همه چیز درباره آداب و رسوم و فرهنگ مردم اسپانیا

همه چیز درباره آداب و رسوم و فرهنگ مردم اسپانیا

مقدمه
فرهنگ مردم اسپانیا (Spain) شاید یکی از مهم ترین دلایل شهرت این کشور به حساب بیاید. مردم کشور اسپانیا در برخورد با یکدیگر و سایر اقوام نسبتا گرم عمل می کنند. اسپانیا که به عنوان یکی از توریستی ترین کشورها در سراسر دنیا به حساب می آید، با فرهنگ مردم خود سالانه چند میلیون توریست از سراسر جهان را به خود جذب می کند. ولی در این میان دو سوال مهم مطرح می شود: فرهنگ مردم اسپانیا شامل چه مواردی می‌شود؟ آیا فرهنگ بومی اسپانیا تنها دلیل شهرت این کشور به حساب می آید؟ امروز ما قصد داریم تا در مورد آداب و رسوم مردم اسپانیا و فرهنگ این کشور با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه شوید.

فلامنکو و موسیقی های سنتی اسپانیا

بیایید تا کارمان را با آداب و رسوم مردم اسپانیا شروع کنیم. فرهنگ بومی اسپانیا شامل آداب و رسوم مختلفی می شود. از آنجایی که مردم بومی اسپانیا معمولا شاد بوده و به موسیقی خود اهمیت زیادی می دهند، فرهنگ مردم اسپانیا با موسیقی گره خورده است. به صورتی که خیلی از افراد این کشور را با موسیقی های دل نواز و شیرینش شناسایی می کنند. از جمله مهم ترین انواع موسیقی و رقص بومی اسپانیا می توان به فلامنکو (Flamenco) اشاره کرد. فلامنکو یکی از معروف ترین رسوم اسپانیایی به حساب می آید که در جوامع بین المللی به خوبی شناخته نشده است. خیلی از مردم فکر می کنند که فلامنکو یک رقص خاص است ولی این تفکر اشتباه می باشد. فلامنکو در واقع یک سبک موسیقی ویژه به حساب می آید که در طی آن رقص و لباس زیبا اهمیت زیادی دارد.
در این سبک موسیقی که در موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، مردم به شادی می پردازند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات این موسیقی به صورت گروهی اجرا می شود. موسیقی فلامنکو با استفاده از گیتار نواخته می شود. البته، توجه داشته باشید که این رقص امروزه دستخوش تغییرات زیادی شده و در کشور های مختلفی به نمایش در می آید. مسلمانان حاضر در قسمت های شمالی آفریقا و مردم آسیا بیشترین تاثیر ممکن را بر روی این رقص و آواز گذاشته اند.

انعام در فرهنگ مردم اسپانیا

انعام در فرهنگ مردم اسپانیا

خیلی از افراد فکر می کنند که همچون کشور های آمریکایی، انعام دادن در کشور اسپانیا هم جزو فرهنگ مردم این کشور به حساب می آید. در فرهنگ بومی اسپانیا چیزی با نام انعام دادن وجود ندارد. ولی از آنجایی که اکثر توریست ها از کشور های آمریکایی و اروپایی به این کشور سفر می کنند، انعام به یک مسئله رایج در کشور اسپانیا تبدیل شده است. در برخی از کشور های جهان همچون آمریکا، بدون انعام دادن پیش خدمت های حاضر در رستوران حقوق خوبی را دریافت نمی کنند. ولی در اسپانیا مردم درآمد مناسبی داشته و بدون انعام مشکلی برای آنها ایجاد نمی شود.

لازم به ذکر است که نبود انعام در فرهنگ بومی اسپانیا باعث نمی شود تا کارکنان و صاحبان رستوران پول اضافی را به مشتریان پس بدهند. ولی به صورت کلی اگر کسی به این کشور سفر کرد و انعامی را از خود در رستوران ها و کافه های مختلف به کارکنان نداد، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود. جالب است بدانید که خیلی از مشاغل هیچ انعامی را در اسپانیا چه از طرف مردم محلی و چه از طرف توریست ها دریافت نمی کنند. معمولا افراد در رستوران ها و کافی شاپ ها انعام می دهند.

آداب معاشرت در فرهنگ مردم اسپانیا

هر کشوری یک سری آداب و رسوم خاص در هنگام معاشرت دارد. در برخی از کشور ها هنگامی که دو نفر همدیگر را برای اولین بار ملاقات می کنند، یکدیگر را به آغوش می کشند و در برخی از کشور ها آنها یکدیگر را می بوسند. ولی، در فرهنگ مردم اسپانیا چنین چیزی تعریف نشده است. مردان و زنان در اولین برخورد با یکدیگر فقط با هم دست می دهند. اگر دوستان میان آنها عمیق تر شد و رابطه خاصی میان دو طرف شکل گرفت، مردان معمولا یکدیگر را بغل می کنند یا اینکه بر روی شانه یکدیگر ضربه می زنند. آداب دوستی میان زنان ولی کمی متفاوت می باشد. هنگامی که دو زن با یکدیگر دوستی عمیقی پیدا می کنند، یکدیگر را می بوسند. بوسیدن دو طرف معمولا از سمت چپ صورت شروع می شود.

جشن و بازی در فرهنگ بومی اسپانیا

همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله مهم اشاره کردیم، مردم اسپانیا شاد بوده و شاد زندگی می کنند. آنها خود را خیلی درگیر مسائل ناراحت کننده نخواهند کرد. بازی هایی همچون گاو بازی و جشن هایی همچون جشن گوجه از جمله مهم ترین مراسم برگزار شده در کشور اسپانیا به حساب می آید. در جشن گوجه، مردم در گروه های بزرگی کنار هم جمع شده و به سمت یکدیگر گوجه پرتاب می کنند. معمولا در این جشن بیش از ۱۰۰ تن گوجه مصرف می شود.

گاوبازی در اسپانیا
دیگر مراسم محبوب در فرهنگ مردم اسپانیا، گاوبازی می باشد. گاوبازی یکی از بازی های خطرناکی به حساب می آید که خیلی از مردم دنیا آن را با اسپانیا می شناسند. این بازی یک نوع ورزش به حساب می آید که در طول تاریخ با تغییرات متنوعی ترکیب شده است. در این ورزش مردان با گاو های بزرگ و عصبانی مبارزه می کنند. در زمان های قدیم این بازی با استفاده از اسب صورت می گرفت ولی از آنجایی که کنترل یک گاو با اسب کمی دشوار است، امروزه این بازی بدون اسب و به صورت تن به تن صورت می گیرد. از آنجایی که خیلی از مردم معتقد هستند که این بازی به گاو آسیب های مختلفی وارد می کند، امروزه این بازی در موقعیت های خاص صورت گرفته و انجام آن خیلی رایج نیست.

 

پوشش در فرهنگ مردم اسپانیا

پوشش مردم اسپانیا

یکی از مهم ترین قسمت های فرهنگ مردم اسپانیا مربوط به پوشش آنها است. البته که پوشش مردم این کشور همچون سایر نقاط جهان در تاریخ تغییرات زیادی را به همراه داشته است. لباس های بومی و سنتی مردان و زنان در این کشور یک سری تفاوت های خاص با هم دارند. لباسی که مردم محلی در جشن ها و فستیوال های خاص می پوشند حاوی یک کلاه لبه دار بزرگ (کلاه کابوی) یک ژاکت کوچک و کوتاه، لباس های رنگی و پر زرق و برق و شلوار های چرمی یا پارچه ای چسبان می باشد. این ترکیب در همه جای دنیا با نام ترکیب اسپانیایی شناخته شده است.
برخلاف مردان که در رسوم اسپانیا باید لباس تنگ بپوشند، بانوان معمولا از لباس های گشاد و مخصوص رقص استفاده می کنند. اگر شما تا کنون رقص فلامنکو را مشاهده کرده باشید، متوجه می شوید که لباس بانوان در این رقص گشاد بوده و پارچه زیادی دارد. لباس زنان در فرهنگ بومی اسپانیا هم گشاد بوده و حاوی لوازم تزئیناتی مختلفی هستند. جالب است بدانید که معمولا از این لباس ها در جشن ها و فستیوال های مختلف استفاده می شود.

 

سخن پایانی

امروز ما سعی کردیم تا در مورد فرهنگ مردم اسپانیا اطلاعات کاملی را در اختیار شما بگذاریم. بی شک صحبت در مورد فرهنگ و رسوم مردم اسپانیا به صورت کامل به چند روز زمان نیاز دارد. اگر شما به دنبال سفر به اسپانیا هستید یا اینکه دوست دارید تا با آداب و رسوم مردم این کشور بیشتر آشنا شوید، خیلی راحت می توانید از کتاب های توریستی مختلف استفاده کنید.

تا به حال به اسپانیا سفر کردید؟ چه آداب و رسومی از مردم اسپانیا بیشتر برای شما جذاب بوده است؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *