مراسم توپ‌طلا ۲۰۲۲

مراسم توپ‌طلا ۲۰۲۲

دوشنبه شب در پاریس پایتخت فرانسه و در سالن «تئاتر دوشاتل» برترین‌های سال ۲۰۲۲ فوتبال جهان خیلی زودتر از موعد همیشگی به خاطر برگزاری جام‌جهانی در ماه آخر سال، معرفی شدند که کریم بنزما برای نخستین مرتبه توپ‌طلا را در آغوش کشید.

پیش از آغاز رسمی مراسم، نفرات برتر از سی‌ام به ترتیب معرفی شدند. در رده بیست‌وپنجم به طور مشترک، داروین نونیس، ژوآئو کانسلو، آنتونیو رودیگر، کریستوفر انکونکو، مایک مانیان و یاشوا کیمیش قرار گرفتند. سپس سه نفر که مشترکاً بیست‌ودوم شده بودند، معرفی شدند. ترنت الکساندر آرنولد، فیل فودن و برناردو سیلوا این سه بازیکن بودند. نفر بیست‌ویکم لیست هری کین بود. در میان ناباوری کریستیانو رونالدو برنده ۵ توپ‌طلا در رده بیست‌ویکم جای گرفت. سه بازیکنی که به طور مشترک در رده هفدهم قرار گرفتند کاسمیرو، دوشان ولاهوویچ و لوئیس دیاس بودند. نفر شانزدهم ویرجیل فان‌دایک بود. در رده چهاردهم هم به طور مشتریک رافائل لیائو و فابینیو قرار گرفتند. سباستین آلر که این روزها با سرطان دست و پنجه نرم می‌کند در رده سیزدهم ایستاد. ریاض محرز هم نفر دوازدهم این لیست بود. هئونگ مین سون ستاره کره‌ای هم در رده یازدهم جای گرفت.

قبل از شروع مراسم، توپ‌طلای فرانس فوتبال را با یک اتومبیل مخصوص مسابقه به محل برگزاری مراسم در سالن تئاتر دوشاتل آوردند که روش خاص و متفاوتی برای حمل این جایزه ارزشمند بود.

حمل توپ طلا با ماشین مسابقه

اولین جایزه‌ای که اعلام شد، جایزه کوپا برای بهترین بازیکن جوان سال بود. این جایزه به گاوی هافبک ۱۸ ساله بارسلونا اهدا شد. پشت سر گاوی در رده‌بندی بهترین بازیکن جوان سال هم ادواردو کاماوینگا، جمال موسیالا، جود بلینگام، نونو مندش، یوشکو گواردیول، رایان خراون‌برخ، بوکایو ساکا، کریم آدیمی و فلوریان ویرتس قرار گرفتند. رونالدو نازاریو اسطوره فوتبال برزیل جایزه گاوی را به او اهدا کرد.

گاوی برنده جایزه کوپا

نفرات دهم، نهم و هشتم هم پس از اهدای جایزه کوپا معرفی شدند که ارلینگ هالند، لوکا مودریچ و وینیسیوس جونیور بودند.

جایزه‌ای جدید برای بازیکن جوانمرد سال با عنوان «سوکراتس» اسطوره فقید برزیلی امسال اهدا شد. این جایزه به سادیو مانه ستاره سنگالی بایرن‌مونیخ رسید. این جایزه را رای برادر سوکراتس و بازیکن پیشین تیم ملی برزیل اهدا کرد.

سوکراتس برنده جایزه بازیکن جوانمرد

برنده بعدی، برنده توپ‌طلای زنان بود. الکسیا پوتیاس ستاره تیم ملی زنان اسپانیا و بارسلونا این جایزه را مثل سال گذشته به خودش اختصاص داد تا به افتخاری خاص دست پیدا کند. پشت سر الکسیا، بت مید، سم کر، لنا اوبردورف، آیتانا بونماتی، الکساندرا پوپ، آدا هگربرگ، وندی رنار، کاتارینا ماکاریو، لوسی برونز، ویویان میدما، کریستیانه اندلر، الکس مورگان، سلما باکا، میلی برایت، آسیسات اوشوآلا، ماری آنتوان کاتوتو، ترینیتی رودمن، فریدولینا رولفو و کادیدیاتو دیانی در رده‌های دوم تا بیستم جای گرفتند.

الکسیا پوتیاس برنده توپ طلای زنان

روبرت لواندوفسکی ستاره لهستانی بارسلونا و پیشین بایرن‌مونیخ به جایزه گرد مولر برای بهترین مهاجم سال دست پیدا کرد. لواندوفسکی سال گذشته هم در کسب توپ‌طلا ناکام بود، اما جایزه‌ای ویژه گرفت.

لواندوفسکی برنده جایزه گرد مولر

نفرات هفتم، ششم و پنجم توپ‌طلا هم معرفی شدند که به ترتیب تیبو کورتوا، کیلیان امباپه و محمد صلاح بودند.

بیشتر بخوانیم: ژاوی: بارسلونا دیگر لیاقت ماندن در لیگ قهرمانان را ندارد

پس از آن جایزه یاشین برای بهترین دروازه‌بان اعلام شد. برنده این جایزه هم ستاره رئال‌مادرید تیبو کورتوا بود که با درخشش در فصلی که گذشت باعث قهرمانی تیمش در لیگ قهرمانان اروپا و لالیگا شد. پس از کورتوا، آلیسون بکر، ادرسون مورائس، ادوارد مندی، مایک مانیان، کوین تراپ، مانوئل نویر، یان اوبلاک، یاسین بونو و هوگو لوریس سنگربان‌های برتر سال ۲۰۲۲ نام گرفتند.

تیبو کورتوا برنده جایزه یاشین

لوئیس فیگو ستاره پیشین تیم ملی پرتغال و رئال‌مادرید و بارسلونا جایزه بهترین تیم سال را اهدا کرد. این جایزه به منچسترسیتی قهرمان فصل قبل لیگ برتر انگلیس رسید.

منچستر سیتی بهترین تیم سال

سرانجام برنده جایزه بهترین بازیکن سال موسوم به توپ‌طلا هم اعلام شد که طبق پیش‌بینی‌ها ستاره بی‌چون و چرای سال یعنی کریم بنزما بازیکن فرانسوی رئال‌مادرید بود. بنزما پنجمین بازیکن فرانسوی برنده این جایزه بود و بعد از ۲۴ سال که مرتبه قبلی زین‌الدین زیدان آن را برد، توپ‌طلا در فرانسه ماند. این جایزه را زین‌الدین زیدان به بنزما اهدا کرد. سادیو مانه، کوین دبروینه و روبرت لواندوفسکی در رده‌های دوم، سوم و چهارم جای گرفتند.

کریم بنزما، برنده توپ طلای 2022

منبع: خبر ورزشی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط