ویژگی‌های یک عطر خوب

ویژگی‌های یک عطر خوب

در مقاله امروز، ویژگی‌های یک عطر خوب مورد بررسی قرار می‌گیرد. استفاده از عطر و ادکلن، محبوبیت زیادی دارد و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که یک بطری کوچک از عطر مورد علاقه خود را در کیفش نداشته باشد. گاهی اوقات برخی از افراد طرفدار تنوع هستند و هر بار بعد از اتمام عطر خود، نوع جدیدی از آن را امتحان می‌کنند و در برخی مواقع، افرادِ محتاط، نسبت به همان عطر مورد استفاده خود، تعصب خاصی دارند و به محض تمام شدن یک نمونه از همان قبلی را تهیه می‌کنند. البته چنین افرادی در هر زمان بیم آن را دارند که همان رایحه و برند عطری را که دوست دارند نتوانند در بازار پیدا کنند.
این موضوع می‌تواند به خاطر خوب بودن عطرِ فرد باشد که کشش عجیبی دارد و فرد نمی‌تواند جایگزین دیگری برای عطر خود پیدا کند. این، همان چیزی است که باعث می‌شود تا ما کنجکاو شده و به دنبال ویژگی عطر مرغوب باشیم. با این حساب، برای دانستن این ویژگی‌ها با ما همراه شوید.

ویژگی‌های یک عطر خوب

آیا فصول مختلف سال، نیازمند استفاده از عطرهای مخصوص به همان فصل است؟

به نظر می‌رسد انتخاب یک عطر خوب باید با توجه به نوع فصل سال و دمای موجود در آن فصل باشد. دلیل اهمیت استفاده از عطرهای مختص به فصول، ارتباط مستقیمی با درجه حرارت و دمای آن فصل دارد. به عنوان مثال، در فصل تابستان و فصول گرم سال و با توجه به گرم بودن هوا، نیاز به استفاده از رایحه‌های خنک بیشتر از فصول سرد سال احساس می‌شود. با این تدبیر، ماندگاری عطر بیشتر بوده و رایحه‌های خنک میوه‌ای جذاب خواهند بود. رایحه ملایم و سبک برای این فصل از سال پیشنهاد مناسبی است.
اگر از عطرهایی با رایحه سنگین برای تابستان استفاده شود، گرمای هوا این بو و رایحه را غلیظ‌تر کرده و در نتیجه منجر به پخش بوی بسیار ناخوشایند شده و حتی ممکن است سردرد زیادی برای افراد ایجاد کند. در مقابل؛ برای فصل زمستان باید از عطرهایی با رایحه‌های سنگین که حاوی مشک و عنبر هستند استفاده شود. به بیان ساده‌تر، استفاده از عطرهایی با رایحه تند و گرم، انتخاب فوق العاده‌ای برای فصول سرد سال است. دلیل این انتخاب به خاطر از بین رفتن زودهنگام رایحه عطر در فصل زمستان نسبت به تابستان است. عطرهایی با بوهای سبک که در تابستان استفاده می‌شود، اگر در فصل زمستان هم مورد استفاده قرار گیرند در کوتاه مدت از بین رفته و هیچ بویی از آنها به مشام نخواهد رسید.

استفاده از عطر مخصوص در فصول مختلف
اطلاعات تخصصی درباره یک عطر خوب

احتمالا در هنگام خرید عطر خوب تنها به رایحه و برند آن توجه کرده‌اید. اما بهتر است به این نکته هم توجه داشته باشید که ترکیب عطرها بر اساس نت‌های سه گانه است. به بیان ساده‌تر؛ ساختار یک عطر مطلوب با استفاده از ترکیبات اورجینال و خالص است که با عنوان نتِ عطر شناخته می‌شوند. برندهای معتبر که توسط شرکت‌های سازنده عطر تولید می‌شوند دارای نت‌های مخصوص و منحصربفردی هستند که تولید کنندگان آن عطر با فرمول خاصی آنها را تولید می‌کنند. این فرمول‌ها نباید توسط مجموعه‌ها و یا افراد دیگری به غیر از تولیدکنندگان آن شرکت، مورد استفاده قرار گیرد. به عبارتی، فرمول و ترکیب آنها مختص به همان کمپانی و برند است.

بیشتر بخوانیم: روش‌های تشخیص کرم پودر اصل از تقلبی

نت‌های مختص به یک عطر خوب

نت‌های سه گانه یک عطر خوب شامل نت‌های ابتدایی یا بالایی، میانی یا قلبی و پایه یا پایانی می‌باشند. نت‌های ابتدایی یا بالایی همان رایحه‌هایی هستند که در اولین ورود به فروشگاه و اولین اسپری که روی لباس شما انجام می‌شود به مشام می‌رسد. این نت، رایحه موقتی داشته و بسیار مطبوع‌تر از نت‌های دیگر است. احتمالا به این خاطر است که، بعد از خرید عطر مورد نظر خود و پس از مدتی استفاده، احساس می‌کنید که عطر و رایحه‌ای که در فروشگاه داشت را ندارد. چرا که رایحه و نت عطرهای ابتدایی حدود یک ربع ماندگاری دارد.
نت بعدی، قلبی یا میانی است. این نت به عبارتی، تثبیت کننده رایحه می‌باشد. چرا که درصد بسیار بالایی از رایحه عطر به این نت نسبت داده می‌شود. ماندگاری آنها بیشتر از نت ابتدایی است. این نت‌ها شامل رایحه‌ ادویه‌هایی مانند دارچین و فلفل و گیاهانی چون یاسمن و گل‌های معطر هستند. در نهایت، نت‌های پایه یا پایانی که به عنوان اصلی‌ترین قسمت یک عطر شناخته می‌شوند و تا چند ساعت دوام دارند. به عبارتی تشخیص یک عطر خوب با ماندگاری بالا از طریق نت پایانی است. در این نت‌ها از رایحه‌های وانیل، چوب صندل و مواردی مانند اینها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانیم: روش های خانگی و استثنایی افزایش رشد ناخن

چه ویژگی باعث جذابیت یک عطر می‌شود؟

بوی عطر برخی از افراد قبل از اینکه به مکانی برسند استشمام می‌شود. به عبارتی برخی افراد از یک عطر جذاب استفاده می‌کنند و آن را به عنوان رایحه‌ای مشخص و منحصربفرد برای خود اختصاص می‌دهند. به همین خاطر افراد دیگر در زمان استشمام همان عطر در مکان‌های مختلف به یاد همان فرد می‌افتند. اگر در انتخاب یک عطر خوب چنین دقتی صورت گیرد، علاوه بر فردی که عطر زده تمام اطرافیان او نیز، لذت استشمام آن را تجربه خواهند کرد. به بیان ساده‌تر، زمانی می‌توان گفت؛ یک عطر، خوشبو و جذاب است که تقریبا تمام افراد از استشمام بوی آن، حس مطلوبی داشته باشند. البته ما بر این نکته آگاهی داریم که سلیقه هر شخص در هر چیزی متفاوت می‌باشد اما موضوع بحث این است که عطر خوب مردانه یا زنانه باید دارای ویژگی جاذبه باشد نه دافعه!

چه ویژگی باعث جذابیت یک عطر می‌شود
تنوع در عطرهای موجود باید به حدی بالا باشد که بتواند تمام سلیقه‌ها و خواسته‌ها را پوشش دهد. زمانی را تصور کنید که وارد یک فروشگاه عرضه عطر می‌شوید. با ترکیب عطرهای موجود در فروشگاه ممکن است یک رایحه نامشخص اما خوشایند را احساس کنید. در این بین؛ و در همین ابتدای ورودتان به فروشگاه دچار سردرگمی در تشخیص رایحه‌های مختلف عطرها خواهید شد. چرا که؛ حس بویایی شما مخلوطی از تمامی عطرها را به صورت یکجا دریافت کرده و ناتوانی بالایی در تشخیص عطر مطلوب خواهد داشت. حال در آن شرایط چه کاری باید انجام داد؟

توجه به اصل و اورجینال بودن یک عطر

عطر خوب زنانه یا مردانه فارغ از نوع آن باید اصل و خالص باشد. احتمالا افراد سودجو با طراحی و تخصیص شیشه اصلی عطر اورجینال، داخل آن را با عطرهای تقلبی و فیک پر کرده باشند. شما نیز، با خیال اینکه بطری موجود همان بطری عطر اصل و اورجینال است اقدام به خرید نوع تقلبی عطر با کیفیت پایین و قیمت بالا نمایید. اگر فرد دیگری نام و برند عطر اصلی و اورجینال را به شما بدهد و شما نیز بدون اینکه تجربه قبلی از رایحه اصلی همان عطر داشته باشید، به احتمال بسیار بالا موضوع تقلبی بودن را متوجه نشده و اقدام به خرید چنین عطرهایی خواهید نمود. پس برای اینکه در این شرایط گرفتار نشوید حتما از رایحه عطر اصلی آشنا شوید.

توجه به اصل بودن عطر
علاوه بر این، نوع بسته بندی، برچسب و نوشته‌ها، طراحی، رنگ عطر، درب شیشه و یا بطری عطر و بچ کد روی عطر نیز، تعیین کننده اصل یا فیک بودن یک عطر می‌باشند. به احتمال زیاد نیز، موفقیت و رشد برندهای مطرح دنیا در صنعت عطر به خاطر اصالت و توجه به همین موارد است که توانسته‌اند مشتریان زیادی در سراسر دنیا برای خود دست و پا کنند.


رایحه و بوی کاملا جذابی دارد

رایحه جذاب یک عطر خوب

گاهی اوقات برخی عطرها را که بو می‌کنید با سردرگمی بسیار بالایی مواجه می‌شوید. در این صورت نمی‌دانید که آیا عطری که بو کرده‌اید، خوب است یا بد، شیرین است یا تلخ، گرم است یا سرد. تمام این احساسات باعث می‌شوند که شما نتوانید تصمیم درستی در قبال عطر داشته باشید. چه بسا که در این میان، سردرد نامشخصی نیز، به سراغتان بیاید. پس با این حساب، رایحه مشخص و مطلوب، یکی دیگر از ویژگی‌های عطر خوب به شمار می‌رود.

ماندگاری بالا ویژگی مهمی است که یک عطر خوب باید داشته باشد!

مسلما افراد یک عطر خوب را تهیه می‌کنند تا در فعالیت‌های روزمره و یا مجالس رسمی مورد استفاده قرار دهند. خب اگر این عطر، رایحه و ماندگاری بالایی نداشته باشد هیچ فایده‌ای برای استفاده کننده ندارد و خرید آن هزینه بیخودی و اضافی خواهد بود. با این حساب، اهمیت ماندگاری و دوام بالای یک عطر اگر از ویژگی‌های دیگر یک عطر مرغوب بیشتر نباشد، کمتر هم نیست! عطرها هر مقدار هم کیفیت و اصالت بالایی داشته باشند، به همان میزان ماندگاری و دوام خواهند داشت. احتمالا گاهی اوقات پیش آمده که فردی در خانه شما حضور پیدا می‌کند. بعد از رفتن او تا ساعت‌ها رایحه عطری که زده بود در اتاق استشمام می‌شود. این موضوع نشان از کیفیت عطر است.
افراد نمی‌توانند به حس بویایی خود در این رابطه اعتماد کنند. چرا که؛ عادت به همان بو باعث خواهد شد تا شما قدرت تشخیص خود را در ارتباط با ماندگاری و دوام یک رایحه خاص از دست دهید. در اینجا یک سرنخ به شما خواهیم داد و آن هم این است که رایحه‌های گرم، دوام بالایی نسبت به رایحه‌های سرد دارند. به نظر می‌رسد عطرهای مردانه چنین ویژگی‌هایی داشته باشند. مشک و عنبر دو ماده اصل و با کیفیتی هستند که برخی از تولید کنندگان به منظور دوام و ماندگاری بالا از آنها در عطر تولیدی خود استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانیم: همه آن چه که باید در مورد کرم لیفتینگ صورت بدانید


یک عطر خوب ایجاد حساسیت نمی‌کند!

عطر خوب ایجاد الرژی نمی کند

افراد بسیار زیادی دچار بیماری حساسیت یا همان آلرژی هستند. برخی عطرها با توجه به رایحه تندی که دارند می‌توانند حساسیت این افراد را تشدید کرده و مشکلات جدی برای آنها به وجود آورند. با این حساب، این افراد باید در زمان خرید عطر برای خود، نوع مناسبی از آن را انتخاب کنند تا دچار سردرد و حساسیت نشوند. البته گاهی اوقات هم امکان دارد، فرد مورد نظر از این بابت مشکلی نداشته باشد و فقط افرادی که در اطراف این فرد هستند چنین حساسیتی داشته باشند. در این صورت نیز، باید توجه ویژه‌ای صورت گیرد و از خرید برخی عطرها که در آنها از گل‌ها و رایحه‌های حساسیت زا تولید شده‌اند، خودداری شود.

سخن پایانی
همانطور که مطالعه کردید خرید یک عطر خوب با در نظر گرفتن تمام ویژگی‌ها و اهمیت به آنها امکان پذیر است. علاوه بر موارد ذکر شد، نحوه استفاده افراد از عطر نیز، قابل توجه است. برخی افراد حس می‌کنند اگر به مقدار فراوانی از عطرها مورد استفاده قرار دهند، بسیار خوش‌بوتر شده و شخصیت بالایی خواهند داشت. اما بهتر است بدانید که این تصور کاملا اشتباه است. چرا که؛ افراط در هر چیزی نتیجه عکس داده و ناخوشایند خواهد بود. حتی اگر خوشبوترین عطرها و ادکلن‌ها را نیز، به مقادیر بسیار زیاد مورد استفاده دهید، جذابیت و خوشبویی نرمال آنها را از بین خواهید برد. با این حساب برای اینکه بخواهید در ویژگی عطر خوب، رایحه و خوشبویی مورد توجه قرار گیرد اعتدال را در هنگام استفاده از آن رعایت نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط