معرفی کتاب خشم و هیاهو

معرفی کتاب خشم و هیاهو

کتاب خشم و هیاهو یکی از آثار و رمان های برتر جهان و نویسنده آمریکایی ویلیام فاکنر است. این نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۴۹ می باشد. موضوع این رمان بر اساس داستان زندگی یک خانواده شکل گرفته است و در اصل تنها چهار روز از زندگی آن ها را شرح می دهد. در هر فصل از این کتاب راوی داستان فرد متفاوتی است. در ادامه به بررسی بیشتر درباره این کتاب می پردازیم.

خلاصه ای از کتاب خشم و هیاهو و داستان آن

خلاصه ای از کتاب خشم و هیاهو

قبل از ذکر خلاصه کتاب باید به این موضوع توجه داشته باشیم که نحوه ی داستان سرایی در این رمان دارای ساختار پیچیده و پازل گونه ای است. یعنی خواننده کتاب باید دقت بیشتری را برای درک موضوعات مختلف به کار بگیرد. اگر به تازگی شروع به خواندن کتاب و رمان کرده اید، پیشنهاد می شود این کتاب را نخوانید. یک کتاب خوان حرفه ای بهتر می تواند پازل های چیده شده در این کتاب را درک نماید.
کتاب خشم و هیاهو روایتی از داستان زندگی خانواده اشرافی تامپسون است. این خانواده در سال ۱۹۱۰ در منطقه ی هاروارد و می سی سی زندگی می کنند. داستان در چهار فصل و توسط چهار راوی که عضو این خانواده هستند روایت شده است. این خانواده دچار مشکلات و زوال شده است. در هر فصل با خواندن داستان قسمت و دلایلی برای زوال این خانواده اشرافی آشکار می گردد. در واقع با هر قسمت لایه ای از واقعیت های موجود در خانواده تامپسون به چشم می خورد و در فصل آخر می توان نتیجه گیری های مشخصی را انجام داد.

فصل اول روایت بنجی در تاریخ ۱۹۲۸

در فصل اول کتاب خشم و هیاهو بنجی کوچک ترین عضو خانواده تامپسون که دارای معلولیت ذهنی است روایتی از روز تولدش بیان می کند. او با وجود ناتوانی ذهنی می تواند خوب را از بد تشخیص دهد اما واقعیت این است که درک درستی از زمان ندارد. افکار سیالی که در سر دارد واقعیت هایی را از زندگی خانوادگی تامپسون ها افشا می نماید. ممکن است با خواندن این فصل کمی دچار سردرگمی شوید. اما با ادامه دادن به خواندن ادامه مطلب متوجه ماجرا شده و پازل را کامل خواهید نمود.

بیشتر بخوانیم: معرفی رمان آناکارنینا

فصل دوم کتاب خشم و هیاهو روایت کونتین در ۱۹۱۰

کونتین یکی از اعضای خانواده تامپسون است که بسیار باهوش و با استعداد می باشد و در دانشگاه هاروارد درس می خواند. او ماجرای روز خودکشی خود را روایت می کند. قصه ی فلج شدن و تغییر زندگی او در این فصل مطرح می گردد. دلیل خودکشی کونتین عشقی است که نسبت به خواهرش دارد. او به سختی عاشق خواهد خود است و در ابراز آن همیشه دچار سرکوب می گردد. در واقع این عشق ممنوعه باعث می شود تا کونتین اقدام به خودکشی و پایان دادن به زندگی خود نماید.

فصل سوم روایت جیسون ۱۹۲۸

جیسون از دیگر اعضای خانواده ی تامپسون در کتاب خشم و هیاهو می باشد که شخصیت بی رحم و جاه طلبی دارد. او نسبت به سایر اعضای خانواده هیچ عشق و محبتی ندارد و در پی انتقام گرفتن از آن ها است. به اعتقاد جیسون خانواده نامتعادل تامپسون در حق او ظلم کرده اند و اکنون زمان انتقام گرفتن از آن ها است. این روایت نیز دارای پیچیدگی های زیادی است و حتما باید دو فصل قبلی را به دقت خوانده باشید. در مواردی نیاز به بازگشت به فصل های قبلی می باشد تا پازل های گم شده را پیدا نمود.

نویسنده کتاب خشم و هیاهو

فصل چهارم روایت دیسلی ۱۹۲۸

در واقع دیسلی خدمتکار و دایه فرزندان خانواده تامپسون است. او در این فصل روایتی را درباره ی روز عید پاک می گوید. دیسلی کسی است اعضای خانواده تامپسون و کودکان خودش را در کنار یکدیگر نگه داشته است. به عبارتی این فرد یک دانای کل در خانواده تامپسون هاست و با فراست سعی در ایجاد اتحاد بین افراد خانواده را دارد. در فصل آخر بیشتر متوجه موضوع کلی می شوید و قسمت های ناتمام کتاب خشم و هیاهو تقریبا تکمیل می گردد. یکی از اعضای خانواده نیز کدی نام دارد که برادران خود را بیشتر از بقیه تحت تاثیر قرار می دهد.

نقد کتاب خشم و هیاهو

یکی از اصلی ترین موضوعات که در نقد کتاب خشم و هیاهو با آن روبرو می شویم دلیل زوال و از بین رفتن روابط در خانواده تامپسون می باشد. با بررسی تمام روایت ها می توان دریافت که عدم وجود عشق در خانواده به ویژه در پدر و مادر و سرد بودن روابط بین آن ها باعث شده است تا مشکلات عاطفی و روانی بسیاری در خانواده به وجود آید. تمامی افراد خانواده دارای اختلالات عصبی و انواع وسواس های فکری هستند و هیچ یک نمی توانند عشق واقعی را تجربه کنند.
در کتاب خشم و هیاهو دیسلی کسی است که می تواند به تمام افراد خانواده عشق بورزد. او یک خدمتکار سیاه پوست است و ارزش بسیاری برای کنار هم بودن قائل است. دیسلی نماد امید در این کتاب است و در آخر اوست که سعی می کند شعله ی محبت خانواده را روشن نگه دارد. نویسنده با ارائه این نماد در پی نشان دادن این موضوع است که ارزش های معنوی و عاطفی برای افراد سیاه پوست و اهل جنوب ارزش بیشتری دارد. چیزی که بسیاری از سفید پوستان آن را فراموش کرده اند و ارزش زیادی برایش قائل نیستند.
به طور کلی نظرات در مورد کتاب خشم و هیاهو مثبت است. اکثر نقد کنندگان این عقیده را دارند که با خواندن این رمان می توان به معنای واقعی ارزش امید و عشق در زندگی پی برد. این کتاب نیازمند نگرش عمیق است و نباید آن را یک داستان سطحی در نظر گرفت.

بیشتر بخوانیم: معرفی هشت کتاب سهراب سپهری

زمان و ارتباط آن با مدرنیسم در کتاب خشم و هیاهو

از دیگر موارد بسیار جالب در مورد این کتاب می توان به گذر زمان اشاره نمود. در فصل اول وقتی بنجی شروع به گفتن روایت خود می کند توصیف تازه ای از زمان دارد و افکار او به صورت سیال هستند. در واقع می توان گفت عنصر زمان در این رمان دستخوش تغییر شده است. برای بنجی زمان اهمیتی ندارد و تمامی خاطرات به یکدیگر مرتبط می باشند. در مواردی حتی ممکن است تمام خاطرات در یک مقطع زمانی یکسان رخ داده باشند. سبک مدرنیسم را می توان در این کتاب مشاهده نمود. نویسنده در فصل اول سعی در ایجاد تفکر جدید درباره ی زمان دارد.
فاکنر در تمامی آثار هنری و کتاب خشم و هیاهو خود نوآوری های خلاقانه ای را درباره ی زمان به وجود آورده است. او سبک مدرن نوشتن را به میدان نویسندگی آورد و نگرش متفاوتی را به این موضوع بخشید. خواندن رمان های فاکنر تا اندازه ای دشوار است زیرا در اغلب آن ها عنصر زمان را دچار تغییر می کند. البته همین سبک نوشتن است که به کتاب های او جذابیت خاصی را بخشیده. او مدام روایت کنندگان داستان و زمان انجام وقوع حوادث را تغییر می دهد. می توان گفت پیوستگی در آثار او به سختی یافت می شود. این تغییر های مداوم باعث می شود تا داستان حالت پازل وار داشته باشد.

جملاتی از کتاب خشم و هیاهو

ویلیام فاکنر

پدر ما می گفت ساعت ها باعث مرگ زمان می شوند. زمان تنها زمانی زنده خواهد بود که تق تق ثانیه ها متوقف شده و ساعت بایستد.
بدبختی انسان زمانی نیست که متوجه شود هیچ چیز نمی تواند به او کمک کند. نه غرور و نه مذهب، بدبختی او زمانی است که می فهمد اصلا به کمکی نیاز ندارد.
کاش می شد چنان کار وحشتناکی انجام می دادیم که همه از جهنم فرار می کردند و تنها ما در آنجا می ماندیم.
کاش می توانستم سایه ام را در آب فرو می بردم و آنقدر نگهش می داشتم تا غرق شود.
هر کسی می تواند خوبی ها و بدی هایش را بسنجد بهتر است هیچ کس برای دیگران نسخه خوبی و فضایل نپیچد.
کسی که توانایی رام کردن خر خود را نداشته باشد باید به پیاده راه رفتن عادت کند.

بیشتر بخوانیم: ده رمان برتر جهان را می‌شناسید؟

بهترین ترجمه کتاب خشم و هیاهو

به طور کلی چهار مترجم در ایران اقدام به ترجمه کتاب خشم و هیاهو کرده اند. این کتاب که یکی از ده رمان برتر است طرفداران بسیاری را در دنیا دارند. بهمن شعله ور، صالح حسینی، مرضیه خسروی و محمد ثقفی این رمان را ترجمه نموده اند. تمامی این ترجمه ها به سبک متفاوتی است ولی بیشترین تعداد چاپ مربوط به ترجمه صالح حسینی می باشد. البته باید این موضوع را نیز ذکر کرد که ترجمه بهمن شعله ور بسیار زیبا و عمیق است.

سخن آخر

کتاب خشم و هیاهو یکی از برترین رمان های فاکنر است که حتما باید در لیست مطالعات شما قرار گیرد. البته برای خواندن آن کمی مهارت لازم است. بهتر است بعد از حرفه ای شدن در زمینه کتابخوانی این رمان را بخوانید. این کتاب به سبک مدرنیسم نگارش شده است و جریان زمان در آن به حالت متفاوتی است. بعد از خواندن این کتاب احتمالا نظرتان درباره ی ثابت بودن زمان تغییر خواهد کرد. پیام اصلی این رمان توجه به ارزش های عاطفی درون خانواده است. در تمام آثار این نویسنده می توان به موضوعاتی درباره ی برده داری برخورد. فاکنر معتقد است که ارزش های معنوی در سیاه پوستان بیشتر از سفید پوستان است و او به موضوع زوال خانواده های اشرافی در یک دوره زمانی می پردازد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط