معرفی مکان های تاریخی همدان

معرفی مکان های تاریخی همدان

همدان یکی از شهرهای قدیمی ایران به شمار می آید که قدمت طولانی دارد. بسیاری از افراد برای گذراندن اوقات فراغت و همچنین سفر این شهر را برای مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. آیا می دانید کدام مکان تاریخی همدان نسبت به دیگر مکان های تاریخی همدان پر بازدید تر است؟ آیا می دانید هر مکان تاریخی همدان توسط چه شخصی ساخته شده است؟ اگر در دسته افرادی هستید که قصد سفر به این استان را دارید اما در مورد جاذبه گردشگری و مکان های تاریخی استان همدان اطلاعاتی ندارید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی کوتاه از استان همدان

استان همدان یکی از استان های غربی کشور به شمار می آید که رتبه بیست سوم را در کشور از لحاظ مساحت به خود اختصاص داده است. این استان در همسایگی استان های دیگر کشور همچون زنجان، قزوین، مرکزی، کردستان، کرمانشاه و لرستان قرار دارد. این استان یکی از استان های تاریخی کشور به شمار می آید. به دلیل همین تاریخی بودنش بسیاری از افراد دوست دارند تا برای حداقل یک بار هم که شده به این استان سفر کنند.
استان همدان پر از آثار تاریخی فراوانی است که توسط پادشاهان مختلفی در این استان ساخته شده اند. در سال ۱۳۸۵ استان همدان توانست لقب پایتخت تاریخ و تمدن کشور ایران را به خود اختصاص دهد. گواه همچنین لقبی وجود اماکن تاریخی فراوان در این کشور است که توسط سلسله هخامنشیان و دیگر سلسله های معروف در این استان ساخته شده است.
اماکن تاریخی همدان
در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با هر مکان تاریخی همدان توضیحاتی مفصل را دهیم تا شما خوانندگان عزیز این مقاله در هنگام سفر به این پایتخت مهد و تمدن کشور دچار مشکل نشوید و اطلاعاتی دقیق در خصوص این اماکن تاریخی داشته باشید.
• کتیبه های گنج نامه هخامنشی
• کاخ باستانی هگمتانه
• تپه نوشیجان
• آرامگاه ابوعلی سینا
• غار علیصدر
• معبد لائودیسه
• شهر زیر زمینی سامن
• مقبره استرومردخای
• آرامگاه بابا طاهر
• برج قربان

کتیبه های گنج نامه هخامنشی، مکان تاریخی همدان که همه به دنبال بازدید از آن هستند.

کتیبه های گنج نامه هخامنشی

در دوران هخامنشی آثار تاریخی بسیاری به وجود آمدند. یکی از این آثار تاریخی مهم را می توان کتیبه های گنج نامه هخامنشی دانست که در قلب صخره های الوندی توسط مردمان آن زمان حکاکی شده است. از پر بازدید ترین مکان تاریخی همدان می توان به این کتیبه ها اشاره کرد. هر روزه تعداد زیادی از مردمان دنیا برای دیدن این شاهکار تاریخی به جا مانده از سلسله هخامنشیان به غرب استان همدان سفر می کنند.
از لحاظ جغرافیایی این مکان تاریخی همدان در فاصله ۵ کیلومتری از استان همدان قرار دارد. این کتیبه های با ارزش و دیدنی در انتهای دره سبز و عباس آباد توسط مردمان آن زمان حکاکی شده است.
آبشار گنج نامه نیز یکی دیگر از اماکن تاریخی استان همدان به شمار می آید که از کوه الوند سرچشمه می گیرد و در فاصله بسیار کمی از کتیبه های هخامنشی قرار گرفته است. اگر به این مکان تاریخی همدان رفتید حتما به آبشار گنج نامه نیز سر بزنید و کمی زمان را به دیدن این آبشار های زیبا اختصاص دهید.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی، اینجا کلیک کنید.

کاخ باستانی هگمتانه، شناسنامه تمدن همدان

کم تر کسی است که اسم هگمتانه را تا به حال نشنیده باشد. افرادی که با تاریخ کشور نیز بیگانه هستند در خصوص این کاخ با شکوه اطلاعاتی را دارند. مگر می شود به استان سفر کرد و از این مکان تاریخی همدان که عده ای آن را شناسنامه تمدن و فرهنگ همدان می دانند بازدید نکرد.
بنا به روایت هایی موجودی که وجود دارد این کاخ مجلل در قرن هشتم قبل از میلاد توسط سلسله مادها ساخته شده است. زمانی که سلسله مادها در دنیا سروری می کردند و ارتشی قدرتمند تر از خود نمی دیدند اقدام به ساخت این کاخ کردند. مادها در ساخت این کاخ از غنایم جنگی که در فتح نینوا به دست آورده بودند، استفاده کردند. این شهر در زمان حکومت مادها به عنوان پایتخت انتخاب شد و سالیانی طولانی پایتخت کشور بود.

تپه نوشیجان

تپه نوشیجان

یکی دیگر از اماکن تاریخی همدان تپه نوشیجان است. نوشیجان یکی از آتشکده های باستانی است که در ۱۵ کیلومتری استان همدان واقع شده است. گروهی از مورخان مدت زمانی را برای کاوش در این منطقه سپری کردند و متوجه این موضوع شدند که این تپه در ایام گذشته سه طبقه بوده است. طبقه اول متعلق به مادها، طبقه دوم متعلق به هخامنشیان و طبقه سوم متعلق به اشکانیان بوده است. طی این کاوش ها نمونه های پولی فراوانی نیز در این منطقه یافت شد که از جنس نقره بودند. از این مکان تاریخی همدان حتما دیدن کنید چرا که می توانید به درستی به فرهنگ مردمان گذشته پی ببرید.

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا یکی دیگر از اماکن تاریخی استان همدان به شمار می آید. این بنا به احترام شخصیت بزرگ کشورمان ابن سینا در سال ۱۳۷۶ در میدان بوعلی سینا استان همدان ساخته شد. ناگفته نماند آرامگاه قبلی ابوعلی سینا در زمان قاجار به دستور نوه فتحعلی شاه ساخته شد. در سال ۱۳۲۲ اما مقدمات ساخت و احداث آرامگاه ابوعلی سینا به دستور محمد رضا شاه پهلوی انجام شد. طرح آرامگاه ابوعلی سینا توسط مهندس سیحون ارائه شد. اگر به استان همدان سفر کردید پیشنهاد می کنیم حتما برای شروع گشت و گذار و در ابتدا به این میدان بروید.

غار علیصدر

به جرئت یکی از اماکن تاریخی استان همدان را می توان غار علیصدر دانست. این غار از بزرگ ترین غارهای تالابی کشور ایران و همچنین از تعداد معدود غارهای آبی در جهان است. افرادی که علاقه مند به دیدن این غار هستند می توانند سوار بر قایق شوند و مدت زمانی طولانی را به دیدن این غار مشغول باشند. شاید برایتان جالب شاد که بدانید غار علیصدر یکی از طولانی ترین مسیرهای قایقرانی در جهان را دارد. غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ استان همدان قرار دارد. به جرئت می توان از غار علیصدر به عنوان مهم ترین مکان تاریخی همدان نام برد.
زمین شناسان با توجه به تحقیقی که در خصوص این غار داشتند، قدمت سنگ هایی که در این غار وجود دارند را به دوران ژوراسیک نسبت داده اند. در زمان های قدیم مردم روستای علیصدر و روستاهای نزدیک به این مکان از وجود این غار اطلاع داشتند و از آب این غار استفاده می کردند. این غار به دلیل موقعیتی که داشت مردم از آن به عنوان سد نیز استفاده می کردند. به همین دلیل آب های اضافی را به سمت این غار هدایت می کردند تا در زمان های خشکسالی بتوانند از آب موجود در این غار استفاده کنند. اگر به استان همدان سفر کردید تجربه قایق سواری در این غار را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معبد لائودیسه

معبد لائودیسه به معبد دو خواهر مشهور است. از این معبد می توان به عنوان جذاب ترین مکان تاریخی همدان یاد کرد که در شهرستان نهاوند واقع شده است. معبد لائودیسه یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوره سلوکیان می باشد که به دلیل جذابیتی که دارد بسیاری از افراد برای تماشای آن به شهرستان نهاوند سفر می کنند.

شهر زیر زمینی سامن یکی از اماکن تاریخی همدان

شهر زیر زمینی سامنشهر زیر زمینی سامن در سال ۱۳۸۴ و به صورتی کاملا اتفاقی در جنوب غربی شهرستان ملایر استان همدان یافت شد. طی تحقیقاتی که برای مدت زمانی طولانی باستان شناسان در خصوص این شهر کردند قدمت آن را به دوران پیش از اشکانیان نسبت دادند. طبق همین بررسی ها مشخص شد که از شهر سامن در سه دوره مختلف تاریخ استفاده شده است.

برای آشنایی بیشتر با شهر زیر زمینی سامن، کلیک کنید.

مقبره استر و مردخای

مقبره استر و مردخای یکی از بقعه های یهودی است که دقیقا در مرکز استان همدان واقع شده است. این بقعه دقیقا در اول خیابان دکتر شریعتی قرار دارد. این بقعه یکی از مهم ترین زیارتگاه های یهودیان داخل و خارج از ایران می باشد. مقبره استر و مردخای جزئی از آثار میراث فرهنگی ایران به شمار می آید.

آرامگاه بابا طاهر

از دیگر مکان تاریخی همدان می توان به آرامگاه بابا طاهر اشاره کرد. محال است اهل ادبیات و فرهنگ باشد اما اسم بابا طاهر را نشنیده باشید. بابا طاهر را می توان یکی از شعرای بی پروا دانست که در ادبیاتش این بی پروا بودنش کاملا مشخص است. در خصوص زندگی نامه این شاعر پر آوازه کشورمان اطلاعات زیادی در دست نیست اما به عقیده مورخان این شاعر در استان لرستان به دنیا آمده است و اصالتی لرستانی دارد اما در استان همدان به خاک سپرده شده است.

بیشتر بخوانیم: با مکان های تاریخی استان تهران آشنا شوید!

برج قربان یکی دیگر از اماکن تاریخی همدان

برج قربان از دیگر مکان تاریخی همدان به حساب می آید که قدمت زیادی را دارد. به عقیده مورخان قدمت این برج به قرن هفتم و هشتم میلادی باز می گردد. برج قربان در محله زندیه همدان قرار دارد. علت نام گذاری این برج به این دلیل است که در زمان صفویان و حمله افغان ها به ایران شخصی به نام قربان برای حفاظت از جان مردم آن ها را در این برج پناه داد.

سخن پایانی

امکان تاریخی همدان

در این مقاله در مورد مهم ترین اماکن تاریخی شهر همدان صحبت شد. اگر به فکر سفر به این استان هستید فراموش نکنید به اماکن تاریخی مهم این شهر که در این مقاله نیز به آن ها اشاره شد بروید. امیدواریم با خواندن این مقاله توانسته باشید تا به جذاب ترین مکان تاریخی همدان پی ببرید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط