با مکان های تاریخی استان تهران آشنا شوید!

با مکان های تاریخی استان تهران آشنا شوید!

بسیاری از مردم بدون اینکه بدانند بر این باورند که کشور خودمان ایران از مکان های گردشگری تاریخی، زیبا و دیدنی محروم است. پیشنهاد ما به این افراد این است که در مورد کشور خود اطلاعات بیشتری کسب کنند و بدانند که زیباترین مکان های دیدنی در کشور خودمان بسیار زیاد است که اکثر ما از آن بی خبر هستیم.
در این مطلب می‌خواهیم برای شما در مورد زیباترین مکان های تاریخی استان تهران سخن بگوییم تا آنها را بهتر و بیشتر بشناسید و به دیدن این مکان های زیبا بروید تا زیبایی های کشور خود را از نزدیک ببینید.

مکان های تاریخی استان تهران

برخی از مهم ترین و زیباترین مکان های تاریخی استان تهران که معروف نیز هستند عبارتند از:

موزه سعدآباد
• کاخ گلستان
• کاخ موزه نیاوران
• موزه ملی ایران
• سردر باغ ملی و میدان مشق
• عمارت مسعودیه
• موزه تماشاگه زمان
• آتشکده آدریان
• خانه دکتر حسابی
• کتابخانه ایران مال

و غیره.

در ادامه به معرفی برخی از این مکان های تاریخی استان تهران و زیباترین آن ها می پردازیم.

کتابخانه ایران مال از فرهنگی ترین مکان های تاریخی استان تهران

کتابخانه ایران مال

کتابخانه ایران مال یکی از مکان های زیبای دیدنی و شگفت انگیز برای مردم محسوب می شود. از گذشته این کتابخانه زیبا به کتابخانه جندی شاپور معروف است. این کتابخانه با معماری قرن ۱۶ اروپا یعنی معماری گوتیک ساخته شده است. با دیدار از این کتابخانه تصور می‌کنید که در یک ساختمان لوکس و قدیمی در دل اروپا قرار دارید.
این مجموعه با معماری و دکوراسیون بی نظیر به عنوان بهترین و زیباترین مکان و سرشار از علم و ادب شناخته می‌شود. حدود ۷۰ هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف و بهترین کتاب های دنیا و ایران در کتابخانه ایران مال وجود دارد.
کتابخانه ایران مال مکانی است آرام و خارق العاده برای دیدن زیبایی های کشورمان و مطالعه انواع مختلف کتاب در محیطی بی نظیر.
این مجموعه علاوه بر کتاب دارای دکوراسیون و مجسمه های تماشایی می باشد. مجموعه ایران مال یکی از مکان های تاریخی استان تهران در منطقه ۲۲ تهران واقع شده است که به دریاچه چیتگر نیز نزدیک می باشد.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

یکی دیگر از بهترین و دیدنی ترین مکان های تاریخی استان تهران کاخ موزه نیاوران می باشد. این موزه ابتدا به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و سپس در زمان پهلوی به خواست محمدرضا شاه به کاخ مجلل و بزرگتری تبدیل شد. این مجموعه بسیار زیبا و دیدنی به مساحت ۱۱ هکتار توسط بهترین و بزرگترین معماران آن زمان ساخته شده است. برای دیدن این مکان تاریخی زیبا و بی نظیر در تهران می توانید از میدان نیاوران به کاخ نیاوران بروید.

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه از امکان تاریخی تهران

از دیدنی ترین مکان های تاریخی تهران می توان به عمارت مسعودیه اشاره کرد که دارای نمای بسیار زیبا در روز و به خصوص در شب می باشد که چشم انداز خارق العاده ای را به وجود می آورد.
عمارت مسعودیه دارای بخش های مختلف همچون: دیوان خانه، سفره خانه، حیاط های زیبای آن و غیره می باشد. عمارت مسعودیه متعلق به حاکم اصفهان یعنی فرزند ناصرالدین شاه مسعود میرزا بود.
برای بازدید از این مکان تاریخی زیبا می توانید به میدان بهارستان، خیابان اکباتان مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با عمارت مسعودیه تهران، اینجا کلیک کنید.

موزه تماشاگه زمان

موزه تماشاگه زمان از مکان های تاریخی استان تهران

موزه تماشاگه زمان که همچنین به اسم های موزه زمان و موزه ساعت نیز شناخته می شود، از مکان های تاریخی قابل توجه و زیبای تهران نیز می باشد. این بنا متعلق به حسین خداداد بود که در زمان قاجار زندگی می کرد. حسین خداداد بنیانگذار شهرک صنعتی قزوین، بازرگان، صنعتگر و کارآفرین نیز بود.
به دلیل وجود ابزارهای نشان دهنده زمان و گاه شمار، این موزه با نام موزه زمان شناخته می شود. انواع ساعت ها از جمله ساعت های جیبی قدیمی، ساعت های آونگی، رومیزی، شنی که به طرق مختلفی از طریق آفتاب، آب و غیره کار می کنند، در این عمارت وجود دارند. اگر علاقه مند به دیدن این مکان تاریخی و زیبا هستید می توانید از خیابان زعفرانیه و نبش چهارراه پرزین بغدادی به این مکان بروید.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با موزه زمان، اینجا کلیک کنید.

خانه دکتر حسابی

خانه دکتر حسابی

موزه دکتر حسابی، پدر علم فیزیک ایران یکی از مکان های تاریخی استان تهران و جزو خانه های زیبا و دیدنی قدیمی محسوب می شود. این خانه قدمت ۱۰۰ ساله دارد که پس از مرگ دکتر حسابی تبدیل به موزه شد.
حال و هوای بازدید از این گونه مکان ها بسیار دوست داشتنی است و حسی عجیب و شگفت انگیز را به افراد هدیه می کند. خانه موزه دکتر حسابی در تجریش، خیابان مسعود واقع شده است.

کاخ گلستان

کاخ معروف گلستان که متعلق به زمان صفوی می باشد پیش از ۴۴۰ سال قدمت دارد و یکی از بی نظیر ترین مکان های تاریخی استان تهران و کاخ های زیبا به شمار می آید. قطعاً کاخ گلستان با معماری بی نظیر و آینه کاری های زیبا یکی از مکان هایی هست که بازدید کردن از آن را به هیچ وجه نباید از دست داد. بخش های مختلف کاخ گلستان عبارتند از:
• شمس العماره
• تخت مرمر
• تالار سلام
• کاخ ابیض
• عمارت بادگیر
و غیره.
خیابان ۱۵ خرداد، میدان ارگ آدرس کاخ زیبای گلستان می باشد.

کاخ سعد آباد از زیبا ترین مکان های تاریخی استان تهران

کاخ سعد آباد از زیبا ترین مکان های تاریخی استان تهران

کاخ سعدآباد یکی از اولین ها و بهترین مکان های تاریخی استان تهران محسوب می شود که قطعاً بازدید از این مکان که دارای بخش های زیبا و مختلفی است در یک روز امکان پذیر نمی باشد. کاخ سعد آباد حدود ۳۰۰ هکتار وسعت دارد که متعلق به پادشاهان قاجار و پهلوی بود. حدود ۱۸۰ هزار از کاخ سعد آباد مربوط به قنات ها، باغ ها، گلخانه ها، خیابان ها و چندین کاخ و عمارت دیگر می باشد.
بخش های مختلف کاخ سعدآباد عبارتند از: موزه ملت، کاخ سبز، موزه آب، کتابخانه یا همان کاخ محمدرضا پهلوی، کاخ فرحناز و علیرضا، کاخ اشرف پهلوی، موزه مردم شناسی و غیره.
برای بازدید از این همه کاخ و موزه زیبا و دیدنی جزو مکان های تاریخی استان تهران، می توانید بلیط هر کدام از قسمت های مختلف را تهیه کرده و به آدرس مربوطه کاخ سعدآباد مراجعه کنید و از آن ها دیدن فرمایید. آدرس کاخ موزه سعدآباد واقع در خیابان ولیعصر، خیابان شهید کلامی، انتهای خیابان شهید کمال طاهری می باشد.

باغ فردوس تهران

باغ فردوس تهران

یکی از بناهای تاریخی تهران که به گچبری های زیبای قدیمی معروف است باغ فردوس می باشد. باغ فردوس تهران معروف به بهشت سرسبز در بین بناهای تاریخی می باشد که بسیار مورد استقبال ایرانی ها و توریست ها قرار می گیرد. برای بازدید از این بنای تاریخی زیبا که به تازگی ترمیم و بازسازی نیز شده است می توانید به آدرس میدان تجریش، کوچه بخشایش مراجعه کنید.

سردر باغ ملی و میدان مشق

باغ فردوس تهران

یکی از نمادهای تاریخی شهر تهران سردر باغ ملی می باشد که مربوط به زمان قاجار است. میدان مشق نیز یکی از بزرگترین میدان های تهران به شمار می آید که از آن زمان به عنوان میدان نظامی و برای مشق نظام استفاده می شد. سپس دروازه ای با نام سردر ناصری ساختند که همان سردر باغ ملی امروزی است. یکی از اتفاقاتی که در این مکان تاریخی اتفاق افتاده است اعدام شیخ فضل الله نوری و میرزا رضا کرمانی می باشد. سردر باغ ملی واقع در ضلع شمالی خیابان امام خمینی می باشد.

برای آشنایی بیشتر با سردر باغ ملی، مقاله “معرفی سردر باغ ملی” را مطالعه کنید.

آتشکده آدریان از جالب ترین بناهای تاریخی تهران

آتشکده آدریان

آتشکده آدریان معبدی است که به دوران قاجار مربوط می شود. در این مکان تاریخی شگفت انگیز آتش چند هزار ساله ای همچنان روشن است که از آن مراقبت می شود تا روشن بماند. این آتشدان توسط آذرفرنیغ کاریان از آن سال ها همچنان روشن باقی مانده است. برای دیدن این آتشکده عجیب و زیبا به آدرس خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان بروید.

مایل هستید که درباره این مکان تاریخی بیشتر بدانید؟ پیشنهاد می کنیم اینجا کلیک کنید و مقاله “معرفی آتشکده آدریان (تاریخچه+ساعت بازدید و تصاویر آتشکده آدریان)” را مطالعه کنید.

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران

یکی از قدیمی ترین موزه ها مکان های تاریخی استان تهران موزه ملی ایران نیز می باشد. موزه ملی ایران دارای دو بخش دوران اسلامی و ایران باستان می باشد. بخش ایران باستان مربوط به دوران پیش از اسلام می باشد. بخش دوران اسلامی مربوط به دوران پس از اسلام و آثار به دست آمده از آن می باشد. برای دیدن این دو بخش بی نظیر و آثار فوق العاده آن به آدرس ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره ۱ مراجعه کنید.
کشورمان ایران دارای مکان های تاریخی بی نظیر و بسیاری می باشد که متاسفانه تعداد زیادی از ما هنوز آن ها را ندیده ایم و یا حتی نمیشناسیم.
قطعا دیدن این همه مکان های تاریخی استان تهران علاوه بر زیبایی بصری دارای زندگی نامه ها و تاریخچه های جذابی است که دیدن و شنیدن آن ها و بازدید از محل زندگی آن افراد بسیار شگفت انگیز می باشد.

جمع بندی
تمامی مکان هایی که برای شما عزیزان معرفی شد تنها بخشی از مکان های تاریخی استان تهران می باشد. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که علاقه مند به دیدن مکان های زیبای کشورمان بخصوص مکان های تاریخی می باشید، پیشنهاد ما به شما بازدید از این مکان های بی نهایت زیبا است. اگر ذوق دیدن تمامی این مکان های تاریخی استان تهران را دارید حتماً برای روزهای مختلف برنامه بازدید از این مکان ها را بچینید تا بتوانید مکان های تاریخی تهران و کشور زیبای خود را بیشتر بشناسید.
لطفاً در صورت بازدید و گردشگری در این مکان ها و بناهای تاریخی تهران، اطلاعات و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارید تا مردم کشورمان از ارزش ها و زیبایی های کشور خود ایران باخبر شوند.

کدامیک از مکان های تاریخی تهران را می شناسید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *