معرفی موزه زمان (تاریخچه+ساعت بازدید و تصاویر موزه تماشاگه زمان)

معرفی موزه زمان (تاریخچه+ساعت بازدید و تصاویر موزه تماشاگه زمان)

موزه زمان که از آن با نام های موزه تماشاگه زمان و موزه ساعت نیز یاد می شود؛ یکی از مکان های تاریخی استان تهران به شمار می آید. جذابیت این موزه به ویژه برای کسانی که علاقه مند به هنر و معماری قدیمی هستند؛ بسیار بالاست. از همین رو در ادامه برآن هستیم تا با معرفی دقیق تر این موزه تاریخی، شما را بیش از پیش با آن آشنا سازیم. در صورتی که قصد ورود به این موزه را دارید و می خواهید سوار بر ماشین زمان شوید و در گذشته های تاریخی کشور سیر نمایید؛ با ما همراه باشید. در ادامه شما را با بخشی از تاریخ کشور و مسئله زمان و ساعت آشنا خواهیم ساخت.

موزه تماشاگه زمان

سفر به تاریخ ایران زمین با زنده کردن خاطرات تاریخی

همیشه سفر به گذشته های دور برای ما یک آرزو بوده است. اما این آرزوی محال را می توانید با سفر به دل تاریخ با ورود به موزه تماشاگه زمان به واقعیت بپیوندید. این موزه تاریخی در سال ۱۳۷۸ هجری شمسی یعنی ۲۳ سال پیش افتتاح و در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است. البته ساخت و معماری آن در زمان قاجار بوده است که در بخش های بعدی بیشتر در خصوص تاریخچه موزه تماشاگه زمان توضیح خواهیم داد. آنچه عیان است؛ نمای تاریخی این موزه است که ما را به زمان های دور و دراز پیشین در دل تاریخ می اندازد. وجود ساعت های برخی از رجال سیاسی و نام های آشنا یاد و نام آن ها را برای ما زنده نگه می دارد. بنابراین هر چند که ما نمی توانیم به گذشته برگردیم؛ اما می توانیم با سفری یک روزه، تاریخ و پیشینه آن را برای خود زنده نگه داریم. در ادامه با این موزه بیشتر آشنا خواهید شد.

شناختی اجمالی نسبت به موزه زمان

موزه زمان، یکی از موزه های جذاب با جاذبه گردشگری در پایتخت به شمار می آید. شاید آنچه در وهله نخست با ورود به این موزه نگاه شما را حسابی به سمت و سوی خود معطوف کند؛ معماری بی نظیر آن باشد. معماری که ناخودآگاه ما را به یاد معماران درجه یک ایرانی در ادوار گذشته می اندازد. اما کلیت بازدید از این موزه که به موزه ساعت هم مشهور است؛ وجود انواع مختلف و گوناگون ساعت های قدیمی است. البته این ساعت ها تنها متعلق به ایرانیان قدیمی نبوده و شامل ساعت های کشورهایی نظیر: فرانسه، سوئیس، انگلیس، آلمان و… هم می شود. شما انواع ساعت ها را در شکل های مختلف با ورود به موزه مشاهده خواهید کرد. از اولین ساعت یا وسیله ای برای سنجش زمان گرفته تا حتی ساعت های افراد برجسته ای همانند دکتر حسابی، ساعت آفتابی ناصرالدین شاه و… همین مسئله می تواند برای شما جالب باشد که در گذر زمان با ساعت های مختلف آشنا خواهید شد.

گذر تاریخی از خانه قدیمی تا موزه امروزی

محوطه موزه زمان

شاید برای شما هم جالب باشد که موزه زمان، زمانی تنها یک خانه قدیمی بوده است. اما امروزه از آن به عنوان تنها موزه ساعت در ایران یاد می کنند. باغی که امروزه آن را در این موزه مشاهده می کنید؛ در ابتدا در اختیار داماد ناصرالدین شاه یعنی معیرالممالک بوده است. پس از آن این باغ به پسر وی دوستعلی معیرالممالک رسید. ولی وی چندان رغبتی به گل و گیاه نداشت. در نتیجه این خانه را به فردی به نام عبدالله خان منصور فروخت و پس از آن در نهایت حسین خداداد کل ملک را از عبدالله خان خرید. حسین خداداد یک صنعتگر و کارآفرین ایرانی بود که تنها به مدت یک سال در این خانه زندگی کرد. اما در طول این یک سال تغییرات گسترده ای از نظر گچ بری و مقاوم سازی روی این سازه ایجاد کرد. وی حتی به علت علاقه ای که به فرش ایرانی داشت، طرح های زیادی را از فرش بر سقف های این خانه ایجاد نمود.

بیشتر بخوانیم: با مکان های تاریخی استان تهران آشنا شوید!

نگاه جزئی تر نسبت به تاریخچه موزه زمان

همان طور که گفته شد؛ موزه تماشاگه زمان در گذشته خانه حسین خداداد بوده است. بنابراین تاریخچه موزه تماشاگه زمان به دوران قاجار بر می گردد. دوره ای که محمدشاه و ناصرالدین شاه در آن حکمرانی می کردند. حسین خداداد آخرین فردی بود که در این خانه زندگی کرده است. وی پیش از انقلاب عازم آمریکا شد و پس از انقلاب خانه وی توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد. در نهایت در سال ۱۳۷۸ موسسه فرهنگی موزه های بنیاد، این خانه قدیمی را به موزه ای بدل ساخت که امروزه محل بازدید عموم مردم شده است. محوطه این موزه با مساحتی ۵ هزار متری از دوران قاجار برای ما به یادگار مانده است. معماری برجسته ایرانی، گچ بری و نقش نگاری های این موزه به قدری زیبا و دلفریب است که نگاه هر فردی را به سمت و سوی خود معطوف می دارد. حال که با تاریخچه موزه بسیار شگفت انگیز زمان آشنا شدید؛ حتما از خود می پرسید: موزه تماشاگه زمان کجاست و چگونه می توان به آنجا رفت؟

معماری ایرانی موزه

آدرس و راه های ارتباطی مختلف برای رسیدن به موزه

تهران در گذشته های دور پایتخت حکومت سلسله های مختلف بوده است. بنابراین از قدمت بالایی برخوردار می باشد. موزه زمان نیز در تهران دایر شده است. کما اینکه به غیر از این موزه، کاخ ها و موزه های دیگری نیز در تهران واقع گشته است که کاخ سعدآباد، یکی از زیباترین آن هاست. پس اگر ساکن تهران هستید و می خواهید از هیاهوی شهر خود و خانواده خویش را برهانید؛ می توانید با ورود به این موزه آرامش را برای خود به ارمغان آورید. موزه ساعت یا زمان در شمال شهر پایتخت منطقه یک خیابان زعفرانیه واقع گشته است. شما می توانید از راه های ارتباطی مختلف خود را به این منطقه برسانید. با استفاده از بی آرتی های راه آهن – تجریش یا مترو تجریش به راحتی می توانید خود را به میدان تجریش برسانید. سپس با تاکسی به ابتدای خیابان زعفرانیه بروید تا با پنج دقیقه پیاده روی به سمت چهارراه پرزین بغدادی رفته و در نهایت خود را به موزه برسانید.

زمان بازدید از موزه زمان در روزهای مختلف هفته

بازدید از موزه

شما می توانید در هر یک از روزهای هفته از موزه زمان بازدید داشته باشید. اما ساعت های دقیق آن بستگی به روز و ماه بازدید شما دارد. بدین ترتیب که اگر بخواهید در شش ماه نخست سال از این موزه دیدن فرمایید؛ از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ درهای ورودی موزه باز هستند. البته دو روز آخر هفته و سایر روزهای تعطیل سال، درب های موزه را یک ساعت دیرتر باز می کنند. در شش ماه دوم سال نیز درب های ورودی از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ برای علاقه مندان باز هستند. روزهای پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل نیز یک ساعت دیرتر یعنی ساعت ۱۰ صبح باز می شوند و تا ساعت ۱۷ زمان بازدید دارید. البته اگر شهرستانی هستید و می خواهید یک روز خاطره انگیز را در کنار خانواده خود تجربه کنید؛ بهترین زمان برای بازدید از موزه زمان، فصل بهار است. چرا که پایتخت در این ایام، خلوت تر می شود و در نتیجه آلودگی ها و ترافیک هم کمتر است.

دلایل استقبال مردم به بازدید از موزه تماشاگه زمان

با توجه به زمان کار موزه زمان در تمامی روزهای سال، مردمان زیادی خود را از اقصی نقاط کشور به این موزه می رسانند. دلایل زیادی هم برای استقبال آن ها به بازدید از این موزه تاریخی وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
• آشنایی با معماری بی نظیر ایرانی در پهنه تاریخ
• آشنایی با انواع ساعت ها از جمله ساعت های: لوکس، دکوری، دیواری، رومیزی، جیبی، مچی و…
• استفاده از امکانات تعبیه شده در محوطه و داخل موزه
• متفاوت بودن تزئینات و گچ بری ساختمانی قدیمی با خانه های امروزی
• حس آرامش با گام برداشتن در محوطه موزه و سپری کردن لحظات خوش و ماندگار
• استفاده از منوی باز رستوران داخل عمارت با سبک متفاوت و منحصر به فرد
• جاذبه های دیدنی در حیاط موزه
• امکان عکسبرداری از حیاط و داخل موزه به عنوان یادگاری و تجربه ای شیرین در زندگی
• و…
همه این موارد سبب استقبال به موزه تاریخی زمان شده است.

بیشتر بخوانیم: معرفی سردر باغ ملی

جاذبه های دیدنی و امکانات تعبیه شده در موزه زمان

در موزه زمان با جاذبه های شگفت انگیزی رو به رو می شوید و از امکانات آن نهایت بهره را می برید. از جمله این جاذبه ها موارد زیر را می توان نام برد:
• محوطه بی نظیر موزه با درختان پربار و زیبا با فضایی آرامش بخش
• انواع ساعت قدیمی از جمله: ساعت آبی، ساعت آفتابی، ساعت آبی مکانیکی، ساعت روغنی، ساعت طنابی، قایق اژدها، ساعت شمعی، ساعت شنی
• ساعت افرادی همچون: پروفسور حسابی، ناصرالدین شاه و بازیگرانی همچون: داوود رشیدی، علی کشاورز و…
• مشاهده ساعت های اروپایی ها از جمله: ساعت برنزی فرانسوی ها که با پوشش آب طلا مزین گشته است.
• اتاق اصفهانی ها
• استفاده از قطعات ساعت با بهره گیری از هنر کلاژ توسط استاد هوشنگ فروتن
• ابزار تعمیر ساعت از جمله: چاقوی ساعت سازی، عقربه کش، سوزن روغن زنی و…
• ساعت های قاجاری
• ساعت های مچی و سفارشی
• کافه موزه
• و…
بدین ترتیب موزه ساعت مکانی تفریحی در بطن تاریخ است.

سخن پایانی
در پایان شما را چه تهرانی باشید و چه در سایر شهرهای ایران زمین سکونت دارید؛ به بازدید از موزه زمان توصیه می کنیم. چرا که تجربه بی نظیر و جدیدی را در زندگی شما رقم می زند و چه زیباست که بتوان در شلوغی های تهران، ساعاتی را پر از حس آرامش در این موزه سپری کرد.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط