علائم کمبود ویتامین دی (D) را بشناسید!

علائم کمبود ویتامین دی (D) را بشناسید!

ویتامین دی (Vitamin D) به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین ترکیبات برای رشد و سلامت بدن شناخته می‌شود که می‌توان سطح آن را در بدن با استفاده از آزمایش چکاپ کامل بدن بررسی کرد. ویتامین دی به ‌صورت به‌ خصوص می‌تواند برای رشد استخوان ‌ها و دندان ‌ها مناسب باشد و باعث سلامت بیشتر بدن شود. ویتامین دی معمولاً به صورت ‌های متفاوتی به بدن انتقال پیدا می‌کند. ما در این مقاله قصد داریم برای شما در رابطه با علائم کمبود ویتامین دی صحبت کنیم و بگوییم چه فاکتور ها و عواملی نشان‌ دهنده کمبود ویتامین دی هستند.

ویتامین دی

ویتامین دی چگونه به بدن می‌رسد؟

قبل ‌از صحبت در رابطه با علائم کمبود ویتامین دی، اجازه دهید در رابطه با نحوه شکل‌گیری و مصرف این ویتامین در بدن صحبت کنیم. ویتامین دی معمولاً به دو صورت منشأ خارجی یا تولید در بدن تأمین می‌شود. هنگامی ‌که پوست شما در معرض نور خورشید قرار داشته باشد، بدن شما می‌تواند با دریافت این نور به تولید ویتامین دی در بدن بپردازد و نیاز شما را به این ویتامین برطرف سازد. شما می‌توانید از طریق مصرف غذا ها و مکمل ها نیز ویتامین دی مورد نیاز بدن خودتان را تامین کنید. ویتامین دی می‌تواند به ‌خوبی سطح کلسیم در بدن شما را تنظیم کند و باعث تنظیم سطح فسفر و منیزیم نیز می‌شود. توجه داشته باشید که نشانه ‌ها و علائم کمبود ویتامین d شاید در سنین کودکی و جوانی زیاد نمود پیدا نکند، اما در سنین پیری مشکلات زیادی را برای شما به ‌همراه خواهد داشت.

آیا کمبود ویتامین دی خطرناک است؟

تقریباً همه شما تأثیر مصرف ویتامین بر بدن را میدانید. شما برای داشتن بدنی سالم و زندگی بدون دردسر، به مصرف انواع متفاوت ویتامین ها نیاز دارید. عدم وجود مقدار کافی از ویتامین ‌ها در بدن می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورند. ویتامین دی نیز از این قاعده مستثنی نیست. کمبود ویتامین دی می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را مانند پوکی استخوان، بیماری ‌های تنفسی، افسردگی، زوال عقل، سرطان پروستات، سرطان سینه و … را برای ما به وجود بیاورد. شایع‌ترین موردی که می‌تواند به‌ عنوان علائم کمبود ویتامین d شناخته شود، پوکی استخوان است.
پوکی استخوان بیماری بسیار خطرناکی است که می‌تواند ما را از لحاظ فیزیکی ناتوان کند و مشکلات زیادی را برای ما به وجود بیاورد. اگر به‌ دنبال بدنی سالم هستید، باید همواره مصرف انواع متفاوت ویتامین ها از جمله ویتامین دی را در صدر فعالیت ‌های روزانه‌ی خودتان قرار دهید تا بتوانید به ‌خوبی نیاز بدن خود را تأمین کنید. داشتن بدن سالم می‌تواند شادی و نشاط زیادی را برای ما به‌ همراه داشته باشد. پس این شما هستید که باید عاقلانه تصمیم بگیرید و با مصرف منظم ویتامین ها نیاز بدن خود را به ‌طور کامل تأمین کنید.

بیشتر بخوانیم: تاثیر مصرف ویتامین بر بدن

علائم کمبود ویتامین دی

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی ‌های ویتامین دی، بهتر است برای شما در رابطه با علائم و نشانه‌ های کمبود ویتامین دی در بدن صحبت کنیم. البته به این موضوع توجه داشته باشید که نشانه هایی که در ادامه برای شما آورده شده‌اند به ‌صورت به‌ خصوص مربوط به کمبود ویتامین دی نیستند و ممکن است که نشان‌ دهنده‌ی مشکل دیگری در بدن باشند. اما اگر شما تمام علائم نام‌ برده شده را دارید، می‌توانید با استفاده از آزمایش ‌های چکاپ کامل مطمئن شوید که آیا دچار کمبود ویتامین دی هستید یا خیر. به این نکته توجه داشته باشید که علائم کمبود ویتامین دی در کودکان و بزرگسالان تقریباً مشابه یکدیگر هستند. اما به‌ صورت به خصوص نشانه های گوناگونی وجود دارند که می‌توانند نشان‌ دهنده وجود مقدار کم ویتامین دی در کودکان باشند.

۱٫ خستگی زیاد

خستگی زیاد

یکی از مهم‌ترین علائم کمبود ویتامین دی خستگی بیش ‌از حد می‌باشد. با توجه به تحقیقات انجام‌ شده، کم بودن مقدار ویتامین در بدن باعث ایجاد خستگی مفرط می‌شود و می‌تواند تا حد بسیار زیادی روند زندگی کردن را دچار اختلال کند. پس اگر حس می‌کنید دچار خستگی مفرط و غیر طبیعی هستید، میتوانید با انجام آزمایش ‌ها و یا با مصرف دوز های کنترل‌ شده از ویتامین دی مشکل را برطرف سازید.

۲٫ بیماری‌ های مداوم

از دیگر علائم کمبود ویتامین دی ما می‌توانیم به دچار شدن به بیماری ‌ها و عفونت‌ها اشاره کنیم. یکی از وظایف اصلی ویتامین دی حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن می‌باشد. هنگامی ‌که میزان این ویتامین در جریان گردش خون شما پایین بیاید، در واقع سیستم ایمنی شما قدرتی برای مبارزه با بیماری ‌ها ندارد و به ‌همین دلیل شما سریع‌تر و راحت‌تر دچار انواع مختلف بیماری ‌ها مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، و… برونشیت می‌شوید.

۳٫ درد های عضلانی

درد های عضلانی دلایل بی‌شماری دارند اما این مورد می‌تواند به‌ عنوان یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین دی نیز شناخته شود. هنگامی‌ که سطح ویتامین دی در بدن شما پایین باشد، بدن شما با درد های عضلانی این اخطار را به شما خواهد داد. طبق تحقیقات موجود، بیش ‌از حدود ۷۰ درصد افرادی که به درد مزمن عضلانی و استخوانی داشتند، از کمبود ویتامین دی در بدن رنج می‌برند. هنگامی ‌که سطح ویتامین دی در بدن شما پایین بیاید، گیرنده‌ های درد در عضلات تحریک می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود تا شما درد بیشتری حس کنید.

۴٫ افسردگی از علائم کمبود ویتامین دی

یکی از مهم‌ترین علائم کمبود ویتامین دی افسردگی است. طبق تحقیقات انجام‌ شده می‌توان با مصرف دوز های کنترل‌ شده و مداوم ویتامین دی، افسردگی‌ های فصلی را تا حد بسیار زیادی پایین آورد. علاوه ‌بر این موضوع، طبق اطلاعات موجود مصرف مداوم این ویتامین در افرادی که دچار افسردگی ‌های حاد و مزمن هستند می‌تواند کمک ‌کننده باشد.

۵٫ ریزش شدید مو

از دیگر علائم کمبود ویتامین دی ما می‌توانیم به ریزش شدید و غیرطبیعی مو ها اشاره کنیم. ریزش مو معمولاً دلایل گوناگون و متفاوتی دارد اما کمبود ویتامین دی نیز می‌تواند به‌ عنوان یکی از عوامل تأثیر گذار در این زمینه شناخته شود. طبق مطالعات انجام‌ شده، معمولاً کمبود ویتامین دی با طاسی منطقه‌ای ارتباط مستقیمی دارد و می‌تواند باعث تشدید روند ریزش مو شود. شما می‌توانید با مصرف ویتامین دی یا قرار دادن پوست بدن خود در معرض نور آفتاب از این مشکل جلوگیری نمایید.

۶٫ عدم توانایی ترمیم زخم‌ ها

یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین علائم کمبود ویتامین دی نقص در توانایی بدن در زمینه ترمیم زخم‌ ها می‌باشد. ویتامین دی می‌تواند به ‌خوبی در کنترل التهاب‌ ها و از بین بردن عفونت‌ ها مورد استفاده قرار بگیرد. اگر حس می‌کنید که زخم ‌های شما دیرتر از حالت عادی بهبود پیدا می‌کنند، می‌توانید به پزشک مراجعه فرمایید. در صورت تشخیص کمبود ویتامین دی، میتوانید با مصرف این ویتامین به ‌راحتی مشکلات موجود در بدنتان را برطرف سازید.

۷٫ شکستگی استخوان

شکستگی استخوان

همه شما می‌دانید که وظیفه اصلی ویتامین دی حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها می‌باشد، پس ‌از دیگر علائم کمبود ویتامین دی شکستگی راحت استخوان‌ ها در نقاط مختلف بدن شما می‌باشد. اگر شما به بهانه ‌های بسیار ساده دچار شکستگی یا مو برداشتگی در استخوان ‌های نواحی متفاوت بدن خود می‌شوید، مطمئناً دچار کمبود ویتامین دی هستید. در این شرایط می‌توانید با مصرف مداوم و اصولی ویتامین دی از بروز مشکلات جدیدتر در ادامه تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنید.

علائم کمبود ویتامین دی در کودکان

تقریباً می‌توان گفت که علائم کمبود ویتامین دی در بزرگسالان و کودکان تقریباً مشابه است. اما برخی علائم و فاکتور ها وجود دارند که می‌توانند به‌ صورت مستقیم نشان ‌دهنده کمبود ویتامین دی در کودکان باشند. مواردی مانند بیماری راشیتیسم یا زانو های پرانتزی و ضربدری، تشنج‌ های بی‌دلیل و مشکلات تنفسی، استخوان جمجمه نرم، درد های عضلانی شدید، قد کوتاه، رشد دندان دیر هنگام، تعرق بیش ‌از حد، دیر نشستن و دیر راه افتادن و … جزو آن دسته از فاکتورهایی هستند که می‌توانند نشان ‌دهنده کمبود ویتامین دی در بدن کودکان باشند.

چگونه می‌توان ویتامین دی مورد نیاز بدن را تأمین کرد؟

تامین ویتامین دی بدن

فاکتورهای گوناگونی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند علائم کمبود ویتامین دی را از بین ببرید و در واقع ویتامین مورد نیاز بدن خودتان را تامین کنید. دو راه‌حل ساده و طبیعی که می‌تواند به شما کمک کند ویتامین مورد نیاز بدن خود را تامین کنید، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رژیم غذایی مناسب می‌باشد. شما به ‌صورت طبیعی باید حدوداً هفته‌ای دو بار به مدت نیم‌ ساعت بدن خود و اعضای خانواده خودتان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. در این شرایط بدن شما خود به ‌خود به تولید ویتامین دی می‌پردازد و از این طریق ویتامین مورد نیاز بدن شما تأمین می‌شود. علاوه ‌بر این موارد، مواد غذایی مانند پنیر، شیر سویا، شیر خشک، زرده تخم ‌مرغ، غلات صبحانه، آب پرتقال، لبنیات و … جزو آن دسته از مواد غذایی هستند که می‌توانند به‌ خوبی ویتامین دی مورد نیاز بدن شما را تامین کنند.

بیشتر بخوانیم: آزمایش چکاپ کامل بدن شامل چیست؟

سخن پایانی

ما تلاش کردیم در این محتوا به‌ طور کامل برای شما در رابطه با علائم کمبود ویتامین دی و مواردی که در این زمینه توجه به آن‌ ها ضروری است، صحبت کنیم. قاعدتاً کمبود ویتامین دی درست مانند کمبود هر نوع ویتامین دیگری می‌تواند مشکلات زیاد و بی‌شماری را برای شما به وجود بیاورد. پس باید سعی کنید با دقت به علائم موجود در این زمینه و جای دادن مواد غذایی حاوی ویتامین دی در رژیم غذایی خودتان از بروز مشکلات این ‌چنینی جلوگیری نمایید و سلامت خود و خانواده خود را تضمین کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط