فواید دویدن برای لاغری؟!

فواید دویدن برای لاغری؟!

یکی از فواید دویدن برای لاغری است. دویدن یکی از تمرینات هوازی در سراسر دنیا است که به تجهیزات خاصی نیاز ندارد. با دویدن می توانید از شر اضافه وزن خلاص شوید. دویدن یک فعالیت ساده است که سبب جریان خون می شود و در نتیجه بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. همچنین دویدن برای کسانی که مبتلا به دیابت هستند بسیار مفید است. زیرا فعالیت عضلات باعث پایین آمدن قند خون می شود و در نتیجه میزان کلسترول خون پایین می آیید. اگر هدفتان دویدن و لاغری است باید تخصصی تر به این فعالیت نگاه کنید.

ما قصد داریم در این مقاله فواید دویدن برای لاغری، مدت زمان دویدن برای چربی سوزی و دویدن برای لاغری شکم را توضیح دهیم.

دویدن

علاوه بر فواید دویدن برای لاغری، این فعالیت فواید دیگری هم دارد. هنگام دویدن، مغز شما اندورفین آزاد می کند یعنی پس از اتمام تمرین و عبور از سد خستگی، احساس سرخوشی و خوشحالی می کنید. همچنین آزاد شدن اندورفین از استرس و اضطراب جلوگیری می کند. همانطور که می دانید یکی از فواید دویدن برای لاغری این است که مفاصل و استخوان های شما تقویت می شود. به علاوه اینکه منجر به تقویت رباط های پا می شود که از صدمه دیدن جلوگیری می کند. دویدن و لاغری یک راهکار عالی برای درمان بی خوابی است. اگر به طور دائم بدوید می توانید یک خواب شبانه خوب داشته باشید. از دیگر مزایای این فعالیت هوازی می توان به بهبود گردش خون و بازسازی سلول های پوستی و کلاژن سازی اشاره کرد.


انواع دویدن

انواع دویدن

دویدن معمولی

مسافت های کوتاه تا متوسط مثلا ۸ کیلومتر در روز، که با سرعت معمولی انجام می شود را دویدن معمولی می گویند.


دویدن اینتروال

این نوع دویدن برای لاغری شکم مناسب است. دویدن اینتروال در مسافت های کوتاه همراه با استراحت های کوتاه انجام می شود. مثلا ۴ بار ۱۰۰۰ متر را با سرعت بالا می دوند و بین هر دور ۵۰۰ متر با سرعت آهسته می دوند. تمرین پر فشار اینتروال می تواند تا ۴۸ ساعت پس از اتمام تمرین هم کالری سوزی داشته باشد.

بیشتر بخوانیم: ۱۰ نرمش تقویت مچ پا


دویدن روی تپه

این نوع دویدن مانند دو اینتروال است فقط با این تفاوت که بر روی سر بالایی و تپه انجام می شود. مثلا ۵ بار به مدت ۲ دقیقه می دوید و دوباره تکرار می کنید. این دو برای بالا بردن استقامت و سرعت مناسب است.


دویدن ریکاوری

به آهسته دویدن پس از مدتی با سرعت دویدن، ریکاوری می گویند. مثلا ۵ دقیقه با سرعت بالا سپس یک دقیقه با سرعت آهسته.

دویدن استقامتی

این دویدن مانند دویدن معمولی است فقط میزان مسافت بیشتری طی می شود مثلا ۱۵ الی ۲۰ کیلومتر. دویدن استقامتی برای استقامت بدن و تناسب اندام بسیار مفید است.

دویدن استقامتی

دویدن تصاعدی

این مدل دویدن مانند شرکت در یک مسابقه دو می ماند. ابتدا با سرعت معمولی شروع می شود و با سرعت بالا به پایان می رسد. به عنوان مثال ۵ کیلومتر با سرعت معمولی و ۲ کیلومتر با شدت و سرعت بالا. این نوع دویدن برای لاغری شکم مناسب است.

بیشتر بخوانیم: میزان تاثیر ورزش برای کبد چرب

دویدن برای لاغری شکم

یکی از مهم ترین سوالاتی که بیشتر افراد مطرح می کنند این است که دویدن برای لاغری شکم تاثیر دارد یا خیر. خبر خوب این است که دویدن برای لاغری شکم بسیار مناسب است. فعالیت های هوازی با شدت زیاد مانند دویدن بدون تغییر رژیم غذایی باعث کاهش چربی شکم می شود. در هنگام دویدن شکم خود را منقبض کنید به این شکل باعث چربی سوزی شکم می شود و شکم شما خوش فرم می شود. برای از بین بردن چربی های شکمی باید در هفته چهار تا پنج بار به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه با شدت متوسط دوید.


ایا دویدن در لاغری ران نقشی دارد؟

سوال دیگری که بسیار پرسیده می شود این است که ایا دویدن باعث لاغری ران میشود ؟یکی دیگر از فواید دویدن برای لاغری ران پا است. این فعالیت هوازی یکی از بهترین روش ها برای لاغر کردن ران پا و کاهش کلی وزن بدن به حساب می آید. دوندگان حرفه ای حدودا ۸۰ کیلومتر در هفته می دوند به همین دلیل دارای اندامی لاغر با ران هایی کشیده هستند. به همین دلیل نتیجه می گیریم که دوندگان هم از فواید دویدن برای لاغری بهره می برند. اما این کار نیازمند زمان زیادی است و یک شبه اتفاق نمی افتد. بلکه ممکن است چندین ماه طول بکشد و نیازمند صبر و نظم است.

برای چربی سوزی چه مدت زمانی بدویم؟

برای چربی سوزی چه مدت زمانی بدویم

در ادامه می خواهیم مدت زمان دویدن برای چربی سوزی را با هم بررسی کنیم. مدت زمان دویدن برای چربی سوزی در هر فردی متفاوت است اما به طور کلی هر یک ساعت دویدن با سرعت متوسط باعث سوختن ۵۵۰ تا ۷۰۰ کیلو کالری می شود که اکثر افراد همین روش را برای کاهش وزن و لاغری انتخاب می کنند. همچنین افرادی که چاقی موضعی مانند چاقی شکم، پهلو، ساق پا یا ران ها دارند و هدف آن ها دویدن و لاغری است، می توانند با ۳۰ تا ۴۵ دقیقه دویدن با سرعت متوسط در طول روز، از شر چربی های اضافی خود راحت شوند. مطالعات نشان می دهد که کسانی که بین تمرین هایشان استراحت نداشته اند نسبت به افرادی که بین تمرین هایشان استراحت کرده اند کالری کمتری می سوزانند. پس بهتر است زمان دویدن خود را به دو قسمت تقسیم کنید و یک استراحت کوتاهی داشته باشید.
اگر می خواهید از فواید دویدن برای لاغری بی بهره نمانید حتما قبل از شروع برنامه ریزی داشته باشید. اگر مبتدی هستید نیازی نیست که هر روز بدوید این کار ممکن است به شما آسیب برساند. ابتدا در هفته دو بار هر بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه شروع کنید. سپس به تدریج میزان و شدت آن را افزایش دهید. حتما قبل شروع تمرین، بدن خود را گرم کنید به این صورت که آهسته شروع به دویدن کنید و حرکات کششی انجام دهید. در پایان تمرین هم به مدت ۵ دقیقه سرعت خود را کاهش دهید و سرد کنید تا از خستگی و کوفتگی بدن جلوگیری شود.
مدت زمان دویدن برای چربی سوزی بسیار مهم است شما می توانید برای چربی سوزی بیشتر در سر بالایی بدوید. یک تپه با شیب ملایم را انتخاب کنید و آنجا بدوید و حدود ۵۰ درصد بیشتر کالری بسوزانید. همچنین می توانید بر روی پله ها بدوید سپس آهسته به سمت پایین بیایید. دویدن بر روی پله عضلات سرین را مورد هدف قرار می دهد پس می توانید عضلات پشت زیبا و جذابی داشته باشید.

هنگام دویدن و لاغری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

حتما برای دویدن و لاغری باید کفش مناسب این کار را انتخاب کنید تا از فواید دویدن برای لاغری بهره ببرید در غیر این صورت باعث ایجاد درد موضعی در قسمت مچ پا و کف پا می شود و ممکن است شما از دویدن صرف نظر کنید. کفش مخصوص دویدن از اهمیت زیادی برخوردار است. کفشی که برای این فعالیت انتخاب می کنید باید سبک باشد تا باعث آزار پا نشود. این کفش باید کاملا نرم و انعطاف پذیر باشد تا هنگام برخورد پا به زمین، فشار ناشی از آن را بگیرد. بهتر است این کفش ۲ سانتی متر لژ داشته باشد تا فشاری به کمر و زانو ها وارد نشود.
هنگام دویدن باید سر خود را صاف نگه دارید و به افق چشم بدوزید. سر خود را بیش از حد بالا و یا پایین نیاورید. باید شانه هایتان را راحت و صاف نگه دارید. اگر در قسمت شانه احساس گرفتگی و خستگی کردید آن ها را به آرامی حرکت دهید. حرکت بازوها بسیار مهم است و مانع از چرخش نیم تنه و می شود. دست های خود را اصلا مشت نکنید دست ها و مچ باید کاملا راحت باشند. زانو ها هنگام دویدن باید کمی خم شود تا از ضربه ناشی با زمین جلوگیری کند.

تأثیر پیاده روی درلاغری اندام ها

تأثیر پیاده روی درلاغری اندام ها

خیلی از افراد سوال می پرسند که پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر میکند در جواب باید گفت: پیاده روی تمام قسمت های بدن را مورد هدف قرار می دهد اما به طور کلی عضلات تحتانی بدن بیشترین تاثیر پذیری را در پیاده روی دارند که شامل ران پا، باسن و ساق پا می باشد. پیاده روی باعث می شود چربی های موجود در این نواحی از بین برود و در نتیجه موجب لاغری شود. یک پیاده روی منظم و با سرعت بالا می تواند شکم و پهلو فرد را هم درگیر کند.

کلام پایانی

دویدن و لاغری رابطه بسیار خوبی با یکدیگر دارند. فقط کافی است کفش ورزشی خود را بپوشید و شروع کنید. در هر ساعتی از شبانه روز و در هر فصلی می توانید بدوید. در این مقاله از فواید دویدن برای لاغری برای شما گفتیم. دویدن برای کاهش وزن بسیار مناسب است و پس از پایان تمرین کالری سوزی شما هنوز ادامه دارد. طبق مطالعات بدست آمده ۳۰ دقیقه دویدن در طول روز، فواید زیادی برای جسم و روحتان به همراه دارد. این فواید فراتر از کاهش وزن و استقامت بدنی است. برای دویدن و لاغری حتما برنامه ریزی داشته باشید همین امر زندگی شما را به بهترین نحو بهبود خواهد بخشید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط