آنجا که نوع چیدمان، طراحی و رنگ این بخش از منزل در کیفیت خواب، روحیه و حال و هوای افراد تأثیر بسزایی دارد، از این رو، انتخاب دکوراسیون و هارمونی رنگ اتاق خواب مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به خاطر داشته باشید که رنگ های تیره سبب وابستگی شما به فضای اتاق می شوند، در حالی که رنگ روشن، احساس شادابی، سرزندگی و لطافت را برای شما به ارمغان خواهند آورد. هدف ما از نگارش این مقاله، پرداختن به موضوع هارمونی رنگ اتاق خواب و بررسی عوامل مهم در این رابطه می باشد. بنابراین تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

فاکتورهای مؤثر در انتخاب هارمونی رنگ اتاق خواب

فاکتورهای مؤثر در انتخاب هارمونی رنگ اتاق خواب

هارمونی رنگ اتاق خواب می تواند در حال و هوا و روحیه افراد نقش اساسی داشته باشد. از سوی دیگر، انتخاب رنگ مناسب نیز فرآیندی دشوار محسوب می شود. هر چند علاقه و سلیقه شخصی در این انتخاب دارای اهمیت زیادی است، اما یکسری نکات در این رابطه وجود دارند که شما می توانید بر اساس آن بهترین هارمونی رنگ اتاق خواب را بر گزینید. در ادامه قصد داریم به تعدادی از این موارد مهم اشاره کنیم.

• انتخاب رنگ اتاق خواب بر اساس روحیه و شخصیت فرد

اینکه به چه فضا و حال و هوایی علاقمند هستید، یکی از نکات مهم در انتخاب هارمونی رنگ اتاق خواب به شمار می رود. یعنی به دنبال فضایی آرام هستید یا اینکه محیطی عجیب و هیجان انگیز را می پسندید. برای افراد با شخصیت درونگرا که در جستجوی احساس آرامش هستند، رنگ آبی برای اتاق خواب مناسب بوده، در حالی که برای شخصیت های برونگرا، استفاده از رنگ های نارنجی و قرمز انتخاب خوبی خواهد بود.

• اندازه اتاق خواب

از دیگر عوامل مؤثر در انتخاب رنگ اتاق خواب، اندازه اتاق خواب است. از نظر روانشناسی رنگ های تیره، مناسب اتاق خواب های کوچک نبوده، چرا که نه تنها سبب کوچکتر به نظر رسیدن فضای اتاق خواهند شد، بلکه احساس کسلی و غمگینی را در فرد القا خواهند کرد.

• وجود تناسب و هماهنگی میان رنگ اتاق خواب و اسباب و اثاثیه آن

 هماهنگی میان رنگ اتاق خواب و اسباب و اثاثیه آن

برای اینکه اتاق خواب شما جذاب تر و زیباتر به نظر برسد، بهتر است که هماهنگی لازم بین رنگ لوازم موجود در آن و رنگ دیوار اتاق خواب وجود داشته باشد. در صورت عدم وجود این تناسب، محیط اتاق شما در هم ریخته و نامرتب جلوه می کند.

معرفی رایج ترین ترکیب رنگ های اتاق خواب

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، هارمونی رنگ اتاق خواب بر سلامت روانی افراد تأثیر شگرفی دارد. از این رو، انتخاب رنگ مناسب و متناسب با سلیقه شخصی در طراحی یک فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این بخش می خواهیم به سراغ معرفی متداول ترین رنگ های اتاق خواب برویم.

۱-طیف رنگ سبز و زرد:

طیف رنگ سبز و زرد برای اتاق خواب

رنگ سبز جزء رنگ های اصلی نبوده و از رنگ های سرد محسوب می شود. ترکیب رنگ سبز و زرد برای اتاق خواب، علاوه بر اینکه سبب ایجاد حس نشاط و آرامش در افراد می شود، بلکه ویژگی خوش بینی و مثبت گرایی را در فرد تقویت کرده و روشنایی بیشتر اتاق را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر آن، این هارمونی رنگ اتاق خواب برای افراد منزوی و گوشه گیر انتخاب خوبی تلقی می شود.

۲-رنگ آبی و زرد:

رنگ آرامش بخش آبی از رنگ های اصلی به شمار می رود. بر اساس تحقیقات روانشناسان، رنگ اتاق خواب آبی سبب افزایش اعتماد به نفس، کاهش درد و فشار خون خواهد شد. از این رو، در مراکز پزشکی بیشتر از این رنگ استفاده می شود. ترکیب رنگ زرد و آبی برای اتاق خواب می تواند ایجاد حس آرامش و همچنین تحریک ذهن و فکر را در پی داشته باشد.

۳-طیف رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی برای اتاق خواب

استفاده از این رنگ اتاق خواب مناسب همه گروه های سنی می باشد. رنگ پر انرژی نارنجی سبب ایجاد اشتیاق و هیجان در فرد می شود و بهتر است سایه های مکمل آن در کنار رنگ های خنثی برای اتاق خواب به کار رود. چرا که این رنگ به تنهایی گزینه مناسبی در این زمینه نخواهد بود. این رنگ سبب افزایش سطح انرژی افراد شده و با کمک به هضم غذا، عملکرد معده را بهبود می بخشد.

بیشتر بخوانیم: بهترین رنگ اتاق خواب پسرانه ( ۴ رنگ جذاب)

۴-رنگ اتاق خواب بنفش:

رنگ لوکس بنفش با توجه به ایجاد احساس آرامش در فرد، مناسب اتاق خواب می باشد. این رنگ همان احساس رنگ آبی را پدید می آورد، با این تفاوت که از خنکی کمتری برخوردار است. بنفش نمادی از افراد رمانتیک و خلاق به شمار می رود. به اعتقاد بعضی کارشناسان، رنگ بنفش برای هارمونی رنگ اتاق خواب گزینه خوبی نبوده و توصیه می شود رنگ یاسی بدین منظور استفاده گردد. البته امکان متعادل کردن این رنگ با رنگ زرد نیز وجود دارد. همچنین ترکیب رنگ قرمز و بنفش نیز می تواند هارمونی زیبایی را ایجاد نماید و نه تنها سبب رمانتیک شدن فضای مورد نظر می گردد، بلکه میزان انعطاف پذیری افراد را در بلند مدت افزایش خواهد داد.

۵-طیف رنگ قهوه ای:

برخی اوقات در طراحی دکوراسیون اتاق خواب، از رنگ گرم و در عین حال خنثی قهوه ای استفاده می شود. با اینکه رنگ قهوه ای سبب ایجاد حس راحتی، تازگی، آسایش و امنیت در افراد می گردد، اما حس لجبازی و بهانه جویی را در طولانی مدت تقویت خواهد کرد. از این رو پیشنهاد می گردد که تنها با هدف ایجاد تنوع در رنگ اتاق خواب به سراغ رنگ قهوه ای بروید. البته می توان معایب رنگ قهوه ای برای اتاق خواب را با ترکیب آن با رنگ آبی پوشش داد.

۶-رنگ سفید:

رنگ سفید برای اتاق خواب

رنگ سفید علاوه بر ایجاد حس تمیزی، سبب بزرگ تر جلوه کردن فضای اتاق خواب خواهد شد. همچنین امکان ترکیب این رنگ با سایر رنگ ها وجود داشته و راحت تر می توان اکسسوری های مختلف را جهت تزئین اتاق با دیوار رنگ سفید انتخاب نمود.

۷-رنگ اتاق خواب خاکستری:

از دیگر رنگ هایی که سبب ایجاد حس آرامش بی نظیر در اتاق خواب می شود، رنگ پرطرفدار خاکستری است. یکی از مزایای رنگ خاکستری که می توان به آن اشاره نمود، این است که امکان استفاده از هر رنگ دیگری برای تزئینات و لوازم منزل در کنار این رنگ وجود دارد. می توانیم بگوییم که این رنگ برای هر نوع اتاق خوابی، چه اتاق خواب کودک و چه اتاق خواب بزرگسال مناسب خواهد بود. شما می توانید از ترکیب کردن رنگ خاکستری با رنگ های شادی مانند زرد، جهت شاداب تر کردن فضای اتاق بهره گیرید. همچنین خاکستری مایل به آبی و طوسی روشن نیز می تواند فضایی آرامش بخشی را برای اتاق خواب به ارمغان آورد. لازم به ذکر است که در حال حاضر شاهد استفاده زیاد از رنگ های خاکستری در دکوراسیون مدرن و اتاق خواب ها هستیم.

مقاله مرتبط: ایده های جذاب برای دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک

جمع بندی

رنگ اتاق خواب
هارمونی رنگ اتاق خواب، به عنوان بخشی از هویت اتاق محسوب می شود. رنگ ها سبب ایجاد حس های مختلف در افراد شده و شما می توانید بهترین رنگ را برای اتاق خواب خود با الهام گرفتن از ایده های مختلف و همچنین بکارگیری تکنیک ترکیب رنگ انتخاب نمایید. همچنین بکارگیری نکات ذکر شده در این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای شما جهت انتخاب بهترین هارمونی رنگ اتاق خواب باشد. البته مشورت کردن با طراحان دکوراسیون داخلی و افراد متخصص نیز می تواند کمک شایانی به شما در این زمینه کند.

در اتاق خواب خود از چه رنگ هایی استفاده کردید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *