معرفی صنایع دستی تبریز

معرفی صنایع دستی تبریز

جاذبه های مختلف و بسیار زیادی وجود دارند که هر یک از آن ها می توانند سبب مشهور شدن یک شهر در جهان شوند. یکی از اصلی ترین جاذبه های هر شهر که افراد زیادی به آن توجه دارند، صنایع دستی شهر موردنظر می باشد. کشور ایران به دلیل داشتن قدمت چندین ساله، همواره در شهر های مختلف خود از صنایع دستی فوق العاده ای بهره مند بوده است. در میان شهر های مختلف کشورمان، صنایع دستی تبریز به عنوان یکی از برجسته ترین صنایع موجود در کشور شناخته می شود.
شهر تبریز به وابسته قدمت چندین ساله ای که دارد، تحولات بزرگی را پشت سر گذاشته است و به همین دلیل مردم آن هنر های بسیار زیادی دارند. برخی از صنایع دستی تبریز به میزانی ارزشمند هستند که صادرات آن ها به سراسر جهان نیز انجام می شود. از این رو پیشنهاد می کنیم تا افرادی که قصد سفر به تبریز را دارند یا می خواهند با صنایع دستی این شهر آشنا شوند، با ما همراه باشند. توجه داشته باشید که کسب اطلاعات مختلف در رابطه با صنعت این شهر، به اطلاعات شما نیز اضافه می کند.

چرم در میان صنعت دستی تبریز

یکی از محصولاتی که قطعا در میان صنایع دستی تبریز به چشم می خورد، چرم می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، بیش از ۸۰ درصد چرم کشور ایران توسط شهر تبریز تامین می شود. اگر به فروشگاه های لوکس چرم مراجعه کرده باشید، قطعا مشاهده خواهید کرد که محصولاتی را با عنوان کیف چرم تبریز یا … به فروش می رسانند. چرا که روش های دباغی مردم این شهر تفاوت هایی را با دیگر مراکز داشته و همین مسئله سبب ایجاد تفاوت در چرم تبریز و دیگر شهر ها شده است. سالانه مقادیر بسیار زیادی از چرم تبریز به کشور های اروپایی و کشور های حوزه خلیج فارس صادر می شود. این مسئله نشان دهنده اعتبار بالای این محصول است.

کفش های تبریزی در صنایع دستی تبریز جا دارند!

کفش های تبریزی در صنایع دستی تبریز جا دارند

اگر در بازار های شهر خود قدم بزنید، قطعا فروشگاه هایی را می بینید که به فروش کفش های چرم می پردازند. برخی اوقات نیز ساختار کفش موردنظر از چرم نمی باشد. شهر تبریز به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان کفش دست دوز به سراسر جهان شناخته شده و توانسته است قدم بزرگی را در این عرصه بردارد. کفش های دست دوز این شهر دارای شهرت جهانی بوده و توانسته است به عنوان یکی از برترین محصولات تولید شده در این شهر تبدیل شود. لازم به ذکر است که این کفش ها دارای مقاومت و دوام بسیار زیادی هستند و همین مسئله سبب قیمت بالای آن ها شده است. بسیاری از مردم کشورمان، کفش های دست دوز چرمی یا … تبریز را جزو صنایع دستی تبریز نمی دانند. اما لازم به ذکر است که سازمان های مربوطه این محصول را جزو صنعت دستی این شهر می شناسند.

قالی های تبریز را دست کم از قالی های جهانی نگیرید!

یکی دیگر از محصولات صنایع دستی تبریز، قالی می باشد. به طور کلی قالی بافی در شهر تبریز بیش از چند صد سال است که رواج دارد و بسیاری از خانواده های ساکن در این شهر به انجام این هنر می پردازند. نیاز است که بدانید اگر به برخی از موزه های خارج از کشور مراجعه کنید، ممکن است نمونه هایی از فرش های تبریزی را مشاهده کنید. چرا که میزان صادرات این فرش به کشور های مختلف جهان بسیار زیاد بوده است. صادرات قالی های تبریز موجب شده تا سود های کلانی به تاجران کشورمان برسد.
در رابطه با کیفیت قالی های تبریز نیز باید بدانید که این محصولات از نخ ابریشم باکیفیت تولید می شوند. این مسئله سبب دوچندان شدن زیبایی قالی های تبریز شده و موجب شده تا حرفه بسیاری از مردم این شهر، قالی بافی شود.

ورنی بافی نیز در میان صنایع دستی تبریز

اگر چه امروزه هنر ورنی بافی در میان مردم شهر تبریز کمتر به چشم می خورد، اما همچنان شاهد وجود این هنر در بازار های تبریز هستیم. مردم آذری زبان تبریز اصطلاحا به ورنی بافی سوماک می گویند. این هنر در گذشته در میان مردم عشایر و زنان تبریزی رواج داشت و امروزه نیز برخی از مردم این شهر به انجام ورنی بافی می پردازند.
این محصول نوعی زیرانداز بوده که دارای ساختار سنتی می باشد و فاقد هر گونه پرز می باشد. نقش های موجود بر روی این محصول بسیار ساده بوده و رنگ های مختلفی مانند سرمه ای، لاکی، آبی، پوست پیازی و … دارند. قطعا شما نیز با مشاهده هنر ورنی بافی مردم شهر تبریز از فرهنگ زیبای مردم این شهر لذت خواهید برد.

سوزن دوزی در صنایع دستی تبریز

هنر سوزن دوزی نیز به عنوان یکی دیگر از اصلی ترین هنر های بانوان تبریزی یا دختران تبریزی می باشد. طرح های اجرا شده در هنر سوزن دوزی الهام گرفته شده از تصورات و تخیلات ذهنی بانوان تبریزی هستند. این طرح ها می توانند شامل گل و گیاهان، جنگل ها، آسمان و …. باشند. بانوان تبریزی برای شروع سوزن دوزی نیاز به نخ ابریشم رنگی باکیفیت درجه یک دارند. علاوه بر نخ ابریشم، نیاز به پارچه دبیت و متقال نیز می باشد. اما ابزار اصلی برای اجرای هنر سوزن دوزی، یک سوزن چهار سانتی متری و یک انگشتانه خیاطی می باشد. با ذوق و علاقه به هنر سوزن دوزی می توان محصولات فوق العاده ای را برای بازار های کشور خلق کرد.
لازم به ذکر است که شهر ممقان که در ۴۰ کیلومتر تبریز واقع شده به اجرای هنر سوزن دوزی می پردازد. در واقع سوزن دوزی از این شهر آغاز شده و رواج دارد. در گذشته میزان درآمد از هنر سوزن دوزی بسیار کم بود، اما امروزه با توجه بیشتر سازمان صنایع دستی تبریز، توجه به این هنر ارزشمند بار دیگر افزایش یافته است. زیرلیوانی، کمربند، کلاه، کفش و … از محصولاتی هستند که به وسیله سوزن دوزی ساخته می شوند.

نقره کاری در میان صنایع دستی این شهر

نقره کاری در میان صنایع دستی این شهر

در دوره حکومت ساسانیان، هنر های بسیار زیادی از کشور های مجاور به کشور ایران وارد شود. در میان هنر های مختلف نقری کاری به عنوان یکی از معروف ترین آن ها شناخته می شود. نقره کاری جزو صنایع دستی تبریز محسوب شده و بسیاری از ایرانیان نیز شهر تبریز را به عنوان مهد نقره ایران می نامند. البته منظور از نقره کاری در تبریز، هنر چکش کاری آن ها یا پرس کاری نقره می باشد که در شهر تبریز به بهترین شکل انجام می شود. وسایل مختلفی در شهر تبریز به وسیله هنر نقره کاری ساخته می شوند که بسیاری از آن ها در میان وسایل تزئینی یک خانه قرار می گیرند.
توجه داشته باشید که قلم زنی بر روی نقره در شهر تبریز انجام شده و اساتید تبریزی بسیار زیادی در این حوزه فعالیت دارند. لازم به ذکر است که این محصول نیز مانند دیگر صنایع دستی تبریز طرفداران زیادی را داشته و استفاده از آن در خارج از کشور نیز رواج دارد.

 

معرق کاری

معرق کاری در تبریز به دوره حکومت سلجوقیان باز می گردد که در آن زمان رواج گسترده ای داشت. منظور از معرق کاری همان کاشی سازی یا موزاییک سازی بوده که باید با فنون تخصصی انجام شود. در این شهر اساتید بسیار زیادی وجود دارند که به اجرای هنر معرق کاری و ساخت کاشی یا موزاییک می پردازند. بسیاری از مساجد و اماکن مشهور تبریز، دارای معرق کاری فوق العاده ای هستند.
همچنین اگر به بازار های شهر تبریز سفر کرده باشید شاهد سوغاتی هایی شبیه به موزاییک یا سرامیک خواهید بود. در واقع این هنر نیز جزو معرق کاری تبریز بوده که در میان صنایع دستی این شهر قرار گرفته است. لازم به ذکر است که طرح های بسیار زیادی بر روی معرق کاری های تبریز وجود دارد.

بیشتر بخوانیم: معرفی انواع صنایع دستی اهواز

سفالگری در میان صنعت تبریز

قطعا نام برادران قابچی را به عنوان اساتید سفالگری در شهر تبریز شنیده اید. نیاز است که بدانید سفالگری نیز یکی دیگر از صنایع دستی تبریز بوده که بخش عمده آن در روستای زنوز رواج دارد. خاک این روستا دارای ساختار فوق العاده ای بوده که به شما امکان تولید محصولاتی سفالی فوق العاده ای را خواهد داد. علاوه بر سفالگری در تبریز، هنرمندان بسیار زیادی وجود دارند که محصولات سفالی را به وسیله هنر دست خود سرشار از زیبایی می سازند و طرح های متنوعی را ایجاد کنند. از این رو سفالگری نیز به عنوان صنعتی بزرگ در شهر تبریز شناخته می شود.

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید، صنایع دستی تبریز به عنوان بخشی از صنایع دستی ایران شناخته شده و هویت بسیاری از ایرانیان را شکل می دهد. از این رو می توان دریافت که زیبایی و کیفیت صنعت دستی یک کشور می تواند تاثیر زیادی را در شهرت جهانی آن کشور داشته باشد. علاوه بر این مسئله، شناخت صنایع دستی تبریز برای هر شهروند ایرانی یک مسئله مهم بوده که هر فرد باید آن را رعایت کند. چرا که هر فرد ایرانی ملزم است تا هویت کشور خود را شناسایی کند و بتواند آن را به سراسر مردم جهان نیز انتقال دهد. لازم به ذکر است که هنر های ذکر شده تنها بخش کوچکی از صنایع دستی تبریز بوده اند و هنر های دیگری نیز در کنار صنعت های ذکر شده وجود دارند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط