با فرهنگ مردم ایتالیا بیشتر آشنا شوید!

با فرهنگ مردم ایتالیا بیشتر آشنا شوید!

ایتالیا کشوری در جنوب اروپاست. این کشور دارای تاریخ غنی و فرهنگ منحصر به فرد است. تاریخ و فرهنگ مردم ایتالیا قرن ها قدمت دارد. مردم این کشور از جهات مختلفی شبیه به ایرانیان هستند. این موضوع باعث شده ایرانیان مشتاق سفر یا مهاجرت به ایتالیا باشند.


نگاهی به تاریخ و فرهنگ مردم ایتالیا

امپراتوری روم یکی از نقاط عطف تاریخ مردم ایتالیاست. این امپراتوری به ویژه از سال های ۲۷ قبل از میلاد تا ۴۷۶ پس از میلاد بر روی اروپا و دیگر نقاط جهان تأثیرگذار بود. این امپراتوری اولین بار توسط ژولیوس سزار اداره شد. این امپراتوری بخش هایی از شمال آفریقا، همه کشورهای حوزه مدیترانه و بیشتر اروپای غربی را تحت کنترل داشت.
تولد رنسانس ایتالیایی دوران «تولد دوباره» در کشور همزمان بعد از قرون تاریک بود. در این دوران، دولت ها دستخوش تغییراتی شدند و حمایت از هنر و علوم آغاز شد. میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، بوتیچلی و برونلسکی در دوران رنسانس شاهکارهایی خلق کردند. شهر فلورانس زادگاه این عصر ایتالیایی بود. خانواده مدیچی، خانواده ای ثروتمند و حامیان بزرگ هنر بودند.
دوران باروک دورانی تأثیرگذار در تاریخ مردم ایتالیا بود. این دوران، باعث اغراق هنری و نمایشنامه شد. شور و نشاط این دوران به تمام هنرها از جمله ادبیات، رقص و نقاشی رسید. اعتقاد بر این است که آغاز این سبک به کلیسای کاتولیک مرتبط بوده، چون بیشتر آثار هنری حول محور مذهب خلق شده اند. در این دوران، می توان نفوذ شدید ایتالیا را سراسر جهان مشاهده کرد.
کولوسئوم یک مکان تاریخی ایتالیا می باشد. این بنای تاریخی، بخش قابل توجهی از تمدن و فرهنگ مردم ایتالیا را در خود جای داده است. این مکان تاریخی به عنوان بزرگ ترین تماشاخانه و آمفی تئاتر توانسته جزء عجایب هفت گانه دنیا ثبت شود. این تماشاخانه در شهر رم بنا شده و برای انجام مسابقات مختلف مورد استفاده بوده است. ظرفیت این آمفی تئاتر بالای ۵۰۰۰۰ نفر است و درهای زیادی نیز دارد. متاسفانه این آمفی تئاتر در طی جنگ ها آسیب دیده است.

برای آشنایی بیشتر با این مکان تاریخی، اینجا کلیک کنید.

غذا در فرهنگ مردم ایتالیا

غذا خوردن در فرهنگ مردم ایتالیا، با آداب و رسوم خاصی انجام می شود. در فرهنگ ایتالیا، خانواده ها برای وعده های غذایی بزرگ جمع می شوند و زمانی را با کسانی که دوستشان دارند و به آن ها اهمیت می دهند، می گذرانند.
پیتزا یکی از غذاهای ایتالیایی محبوب در سراسر جهان است. پیتزا و پاستا از معروف ترین غذاهایی هستند که از فرهنگ مردم ایتالیا بیرون آمده اند. قهوه از دیگر دستاوردهای خاص فرهنگ ایتالیایی می باشد. اسپرسو، کاپوچینو و ماکیاتو، جلاتو، تیرامیسو و… نیز از ایتالیا می آیند.
هر منطقه ایتالیا به غذاهای محلی خود افتخار می کند. غذای ایتالیایی بخش بزرگی از فرهنگ مردم ایتالیا به حساب می آید و در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.


سنت های خانوادگی ایتالیایی

پیوندهای خانوادگی قوی جزء جدانشدنی فرهنگ مردم ایتالیا هستند. در واقع سنت های خانوادگی ایتالیایی بخش های مهمی از فرهنگ کلی ایتالیا می باشند. وقتی صحبت از سنت به میان می آید، خانواده در مرکز بیشتر رویدادها قرار دارد. مادربزرگ (نونا) معمولاً مادرسالار خانواده است. او مسئولیت پخت و پز در آشپزخانه را بر عهده می گیرد.

احترام در فرهنگ مردم ایتالیا

احترام در فرهنگ مردم ایتالیا

احترام در فرهنگ مردم ایتالیا، بسیار مهم است. در خانواده های ایتالیایی، مسن ترین اعضا از طرف دیگر اعضای خانواده بسیار محترم می باشند. خانواده ها همیشه از افراد سالخورده مثل پدربزرگ و مادربزرگ مراقبت می کنند.
سلام و احوالپرسی مردم ایتالیا با بوسه بر روی دو گونه، انجام می شود که البته نشانه احترام نیز هست. ایتالیایی ها زمانی که وارد جمع می شوند، بسیار مرتب و شیک پوش هستند. درب را به روی افراد سالخورده باز می کنند و همچنین برای احوالپرسی با یک فرد مسن می ایستند.
حقایق مهم درباره ایتالیای مدرن
• جمعیت حدود ۶۰ میلیون نفر
• زبان اصلی ایتالیایی است
• دین اصلی آن ها کاتولیک است
• میلان یکی از پایتخت های مد در جهان است
• کریسمس، عید پاک از جمله جشن های آن هاست
• زادگاه کریستف کلمب
• خانه فراری و فیات
• دارای ۵۵ مکان میراث جهانی
• محل تولد سوفیا لورن ستاره سینما
• دارای سه آتشفشان فعال است
• پیرترین جمعیت اروپا را دارد
• کلیسای سیستین


ارزش های خانواده ایتالیایی چیست؟

در فرهنگ مردم ایتالیا، خانواده ها خیلی به هم نزدیک هستند. آن ها برای وعده های غذایی هفتگی یا ماهانه دور هم جمع می شوند تا دوباره با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بزرگان خانواده بسیار مورد احترام و مراقبت هستند.

ارزش های خانواده ایتالیایی
اخلاق مردم ایتالیا

• یکی از ویژگی های اصلی که هنگام ملاقات با ایتالیایی ها متوجه خواهید شد، این است که آن ها زیاد ژست می گیرند. بنابراین، درک زبان بدن آن ها بسیار مهم است.
• مردم ایتالیا با صدای بلند صحبت می کنند. این ویژگی به ژست گرفتن آن ها نیز مربوط می شود. زیرا نه تنها ایتالیایی ها زیاد ژست می گیرند، بلکه با صدای بلند صحبت می کنند.
• مردم ایتالیا عاشق قهوه هستند اما هرگز بعد از ناهار کاپوچینو نمی نوشند. آن ها فقط زمانی که صبحانه می خورند، کاپوچینو می نوشند.
• یکی دیگر از عادت های خاص ایتالیایی ها این است که برای رفتن به هر موقعیت و مکانی لباس و تیپ خاصی دارند. به عنوان مثال لباس بیرون رفتن یا لباسی که با آن به خرید می روند، دارای ویژگی های خاصی می باشد. ضمن اینکه مردم این کشور به شیک پوشی نیز اهمیت بسیاری می دهند.
• آن ها مقدار زیادی پاستا و پیتزا می خورند. حتی اگر غذاهای ایتالیایی متنوع باشند، غذاهای اصلی در ایتالیا پاستا و پیتزا هستند.
• مردم ایتالیا لباس های دیزاینر را دوست دارند و همیشه از عینک آفتابی استفاده می کنند، حتی زمانی که باران می بارد.
• ایتالیایی ها رابطه بسیار قوی با مادران خود دارند. در واقع، آن ها معمولاً تنها زمانی که ازدواج می‌کنند، استقلال واقعی را به دست می‌آورند و عموماً در سنین بالاتر این اتفاق می‌افتد.
• مردم ایتالیا، عاشقان بسیار پرشوری هستند. بسیاری از مردم دنیا نیز موافق هستند که ایتالیایی ها عاشقان بسیار پرشوری هستند.
• بیشتر مردم ایتالیا قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی کنند و به گذرگاه های عابر پیاده احترام نمی گذارند.
• برونگرا هستند. مردم ایتالیا معمولاً کاملاً برونگرا هستند، بنابراین می توانید خیلی راحت با آن ها ارتباط برقرار کنید.

شباهت مردم ایتالیا و ایران

حتما شما هم درباره شباهت مردم ایتالیا و ایران شنیده اید. حالا بهتر است بفهمیم این شباهت از چه جهاتی است؟
• ایتالیایی ها به غذا و غذا خوردن اهمیت زیادی می دهند. بیشتر اعضای خانواده در زمان سرو غذا دور هم جمع می شوند. تنوع غذایی ایتالیایی ها بسیار بالاست. آن ها دوست دارند غذاهای جدید را امتحان کنند. این ذوق و اشتیاق در ایرانی ها هم وجود دارد.
• خانواده در ایتالیا مهم ترین رکن است. طوری که اغلب خانواده ها در ایتالیا هنوز بزرگ هستند. به عنوان مثال اگر یک ایتالیایی را برای ناهار دعوت کنید، می توانید انتظار داشته باشید که حداقل ۱۰ نفر برای ناهار به منزل شما بیایند.
• روز تعطیل در ایتالیا شبیه به روز جمعه ایرانی است. ایتالیایی ها در این روز از دورهم بودن و در کنار خانواده بودن لذت می برند. در روز تعطیلی هفته، تمام خیابان های ایتالیا خالی می باشد.
• یکی دیگر از شباهت های مردم ایتالیا و ایران این است که هر دو فرهنگ فوق العاده به بستنی و قهوه علاقه دارند.
• قدم زدن و پیاده روی عصرانه نیز از دیگر تفریحات مشترک مردم ایران و ایتالیا می باشد.


رفتار مردم ایتالیا با ایرانیان

به طور کلی مردم ایتالیا نسبت به ایرانی ها رفتار مناسبی دارند. چون نسبت به آن ها خوش بین هستند. با اینکه بیشتر اروپایی ها رابطه خوبی با ایرانی ها ندارند اما مردم ایتالیا با ایرانی ها رابطه بسیار خوبی دارند. در واقع قرابت نژادی بین ایتالیایی ها و ایرانیان کاملاً احساس می شود و این مسئله رابطه میان مردم دو کشور را گرم تر کرده است.

سخن پایانی

بیشتر ایرانی ها زمانی که می‌خواهند کشور مناسبی را برای اقامت انتخاب کنند، به خصوصیات اخلاقی، رفتار مردم آن کشور و دید آن ها نسبت به ایرانی ها توجه می کنند. مردم ایتالیا از نظر اخلاقی و رفتاری با ایرانی ها بیشترین سازش را دارند. همچنین بسیار خونگرم و مهربان هستند. بنابراین ایتالیا می تواند گزینه خوبی برای سفر یا مهاجرت باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط