احتمال ورود “موج جدید کرونا” به ایران در زمستان امسال

احتمال ورود “موج جدید کرونا” به ایران در زمستان امسال

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به روند افزایشی مبتلایان کرونا در جهان از افزایش احتمال ورود موج جدیدی از کرونا با زیرسویه‌های جدید اومیکرون به کشور در زمستان امسال خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پدرام پاک‌آیین اظهار کرد: در حالی که در ماه گذشته، آمار مرگ و‌ میر ناشی از کرونا در کشورمان طی ۱۳ روز به صفر رسید، آمریکا، فرانسه و آلمان فوتی‌های سه رقمی را تجربه کردند؛ به طوری که در فاصله ۱۴ تا ۲۰ آذر، آمار مبتلایان به سویه‌های جدید کرونا به نام‌های BQ1 و BA5 با سهم متفاوت از هرسویه در آمریکا مجموعا ۵۰ درصد، در ژاپن ۱۳ درصد، در کره جنوبی ۱۳ درصد، در فرانسه ۵ درصد و در برزیل ۳ درصد نسبت به هفته پیش از آن افزایش داشت. همچنین در کشورهای افغانستان، آفریقای جنوبی، آذربایجان، آرژانتین و برزیل روند افزایشی از آمار مبتلایان به کرونا دیده شده است.

بیشتر بخوانیم: سه محل عرضه خودروسازان/ قرعه‌ کشی خودرو برای متقاضیان عادی متوقف شد؟

وی با اشاره به روند نزولی ابتلا به کرونا در کشورهای ایران و هند گفت: در کشورهای ترکیه و روسیه آمار تعداد مبتلایان نسبت به هفته‌های گذشته، روندی یکسان داشته و ثابت باقی مانده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: معمولاً یک ماه پس از شیوع سویه‌های جدید کرونا در اروپا این سویه‌ها در ایران مشاهده می‌شد، اما هنوز سویه جدید BQ1 در ایران مشاهده نشده است.
پاک‌آیین با اشاره به روند افزایشی مبتلایان به کرونا درجهان از افزایش احتمال ورود موج جدیدی از کرونا با زیرسویه‌های جدید اومیکرون به کشور در زمستان امسال خبر داد و تصریح کرد: کرونا در ایران و هیچ جای دنیا تمام نشده؛ کرونا در ایران وجود دارد و با همکاری مردم و مدیریت تأمین واکسن روند کاهشی را طی کرده که همکاری مردم، رعایت مسائل بهداشتی و انجام ۱۵۶ میلیون دوز واکسیناسیون در کشور از دلایل آن است.

بیشتر بخوانیم: قرار گرفتن تعرفه‌ خدمات پرستاری در سرانه بیمه سلامت بودجه ۱۴۰۲

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت از مردم تقاضا دارد سالانه یک بار واکسن کرونا را تزریق کنند و اگر فردی امسال، واکسن کرونا را تزریق نکرده حتما اقدام کند. همچنین مطابق آخرین مصوبه کمیته ملی واکسیناسیون کرونا، به کلیه افراد بالای ۱۸ سال که دارای بیماری زمینه‌ای بوده و ۶ ماه از آخرین دوز واکسن آن‌ها گذشته، توصیه اکید می‌شود هر چه سریعتر نسبت به تزریق دز یاد آور اقدام کنند.

بیشتر بخوانیم: آیا به عیدی کارگران مالیات و بیمه تعلق می‌گیرد؟

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه میزان مراجعه روزانه برای واکسیناسیون کمتر از ۵۰۰۰ نفر و ناکافی است و از رسانه‌ها و مردم می‌خواهیم موضوع واکسیناسیون را جدی بگیرند. بنا به توصیه متخصصان علاوه بر تزریق واکسن، لازم است افرادی که علائم سرماخوردگی یا بیماری‌های تنفسی دارند، حتما از ماسک استفاده کنند و به سایر افراد نیز توصیه می‌شود دست کم در فضاهای بسته و متراکم ماسک بزنند.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط