علت ریزش مو سکه ای و موارد مربوط به آن

علت ریزش مو سکه ای و موارد مربوط به آن

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص علت ریزش مو سکه ای و موارد مربوط به آن اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی و لازم را در خصوص ریزش مو سکه ای و روش های درمانی آن کسب نمایید.

علت ریزش مو سکه ای و موارد مربوط به آن

ریزش مو سکه ای تنها مختص به ناحیه سر نیست. این نوع از ریزش ممکن است در ناحیه های مختلف بدن نمایان شود. علت نام گذاری این مدل از ریزش، ریزش نواحی مختلف بدن در اندازه هایی مانند اندازه سکه می باشد. افرادی که درگیر این مشکل می شوند غالبا افراد سالمی هستند و بعد از مدتی رشد مو در آن ناحیه، از سر گرفته می شود. البته این نکته حائز اهمیت می باشد که افرادی که به طور کامل دچار فقدان مو می شوند دیگر رشد مویی در آن ها شکل نمی گیرد و فقدان مو در آن ها دائمی خواهد بود.

ریزش سکه ای ریش
نکات مهم در خصوص علت ریزش مو سکه ای

علت این مدل از ریزش غالبا به دلیل یک عارضه در بدن شکل می گیرد. در این عارضه بدن دچار یک بیماری به اسم بیماری خود ایمنی می شوند. در این مدل از این بیماری گلبول های سفید به فولیکول های مو حمله می کنند و باعث ریزش مو در آن منطقه می شوند.
یکی دیگر از عوامل مهم در خصوص ریزش مو سکه ای، عوامل ژنتیکی می باشد. اگر در خانوادتان سابقه ریزش مو سکه ای دارید، ممکن است به این بیماری دچار شوید.
نکته حائز اهمیت در این بیماری درمان آن می باشد. برای درمان این بیماری راه حل قطعی وجود ندارد اما با روش های مراقبتی می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
ریزش مو سکه ای می تواند باعث طاسی کل سر و یا نابود شدن مو در کل بدن شود.
شیوع این بیماری در افراد یکسان می باشد و تفاوتی میان زنان و مردان وجود ندارد.
شروع این بیماری از کودکی آغاز می شود.

بیشنر بخوانیم: انواع گرید کبد چرب (معرفی گرید ۱ تا ۴)

شناخت علت ریزش مو سکه ای در افراد

نام علمی این بیماری آلوپسی است. افرادی که دچار این بیماری می شوند از نظر سلامت جسمی مشکلی ندارند و در نتیجه جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت. ریزش مو به صورت سکه ای اکثرا قابل پیش بینی نمی باشد. علت های شناخت ریزش مو سکه ای در افراد به شرح ذیل می باشد:
گاهی اوقات این بیماری باعث ریزش موی کل سر و یا بدن می شود. در این صورت امکان رشد مجدد مو ها وجود نخواهد داشت.
ممکن است مناطقی از سر که دچار ریزش اندک می باشند بعد از درگیری با این بیماری دچار طاسی کامل در آن ناحیه شوند.
گاهی اوقات با ریزش سکه ای مو ها، تغییراتی در رشد ناخن ها به وجود می آید.

شناخت علت ریزش مو سکه ای در افراد

نشانه و علت ریزش مو سکه ای

این عارضه یعنی ریزش مو سکه ای بیشتر در ناحیه سر مشاهده می شود. شاید برایتان جالب باشد که شیوع این عارضه در مردان بیشتر از خانم ها می باشد. اما همانطور که در بالا تر هم ذکر کردیم در هر ناحیه از بدن امکان به وجود آمدن این عارضه وجود دارد. در ناحیه ای که ریزش مو سکه ای رخ می دهد خبری از التهابات پوستی، زخم و یا اسکار نیست. به این نکته توجه داشته باشید که ریزش هایی که در ناحیه سر شکل می گیرد ممکن است از سکه بزرگ تر باشد و حتی به شکل بیضی باشد. انواع ریزش سکه ای در ناحیه مختلف بدن:
ریزش سکه ای در مو های سر: ریزش سکه ای در سر به شکلی می باشد که گاهی ممکن است کل ناحیه سر را فرا گیرد و موجب طاسی کامل سر شود.
ریزش سکه ای در ریش ها: ریزش سکه ای مو در ریش ها معمولا به صورت ریزش دو یا سه ناحیه در ریش می باشد. همچنین این ریزش ها معمولا اندازه ای کمتر از سکه دارند.

ریزش سکه ای در ریش ها
ریزش سکه ای در ابرو ها: این مدل از ریزش اندازه هایی کوچک تر از اندازه واقعی سکه دارند.
ریزش سکه در نواحی دیگر پوست: این ریزش ممکن است در هر ناحیه ای که مو در آن جا وجود دارد رخ دهد.

موارد دیگری که قبل از عارضه ریزش مو سکه ای شروع می شود

قبل از شروع ریزش موی سکه ای ممکن است عواملی شروع به بروز نماید که در این مقاله به چند مورد از این عوامل اشاره خواهیم کرد:
رشد مو ها در ناحیه ای که قبلا ریزش مو در آن اتفاق افتاده است.
ریزش بیشتر مو در ماه های سرد سال
عدم ریزش موهای سفید در نواحی که ریزش مو در آن اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانیم: ۳ راه برای بهبود طبیعی سلامت روده

و اما علت ریزش مو سکه ای در افراد

در بالا تر اشاره کردیم که علت ریزش مو در افراد به دلیل وجود اختلالاتی در سیستم ایمنی می باشد. در این عارضه گلبول های سفید به فولیکول های مو حمله می کند و در این عارضه فولیکول های مو به عنوان یک عامل خارجی شناخته می شود. فولیکول ها ارگان هایی هستند که در زیر پوست موجود می باشند. این ارگان وظیفه ساخت مو را بر عهده دارد. نکته ای که در به وجود آمدن این عارضه باید بدانید این است که در حمله گلبول های سفید به فولیکول ها، مو آسیب می بیند اما به طور کامل از بین نمی روند. در نتیجه ممکن است بعد از چند وقت رشد مو ها از سر گرفته شود.

نکات مهم در خصوص علت ریزش مو سکه ای در افراد

افرادی که دچار این عارضه می شوند ممکن است به علت مشکلات ارثی دچار آن شده باشند.
ریزش مو به صورت سکه ای در افراد اکثرا به سرعت و طی چند روز انجام می شود.
طی تحقیق محققین علت ریزش مو به صورت سکه ای، وجود استرس در افراد نمی باشد.
افرادی که در مقطعی دچار ریزش مو سکه ای می شوند با گذشت زمان شاهد مجدد رشد موهای خود هستند.
همانطور که در بالا تر ذکر شد درمان قطعی برای درمان این بیماری وجود ندارد. شاید بتوان این مرض را لاعلاج تلقی کرد اما راه هایی برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری وجود دارد که در ادامه این مقاله به معرفی این راهکار ها می پردازیم.

راهکار هایی برای از بین بردن ریزش مو سکه ای

درمان به وسیله مصرف دارو: یکی از راهکار های جلوگیری از پیشرفت این بیماری مصرف دارو و تکمیل طول درمان در افراد می باشد. برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری می توان با صلاحدید پزشک متخصص اقدام به تزریق کورتیکواستروئید نمایید. این دارو داروی ضد التهابی می باشد که باعث مختل شدن سیستم ایمنی بدن می شود. علت پیشنهاد این دارو تغییراتی در سیستم ایمنی افراد و حمله گلبول های سفید به منظور ایجاد ایمنی در برابر فولیکول های مو می باشد. شکل و میزان مصرف این مدل از دارو باید با صلاحدید پزشک و شرایط بیمار مصرف شود. مکمل این تزریق می توانید از کرم ها و دارو هایی که توسط پزشک تجویز می شود استفاده نمایید. یا می توانید دارو هایی مانند ماینوکسیدیل که باعث رشد مو می شود اما سیستم ایمنی بدن را مختل نمی سازد استفاده نمایید.

مراقبت های ضروری برای درمان بیماری ریزش مو سکه ای

موها جزو مهم ترین اجزای زیبایی برای هر شخص می باشد. در نتیجه باید در مراقبت موهای خود نهایت تلاشتان را به کار برید تا موهایی سالم و پر پشت داشته باشید. در ادامه به چند مورد از مراقبت های مو می پردازیم:
۱-بخشی از سر که دچار ریزش مو سکه ای و طاسی شده است را قبل از بیرون رفتن از منزل حتما به وسیله کرم ضد آفتاب بپوشانید تا در معرض نور خورشید قرار نگیرد.
۲-اگر در ابرو های خود دچار ریزش مو سکه ای شده اید، قبل از بیرون رفتن حتما از عینک آفتابی استفاده کنید. استفاده از عینک آفتابی از ابرو ها در برابر برخورد گرد و خاک و عوامل دیگر با آن ها جلوگیری می کند.
۳-برای جلوگیری از گرم شدن و برخورد آفتاب با سر در هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از کلاه استفاده نمایید.

معرفی برخی از دارو ها برای جلوگیری از پیشرفت ریزش مو سکه ای در افراد

درمان ریزش سکه ای موبرای معرفی انواع دارو های مورد استفاده افراد، درگیر با ریزش مو سکه ای بهتر است قبل از مصرف حتما با پزشک متخصص در این خصوص مشورت نمایید و خود سر اقدام به مصرف این دارو ها نکنید. در این مقاله به چند نوع از این دارو ها اشاره می کنیم تا در خصوص آن ها اطلاعاتی را کسب نمایید.
۱-داروی ماینوکسیدیل: این دارو به شکل مایع و فوم می باشد. این دارو با تجویز پزشک مصرف می شود.
۲-داروی دیفن سیپرون: استفاده از این دارو در افراد غالبا باعث بروز حساسیت های پوستی و التهابات پوستی می شود. در نتیجه برای مصرف این دارو حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.
۳- داروی آنترالین: این دارو به شکل کرم می باشد و در نواحی که ریزش در آن شکل گرفته است استفاده می شود.

سخن آخر
در این مقاله سعی کردیم تا در خصوص ریزش مو سکه ای و مواردی مربوط به درمان این بیماری اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. به این نکته توجه داشته باشید که نه تنها این بیماری بلکه تمامی امراض با تکمیل کردن طول درمان قابل کنترل می باشد. در نتیجه درمان را جدی بگیرید تا نتایج قابل قبولی از مصرف دارو را تجربه کنید.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط