عبور از موج هفتم کرونا با کاهش شهرهای قرمز

عبور از موج هفتم کرونا با کاهش شهرهای قرمز

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، در جدیدترین اطلاعیه وزارت بهداشت شاهد کاهش تعداد شهرهای با وضعیت قرمز در کشور از ۶۴ به ۸ شهر‌ و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۶۳ به ۱۱۶ شهر و افزایش تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۲۰۷ به ۳۰۲ و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۱۴ به ۲۲ شهر هستیم که این روند نشان از بهبود وضعیت کرونایی ایران دارد، هرچند طبق اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در بررسی آخرین وضعیت‌ بازرسی‌ از تعداد کل ۳۵۷۷۸۰۷ مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش؛ ۱۷۷۱۵۳ تعداد مورد بازرسی قرار گرفتند و براساس این گزارش از تعداد ۳۴۱۲۱ مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی که اخطار و به‌مراجع قضایی معرفی شده‌اند، تعداد ۷۴۵ مورد نیز پلمب شدند.

روند درصد رعایت دستورالعمل های بهداشتی در کشور
در هفته گذشته وضعیت کرونایی استان‌ها چگونه بود؟

‌در استان ایلام‌ روند بستری ایستا شده است و موارد فوت کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بالاتر و میزان مرگ‌ومیر استان به متوسط کشور تنزل کرده است. در خراسان جنوبی موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در خراسان شمالی ‌روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. در کهگیلویه و بویر احمد ‌ روند بستری کاهش یافته و فوت استان ایستا بوده است. در چهارمحال و بختیاری موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در سمنان روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. در آذربایجان غربی ‌موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در کرمانشاه‌ موارد بستری کاهش یافته است. در قم موارد بستری و فوت استان کاهش نشان می‌دهد. در لرستان موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در اردبیل ‌روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. در یزد موارد بستری استان کاهش یافته و فوت ایستا بوده است. ‌در همدان‌ موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در گیلان موارد بستری روند نزولی داشته و فوت استان ایستا بوده است. در آذربایجان شرقی ‌موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در مرکزی روند بستری و موارد فوت استان کاهش یافته است. در قزوین موارد بستری و فوت استان روندی کاهشی داشته است. در گلستان موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. میزان بروز بستری و مورتالیتی استان از متوسط کشور کمتر است. در بوشهر موارد بستری کاهش و فوت استان افزایش داشته است. در مازندران موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. در هرمزگان موارد بستری کاهش ‌یافته است. در اصفهان روند بستری کاهش یافته و موارد فوت روندی ایستا داشته است. در زنجان روند بستری و فوت کاهش یافته است. در خراسان رضوی روند بستری و موارد فوت نزولی بوده است. در البرز در هفته اخیر روند بستری و موارد فوت استان کاهش یافته است. در خوزستان ‌موارد بستری کاهش ‌یافته است. در فارس‌ موارد بستری و فوت استان کاهش نشان می‌دهد. ‌در کردستان موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها
آذربایجان‌غربی/ ثبت ۲۲ بیمار کرونایی جدید

محمدامین ولیزاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته، ۸۵ بیمار دارای علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان آذربایجان‌غربی بستری شده‌اند که از این تعداد ۲۲ نفر بیمار قطعی کرونایی هستند.
وی افزود: تعداد مبتلایان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، به ۳۶۵ هزار و ۱۳۴ نفر رسیده است. هم اکنون ۹۵ نفر در بخش آی سی یو بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بستری هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: در شبانه روز گذشته ۲ نفر به تعداد فوتی‌های کرونا در استان افزوده شده که با این تعداد، کل فوتی‌های کرونا از ابتدا تاکنون به ۷ هزار و ۷۰۸ نفر رسید.

خراسان‌رضوی/ ‌۲۱۵ بیمار ‌در بیمارستان‌ها بستری هستند‌

محمد پهلوان‌کاشی مسئول کمیته رسانه و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: در حال حاضر شهرهای بردسکن،خلیل آباد، داورزن،کاشمر، کوهسرخ در شرایط نارنجی و شهرهای باخرز،بجستان،تاکستان، تربت جام،تربت حیدریه،جغتای، چناران، خواف، خوشاب، درگز، رشتخوار، زاوه، سبزوار، سرخس، صالح آباد، قوچان، فیروزه، فریمان، کلات، گناباد، مشهد، مه ولات و نیشابور در وضعیت زرد و شهرستان بینالود در شرایط آبی قرار دارد.
پهلوان کاشی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۱۵ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که ۱۶۴ نفر از این تعداد متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. در حال حاضر ۶۴ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش های مراقب ویژه بستری هستند که ۵۵ نفر از این تعداد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند. طی یک روز گذشته ۶۷ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که ۶۱ نفر از این تعداد در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند.
پهلوان با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۴۰۰ نفر به مراکز خدمات جامع سلامت منتخب و اورژانس بیمارستان ها مراجعه و خدمات سرپایی دریافت کردند از عموم مردم خواست، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و تکمیل واکسیناسیون در قطع زنجیره انتقال کرونا مشارکت داشته باشند.

نرخ روزانه مرگ و بهبود در ایران

استان کرمان/ بستری ۷۴ بیمار در بیمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از ۱۲ شهریور، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از ۷ مورد به صفر کاهش یافته و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی همچنان ۹ شهر است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۷ شهر به ۱۴ شهر رسیده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.
بر اساس آخرین به روز رسانی‌های رنگ بندی کرونایی وزارت بهداشت، شهرستان‌های بردسیر، راور، زرند، سیرجان، کرمان، کوهبنان و نرماشیر که در هفته قبل در لیست شهرهای بسیار پرخطر استان کرمان قرار داشتند، خوشبختانه از وضعیت قرمز کرونایی بیرون آمدند.
شهرستان‌های بافت، منوجان و رابر همچنان وضعیت نارنجی خود را حفظ کرده‌اند و شهرستان‌های جیرفت، راور، زرند، سیرجان، کرمان و کوهبنان نیز به آنها پیوسته‌اند؛ گفتنی است در میان این شهرستان‌ها فقط شهرستان جیرفت وضعیتش نسبت به هفته قبل که در وضعیت نسبتاً پرخطر کرونایی قرار داشت این هفته در وضعیت پرخطر قرار گرفته است.
شهرستان های ارزوئیه، انار، بردسیر، بم، رفسنجان، رودبار جنوب، ریگان، شهربابک، فاریاب، فهرج، قلعه گنج و کهنوج، نرماشیر و عنبرآباد در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند و متاسفانه استان کرمان هیچ سهمی از رنگ آبی کرونایی ندارد.
سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹، تا روز گذشته، اظهار داشت: ۱۳ مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد ۵ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۶ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و ۲ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.
وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۷۴ نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در استان یک مورد بوده که مجموع جانباختگان کرونا در استان به ۵ هزار و ۸۰۴ نفر رسیده است.

درصد رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور-26 مرداد تا 9 شهریور
استان همدان/ بستری ۱۹۹ بیمار در بیمارستان‌ها

علیرضا توقیری سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته، ۴۷۶ بیمار با علائم تنفسی و مشکوک به کرونا به اورژانس بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مراجعه کردند که ۲۹ نفر از آن‌ها بستری شدند.
وی با تاکید بر اینکه در ۲۴ ساعت گذشته هیچ موردی از مرگ بیماران کرونایی در استان ثبت نشده است، تصریح کرد: دیروز برای ششمین روز متوالی آمار فوتی‌های کرونا صفر بوده است.از ابتدای اپیدمی تاکنون، سه هزار و ۳۹۴ بیمار در استان بر اثر شدت بیماری جان خکو را از دست دادند.
توقیری از بستری هشت بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان خبر داد و افزود: خطر کرونا هنوز تمام نشده است.از ابتدای شروع بیماری تاکنون ۱۴۹ هزار و ۴۸۰ بیمار کرونایی در استان شناسایی شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره وضعیت رنگبندی کرونا در شهرستان‌های استان، عنوان کرد: شهرستان‌های رزن و درگزین در وضعیت قرمز، همدان، نهاوند، فامنین، اسدآباد و کبودرآهنگ در وضعیت نارنجی و ملایر، تویسرکان و بهار نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

مقاله مرتبط: ۵۰ درصد بیماران در ایران «آنتی بیوتیک» مصرف می‌کنند

استان اصفهان/ شناسایی ۱۱۸ بیمار ‌جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و ۵۳۶ هزار و ۱۳ مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان ۵۱۳ هزار و ۱۳۷ نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.
وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در ۲۴ ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) ۵۵۵ نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی ۱۱۸ مورد و هیچ مورد فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ۲۱۵ هزار و ۴۶۹ نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها ۲۴۱ نفر است و تعداد بیماران بستری ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۴۰ نفر است که از این تعداد ۳۶ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.
عقدک ادامه داد: ۱۱ هزار و ۹۳۸ نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و ۸۸۶ نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.
وی تصریح کرد: طبق رنگ‌بندی از ۱۲ شهریور ۹ شهرستان اردستان، چادگان، خوانسار، سمیرم، شهرضا، فریدن، فریدونشهر، نائین و نطنز نارنجی و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه رنگ قرمز کرونایی در آخرین رنگ‌بندی اصفهان وجود ندارد، اظهار داشت: با توجه به شکنندگی اوضاع و در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاهد بازگشت این رنگ به نقشه خواهیم بود، بنابراین به افراد توصیه می‌شود در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کوشا باشند.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط