مراحل کامل طرز تهیه شربت به لیمو

مراحل کامل طرز تهیه شربت به لیمو

طرز تهیه شربت به لیمو با توجه به خواص قابل توجهی که برای سلامتی دارد، در فصول مختلف سال به ویژه فصل تابستان مورد توجه قرار می گیرد. این شربت با دو دستور تهیه متفاوت آماده می شود. در طرز تهیه شربت به لیمو طب سنتی این شربت با گیاه به لیمو تهیه می شود. نوع دیگری از طرز تهیه شربت به لیمو با مخلوط میوه به و آبلیموی تازه آماده می شود. در این مطلب قصد داریم هر دو دستور تهیه شربت به لیمو را به شکل گام به گام توضیح دهیم.

به لیمو یکی از گیاهان دارویی با خواص بی نظیر است که برای سلامتی فواید بسیاری دارد. این گیاه معطر رایحه ای شبیه به لیمو دارد و به همین خاطر با نام به لیمو معرفی می شود. گیاه به لیمو را به روش های مختلف دمنوش و شربت استفاده می کنند تا از فواید آن بهره مند شوند.

طرز تهیه شربت به ‌لیمو طب سنتی

شربت به لیمو

مدت زمان مورد نیاز برای تهیه: ۴۰ دقیقه
دستور تهیه شربت به لیمو طب سنتی بسیار ساده و آسان است و می تواند یک نوشیدنی خنک برای رفع عطش در فصل تابستان باشد.

مواد لازم برای دستور تهیه شربت به لیمو

 

برگ به لیمو یک لیوان کامل
آب یک و نیم لیوان
شکر یک و نیم لیوان

توجه داشته باشید که در این طرز تهیه، لیوانی که برای پیمانه مواد لازم مورد استفاده قرار می دهید، اهمیت بسیاری دارد. این لیوان باید برای تمامی مواد یکسان باشد. نکته قابل توجه دیگر اینکه میزان مواد مورد نیاز برای طرز تهیه شربت به لیمو طب سنتی با توجه به تعداد افراد متفاوت است.

طرز تهیه شربت به لیمو زمان چندانی را به خود اختصاص نمی دهد. ضمن اینکه این شربت با توجه به فواید و خواصی که دارد، به تنهایی نیز یک نوشیدنی ایده آل برای افراد است. جالب است بدانید این شربت برای افراد مختلف با مزاج های متفاوت مناسب است.

مرحله اول: تهیه شهد شربت به روش اصولی

برای شروع ابتدا باید شهد شربت را درست کنید. شربت به لیمو با مخلوط شکر و آب شروع می‌شود. ابتدا شکر و آب را در یک ظرف مناسب مثل قابلمه بریزید اما به هم نزنید. قابلمه را بر روی اجاق گاز گذاشته و زیر آن را روشن کنید. شعله متوسط می تواند گزینه مناسبی برای جوشاندن آب و شکر باشد. زمانی که مخلوط آب و شکر به جوش آمد، اجاق گاز را خاموش کنید.

مرحله دوم: افزودن برگ به لیمو

در این مرحله، برگ های به لیمو که به شکل مناسبی آماده شده‌اند، به شهد شربت اضافه می شوند. توجه داشته باشید که اضافه کردن برگ به لیمو به شهد شربت درست بعد از خاموش کردن شهد انجام می شود. در نهایت نیز درب قابلمه بر روی آن گذاشته می شود و حدود ۲۰ دقیقه استراحت برای دم کشیدن مخلوط مدنظر قرار می گیرد. این ۲۰ دقیقه برای برگ به لیمو و شهد شربت کفایت می کند.

مرحله سوم: عبور دادن مخلوط شربت از صافی

در مرحله سوم طرز تهیه شربت به لیمو نیاز به صاف کردن شربت دارید. برای این کار می توانید از یک الک یا صافی مناسب استفاده کنید. مخلوط شهد شربت و به لیمو با برگ به لیمو همراه هستند. این برگ ها باید با یک الک مناسب فیلتر شوند. ظرفی که قرار است شهد شربت و برگ به لیمو بعد از گذر از الک در آن ریخته شود، باید کاملاً خشک و تمیز باشد.

مرحله چهارم: پایان تهیه شربت به لیمو

در این مرحله تقریباً طرز تهیه شربت به لیمو به اتمام رسیده است. بنابراین بهتر است مخلوط آماده شده را در مکان مناسب قرار دهید تا کاملا خنک شود. در ادامه نیز یک ظرف خشک و تمیز را برای نگهداری شربت انتخاب کنید. درب ظرف شربت نیز باید به شکل محکم بسته شود. حالا زمان آن فرا رسیده که شربت را به یخچال انتقال دهید.

مرحله پنجم: میل کردن شربت به لیمو

بعد از خنک شدن شربت می توانید یک یا دو قاشق از آن را با یک لیوان آب خنک مخلوط کرده و میل کنید. در صورت تمایل می توانید شربت به لیمو آماده شده را با مقدار کمی آب لیمو معطر کنید. این شربت عنوان یک شیرین کننده برای انواع دمنوش، چای و غیره استفاده می شود. بنابراین چنین شربتی در فصل زمستان و پاییز همچنان مورد توجه است.

بیشتر بخوانیم: طرز تهیه شربت سکنجبین با خواص عالی

دستور تهیه شربت به لیمو با رایحه لیمو و طعم به

مدت زمان مورد نیاز برای تهیه:۴۰ دقیقه
طرز تهیه شربت به لیمو با طعم به و رایحه لیمو یکی از شربت های فوق العاده و خوش طعم است که در میان ایرانیان بسیار مرسوم و پرطرفدار است. این شربت از زمان های دور همواره به عنوان یک نوشیدنی دلپذیر میل شده و مورد استقبال بوده است.

مواد لازم برای شربت به لیمو

مواد لازم برای تهیه شربت به لیمو

آبلیموی ترجیحاً تازه ۲ قاشق غذاخوری
به ۲ عدد کامل
شکر نصف لیوان
برگ به لیمو چند برگ صرفاً برای طعم بخشی
آب ۲ لیوان کامل

مرحله اول طرز تهیه شربت به لیمو: آبگیری به

برای تهیه شربت به لیمو ابتدا نیاز به آبگیری به دارید. برای این کار بهتر است دو عدد به سالم و تازه را انتخاب کنید، خوب بشویید و آن گاه آن ها را به بهترین شکل ممکن جداسازی کنید. برای تهیه شربت به لیمو نیاز به نصف کردن به ها دارید. در این حالت هسته های به، به راحتی از آن خارج می شوند. این موضوع آبگیری به ها را نیز ساده تر می کند.

مرحله دوم: آماده سازی شهد شربت

در مرحله دوم طرز تهیه شربت به لیمو اقدام به آماده سازی شهد شربت ‌کنید. شهد شربت نیاز به مخلوط آب و شکر دارد. آب و شکر اضافه شده در یک قابلمه مناسب ترکیب می شود و روی اجاق گاز حرارت می بیند. به مخلوط روی اجاق گاز فرصت دهید تا شکر را به تدریج در خود حل کند. توجه داشته باشید که این حل شدن باید به شکل تدریجی و بدون دخالت شما انجام شود. هم زدن مخلوط شکر و آب برای حل شدن شکر، کاری کاملا غلط و اشتباه است. چرا که باعث شکرک زدن دیواره قابلمه خواهد شد.
زمانی که شکر ریخته شده در آب به آرامی حل شد، حالا باید زیر قابلمه را کم کرده و به شهد، آب به را بیفزایید. در ادامه نیز مخلوط آب و شهد را با حرارتی ملایم بجوشانید تا قوام پیدا کنند. اگر می خواهید شربت به لیمو را از نظر غلظت تست کنید، کافیست مقداری از آن را به یک لیوان آب سرد اضافه کنید. در این حال اگر شربت فوراً ته نشین شد، یعنی به قوام لازم رسیده است. در غیر این صورت شربت هنوز باید جوشانده شود.

مرحله سوم: افزودن برگ به لیمو و آبلیمو

در این مرحله از طرز تهیه شربت به لیمو باید برگ به لیمو و آبلیموی تازه را به شربت بیفزایید. این موضوع صرفاً برای طعم بخشی به شربت به لیمو مدنظر قرار می گیرد. توجه داشته باشید که اضافه کردن آبلیموی تازه و به لیمو زمانی انجام می شود که شربت هنوز روی اجاق گاز قرار دارد. بعد از اضافه کردن این ترکیبات نیز باید چند دقیقه دیگر منتظر بمانید و آن گاه اجاق گاز را خاموش کنید.

مرحله چهارم: نگهداری شربت به لیمو در ظرف مناسب

در گام آخر دستور تهیه شربت به لیمو باید مخلوط آماده شده را در یک ظرف مناسب بریزید و اجازه دهید کاملاً سرد شود. ما برای نگهداری شربت به لیمو ظروف شیشه ای را به شما پیشنهاد می کنیم. البته بهتر است ابتدا فرایند سرد شدن شربت به لیمو انجام شود و آن گاه شما آن را در یک ظرف شیشه ای مناسب بریزید و به یخچال انتقال دهید.

بیشتر بخوانیم: طرز تهیه شربت آلوورا طبیعی خانگی

نکات مهم برای طرز تهیه شربت به لیمو

• اگر امکان آبگیری به با آبمیوه گیری برای شما وجود ندارد، می توانید به روش سنتی آبگیری به را انجام دهید. برای این کار از یک رنده استفاده کرده و بعد به رنده شده را از صافی رد کنید.
• زعفران، بهار نارنج و غیره نیز می توانند از جمله مواد افزودنی به شربت به لیمو باشند. در واقع بحث طعم بخشی به شربت به لیمو کاملا سلیقه ای است.
• اگر برای یک مهمانی رسمی، مجلل یا دوستانه تصمیم به طی کردن مراحل مختلف طرز تهیه شربت به لیمو گرفته اید، حتماً از یک تکه لیمو بر روی لیوان های شربت استفاده کنید. این مسئله نشان می‌دهد که شما شربت به لیمو را به روش مجلسی تهیه کرده‌ و از آبلیموی تازه نیز در محتویات آن استفاده کرده اید.
• شما می توانید تهیه شربت به لیمو را با به خشک انجام دهید. به شرط اینکه به خشک شما چند ساعت در آب خیس بخورد و آن گاه برای آماده سازی شربت مورد استفاده قرار بگیرد.
• توجه داشته باشید مواد افزودنی سالم و تازه می ‌توانند طعم شربت به لیمو را بسیار خوشمزه کنند.

سخن پایانی

به لیمو برای درمان سرماخوردگی، تنظیم فرآیند سوخت و ساز بدن، رفع گرفتگی بدن، کمک به کاهش وزن، کاهش استرس، درمان تپش قلب، بهبود بی خوابی و کنترل دردهای عصبی بسیار موثر است. ضمن اینکه می توان از خواص این گیاه دارویی در فصل تابستان به عنوان شربت برای رفع تشنگی و در فصل زمستان به عنوان شیرین کننده چای و دمنوش استفاده کرد.

0/5 (0 نظر)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط