معرفی سردر باغ ملی

معرفی سردر باغ ملی

همان طور که می دانید، کشور ایران به عنوان یکی از تاریخی ترین کشور های جهان محسوب می شود. به همین منظور نیز آثار تاریخی بسیار زیادی در سراسر کشورمان یافت می شود که بازدید از آن ها خوشایند می باشد. در میان مکان های تاریخی مختلف، سردر باغ ملی به عنوان یکی از زیباترین آثار های تاریخی شناخته می شود. با مشاهده این مکان تاریخی، عطر تاریخ به مشام شما خواهد خورد و می توانید گذشته کشور خود را لمس کنید. بدین ترتیب شما نیز می توانید با بازدید از این سردر، با این اثر تاریخی آشنا شوید و اطلاعاتی را در رابطه با آن کسب کنید.
در سال های اخیر، شناخت مکان های تاریخی به عنوان دغدغه ای بزرگ برای تمامی مردم کشورمان شناخته شده است. چرا که بنا های تاریخی بسیار زیادی در کشور ایران وجود دارند که حتی بسیاری از افراد، از آدرس آن ها نیز اطلاعی ندارند. بدین منظور قصد داریم تا اطلاعات مختلفی را از سردر باغ ملی به شما ارائه دهیم. این مسئله موجب خواهد شد تا شما بتوانید از این بنای تاریخی با آگاهی لازم دیدن کنید.

معرفی سر در باغ ملی

این بنای تاریخی به عنوان یکی از آثار به جا مانده از حکومت قاجار، یکی از مکان های تاریخی استان تهران شناخته می شود که در حوالی میدان مشق قرار گرفته است. لازم به ذکر است که حکومت قاجار در حوالی این باغ، رژه های نظامی و امور مربوط به نظام حکومت خود را انجام می داد. بعد از کودتای سال ۱۲۹۹، آموزش های نظامی حکومت قاجار در خارج از این مکان انجام می شد. از این رو میدان مشق و این محل دیگر به عنوان مکانی نظامی شناخته نمی شدند. بدین ترتیب رضا شاه پهلوی دستور داد تا سر در باغ ملی بنا شود. لازم به ذکر است که رضا شاه در زمانی که وزارت جنگ را بر عهده داشت، دستور ساخت این بنا را صادر کرد.

سردر باغ ملی به دست چه کسانی بنا شد؟

این بنای تاریخی پس از دستور رضا خان طی سال های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ یعنی دقیقا قبل از شروع جنگ جهانی دوم ساخته شد. آلمانی ها و جعفر خان کاشانی نقش بزرگی را در اجرای این بنا داشتند. سفت کاری های این بنا به دست استاد بزرگ اسماعیلی، ستون ها به دست استاد کریم منیژه، کاشی کاری به دست استاد خاک نگار مقدم انجام شد. افراد بزرگ دیگری در طراحی و اجرای این محل تاریخی نقش داشتند که برخی از آن ها ذکر شدند.

آدرس سردر باغ ملی کجاست؟

در خیابان امام خمینی تهران همیشه حال و هوای خاصی رواج دارد. این حال و هوا به گونه ای خوشایند بوده که حتی حجم سنگین ترافیک نیز نتوانسته است سبب کاهش آن شود. از سردر باغ ملی در گذشته برای ورود به میدان مشق استفاده می شد. این سردر امروزه در خیابان امام خمینی تهران و کمی مانده به میدان توپخانه قرار گرفته است. در قسمت غربی این سردر، اداره پست قرار گرفته و ضلع شرقی آن را نیز وزارت امور خارجه تشکیل داده است.
پیشنهاد می کنیم برای مراجعه به سردر باغ ملی از خودرو شخصی خود استفاده نکنید. چرا که همان طور که گفته شد، این محل از ترافیک بسیار شلوغی بهره مند بوده و ممکن است جای پارک برای خودرو شما نباشد. از این رو پیشنهاد می کنیم تا از خط مترو این محل تاریخی استفاده کنید تا تجربه دل انگیزی را نیز در خاطرات خود ثبت کنید. ایستگاه مترو امام خمینی با این اثر تاریخی تنها پنج دقیقه فاصله دارد.

معماری فوق العاده سردر باغ ملی

معماری فوق العاده سردر باغ ملی

یکی دیگر از ویژگی های اصلی سردر باغ ملی، معماری فوق العاده و بی نظیر آن می باشد. این معماری در دوره های قدیمی اجرا شده و بر اساس متد های آن زمان ساخته شده است. در کاشی کاری و کلاه فرنگی این باغ، شاهد ترکیب دو سبک معماری فرنگی و ایرانی هستیم. فرم این بنا به گونه ای بوده که تاریخچه قدیمی تر از خود را نیز برای شهروندان تداعی می کند. دروازه های پایتخت ناصرالدین شاه نیز چنین فرمی را داشتند.

مصالح به کار رفته در این بنای تاریخی شامل سنگ، چوب، برنز، آهن، آجر می باشد. هشت ستون آجری در نمای بیرونی این محل تاریخی قرار گرفته که با ترتیب زیبای خود سبب جلوه بی نظیر این اثر تاریخی شده اند. در نمای داخلی این مکان از نماد های هخامنشی و تصاویر کوروش کبیر و فروهر به چشم می خورد. پهنا سردر این باغ ۲۷ متر تعیین شده که در گذشته بسیار بیشتر از میزان ذکر شده بود. چرا که در گذشته اتاقک هایی نیز وجود داشتند که امروزه به وزارت امور خارجه و اداره پست تهران اضافه شده اند.

بیشتر بخوانیم: با مکان های تاریخی استان تهران آشنا شوید!

کاشی کاری فوق العاده این محل

در نمای سردر باغ ملی، اشعار زیادی از ندیم الملک صنعتگر و محمد علی کیهانی به چشم می خورد. تاج، شیر، خورشید، پلنگ و برخی از اشکال دیگر از جمله نماد هایی هستند که در کاشی کاری این بنا استفاده شده اند. یکی از بی نظیر ترین جاذبه های این سردر، کشیدن نقاشی های فوق العاده برای تداعی کردن جنگ های آن زمان بوده است. برای مثال در یکی از داستان های روایت شده در کاشی کاری این مکان، شاهد تیراندازی رضاخان هستیم که نشانگر کودتای ۳ اسفند می باشد. علاوه بر کشیدن چنین اشکالی بر روی کاشی های این سردر، داستان های دیگری بر روی این محل ارائه شده است.
برخی از شکل های دیگر نظیر تفنگ های شصت تیر، مسلسل، گلوله توپ و پرچم کشور ایران، سروده های قرآنی و … بر روی قسمت های مختلف سردر باغ ملی قابل مشاهده است. پس از انقلاب اسلامی نشانه های شیر و خورشید که متعلق به حکومت رضا شاه بود، از کاشی کاری های این بنا پاک شد.

دروازه های سردر

در سردر باغ ملی دو دروازه چدنی قرار گرفته اند که به جلوه فوق العاده این بنای تاریخی افزوده اند. یکی از دروازه های بنا شده دارای پهنای بسیار بیشتری می باشد و در گذشته برای سواره ها از آن استفاده می شد. اما دروازده دیگر از پهنای کمتری برخوردار بوده و محل تردد عابران می باشد. امروزه دروازه بزرگتر در این بنای تاریخی مشاهده نمی شود.

این دروازه به وسیله رنگ های مخصوص ایجاد شده و ظاهر فوق العاده ای را دارد. توجه داشته باشید که زیبایی فوق العاده این سردر موجب شده تا بسیاری از افراد توریست خارجی در حین بازدید خود از کشور ایران به این محل نیز مراجعه کنند.

نکاتی برای بازدید از سردر باغ ملی

افرادی که قصد بازدید از سردر باغ ملی را دارند، باید قبل از مراجعه خود اطلاعات زیادی را از این محل داشته باشند. یکی از مفاهیمی که به آن اشاره شد، ترافیک زیاد در محدوده خیابان امام خمینی می باشد که به شما امکان بازدید آسان را نمی دهد. از این رو پیشنهاد می کنیم برای بازدید راحت از این محل حتما از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. البته پارکینگ هایی در حوالی این سردر قرار گرفته که می تواند محل مناسبی برای پارک خودرو شما باشد.
علاوه بر این موضوع، حتما توجه ویژه ای به ساعت مراجعه خود داشته باشید. چرا که برای عکس برداری بهتر از این محل تاریخی، نیاز است تا در حوالی ساعت های روشن به آن مراجعه کنید. البته توجه داشته باشید که مسئولین این سردر، تدارک ویژه ای را برای ساعت های تاریک آن دیده اند. چرا که با نورپردازی اصولی و فوق العاده این سردر در حوالی شب، جلوه خاصی برای آن ایجاد می شود. البته بهترین زمان برای مراجعه به آن ساعت های روز می باشد.
توجه داشته باشید که شما می توانید علاوه بر بازدید از سردر باغ، به بازدید از مکان های تاریخی دیگر نیز بپردازید. در حوالی سردر باغ، اثر های تاریخی زیادی وجود دارند که قطعا می توانند حس و حال شما را دگرگون سازند.

سخن پایانی

با تمامی اطلاعات ارائه شده می توان دریافت که سردر باغ ملی به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای گذراندن تفریح شناخته می شود. این مکان تاریخی به دلیل داشتن آثار ارزشمند، قطعا حس و حال شما را تغییر می دهد و شما را از سرشار از حس خوب می سازد. پیشنهاد می کنیم برای مراجعه به این مکان حتما اطلاعاتی را در رابطه با آن داشته باشید. چرا که سردر باغ از جزئیات بسیار زیادی برخوردار بوده که شما با دیدن آن ها شگفت زده خواهید شد. البته امروزه جستجو جزئیات این سردر بسیار راحت تر از گذشته بوده و شما می توانید به راحتی از جزئیات آن مطلع شوید. توجه داشته باشید که این سردر قبل از میدان آزادی به عنوان نماد کشور ایران شناخته می شد.

تا به حال از سردر باغ ملی بازدید کردید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط