معرفی مهمترین وقایع تاریخی جهان

معرفی مهمترین وقایع تاریخی جهان

تاریخ، همواره یکی از بحث‌برانگیزترین مسائل بشریت است که هر حزب و ملیتی آن را به‌گونه‌ای متفاوت تعریف می‌کند. منشأ این تفاوت‌ها هم این است که هر ملیت سعی دارد تاریخ را به نفع خود بنویسند. در واقع اگر مهمترین وقایع تاریخی جهان را از منظر دولت و حزب‌های مختلف مطالعه کنید؛ متوجه این موضوع می‌شوید. در کل اگر بخواهیم موضوع را در یک کلمه خلاصه کنیم؛ باید بگوییم که تاریخ مترجمان زیادی دارد.
بسیاری از روشنفکران بر این عقیده هستند که تاریخ باید به قلم فردی بی‌طرف نوشته شود تا هر آنچه اتفاق افتاده است، بدون کم‌وکاستی، نمایان شود. اما دریغ که تابه‌حال این اتفاق نیفتاده است و بعید است که در آینده نیز چنین اتفاقی رخ دهد. پس سعی کنید تاریخ را از منابع موثق و تایید شده بخوانید تا اطلاعات تاریخی با کمترین تحریف، نصیب شما شوند.

معرفی مهم‌ترین وقایع تاریخی جهان

وقایع تاریخی مهم جهان

بخش گسترده‌ای از تاریخ، به خشونت، کشتار دسته‌جمعی، بمباران کردن، جنگ و … مربوط می‌شود. اما تاریخ تنها از اتفاقات ناگوار و غم‌انگیز تشکیل نشده است و در طول تاریخ، شاهد پیشرفت‌های بسیار زیادی در حوزه‌ها مختلف نیز بوده‌ایم. برای مثال اختراعات انجام شده، اطلاعاتی که دانشمندان از فضا و کره زمین به دست آورده‌اند، پی‌ریزی قوانین فیزیک، زیست و…، همگی جز تاریخ هستند. همچنین علاوه بر پیشرفت‌هایی که در طول تاریخ، در زمینه علمی به وجود آمده است؛ بسیاری از بخش‌های جوامع نیز به حقوق خود دست‌یافته‌اند. برای مثال زنانی که در گذشته حتی حق رأی دادن نداشتند؛ در سال ۱۹۲۰ این حق را دریافت کردند و توانستند در انتخابات شرکت کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا مهمترین وقایع تاریخی جهان را از نظر بگذرانیم و بی‌طرف هر کدام از آنها را بررسی کنیم. در واقع هدف از این مقاله این است که شما با اتفاقات تاریخی آشنا شوید.

جنگی علیه مردم

جنگ جهانی اول را می‌توان از جمله مهمترین وقایع تاریخی جهان نام برد. این جنگ به طور مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۳۰ کشور را درگیر خود کرد. جنگی که بین سال‌های ۱۹۱۴ و ۱۹۱۸ میلادی رخ داد و تلفات بسیار زیادی بر جای گذاشت. جنگی که در یک طرف آن اتریش، آلمان، ایتالیا و در طرف دیگر، انگلیس، فرانسه و روسیه قرار داشتند. همانطور که گفته شد، این جنگ ۳۰ کشور را تحت‌الشعاع خود قرار داد که از این ۳۰ کشور، بخشی از آنها به متفقین کمک می‌کردند و بخشی دیگر به متفقین یاری می‌رساندند. در واقع درگیری کوچکی که در جنوب شرقی اروپا شکل‌ گرفته بود؛ به یکی از بزرگ‌ترین جنگ‌های تاریخ شهرت یافت که به خاورمیانه و آفریقا نیز رسوخ پیدا کرد.

تلفات جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول که یکی از مهمترین وقایع تاریخی جهان بشمار می‌رود؛ جنگی علیه مردم بود. جنگی که چندین میلیون(حدود ۱۶ میلیون) از نظامیان و غیرنظامیان را به کام مرگ کشاند. جنگی که برای اولین‌بار در آن از حملات هوایی استفاده شد. هدف اصلی حملات هوایی نیز غیرنظامیان بودند؛ چرا که طرفین جنگ قصد بهم ریختن روحیه طرف مقابل را داشتند. این امر(کاهش روحیه) نیز تنها با کشتن مردم بی‌گناه مسیر می‌شد.
آیا جنگ جهانی اول در پیشرفت بشر موثر بوده است؟
اگرچه تلفات جنگ جهانی اول بسیار زیاد و تاسف بار بوده است؛ اما این جنگ نوآوری‌های مختلفی را نیز بوجود آورد(از این جهت نیز جنگ جهانی اول یکی از مهمترین وقایع تاریخی جهان محسوب می‌شود). نوآوری‌های بسیاری که در زمینه پزشکی، ساخت تجهیزات، وسایل ارتباطات و … رخ داده است را مدیون این جنگ هستیم.

دنباله جنگ جهانی اول

جنگ جهانی دوم که به‌عنوان ادامه و دنباله جنگ جهانی اول قلمداد می‌شود در سال ۱۹۳۹ رخ داد. دلیل رخ‌دادن این جنگ، اختلافات(و توسعه طلبی) موجود میان طرفین جنگ جهانی اول بود که همچنان وجود داشتند و برطرف نشده بودند. این جنگ ۶ سال به طول انجامید(۱۹۳۹ الی ۱۹۴۵) و تبعات و تلفات بسیار زیادی(حدود ۷۰ میلیون نفر کشته شده‌اند) را متحمل کشورهای درگیر جنگ کرد. جنگی که مردم، منشأ پیدایش آن را حمله آلمانی‌ها به لهستان می‌دانند.

جنگ جهانی دوم

اتفاقات ناگوار بسیاری در جنگ جهانی دوم رخ داد. بمباران اتمی، کشتارهای دسته‌جمعی از جمله مواردی بودند که تنها گریبان‌گیر مردم بی‌گناه بود. برای مثال بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی که به دلیل عدم‌پذیرش نتیجه جنگ از سوی دولت ژاپن اتفاق افتاد(بمباران اتمی ناکازاکی و هیروشیما از سوی دولت آمریکا و در سال ۱۹۴۵ انجام شد)، باعث مرگ بسیاری از مردم شهرهای هیروشیما و ناکازاکی شد.
توجه داشته باشید که آثار مخرب جنگ تنها به کشته‌شدن نظامیان و غیرنظامیان محدود نمی‌شود. بسیاری از افراد حاضر در جنگ که توانستند زنده بمانند نیز مشکلات روانی و ذهنی بسیار جدی پیدا کرده‌اند. مشکلاتی که همواره با آنها همراه است و فرصت زندگی‌کردن را از آنها سلب کرده‌ است.

قدم‌ زدن اولین فرد بر روی کره ماه

قدم‌ زدن اولین فرد بر روی کره ماه

در ۲۱ جولای ۱۹۶۹ اتفاقی باورنکردنی افتاد(یکی دیگر از مهمترین وقایع تاریخی جهان). این اتفاق باعث شد تا جهش بزرگی در زمینه علم برای بشریت رخ دهد. “نیل آرمسترانگ” و دو تن از فضانوردان دیگر به نام‌های “مایکل کالینز” و “ادوین آلدرین” توانستند برای اولین‌بار بر روی کره ماه پای بگذارند و تحقیقات خود را شروع کنند. نیل آرمسترانگ با گذاشتن اولین قدم خود بر روی ماه به بیان این جمله پرداخت که «این قدم کوچک، آغازگر جهش بزرگی برای بشریت محسوب می‌شود». سپس او به همراه ادوین، پرچم ایالت متحده را بر روی کره ماه قرار دادند و از پلاکی رونمایی کردند که روی آن نوشته شده بود “در جولای ۱۹۶۹ برای اولین‌بار، یک انسان توانست بر روی ماه قدم بگذارد. ما به نمایندگی از کل مردم کره زمین هستیم.” سپس تحقیقات خود را شروع کردند. در واقع این اتفاق نیز یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخی جهان محسوب می‌شود؛ چرا که اطلاعات مفیدی از آن ماموریت(ماموریت آپولو ۱۱) دریافت شد.

انقلاب صنعتی اروپا

انقلاب صنعتی اروپا به دلیل اینکه دنیا را دگرگون کرد؛ جز مهمترین وقایع تاریخی جهان قرار می‌گیرد. تا قبل از رخ دادن این انقلاب، فرایندهای موجود در صنایع، به روش دستی انجام می‌شدند. همچنین نبود کارخانه‌ای واحد، باعث می‌شد تا تولیدکنندگان به‌صورت پراکنده و در کارگاه‌های کوچک خود، محصولات مورد نیاز را تهیه(تولید) کنند. اما با رخ دادن انقلاب صنعتی و اختراع ماشین بخار و تجهیزات پیشرفته، تمام کارها، در محیط کارخانه و با استفاده از ماشین‌آلات انجام می‌شدند(اتوماسیون). استفاده از دستگاه‌های پیشرفته(عدم دخالت دست) در صنایعی همچون کشاورزی، استخراج زغال‌سنگ، حمل‌ونقل و… باعث شد تا اقتصاد کشورهای اروپایی به‌سرعت رشد کند. انقلاب صنعتی اروپا از انگلیس شروع شد(در سال ۱۸۷۰) و به دیگر کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی نیز سرایت کرد. در کل اهمیت این رویداد به‌قدری بالا است که باعث می‌شود تا از انقلاب صنعتی به‌عنوان یکی از مهمترین وقایع تاریخی جهان نام برد.

برای آشنایی بیشتر با انقلاب صنعتی، اینجا کلیک کنید.

اختراع کامپیوتر

یکی دیگر از مهمترین وقایع تاریخی جهان، اختراع دستگاه‌های محاسبه کننده‌ای به نام کامپیوتر بود. اگر به تاریخ نگاهی بیندازیم؛ متوجه می‌شویم که اولین قدم در اختراع کامپیوتر توسط “چارلز بابیج” در سال ۱۸۲۰ میلادی برداشته شد. چارلز با اختراع “ماشین تفاضلی” توانست این ذهنیت را ایجاد کند که می‌توان محاسبات را با استفاده از دستگاه‌هایی، مانند ماشین‌حساب نیز انجام داد. همین ایده رفته‌رفته رشد یافت و دانشمندان زیادی را درگیر خود کرد. دانشمندانی که در صدد تکامل وسیله‌ای بودند که بابیچ آن را اختراع کرده بود. یکی از این دانشمندان به اسم “آلن تورینگ” توانست این دستگاه را تکمیل کند. تورینگ در زمان جنگ جهانی دوم به‌منظور شکستن کدها به وسیله‌ای نیاز داشت که الگوریتم‌های مشابه را از میان میلیون‌ها الگوریتم نامنظم شناسایی کند. وسیله‌ای که تورینگ آن را طراحی کرد؛ بعدها تکامل یافت و به نام “کامپیوتر” به بازارهای جهانی عرضه شد.

رشد و بروز شبکه‌های اجتماعی

رشد و بروز شبکه‌های اجتماعیتولد و رشد شبکه‌های اجتماعی به دلیل اینکه ارتباطات و ارسال محتوا را آسان‌تر می‌کند؛ بین مهمترین وقایع تاریخی جهان قرار می‌گیرد. در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ اولین شبکه و وب‌سایت‌های مجازی تشکیل شدند. شبکه‌هایی که نقاط ضعف بسیاری داشتند و چندان راضی‌کننده نبودند. اما همین شبکه‌ها و سایت‌ها باعث شدند تا در اوایل قرن ۲۱ شبکه‌های مجازی بهبود یابند و جایگاه خود را پیدا کنند. شبکه‌هایی همچون “فرند استر” و “لینکدین” جز اولین شبکه‌های مجازی پرطرف‌دار دنیا محسوب می‌شوند. سپس شبکه‌های مجازی دیگری همچون فیس‌بوک، یوتیوب، توییتر، اینستاگرام و … متولد شدند. در واقع بروز این شبکه‌ها یکی از مهمترین وقایع تاریخی جهان محسوب می‌شود؛ زیرا ارسال اطلاعات و همچنین برقراری ارتباط با فردی دیگر، در کمتر از چند ثانیه اتفاق می‌افتد(سرعت انجام فعالیت‌ها بسیار افزایش یافته است).

سخن پایانی

در بالا تعدادی از مهمترین وقایع تاریخی جهان را بررسی کردیم. جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، ماموریت آپولو ۱۱، انقلاب صنعتی اروپا، اختراع کامپیوتر و تولد شبکه‌های اجتماعی از جمله مواردی بودند که به‌عنوان مهمترین وقایع تاریخی جهان از آنها نام بردیم. وقایعی که اگر اتفاق نمی‌افتادند؛ سرنوشت ما به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد. اما مهمترین وقایع تاریخی جهان تنها به این چند مورد ختم نمی‌شوند. برای مثال انقلاب فرانسه، بیماری طاعون، جنگ سرد، واقعه ۱۱ سپتامبر، اختراعات گوناگون و … نیز از جمله وقایع تاریخی مهم محسوب می‌شوند که زندگی ما را تحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند و در تاریخ نیز جاویدان شده‌اند.
بیماری کرونا و پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب نیز جز مهمترین وقایع تاریخی جهان محسوب می‌شوند. وقایعی که ما آن‌ها را دیده ایم و تجربه کرده ایم؛ وقایعی که آیندگان از آن یاد خواهند کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط