قهرمانی هادی چوپان در مسترالمپیا جنجالی شد!

قهرمانی هادی چوپان در مسترالمپیا جنجالی شد!

هادی چوپان چند روز بعد از کسب ساندو در لاس وگاس از سوی یکی از قهرمانان قدیمی مسترالمپیا به چالش کشیده شد.

به گزارش “ورزش سه”، پس از قهرمانی شگفت‌انگیز هادی چوپان در مستر المپیا ۲۰۲۲، اظهارنظرها و بحث ها در خصوص اهدای ساندو به این قهرمان ایرانی همچنان وجود دارد. اخیرا “ریچ گاسپاری” بدنساز بازنشسته در اینستاگرام هادی چوپان را “دوریان یتس” قهرمان شش دوره مسترالمپیا مقایسه کرد؛ اتفاقی که با استقبال خوبی از سوی چوپان همراه نبود.
ریچ گاسپاری ۵۹ ساله یک بدنساز بازنشسته آمریکایی است که چندین بار در مستر المپیا شرکت کرده. اگرچه او هرگز عنوان قهرمانی را در این رقابت بزرگ کسب نکرده، اما برای سه سال متوالی در سال های ۱۹۸۶، ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ به عنوان دومی مسترالمپیا دست یافته است.
ریچ البته متعلق به دوران طلایی مسترالمپیا است که شاهد افسانه هایی مانند دوریان یتس و رونی کلمن بود. با این حال، وقتی گاسپاری سعی کرد عضلات پشت هادی چوپان و دوریان یتس را با هم مقایسه کند، با واکنش های منفی زیادی مواجه شد.
ریچ گاسپاری در پست اینستاگرامی خود با قرار دادن عکسی از عضلات پشت هادی چوپان در کنار عضلات پشت دوریان یتس آن ها را با هم مقایسه کرد و در توضیح آن نوشت: “اینجا یک چیز جالب برای دیدن است. این مقایسه دوریان یتس است که در سال ۱۹۹۲ برنده مستر المپیا شد و در کنار او هادی چوپان است که به تازگی برنده مستر المپیا شده است. همانطور که می بینید ۳۰ سال پیش، قهرمانان خیلی بهتر از امروز بودند.”

پست گاسپاری مقایسه در مقایسه چوپان و دوریان یتس

به گفته گاسپاری، دوریان یتس در نقش مسترالمپیا نسبت به هادی چوپان، ظاهری مستحکم‌تر و قوی‌تر داشت. او عضله پشت یتس که به درخت کریسمس تشبیه شده را با ماهیچه‌های کمتر عضلانی چوپان مقایسه کرد و اعلام کرد که بدنسازان ۳۰ سال پیش بدنی بسیار منظم و بی نقص تر از الان داشتند.
این مقایسه جالب توجه و پرسروصدا، چندان برای قهرمان ایرانی خوشایند نبود. چوپان در کامنت های همین پست پاسخ گاسپاری را داد و نوشت: ” این مقایسه مثل مقایسه عکس بازوی تو با بازوی رونی کلمن است. آیا فکر می کنی مقایسه درستی است؟”

کامنت چوپان زیر پست گاسپاری

نکته اینجا بود که به اعتقاد خیلی از کارشناسان هادی چوپان به خاطر عضلات فوق العاده خود از نمای روبرو توانسته از رقبایش در مسترالمپیای ۲۰۲۲ سبقت بگیرد، اما گاسپاری دقیقا دست روی نقطه ضعف چوپان گذاشته است. این موضوع دقیقا مساله ای بود که هادی چوپان در کامنت دوم خود به آن اشاره کرد: “شما همیشه نقطه تاریک را با نقطه روشن مقایسه می کنید. بیایید نقطه روشن را با نقطه روشن مقایسه کنیم.”

پاسخ دوباره چوپان به پست مقایسه ای گاسپاری

با این حال ریچ در پایان یادداشت جنجالی خود به این نکته اشاره کرده که اگرچه چوپان عضلات پشت خوبی ندارد، عضلات جلوی بدنش عالی به نظر می رسد و بهتر از رقبای خود. به گفته این بدنساز بازنشسته، درک لونسفورد عضلات پشت بهتری نسبت به چوپان داشت. البته ریچ گاسپاری پاسخ یکی از کامنت های هادی را هم اینگونه داد: ” اینجا هیچ نفرتی وجود ندارد این فقط یک مشاهده است فکر می کنم هادی شگفت انگیز به نظر می رسید و بدنساز بهتری بود، اما همچنین معتقدم که او می تواند پیشرفت کند و چندین ساندو برنده شود زیرا اکنون استانداردها را تعیین کرده است.”

بیشتر بخوانیم: ایران نایب قهرمان جام جهانی کشتی شد


اما فیل هیث قهرمان ۷ دوره مسترالمپیا نیز در بحث مقایسه ریچ شرکت کرد. با این حال، او هیچ طرفی را انتخاب نکرد. در عوض، فیل هیث توضیح داد که چرا نباید تصویر بدنسازان را با هم مقایسه کرد.

کامنت فیل هیث به پست گاسپاری

به گفته هیث، تصاویر مربوط به گذشته و حال به دلیل پیشرفت فناوری نورپردازی، متفاوت به نظر می رسد. این قهرمان افسانه ای المپیا معتقد است فناوری نور امروزه به شکلی است که از همه جهات بر بدن بدنسازان می تابد؛ بنابراین مقایسه این دو عکس درست نیست.
آخرین کامنت هادی چوپان زیر پست جنجالی ریچ گاسپاری هم اشاره به همین نکته و تفاوت فناوری نسبت به گذشته داشته است: “رنگ ها را مقایسه کنید. نور. کیفیت دوربین ها و سایر زاویه ها. حرفه ای باشید آقای گاسپاری!”

آخرین کامنت هادی چوپان زیر پست جنجالی ریچ گاسپاری

منبع: ورزش۳

درباره نویسنده

مطالب مرتبط