معرفی رمان آناکارنینا

معرفی رمان آناکارنینا

رمان آناکارنینا (Anna Karenina) یکی از آثار معروف نویسنده مشهور قرن نوزدهم، لئو تولستوی می‌باشد. این رمان به‌ نظر بسیاری از منتقدان می‌تواند در بین ده رمان برتر جهان قرار بگیرد. همین موضوع باعث شده تا افراد بسیار زیادی در سراسر جهان به خواندن این رمان علاقه‌مند شوند. به ‌طور کلی آناکارنینا رمانی نسبتاً پیچیده می‌باشد که در هشت قسمت متوالی نوشته شده ‌است. این رمان بیش ‌از ۱۲ شخصیت اصلی دارد. محتوای اصلی این رمان مربوط به عشق، خیانت، ایمان، ازدواج، خانواده، و سایر ارزش ‌های این‌ چنینی است. به‌ طور کلی می‌توان گفت که آناکارنینا داستان عشقی بی‌فرجام است. شاید این سبک رمان ‌نویسی سبک پرطرف‌دار و تکراری باشد، اما فضای داستان این رمان بسیار متفاوت‌تر از رمان‌ های دیگر است. اگر کنجکاو هستید تا بیشتر در رابطه با آناکارنینا بدانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

بررسی سرگذشت نویسنده رمان آناکارنینا

قبل ‌از بررسی موشکافانه رمان آناکارنینا بیایید با یکدیگر در رابطه با لئو تولستوی و شخصیت این نویسنده صحبت کنیم. همانطور که بیشتر شما می‌دانید، لئو تولستوی نویسنده‌ی روسی ‌الاصل می‌باشد که به ‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان سراسر جهان شناخته می‌شود. معروف‌ترین آثار این نویسنده شامل جنگ ‌و صلح و آناکارنینا میشوند. در واقع همین دو اثر بزرگ بود که باعث شد لئو تولستوی در میان سایر نویسندگان در سراسر جهان شناخته شود. این نویسنده در خانواده‌ای اشرافی و ثروتمند به دنیا آمد. اما در همان سال ‌های کودکی خانواده خودش را از دست داد و ضربه روحی بزرگی خورد.

سال ‌های زندگی این نویسنده با سال ‌های جنگ هم دوره بود. بعد از اتمام جنگ، این نویسنده تلاش کرد تا به فرهنگ ‌سازی بپردازد و به‌ همین خاطر سفر می‌کرد و می‌نوشت. لئو تولستوی می‌دانست که چرا باید سفر کند و چرا باید تجربیات خودش را از این سفر ها بنویسد. در نهایت او تلاش کرد تا با پیاده ‌سازی تجربیات و هنر خودش، آثار شگفت‌ انگیزی را بر جای بگذارد. این آثار تنها جنبه داستانی ندارد، بلکه در قالب داستان نکات مهمی را در رابطه با زندگی نوع انسان به خواننده انتقال میدهند. لئو تولستوی بر خلاف سایر نویسندگان فقط در زمینه نوشتن فعالیتی نداشت. این نویسنده فردی عمل‌ گرا بود که علاوه ‌بر نوشتن تلاش می‌کرد تا هنر و تخصص خودش را به کودکان و نوجوانانی که به این رشته علاقه‌مند هستند آموزش دهد.

بررسی داستان رمان آناکارنینا

بررسی داستان رمان آناکارنینا

داستان رمان آناکارنینا داستانی است که با فروپاشی یکی از خانواده‌ های اشرافی در روسیه آغاز می‌شود. یکی از شخصیت ‌های اصلی این رمان، آناکارنینا است که نام این رمان نیز از این شخصیت اقتباس شده است. اما این شخصیت آن ‌قدر ها که باید و شاید در داستان نقش پررنگی ندارد. تولستوی تلاش کرده تا آنا را زنی جذاب، خوش‌سیما و فعال معرفی کند که این زن در مقابل سنت ‌های جامعه ایستادگی می‌کند و تلاش می‌کند تا با این سنت‌ ها بجنگد‌. همین موضوع باعث میشود تا آنا سر زبان‌ ها بیفتد و با مشکلات زیادی روبرو شود. به ‌طور کلی در ادبیات جهان شخصیت آناکارنینا شخصیتی بسیار عصیان گر و قوی معرفی‌ شده است. کسب کردن اطلاعات در رابطه با این شخصیت می‌تواند نکات زیادی را به ما بیاموزد. آناکارنینا با یک جمله معروف آغاز می‌شود. «همه خانواده ‌های خوش‌بخت، شبیه هم ‌زندگی می‌کنند. اما بدبختی ‌های هر کدام از این خانواده ‌ها منحصر به ‌فرد و متفاوت می‌باشد.»

نویسنده رمان آناکارنینا با همین یک جمله به خواننده نشان می‌دهد که قرار است چالش ‌های بزرگی را برای خانواده‌های اشرافی کشور روسیه به نمایش بگذارد. آناکارنینا خواهر استپان ارکادیچ می‌باشد. او بعد از دریافت نامه ای از زن برادرش با مضمون خیانت، تلاش می‌کند تا با رفتن به خانه‌ی برادرش مشکلاتی که میان برادرش و همسر او وجود دارد را حل کند. آناکارنینا تا حدی در این زمینه موفق عمل می‌کند. اما ورود او به خانه‌ی برادرش مشکلات و چالش ‌های جدیدی را ایجاد می‌کند. آناکارنینا آمده بود که مشکل برادرش را حل کند اما خودش نیز درگیر احساس عاشقی با یکی از اشراف می‌شود. اما مشکل اینجاست که آناکارنینا از قبل ازدواج ‌کرده و احساس عشق او به شخصی دیگر، در واقع یک خیانت بزرگ است. به‌ جز این خط داستانی، در رمان آناکارنینا خط‌ های داستانی دیگری نیز دنبال می‌شوند که هر کدام از آن ‌ها می‌توانند حس و حال متفاوتی را به خواننده منتقل کنند‌.

بیشتر بخوانیم: با کتاب هنر خوب زیستن آشنا شوید

فاکتور هایی که رمان آناکارنینا را به یک رمان معروف تبدیل کرده‌اند

فاکتور های گوناگون و متفاوتی باعث شده‌اند تا این اثر لئو تولستوی به‌ عنوان یکی از ده رمان برتر جهان شناخته شود. ما در ادامه فاکتورهایی را بررسی کنیم که باعث شده‌اند رمان آناکارنینا تا این حد معروف شود.

جای دادن هنرمندانه عقاید شخصی

یکی از مهم‌ترین فاکتور هایی که در رمان آناکارنینا از آن استفاده‌ شده، جا دادن عقاید شخصی به‌ صورت کاملاً هنرمندانه می‌باشد. پیشتر برای شما گفتیم که لئو تولستوی در خانواده‌ای اشراف‌زاده چشم به جهان گشود و همین موضوع باعث شد که دغدغه‌ ها و مشکلات این خانواده‌ ها به‌ طور کامل برای او آشکار شود. علاوه ‌بر این، رمان آناکارنینا نیز فضای زندگی اشراف‌ زاده ها و ثروتمندان را روایت میکند. همین فاکتور باعث شده تا تولستوی بتواند به‌ خوبی عقاید خودش را درون رمان جای دهد و تلاش کند تا این عقاید را به سمع و نظر خوانندگان برساند. علاوه ‌بر این عقاید، لئو تولستوی برخی از تخصص ‌های خودش را نیز در این کتاب به‌ صورت غیر مستقیم به افراد آموزش داده است. برای مثال شیوه‌ های نوین کشاورزی، یکی از مباحث شگفت‌ انگیزی است که در قالب داستان در این کتاب به آن پرداخته شده است.

دقت زیاد به جزئیات

یکی دیگر از فاکتور ‌هایی که رمان آناکارنینا را به یک شاهکار ادبی تبدیل کرده، پرداختن به جزئیات می‌باشد. آرایه ‌های ادبی و جزییات باعث می‌شوند یک اثر ادبی بسیار دل‌نشین‌تر شود. این موضوع باعث شده تا تولستوی نیز تمام تلاش خودش را بکند تا به‌ خوبی از این آرایه‌ ها بهره ببرد تا بتواند جذابیت آثار خودش را بیشتر کند. برای مثال تولستوی تلاش کرده تا به ‌خوبی تسلط خود روی زمینه ‌های متفاوت برای مثال انواع پارچه ‌ها یا انواع نوشیدنی‌ ها را در این داستان‌ به رخ افراد بکشد. همین نکات کوچک هستند که می‌توانند هنگام خواندن یک رمان احساس خوبی را به خواننده انتقال دهند.

روایت داستان از دید سوم‌ شخص

از دیگر فاکتور های تاثیرگذار در محبوبیت رمان آناکارنینا، ما میتوانیم به انتخاب درست راوی داستان اشاره کنیم. راوی داستان در این کتاب سوم ‌شخص می‌باشد که بر تمامی اتفاقات موجود در داستان اشراف کامل دارد. علاوه‌ بر این موضوع، این راوی می‌داند که در ذهن هر کدام از شخصیت ‌های اصلی و فرعی داستان چه می‌گذرد. همین موضوع باعث می‌شود تا اطلاعات کامل و دقیقی در هر لحظه از داستان به خواننده انتقال داده شود و خوانند بتواند به‌ خوبی روند داستان را حس کند و باشخصیت‌ های داستان همزاد پنداری داشته باشد.

جلوه‌ های دیگری از داستان آناکارنینا

آناکارنیناعلاوه ‌بر کتاب نوشته ‌شده، داستان اصلی آناکارنینا برای بسیاری از کارگردانان و فیلم ‌سازان نیز جذاب بوده است. اما به‌ هر حال یک فیلم دو ساعته، هیچ ‌گاه نمی‌تواند جزئیات و اتفاقات یک کتاب را در بر بگیرد. داستان جذاب این رمان بسیاری از کارگردانان را به سمت خودش جذب کرده و نسخه‌ ‌های بسیار زیادی از داستان این رمان، به ‌عنوان فیلم روی صحنه رفته‌اند. علاوه ‌بر فیلم ‌های کامل اقتباس گرفته ‌شده از این رمان، بسیاری از فیلم ‌ها بخش ‌بندی های متفاوتی از این رمان را وام گرفته‌اند و با بال‌ و پر دادن به آن نسخه‌ های متفاوتی از فیلم داستان آناکارنینا را ساخته‌اند. علاوه ‌بر فیلم ‌های سینمایی، یک سریال نیز از روی این رمان ساخته ‌شد و در شبکه بی‌بی‌سی روی آنتن رفت. تمامی این اتفاقات نشان می‌دهند که رمان آناکارینا تا چه حد معروف و منحصر به‌ فرد است و چگونه توانسته بسیاری از هنرمندان را شیفته خودش کند.

سخن آخر

رمان آناکارنینا یکی از شاهکار های ادبی لئو تولستوی می‌باشد که محدود به زمان خاصی نیست. فرقی نمی‌کند که شما این رمان را در دوران جنگ جهانی دوم خوانده باشید یا در دوران پیشرفته و پر از تکنولوژی امروز به خواندن این رمان روی بیاورید. داستان این رمان آن ‌قدر جذاب و شگفت‌انگیز است که در هر تاریخ و با هر پیشرفتی، زنده و سرحال باقی خواهد ماند. تا زمانی ‌که انسان ‌ها و روابط انسانی در میان افراد وجود دارد، داستان این رمان نیز به‌ عنوان یک اثر اخلاقی مناسب شناخته خواهد شد. به‌ هر حال اگر شما نیز به ادبیات غنی جهان علاقه‌مند هستید، حتما خواندن این رمان را در صدر فعالیت‌ های خودتان قرار دهید. مطمئن باشید که آناکارنینا می‌تواند سیر هیجان‌انگیز و لذت غیر قابل وصفی را به شما به ‌عنوان یک خواننده هدیه دهد.

تقریباً برای افرادی که به ادبیات عاشقانه علاقه‌مند هستند، رمان آناکارنینا به‌ عنوان یک رمان منبع معرفی می‌شود. فاکتور های متفاوتی مانند پرداختن به تغییرات اجتماعی روسیه در قرن نوزدهم، وضعیت خانواده‌ ها و طبقات متفاوت جامعه در این قرن و همچنین داشتن نگاه فیلسوفانه به علم کشاورزی باعث شده تا این رمان به‌ عنوان یک رمان متفاوت و منحصر به‌ فرد شناخته شود. تم ‌های داستانی جذاب این رمان نیز باعث شده تا به ‌طور کلی آناکارنینا علاوه‌ بر شاهکار ادبی بودن، به‌ راحتی اوقات فراغت خواننده را پر کند و داستان آموزنده‌ای باشد.

شما تا به حال کتاب رمان آنا کارنینا را مطالعه کرده اید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط