معرفی قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

معرفی قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

سرفه در پاکسازی محرک ها و عفونت ها از بدن نقش اساسی دارد، اما سرفه های مداوم می توانند آزاردهنده باشند. بهترین درمان برای سرفه به علت اصلی آن بستگی دارد. آلرژی ها، عفونت ها و رفلاکس اسید معده تنها چند علت زمینه ای سرفه را تشکیل می دهند. این روزها استفاده از داروهای گیاهی درمان سرفه به دلیل کارآمد بودنشان بسیار افزایش یافته است.
در این مقاله به بررسی داروهای گیاهی سرفه و قویترین داروی گیاهی ضد سرفه پرداخته می شود.

معرفی قویترین داروی گیاهی ضد سرفه و اثر بخشی آن

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه، دارویی است که اثر بخشی آن در مطالعات مختلف به اثبات رسیده باشد. تعداد قابل توجهی از داروهای ضد سرفه در دوران باستان از محصولات و گیاهان طبیعی به دست می آمدند. داروهای گیاهی در اکثر کشورها رواج دارند و افرادی که از آنها استفاده می کنند اطلاعات ارزشمندی در مورد این گیاهان دارند. به همین دلیل استفاده از این داروها در درمان های سرپایی مورد توجه و استقبال بیشتر مردم قرار گرفته است. با این حال، استفاده صحیح از گیاهان دارویی نیاز به دانش و تجربه زیادی دارد. بسیاری از گیاهان و ادویه ها می توانند در درمان سرفه مفید باشند. بنابراین انتخاب آنهایی که از نظر فواید و طعم جذاب هستند برای تهیه قویترین داروی گیاهی ضد سرفه منطقی تر است.

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه حاوی چه ترکیباتی است؟

قویترین داروی گیاهی ضد سرفه معمولا حاوی ترکیبات زیر می باشد.

برگ آویشن (Thymus vulgaris): آویشن یکی از داروهای گیاهی سرفه است و اثرگذاری این گیاه در درمان سرفه های خشک و مولد به اثبات رسیده است. آویشن قویترین داروی گیاهی ضد سرفه شناخته می شود. آویشن دارای خواص ضد اسپاسم است که می تواند به درمان سرفه مزمن کمک کند. گیاه‌پزشکان اغلب از آویشن برای درمان آسم، برونشیت، سرفه، سرماخوردگی، عفونت‌های ریه، گلو درد و سیاه سرفه استفاده می‌کنند.

برگ آویشن

ریشه زردچوبه (Curcuma longa) و پیاز سیر (Allium sativum) ترکیبات محبوبی در آماده سازی قویترین داروی گیاهی ضد سرفه هستند و دلیل خوبی هم دارند. زردچوبه به تسکین التهاب، حمایت از گردش خون سالم و خلاص شدن بدن از تجمعات سلولی کمک می کند. سیر به عنوان یک داروی آنتی بیوتیک، ضد ویروسی و ضد قارچی قوی شهرت طولانی دارد و جایگاهی را به عنوان یک گیاه حمایت کننده ایمنی قوی به دست آورده است.
عسل یک داروی ضد سرفه طبیعی است. برخی معتقدند که عسل قویترین داروی گیاهی ضد سرفه است. بر اساس یک مطالعه منبع معتبر، عسل می تواند سرفه را به طور موثرتری نسبت به داروهای OTC که حاوی دکسترومتورفان( یک سرکوب کننده سرفه است) هستند؛ تسکین دهد.

عسل برای درمان سرفه
برگ مولین (Verbascum thapsus)، یک گیاه شفابخش ریه است که برای سرفه، برونشیت، آسم، التهاب لوزه، سیاه سرفه و التهاب حنجره استفاده می شود. این ماده به عنوان تسکین دهنده و روان کننده غشاها عمل می کند و دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد درد و خلط آور است. این گیاه همچنین برای کمک به حمایت و بازیابی سلامت ریه پس از ترک سیگار استفاده می شود.
مریم گلی (Salvia officinalis)، یک داروی ضد سرفه گیاهی عالی است. زیرا به رفع التهاب لوزه ها، زخم های دهان و تسکین التهاب در دهان و گلو کمک می کند. بنابراین مریم گلی یکی از ترکیبات مهم قویترین داروی گیاهی ضد سرفه است.
ریشه سنجد (Inula helenium): به کاهش مخاط در سرفه های خلط دار کمک می کند. به ویژه در موارد برونشیت و سایر شکایات قفسه سینه مفید است. این گیاه یک ضد عفونی کننده و ضد باکتری قوی است و نباید در دوران بارداری استفاده شود.

بیشتر بخوانیم: ۱۴ روش ساده برای سفید کردن دندان در خانه بدون هزینه

راه های درمان خانگی سرفه

قلقلک های آزاردهنده در گلو می توانند در بدترین زمان ظاهر شوند. مانند جلسه یا زمانی که سعی می کنید کمی بخوابید. اگر سرفه های آزاردهنده فعالیت های شما را در طول روز مختل می کنند. درمان خانگی سرفه می تواند به شما کمک کند. یکی از راه حل های زیر را برای مهار کردن آن امتحان کنید.
آسان ترین درمان خانگی سرفه یک نوشیدنی گرم است. گرمای یک نوشیدنی مانند چای یا آب لیمو می تواند گلویی را که احساس خامی یا درد ناشی از سرفه می کند آرام کند. مایعات گرم همچنین به کمک شل کردن مخاط، سرفه کردن را راحت تر می کنند. اگر چند قطره عسل به این نوشیدنی گرم اضافه کنید، یک سرکوب کننده طبیعی سرفه دارید. مصرف مایعات خود را افزایش دهید دریافت مایعات کافی همیشه ایده خوبی است. هیدراته ماندن به رقیق شدن مخاط کمک می کند و به نوبه خود باعث کم شدن سرفه می شود.

خوردن عسل

افزودن عسل به یک فنجان چای روشی قدیمی برای تسکین گلو تحریک شده و آرام کردن سرفه است. و شواهد علمی کافی برای تایید این ایده که عسل یک داروی ضد سرفه قوی است وجود دارد: یک مطالعه مروری که در آوریل ۲۰۲۱ در مجله BMJ Evidence-Based Medicine منتشر شد، نشان داد که عسل در کاهش دفعات و شدت سرفه به دلیل عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی نسبت به داروهای OTC برتری دارد. می توانید یک یا دو قاشق چای خوری عسل را قبل از خواب، به تنهایی یا مخلوط در یک فنجان چای یا آب گرم، امتحان کنید.

نعناع تند

برگ های نعناع فلفلی به دلیل خواص درمانی خود شناخته شده اند. منتول موجود در نعناع فلفلی می‌تواند به تسکین درد گلو کمک کند. این ترکیب نعناع تند را به قویترین داروی گیاهی ضد سرفه تبدیل می کند. نوشیدن یک فنجان چای نعناع فلفلی یا استنشاق بخار نعناع می تواند خیلی کمک کننده باشد. برای تهیه بخار آب، کافی است ۷ یا ۸ قطره اسانس نعناع فلفلی را به حدود یک فنجان آبی که تازه جوشانده اید اضافه نمایید. سپس یک حوله روی سر خود کشیده و مستقیماً بالای آن نفس عمیق بکشید.

نعنای تند برای درمان سرفه
آناناس

یکی دیگر از راه های عالی و طبیعی برای درمان خانگی سرفه، خوردن آناناس است زیرا حاوی آنزیم بروملین است. طبق یک مطالعه، این آنزیم می تواند به کاهش سرفه و شل شدن مخاط در گلو کمک کند. این تحقیق نشان داد که مخلوط آب آناناس، عسل، نمک و فلفل می تواند سرفه را تا ۵ برابر سریعتر از برخی داروها کاهش دهد. یک تکه آناناس بخورید یا آب آناناس تازه بنوشید تا از فواید آن بهره مند شوید.

آناناس
غرغره آب نمک

در حالی که این درمان خانگی سرفه ممکن است نسبتاً ساده به نظر برسد، اما می تواند به تسکین خارش گلو که باعث سرفه می شود کمک کند.

زنجبیل

زنجبیل یک درمان سنتی محبوب است. اگرچه بیشتر برای درمان حالت تهوع و ناراحتی معده استفاده می شود، اما ممکن است سرفه را نیز تسکین دهد. یک مطالعه آزمایشگاهی با منبع معتبر نشان می دهد که خوردن زنجبیل می تواند به شل شدن عضلات راه هوایی کمک کند. این امر در بهبود علائم آسم، از جمله سرفه بسیار مفید است. زنجبیل همچنین حاوی ترکیبات ضد التهابی است که می تواند التهاب و تورم گلو را کاهش دهد. اگر سرفه دارید، چای زنجبیل بهترین انتخاب است.
مقدار کمی پودر زردچوبه که در شب به شیر گرم اضافه می شود می تواند تولید مخاط را کنترل کند، گلودرد را تسکین دهد و سرفه را کنترل کند. کمی پودر فلفل را به شیر زردچوبه اضافه کنید تا اثر زردچوبه بیشتر شود.

بیشتر بخوانیم: بهترین داروی گیاهی چاق کننده کدام است؟

کدام روش ها و داروهای گیاهی سرفه در درمان سرفه های شبانه موثرند؟

سرفه های شبانه

برای کاهش سرفه های شبانه سر و گردن خود را بالا بیاورید. خوابیدن صاف به پشت یا به پهلو می تواند باعث تجمع مخاط در گلو شود که می تواند باعث تشدید سرفه شود. برای جلوگیری از این امر، چند بالش را روی هم قرار دهید یا با استفاده از یک گوه سر و گردن خود را کمی بلند کنید. از بلند کردن بیش از حد سر خودداری کنید، زیرا ممکن است منجر به درد و ناراحتی در گردن شود. خوردن عسل قویترین داروی گیاهی ضد سرفه نیز می تواند کمک کننده باشد. طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ انجام شد مصرف عسل هنگام خواب به برخی از کودکانی که سرفه می‌کنند کمک می‌کند تا راحت‌تر بخوابند.
یک نوشیدنی گرم بنوشید. یک نوشیدنی گرم و بخاردار می تواند در تسکین گلویی که در اثر سرفه تحریک شده است مفید باشد. نوشیدن آب گرم به همراه عسل و لیمو، دمنوش های گیاهی و آبگوشت همگی گزینه های بسیار خوبی هستند. برای موثر بودن این کارها بهتر است آن ها را یک ساعت قبل از خواب انجام دهید. بخار حاصل از دوش آب گرم نیز برای سرفه بسیار موثر است. زیرا به شل شدن مخاط در قفسه سینه و سینوس ها کمک می کند و راه هوایی شما را پاک می کند.

سخن پایانی
برای درمان سرفه راه های بسیاری وجود دارد. اما استفاده از یک داروی ضد سرفه گیاهی می تواند خیلی موثرتر عمل کند. گیاهان یا عوامل فرآورده های طبیعی از زمان های قدیم برای درمان یا کنترل بیماری های مختلف استفاده می شدند. با این حال، استفاده از داروهای گیاهی برای درمان سرفه در دهه های اخیر افزایش یافته است. طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت، تقریباً ۸۰ درصد از جمعیت کشورهای در حال توسعه، در حال حاضر معتقدند که داروهای گیاهی یک منبع دارویی مقرون به صرفه هستند.
قویترین داروی گیاهی ضد سرفه، می‌تواند به تسکین سرفه‌های خشک یا سینه‌ای کمک کند، اما اگر سرفه شدید، درد قفسه سینه دارید، یا اگر سرفه‌های شما بیش از سه هفته طول کشید، باید به پزشک مراجعه کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط