آشنایی با ۸ مکان تاریخی شیراز

آشنایی با ۸ مکان تاریخی شیراز

اگر به دنبال سفر به یک شهر تاریخی هستید تا از زیبایی های آن نهایت لذت را ببرید، احتمالا شیراز یکی از بهترین گزینه ها برای شماست. هر یک از مکان‌ های تاریخی ایران از دل تاریخ کهن کشورمان در می آیند. این موضوع باعث شده تا بسیاری از مردم جهان علاقه‎مند به سفر به این کشور پهناور باشند. شهر شیراز نیز مانند بسیاری از شهرهای تاریخی کشور ایران، دارای مکان های تاریخی بسیار متنوعی است که آشنایی با آن ها برای هیچ فردی خالی از لطف نخواهد بود. اگر شما هم قصد سفر به شیراز را دارید، توصیه می کنیم که ابتدا با مکان تاریخی شیراز آشنا شوید و تا آنجایی که زمانتان به شما اجازه می دهد، از مکان های تاریخی شیراز دیدن کنید.

شیراز


۸ مکان تاریخی شیراز که باید با آن ها آشنا باشید

اگر به دنبال سفر به شیراز هستید، باید در ابتدا با مکان تاریخی شیراز آشنایی پیدا کنید. در حالی که بسیاری از مردم به دنبال معرفی سوغات شیراز هستند؛ اما ما توصیه می کنیم که به غیر از سوغات شیراز، با مکان های تاریخی شیراز نیز آشنا شوید. چون هر کدام از این مکان های تاریخی رمز و رازهای نهفتی دارند.

ما قبل تر در سایت حستایل به معرفی سوغات شیراز پرداخته ایم که برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

در ادامه به چند نمونه از مکان تاریخی شیراز اشاره می کنیم.

حافظیه؛ مکانی خاص برای سفر به شهر شیراز

حافظیه

اگر به دنبال سفر به شیراز هستید و می خواهید حداقل از یک مکان دیدنی، دیدن کنید؛ حافظیه گزینه بسیار خوبی برای شماست. کمتر کسی را می توان پیدا کرد که به شیراز سفر کند، ولی آرامگاه حافظه را نبیند. این آرامگاه در کنار داشتن زیبایی های منحصر به فرد، به عنوان یک مکان تاریخی شیراز نیز شناخته می شود. به کار رفتن گل کاری های بسیار زیبا در حافظیه، چشمان شما را خیره می کند و احساس آرامش فوق العاده ای به شما می دهد.
هر بخش از حافظیه دارای مکان های فوق العاده ای برای عکس برداری هستند. پس اگر به عکاسی علاقه دارید، می توانید حافظیه را انتخاب کنید که دارای فضای بسیار جذابی است. شما می توانید شب به حافظیه بروید و از آن دیدن کنید. به کار رفتن نورپردازی های جذاب در حافظیه، احساس فوق العاده ای به شما می دهد.


سعدیه؛ مکانی مهم در شهر شیراز

سعدیه

منصفانه نیست که در مورد آرامگاه حافظ حرف بزنیم، اما در مورد سعدیه چیزی نگوییم. آرامگاه سعدی این شاعر مهم ایرانی نیز در کنار یک باغ بسیار زیبا قرار گرفته است. شما با دیدن این مکان تاریخی شیراز، احساس فوق العاده ای خواهید داشت. اگر اهل شعر هستید، دیدن این مکان تاریخی شیراز قطعا برای شما خالی از لطف نیست.
در کنار سعدیه نیز آرامگاه های مختلف دیگری از شاعران شیرازی وجود دارند که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید. فقط کافیست که کمی برای دیدن حافظیه و سعدی وقت بگذارید. مطمئن باشید که از دیدن این دو مکان تاریخی شیراز خوشحال می شوید.

پاسارگاد؛ یکی از مهم ترین مکان های تاریخی شیراز

اگر به دنبال این هستید که خارج از شهر شیراز هم یک ماجراجویی کوتاه داشته باشید، توصیه می کنیم که پاسارگاد را فراموش نکنید. شهر پاسارگاد که گاهی با نام پارسه نیز شناخته می شود، در خارج از شهر شیراز و در جاده شیراز اصفهان قرار دارد. پس برای اصفهانی های عزیز، دیدن این شهر زیبا خالی از لطف نیست.
پاسارگاد تنها یک مکان تاریخی شیراز نیست. بلکه این شهر مهم شامل مجموعه ای آثار تاریخی مختلف است که هر کدام می توانند رازهای بسیار زیادی داشته باشند. مقبره کوروش یکی از مهم ترین آثار باستانی هستند که در این مکان تاریخی شیراز به کار رفته اند.

پاسارگاد


سازه پاسارگاد در شهر پاسارگاد ترکیبی از معماری های مختلف ایران است. به همین خاطر، اگر به هر یک از بخش های این بنا و سازه ای که کوروش کبیر برای فرمانروایی ساخته بود، نگاه کنید؛ شاهد زیبایی فوق العاده و ظرافت خاص این سازه خواهید بود.


ارگ کریم خان؛ مکانی باب دل تاریخ دوستان

ارگ کریم خان

از همین حالا بگوییم که اگر به دنبال سفر به یک مکان تاریخی بزرگ در شهر شیراز هستید، ارگ کریم خان را از دست ندهید. این ارگ دارای ارتفاع بسیار بالایی است. به طوری که اگر از بیرون به آن نگاه کنید، قطعا شگفت زده خواهید شد. از زیبایی این مکان تاریخی شیراز می توان به وجود یک برج کج شده در آن اشاره کرد که به اندازه ۳۰ درجه کج شده است.
اگر به دنبال عکاسی در شهر شیراز هستید، ارگ کریم خان زند یکی از بهترین مکان ها برای شماست. شما می توانید بدون نگرانی در کنار برج کج شده ارگ قرار بگیرد و عکس های خاصی را ثبت کنید که قطعا برای شما یادگاری می شوند. مشاهده این ارگ برای هر کسی به تاریخ علاقه دارد، خالی از لطف نیست.

تخت جمشید؛ مکانی دیدنی در شیراز

می دانیم که شما هم حداقل یک بار در زندگی خودتان نام تخت جمشید را شنیده اید. تخت جمشید را نمی توان یک مکان تاریخی شیراز دانست، بلکه این مکان تاریخی برای کل ایران است. جالب است که بدانید تخت جمشید نیز مانند پاسارگاد در خارج از شهر شیراز قرار گرفته است. اما شما باید فقط در حدود ۱ ساعت رانندگی کنید تا به تخت جمشید برسید.
تخت جمشید دارای معماری بسیار خاصی است که نشان دهنده معماری های اصیل ایرانی می باشد. نگاه کردن به ستون ها و دیوارهای بلند ساخته شده در تخت جمشید، چشمان هر فردی را به خود خیره می کند. به همین خاطر است که بسیاری از توریست های کشورهای خارجی، از دیدن تخت جمشید سیر نمی شوند.

تخت جمشید


اگر می خواهید در کنار تخت جمشید از دیگر مکان های تاریخی شیراز هم دیدن کنید، کافیست که به نقش رستم و کعبه زرتشت نیز سر بزنید. هر کدام از این مکان های تاریخی شیراز زیبایی های خاص خودشان را دارند. اما از همه مهم تر این است که از دل تمدن ایرانی بیرون آمده است و نشان دهنده بسیاری از وقایع در کشور ایران است.


باغ نارنجستان قوام؛ بهشت شیراز

یکی از باغ های بسیار زیبا در شهر شیراز که توصیه می کنیم حتما به آن سر بزنید، باغ نارنجستان قوام است. این باغ دارای گل های بسیار جذاب و ظاهری خاص است. این باغ به دلیل اینکه از دوران قاجار باقی مانده است، توانسته به یکی از مکان های تاریخی شیراز تبدیل شود. به همین خاطر، بسیاری از توریست ها هیچ وقت باغ نارنجستان قوام را از دست نمی دهند.

باغ نارنجستان قوام


اگر با دقت بیشتری به این باغ بیایید و به هر بخش از آن نگاه کنید، شاهد به کار رفتن گل های رنگارنگ و درخت های بسیار زیبا هستد. به کار رفتن گچ کاری های منحصر به و منبت کاری های خاص در این باغ، قدمت تاریخی آن را افزایش داده است. حتی در بخش هایی از باغ شاهد به کار رفتن هنر آجرکاری و مقرنس کاری هستید که ارزش بیشتری به این مکان تاریخی در شیراز داده اند.


عمارت شاپوری در شیراز؛ زیبایی یک عمارت مهم در شیراز

عمارت شاپوری در شیراز

شاید بسیاری از باستان شناسان عمارت شاپوری را به عنوان یکی از مکان های تاریخی شیراز ذکر نکنند. دلیل این موضوع هم قدیمی نبودن این عمارت در شیراز است. عمارت شاپوری در دوره رضاخان ساخته شد و در حال حاضر نیز یکی از عمارت های خاص در شهر شیراز محسوب می شود. این عمارت با هنر و معماری دوره پهلوی ساخته شده است. به طوری که اگر با دقت به هر بخش از عمارت شاپوری نگاه کنید، شاهد زیبایی فوق العاده آن خواهید بود.

باغ ایلخانی؛ باغی با زیبایی منحصر به فرد

اگر به بازدید از باغ و گل و درخت علاقه مند هستید، ما به شما توصیه می کنیم که باغ ایلخانی را از دست ندهید. باغ ایلخانی هم مربوط به دوره قاجار است. به همین خاطر، این باغ به عنوان یک مکان تاریخی شیراز شناخته می شود. در باغ ایلخانی یک سازه قدیمی و کهن وجود دارد که از هر جهت برای شما جذاب خواهد بود.
از زیبایی های باغ ایلخانی به کار رفتن درختان خاص و بلند و همچنین حوض های جذابی است که در این باغ وجود دارند. اگر به دنبال عکاسی هستید، باغ ایلخانی گزینه بسیار خوبی برای شماست. به خصوص اینکه شما می توانید در کنار درختان بلند این باغ، عکس های بسیار جذابی بگیرید و تا آخر عمر یادگاری نگه دارید. پس اگر به شیراز سفر کرده اید و می خواهید به یک مکان دیدنی بسیار خاص مراجعه کنید، باغ ایلخانی یکی از بهترین گزینه ها برای شماست.

برای آشنایی با سوغات شیراز، اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران به شیراز در مورد مکان تاریخی شیراز و تعدد آن ها اطلاعات ندارند، در این مقاله سعی کردیم به چند نمونه از مکان های تاریخی شیراز اشاره کنیم. هر کدام از این مکان های تاریخی دارای ویژگی های خاص خودشان اند. به همین خاطر، ممکن است برخی از افراد تنها علاقه مند به بازدید از برخی از این مکان های دیدنی باشند. هدف ما از معرفی مکان تاریخی شیراز در این مقاله این بود که یک راهنمای کلی برای سفر به شیراز را به شما ارائه کنیم. در این صورت می توانید بر اساس سلیقه خودتان، به هر یک از مکان های دیدنی شیراز بروید و از آن ها دیدن کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط