متا به پرداخت جریمه ۱۷۵ میلیون دلاری محکوم شد

متا به پرداخت جریمه ۱۷۵ میلیون دلاری محکوم شد

هیئت منصفه دادگاه فدرال تگزاس، شرکت متا را به پرداخت بیش از۱۷۴٫۵ میلیون دلار غرامت به Voxer، خالق اپلیکیشن Walkie Talkie محکوم کرد. Voxer، در سال ۲۰۲۰ علیه متا (که در آن زمان فیسبوک نامیده می‌شد) به دلیل نقض حق ثبت اختراعات خود شکایت کرده بود.

«تام کتیس»، موسس Voxer، توسعه پتنت‌های اشاره شده در این گزارش را سال ۲۰۰۶ به عنوان راهی برای حل مشکلات ارتباطی میدان جنگ آغاز کرده بود که در حین خدمت در گروهبان ارتباطات نیروهای ویژه در افغانستان با آن‌ها مواجه شده بود. کتیس و تیم Voxer فناوری‌ای را توسعه دادند که امکان انتقال صدا و ارتباطات تصویری زنده را فراهم کرد و برنامه Walkie Talkie را در سال ۲۰۱۱ منتشر کردند.

بار دیگر؛ استفاده غیرقانونی از پتنت‌ها توسط متا

استفاده غیرقانونی از پتنت‌ها توسط متا

اسناد دادگاه توضیح می‌دهد که متا بلافاصله پس از راه‌اندازی این اپلیکیشن، با Voxer در مورد همکاری احتمالی تماس گرفته است. گفته می‌شود که در ادامه،Voxer فناوری انحصاری و همچنین پتنت خود را برای متا فاش کرده، اما دو طرف به توافق نهایی دست پیدا نکرده‌اند.
Voxer ادعا می‌کند که هرچند متا در آن زمان خدمات ویدیویی یا صوتی زنده نداشت، این شرکت را به عنوان یک رقیب معرفی کرد و همچنین دسترسی Walkie Talkie به برخی ویژگی‌های فیسبوک مانند ابزار «Find Friends» را مسدود کرد.
متا در سال ۲۰۱۵ سرویس فیسبوک لایو را معرفی کرد. کتیس ادعا می‌کند که در اوایل سال ۲۰۱۶ با مدیر محصول این سرویس ارتباط داشته تا درباره نقض حق ثبت اختراع Voxer صحبت کند، اما متا از توافق با این شرکت خودداری کرد. همچنین در همان سال سرویس اینستاگرام لایو نیز در دسترس قرار گرفت.

Voxer در دادخواست خود ادعا می‌کند که «هر دو محصول از فناوری‌های Voxer استفاده کرده و حق اختراعات آن را نقض می‌کنند»
با این حال، سخنگوی متا با ارسال بیانیه‌ای به وب‌سایت TechCrunch، این ادعاها را رد کرد و توضیح داد که شواهد ارائه شده نشان می‌دهد که این شرکت حق ثبت اختراع Voxer را نقض نکرده است. همچنین در بیانیه این شرکت آمده که آن‌ها قصد دارند درخواست تجدید نظر خود را به دادگاه ارائه کنند.

منبع: دیجیاتو

درباره نویسنده

مطالب مرتبط