آنچه لازم است از فواید حرکات کششی بدانیم

آنچه لازم است از فواید حرکات کششی بدانیم

بسیاری از افراد دائماً از بدن پر درد خود شکایت می کنند. عدم آمادگی بدن برای آغاز یک فعالیت سنگین روزانه موجب می شود که بدن به راحتی پذیرای تمامی دردهای مزمن باشد. برای درمان این دردها راهکارهای مختلفی توصیه می شود که انجام حرکات کششی فصل مشترک تمام آنها است. حرکات کششی تنها یک ورزش برای دستیابی به تناسب اندام نیست بلکه عاملی مهم و اثرگذار بر سلامت بدن است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد از فواید حرکات کششی برای بدن غافل هستند، این مقاله به این مبحث مهم اختصاص یافته است.

حرکت کششی چیست؟

قبل از پرداختن به فواید حرکات کششی لازم است که عملکرد بدن مورد بررسی قرار گیرد. بدن انسان ها از ماهیچه ها و مفاصلی تشکیل شده است که آستانه حرکتی محدودی دارند. آستانه حرکتی این بخش ها اگر مورد توجه قرار نگیرند به مرور محدودتر خواهند شد. به همین دلیل کوچکترین فعالیتی که عملکرد آنها را به چالش بکشاند منجر به بروز درد می شود.
حرکات کششی در واقع مجموعه فعل و انفعالاتی است که مطابق با آن آستانه حرکتی اجزای مختلف بدن افزایش می یابد. در واقع این حرکات عضلات را در مقابل کشش و فشارهای طولانی مدت و پیوسته انعطاف پذیر می کند. لازم به ذکر است انجام ورزش های سنگین روزانه نمی تواند جایگزین مناسبی برای حرکات کششی باشد. هنگامی که فرد ورزش سنگین را آغاز می کند، ماهیچه های او در حالت انقباض قرار می گیرند. عدم آمادگی ماهیچه ها منجر به افت عملکرد و از کار افتادگی آنها می شود. از این رو انجام حرکات کششی پیش نیازی مناسب برای سایر ورزش ها است. با انجام این حرکات جریان خون در عضلات افزایش می یابد و آنها مجال کافی برای قرارگیری در امتداد هم پیدا خواهند کرد.

بررسی فواید حرکات کششی برای بدن

فواید حرکات کششی برای بدن

حرکات کششی به داشتن بدنی منعطف و سالم کمک شایانی می کند. با کمک این قبیل از ورزش ها می توان از دردهای مزمن مفاصل و آسیب دیدگی عضلات رهایی یافت. علاوه بر این، انجام آنها محاسن دیگری به همراه دارد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

بدنی همواره آماده

از فواید حرکات کششی می توان به افزایش دامنه حرکتی مفاصل اشاره کرد. این افزایش انعطاف پذیری، بدن را درحالتی آماده برای حرکات ناگهانی روزانه قرار خواهد داد. بدن افرادی که حرکات کششی انجام نمی دهند، خشک و انعطاف ناپذیر است. از این رو کوچکترین فعالیت ناگهانی و سنگینی برای آنها آسیب دیدگی جدی و دردهای سرسام آور به همراه خواهد داشت.

حرکات کششی پیش نیازی ضروری برای قبل و بعد از ورزش

حرکات کششی پیش نیازی ضروری برای قبل و بعد از ورزش

از دیگر فواید حرکات کششی می توان به آماده شدن بدن برای انجام حرکات ورزشی و کاهش درد و خستگی حاصل از ورزش اشاره کرد. ماهیچه های بدن از رشته های عضلانی، پوشش های وتری، چربی و رگ های خونی تشکیل شده است. این قسمت ها بر عملکرد یکدیگر اثر متقابلی دارند. به همین دلیل اگر یکی از آنها تحت یک فشار ناگهانی و سخت قرار گیرد، دیگر بخش ها نیز به چالش کشیده می شوند. همانگونه که گفته شد در انجام حرکات ورزشی سنگین، عضلات دچار انقباض می شوند. هر چه این حرکات سنگین تر باشند میزان این انقباضات نیز به مراتب بیشتر خواهند بود. بنابراین لازم است که بدن برای پذیرش این حرکات سنگین آمادگی کافی داشته باشد. این آمادگی تنها با انجام حرکات کششی حاصل می شود.
بعد از ورزش ماهیچه ها به زمانی برای بازسازی خود نیاز دارند. از طرف دیگر بافت های ماهیچه، دچار درهم رفتگی می شوند. تمامی این ساز و کارها خود را با گرفتگی عضلات و گاها درد نشان می دهند. اما انجام حرکات کششی بعد از ورزش، سرعت جریان خون را افزایش می دهد و موجب قرار گیری بافت عضلانی در امتداد یکدیگر می شود.
از دیگر مزایای حرکات کششی قبل از آغاز ورزش قدرتی می‌توان به تنظیم سطح اسید لاکتیک بدن اشاره کرد. انجام حرکات قدرتی سطح این ماده را در بدن افزایش می دهد. افزایش اسید لاکتیک و تجمع در آن در بدن موجب خستگی زودرس ورزشکاران می شود. انجام حرکات کششی سطح اسید لاکتیک بدن را کاهش می دهد و مانع تجمع آنها می شود. از این رو ورزشکاران آمادگی جسمانی بالایی برای انجام حرکات مختلف خواهند داشت.

اسکلتی سالم و ایستا

فواید حرکات کششی تنها به افزایش انعطاف پذیری عضلات و مفاصل محدود نمی شود. با کمک این حرکات می توان نافرمی های اسکلتی همچون قوس کمر، قوز، افتادگی شانه و … را بهبود داد. بسیاری از دردهای اسکلتی به وجود این قبیل مشکلات مرتبط است. حرکات کششی به قرار گیری بدن در وضعیتی صحیح کمک می کنند. همچنین آنها بر اصلاح وضعیت نشستن و ایستادن نیز موثر هستند.

ذهنی بی دغدغه و زندگی بی استرس با انجام حرکات کششی

رهایی از استرس و رسیدن به آرامش از دیگر فواید حرکات کششی است. زندگی انسان امروز با استرس آمیخته شده است. هجوم افکار منفی و وجود مشکلات مختلف مجالی را برای پرداختن به جسم و روح باقی نگذاشته است. اما در حین انجام حرکات کششی فرد ورزشکار موظف است که بر روی اندام های در حال کشش خود متمرکز شود. از طرف دیگر این حرکات برخلاف حرکات سرعتی و قدرتی با آرامش انجام می شوند. به همین دلیل حرکات کششی مجالی را برای کسب آرامش و رهایی از افکار منفی به وجود می آورند. از طرف دیگر داشتن اندامی زیبا، اعتماد بنفس بالا را به همراه دارد. اگر در انجام حرکات ورزشی تمرکز بر روی یک نقطه خاص از بدن باشد، بعد از مدتی می توان شاهد خوش فرم شدن آن نقطه بود.

حرکات کششی عاملی موثر بر تنظیم قند خون بدن

از دیگر فواید حرکات کششی می توان به کاهش سطح قند خون اشاره کرد. نتایج بسیاری از مطالعات نشان داده است که استمرار ورزیدن به انجام حرکات کششی موجب فراخ شدن رگ های خونی و جذب بیشتر گلوکز می شود. به همین دلیل انجام این حرکات به صورت روزانه می تواند در درمان دیابت و یا پیشگیری از آن موثر باشد.

کاهش وزن

حرکات کششی برای کاهش وزن

تا به اینجا به فواید حرکات کششی برای افزایش انعطاف پذیری و سلامت بدن پرداخته شد. اما نباید در این بین از اثر انجام این حرکات بر لاغری غافل شد. انقباض و انبساط مکرر عضلات در اثر انجام حرکات کششی موجب کالری سوزی می شود. در واقع این حرکات سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند و در نتیجه کاهش وزن را به ارمغان می آوردند. علاوه بر این انجام حرکات کششی دمای ناحیه مرکزی بدن را افزایش و فشار خون را بالا می برد. این ساز و کارها در حین ورزش کردن برایندی جز لاغری ندارد.

 

سخن پایانی

از مهمترین فواید حرکات کششی می توان به افزایش دامنه حرکتی و افزایش انعطاف پذیری بدن اشاره کرد. زندگی فاقد تحرک امروز موجب شده است که بدن ها هر روزه خشک تر و سفت تر شوند. این عدم انعطاف پذیری با افزایش سن نیز افزایش می یابد. از این رو می توان در تمامی نسل ها اثراتی از از درد و آسیب های عضلانی و استخوانی مشاهد کرد. با کمک حرکات کششی می توان عضلات و مفاصل را نرم کرد. این امر آمادگی بدن را برای انجام فعالیت های روزانه چندین برابر خواهد کرد. علاوه بر این انجام این حرکات تضمین کننده سلامت بدن و عاملی موثر بر کاهش وزن است. تمامی موارد ذکر شده به خوبی گویای اهمیت انجام حرکات کششی است. اما زمانی این حرکات کارساز می شوند که درست انجام شوند. از این رو توصیه می شود انجام این حرکات با دقت بالا و تحت نظر یک متخصص صورت گیرند.

در روز چه حرکات کششی انجام می دهید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *