نمی‌خواهیم وریا و سیدجلال و خلعتبری باشیم!

نمی‌خواهیم وریا و سیدجلال و خلعتبری باشیم!

به گزارش “ورزش سه”، تمرینات تیم ملی این روزها با ۱۶ بازیکن زیر نظر کارلوس کی‌روش انجام می‌شود. این در حالی است که لیست بازیکنان شاغل در خارج از کشور هنوز از سوی کی روش اعلام نشده و قرار است این فهرست نیز به زودی مشخص شود تا در نهایت ۲۶ بازیکن اعزامی به جام جهانی قطر کار خود را از سر بگیرند.

در چنین شرایطی اهالی فوتبال در انتظار اعلام فهرست نهایی تیم ملی که شامل ۲۶ بازیکن است برای جام جهانی هستند. لیستی که خیلی از نفراتش را می‌شود حدس زد اما احتمالا سورپرایزهایی را به همراه خواهد داشت.

کارلوس کی‌روش که برای سومین بار روی نیمکت ایران در جام جهانی خواهد نشست، در آستانه دو جام ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ نیز در لیست نفرات خود سورپرایزهایی داشت که موجب غافلگیری اهالی فوتبال شد. او قبل از هردو جام جهانی تعدادی از نفرات شاخص آن روزهای فوتبال را از لیست نهایی خط زد تا برای برخی از آنها حضور در جام جهانی به یک حسرت تبدیل شود.

حالا در فاصله کوتاه تا جام جهانی ۲۰۲۲ نیز پیش‌بینی می‌شود که کی‌روش سورپرایزهایی در لیست خود داشته باشد. اگرچه حضور در جام جهانی یک رویای بزرگ برای هر بازیکنی محسوب می‌شود، اما به هر حال از آنجایی که تعداد نفرات هر تیم محدود است، کی‌روش نیز مجبور است روی نام برخی ستاره‌ها قلم قرمز بکشد.

بیشتر بخوانیم: رونمایی از لباس تیم ملی در جام جهانی قطر

۲۰۱۴؛ حسرت بزرگ برای خلعتبری،‌رحمتی و آزمون

حذف خلعتبری از تیم ملی 2014اگرچه چند ماه قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ سیدمهدی رحمتی و هادی عقیلی به خاطر مسائل انضباطی از تیم ملی خط خورده بودند و حتی ۳ بازی آخر انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ هم بدون این دو ستاره انجام شد اما تا آخرین لحظات اهالی فوتبال منتظر بودند که کی‌روش درباره آنها تجدید نظر کند. سرمربی پرتغالی اما روی مواضع خود ایستاد و دو بازیکن باتجربه و توانمند خود را به تورنمنت اعزام نکرد.

اتفاق ویژه دیگر درباره لیست تیم ملی برای جام جهانی ۲۰۱۴ اما چند روز مانده به تورنمنت رخ داد؛ جایی که کی‌روش در عین ناباوری قلم قرمز روی نام برخی ستاره‌های خود کشید. محمدرضا خلعتبری مهم‌ترین آنها بود؛ این مهاجم با سابقه ای طولانی و در حالی که در اکثر بازی های مقدماتی جام جهانی به میدان رفته بود، در روز آخر از فهرست تیم ملی برای جام جهانی خط خورد تا یک حسرت بزرگ برای او باقی بماند. خلعتبری حتی چند هفته پیش هم با انجام مصاحبه‌ای اعلام کرد که کی‌روش در حق او کار خوبی انجام نداده و حسرت جام جهانی تا ابد در ذهن او خواهد ماند.

دیگر ستاره‌ای که قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ نامش در فهرست قرار نگرفت، سردار آزمون بود. بهترین گلزن کنونی تیم ملی فوتبال ایران آن روزها جوانی باانگیزه بود که به تازگی به روسیه رفته بود ؛ او اما در شرایطی که تیم ملی مهاجمانی مثل اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد، علیرضا جهانبخش، کریم‌ انصاری‌فرد و حتی مسعود شجاعی را در اختیار داشت، در لیست نهایی قرار نگرفت تا برای رسیدن به این رویا ۴ سال منتظر بماند.
سوشا مکانی، مهرداد جماعتی و مهدی شریفی که در اردوهای قبل از جام جهانی حضور داشتند هم دیگر خط خورده های کی‌روش برای جام جهانی بودند.

محمدرضا خلعتبری از چهره های مهم تیم ملی قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ بود، اما در روزهای پایانی خط خورد.

بیشتر بخوانیم: کی روش ۳ استقلالی را خط زد

۲۰۱۸؛ حذف سیدجلال و وریا در عین ناباوری

حذف سید جلال حسینی از تیم ملی 2018

غیبت نام سید جلال حسینی و وریا غفوری، دو بازیکن آماده سابق پرسپولیس و استقلال در لیست نهایی کارلوس کی‌روش برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ یکی از پرحرف و حدیث‌ترین تصمیم‌های این سرمربی پرتغالی در دوران حضورش در ایران است. این تصمیم به قدری برای اهالی فوتبال عجیب بود که هنوز هم راجع به آن صحبت می‌شود.
وریا غفوری در ماه های باقیمانده تا جام جهانی ۲۰۱۸ در سمت راست خط دفاعی تیم ملی خوش می‌درخشید اما در لیست نهایی قرار نگرفت.
سیدجلال آن روزها ۳۵ ساله بود و در فصل منتهی به جام جهانی مهم ترین رکن خط دفاعی پرسپولیس در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا به شمار می‌رفت. خیلی‌ها دلیل دعوت نشدن سید جلال حسینی در آن برهه زمانی را تسویه حساب شخصی بین کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس قلمداد می‌کردند چرا که سید جلال حسینی در دوره کارلوس کی‌روش تمامی اردوهای تیم‌ملی را دعوت شده بود اما به یک باره برای جام جهانی خط خورد!

دیگر تصمیم عجیب کی‌روش قبل از جام جهانی ۲۰۱۸ به خط زدن وریا غفوری ستاره سمت راست استقلال برمی‌گشت؛ وریا بهترین دوران فوتبالی خود را در فصل منتهی به جام جهانی گذراند. خیلی از کارشناسان فوتبال معتقد بودند که وریا غفوری ۲۹ ساله، آماده‌ترین بازیکن تیم‌ملی در لیگ برتر ایران است، به همین دلیل هیچ کس توقع دعوت نشدن او به تیم‌ملی را نداشت اما کی‌روش قلم قرمز روی نامش کشید. هنوز هم خیلی‌ها این دلایل را خصوصا درباره وریا غفوری نپذیرفته‌اند چرا که تنها مدافع راست تخصصی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸، رامین رضاییان بود و به جز او، فقط پژمان منتظری ۳۴ ساله سابقه بازی در دفاع راست تیم‌ملی را داشت.

هدیه کی‌روش به سیدجلال بعد از حذف نام او از جام جهانی ۲۰۱۸؛ پیراهن شماره ۴ تیم ملی که در آن تورنمنت برتن روزبه چشمی رفت.

بیشتر بخوانیم: نتایج هفته یازدهم لیگ برتر+جدول لیگ

۲۰۲۲؛ بازهم سورپرایز می‌شویم؟

با گذر روزهای قبل از جام‌های جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ حالا قرار است کی‌روش یکبار دیگر لیست نهایی تیم ملی را برای این تورنمنت مهم اعلام کند. لیستی که برخلاف دو دوره قبلی به جای ۲۳ بازیکن ۲۶ بازیکن را در خود خواهد گنجاند. بدون شک از جمع بازیکنان شاغل در لیگ برتر که اکنون در اردوی تیم ملی هستند و حتی از بین لژیونرها نیز شاهد خط خوردن برخی نفرات خواهیم بود. نفراتی که هرکدام این روزها با رویای رسیدن به جام جهانی شب را به صبح می‌رسانند. حال سوال مهم این است که آیا کی‌روش بازهم برای اهالی فوتبال سورپرایز دارد و بازهم شاهد حذف چند بازیکن بزرگ در لیست خواهیم بود یا اینکه برای جام ۲۰۲۲ اتفاقات دیگری رخ می‌دهد.

منبع: ورزش۳

درباره نویسنده

مطالب مرتبط