معرفی انواع مکمل های بدنسازی

معرفی انواع مکمل های بدنسازی

ورزشکاران زیادی در سراسر کشورمان وجود دارند که همواره به دنبال پیشرفت در عضله سازی و کسب عناوین جهانی هستند. اما قطعا این افراد برای نتیجه گیری مطلوب نیازمند برخی از ماده های غذایی کمک کننده یا همان مکمل هستند. مکمل بدنسازی به عنوان یکی ضروریات اصلی بدنسازان شناخته شده که در آن مقادیر بسیار زیادی از ویتامین ها و پروتئین ها وجود دارد. در واقع ارزش غذایی فوق العاده انواع مکمل های بدنسازی سبب شده تا هر فرد بدنساز ملزم به استفاده از این محصول باشد. چرا که ویتامین ها و پروتئین ها تاثیر زیادی را در عضله سازی و افزایش حجم بدنسازان خواهند داشت.
در سال های اخیر با استقبال خوب افراد بدنساز از انواع مکمل های بدنسازی، عرضه این محصول از سوی مراکز معتبری مانند داروخانه ها آغاز شده است. در پی این موضوع نیز داروخانه های بسیار زیادی اقدام به شروع فعالیت خود در این زمینه کرده اند. لازم به ذکر است که در این بین نیز مراکز نامعتبری وجود دارند که به پخش مکمل های بدنسازی می پردازند. بدین ترتیب لازم است تا آشنایی زیادی را نسبت به انواع مکمل های بدنسازی داشته باشید. این مسئله سبب خواهد شد تا خرید شما با سطح کیفی بسیار بالاتری انجام گردد.

مکمل بدنسازی چیست؟

مکمل های بدنسازی محصولاتی هستند که به صورت روزانه و در زمان بندی های مرتب توسط ورزشکاران مصرف می شوند. این محصولات سرشار از پروتئین ها و مواد مغذی هستند که به سرعت جذب می شوند. بهبود عملکرد ورزشی و رسیدن به اندامی ایده آل از جمله مزایای استفاده از انواع مکمل های بدنسازی می باشد. این محصولات انواع مختلفی را دارند که همین موضوع سبب شده تا اکثریت ورزشکاران بدون داشتن اطلاعات کافی نسبت به خرید این محصولات اقدام کنند.

معرفی انواع مکمل های بدنسازی

مکمل بدنسازی وی

پروتئین وی یا مکمل وی به عنوان یکی از محبوب ترین مکمل های بدنسازی در سراسر کشور ایران شناخته می شود. این مکمل در عضله سازی و تقویت عضلات تاثیر بسیار زیادی را داشته و آمینو اسید های موجود در آن نیز زودجذب می باشد. با مصرف مکمل وی می توانید از مزایای دیگر این محصول نظیر کاهش فشار خون، کاهش استرس و بهبود کبد نیز برخوردار شوید. لازم به ذکر است که با مصرف مکمل بدنسازی وی، سیستم ایمنی بدن شما تا میزان بسیار زیادی تقویت می شود.
یکی از مسائلی که بسیاری از ورزشکاران در رابطه با مکمل بدنسازی وی نمی دانند، این مسئله است که پروتئین وی کمک زیادی را به کاهش وزن شما خواهد کرد. چرا که این محصول چربی های مضر بدن شما را دفع خواهد کرد و به عضله سازی شما کمک می کند. بنابراین می توان دریافت که عضله سازی توسط این محصول بدون جذب چربی صورت می گیرد.

مکمل بدنسازی وی
مکمل گینر

یکی دیگر از انواع مکمل های بدنسازی، گینر می باشد که افراد ورزشکار با آن آشنا هستند. این مکمل به عنوان یکی از بهترین محصولات برای افراد لاغر شناخته می شود. چرا که گینر می تواند تاثیر زیادی را در افزایش وزن این افراد داشته باشد. شرکت های تولیدکننده گینر، این محصول را در دو نوع عضله ساز و افزایش وزن روانه بازار می کنند. در نوع افزایش وزن گینر، میزان کربوهیدرات موجود در مکمل بیشتر از پروتئین ها می باشد. در حالی که در نوع عضله ساز، میزان پروتئین بیشتر از کربوهیدرات ها است. نیاز است که بدانید کالری این مکمل بسیار بالا بوده و اغلب به صورت پودر به ورزشکاران ارائه می شود.
کاهش دوران ریکاوری، افزایش عضلات سازی و کاهش آسیب دیدگی نیز از جمله مزایای مصرف مکمل بدنسازی گینر می باشد. لازم به ذکر است که این محصول سرشار از مواد مغذی بوده که می تواند نیاز های بدن شما را به صورت کامل تامین کند. در صورت مصرف گینر حجم فوق العاده ای را در مدت زمان کوتاه تجربه خواهید کرد.

مکمل BCAA

مکمل BCAA

در میان انواع مکمل های بدنسازی، مکمل بی سی ای به عنوان یکی از پرطرفدار ترین محصولات شناخته می شود. اکثریت افرادی که به طور حرفه ای در رشته بدنسازی فعالیت دارند، آشنایی زیادی را با این مکمل بی نظیر دارند. مکمل بی سی ای با ترکیبات مختلف به بازار های کشور ایران عرضه می شود. برخی ترکیبات این محصول شامل ایزولوسین، والین و لوسین می باشد. توجه داشته باشید که هر شرکت تولیدکننده مکمل، نسبت متفاوتی از مواد ذکر شده را در این مکمل قرار می دهد. بسیاری از مربی های بدنسازی معتقد هستند که این مکمل تاثیر زیادی را در رشد عضلات اسکلتی انسان دارد.
لازم به ذکر است که مکمل بی سی ای تاثیر زیادی را در کاهش چربی سوزی بدن شما خواهد داشت. چرا که در میان انواع مکمل های بدنسازی، این مکمل به شما کمک خواهد کرد تا پس از یک تمرین سخت، بتوانید چربی های مضر بدن را دفع کنید. افزایش توده های عضلانی و کاهش خستگی های پس از تمرین و همچنین تسکین درد های شدید عضلانی از جمله ویژگی های مکمل بدنسازی BCAA به شمار می رود.

مکمل بدنسازی کراتین

قطعا در میان معرفی انواع مکمل های بدنسازی، باید کراتین نیز معرفی شود. این مکمل به عنوان یکی از محبوب ترین مکمل های بدنسازی در میان ورزشکاران کشورمان شناخته می شود. این مکمل حاوی یک ترکیب نیتروژنی بوده که انرژی موردنیاز سلول های شما را از جمله سلول های عضلات تامین می کند. اگر به ماده های مغذی گوشت قرمز و ماهی توجه کنید، کراتین را نیز در میان آن ها پیدا می کنید. این ماده غذایی در بدن انسان هم وجود دارد.
از ویژگی های اصلی مکمل بدنسازی کراتین می توان به افزایش انرژی بدن انسان تا میزان بسیار زیادی اشاره داشت. این مسئله باعث می شود تا شما بتوانید تمرینات فشرده و سختی را پشت سر بگذارید. همچنین این ماده مغذی تاثیر زیادی را در سلامت مغز شما خواهد داشت. کمک به عضله سازی و ریکاوری بهتر پس از تمرین نیز از جمله ویژگی های مکمل کراتین به شمار می رود.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با کراتین بدنسازی، کلیک کنید.

مکمل بدنسازی پمپ

یکی دیگر از انواع مکمل های بدنسازی که مصارف بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است، مکمل بدنسازی پمپ می باشد. امروزه میزان استفاده از این مکمل توسط ورزشکاران حرفه ای کشورمان تا میزان قابل توجهی افزایش یافته است. علت آن نیز اهمیت بیشتر مردم ایران به این محصول فوق العاده بوده است. چرا که مکمل پمپ سرشار از پروتئین ها و مواد مغذی مختلف بوده که تاثیر زیادی را در زیباتر کردن اندام شما خواهد داشت.
در این مکمل مواد محرک کافئین، انواع ویتامین ها و ویتامین B، ال آرژنین و کراتین وجود دارد. قرارگیری مواد ذکر شده در کنار یکدیگر باعث می شود تا بدن شما اصطلاحا خستگی ناپذیر شود. چرا که این محصول منبع مناسبی برای افزایش انرژی شناخته می شود. در نتیجه این مسئله سبب می شود تا عضله سازی بدن شما با سرعت بسیار بیشتری انجام گردد. شما به وسیله این مکمل می توانید تمرینات فوق العاده سختی را پشت سر بگذارید. این مکمل تاثیر زیادی را در خون رسانی به عضلات مختلف بدن شما خواهد داشت. در نتیجه عضله سازی به وسیله پمپاژ خون نیز از مزایای این محصول شمار می رود.

ییشتر بخوانیم: اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی

مکمل بدنسازی کازئین

یکی دیگر از انواع مکمل های بدنسازی، کازئین می باشد که این ماده در واقع نوعی پروتئین می باشد. کازئین پروتئینی بوده که در ماده های غذایی روزمره انسان ها مانند شیر، پنیر، ماست وجود دارد. به وسیله کازئین آمینو اسید های موجود در بدن به آرامی آزاد خواهند شد. بسیاری از مربیان بدنسازی بر این عقیده هستند که زمان استفاده از پروتئین کازئین، شب ها می باشد. چرا که کازئین می تواند در این مدت زمان ریکاوری عضلات بدن شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. در واقع این ماده غذایی به عنوان یک کمک کننده شناخته شده و تاثیر زیادی را در افزایش عضلات و ریکاوری بهتر شما خواهد داشت.

مکمل بدنسازی اصل
مکمل گلوتامین

مکمل بدنسازی گلوتامین نیز در میان انواع مکمل های بدنسازی قرار داشته که تاثیرات مثبت و فوق العاده ای را بر روی بدن شما دارد. این مکمل به افزایش حجم سلول های عضلانی بدن پرداخته و درد های مختلف عضلانی را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین این ماده غذایی تاثیر زیادی را در ریکاوری بهتر شما خواهد داشت. خون رسانی به اندام های مختلف بدن انسان نیز جزو وظایف مکمل بدنسازی گلوتامین می باشد. این مسئله سبب خواهد شد تا عضلات شما از حجم قابل توجهی برخوردار شوند.

از اصلی ترین ویژگی های مصرف مکمل بدنسازی گلوتامین می توان به بهبود سلامت گوارش اشاره داشت. به طوری که این مکمل می تواند بخش گوارشی شما را تا میزان قابل توجهی ترمیم کند. همچنین جلوگیری از عضله سوزی بدن و افزایش عضله سازی از جمله ویژگی های این مکمل فوق العاده به شمار می رود. این محصول تاثیر زیادی را در سلامت مغز انسان نیز خواهد داشت.

سخن آخر

در سال های اخیر، استفاده از انواع مکمل های بدنسازی رواج گسترده ای یافته است و در پی این موضوع مراکز نامعتبر زیادی وارد عرصه فروش این محصول شده اند. از این رو پیشنهاد ما این است تا برای خرید مکمل های بدنسازی از مراجع معتبر استفاده کنید.
لازم به ذکر است که خرید مکمل های بدنسازی از مراجع معتبر باعث می شود تا بدن شما از سلامت بهتری برخوردار باشد. چرا که مراکز نامعتبر ممکن است ماده های افزودنی را در مکمل خود قرار دهند و سبب آسیب های سنگین به بدن شما شوند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط