طرز تهیه قهوه ترک روی گاز

طرز تهیه قهوه ترک روی گاز

نوشیدن قهوه به ویژه قهوه ترک در بین ایرانیان از گذشته تاکنون مرسوم بوده است. به همین خاطر آشنایی با طرز تهیه قهوه ترک برای ایرانیان اهمیت بسیاری دارد.
طرز تهیه قهوه ترک در میان انواع قهوه شهرت قابل توجهی دارد. همان طور که می دانید نام گذاری قهوه ها بیشتر به دلیل سبک آماده سازی و طرز تهیه آن هاست. احتمالاً این مسئله بر روی نام گذاری قهوه ترک نیز تا حد زیادی تاثیر داشته است.

قهوه ترک چیست؟

قهوه ترک چیست؟

قهوه ترک نوعی نوشیدنی کافئین دار است که با ظرف مخصوص قهوه ساز به نام cezve یا ibrik درست می شود. در طرز تهیه قهوه ترک, نوشیدنی کافئین دار را با آب روی اجاق گاز می جوشانند تا غلیظ شود. سپس در یک فنجان کوچک سرو می کنند. چیزی که قهوه ترک را بسیار خاص می کند، این است که اغلب با دانه های قهوه ریز آسیاب شده درست می شود. این موضوع به نوشیدنی طعمی قوی تر و رنگی سیرتر از قهوه فیلتر شده می دهد.

چه کسی قهوه ترکیه را کشف کرد؟

این نوشیدنی کافئینی علیرغم نامش، مربوط به ترکیه نیست. اما، در قرن شانزدهم، این قهوه توسط یک فرماندار عثمانی مستقر در یمن، معرفی شد. سپس فرماندار عثمانی آن را به سلطان سلیمان اعظم پیشنهاد کرد. در نهایت این قهوه در استانبول، ترکیه و همچنین کشورها و مناطق مجاور رایج شد.

ترکیبات قهوه ترک چیست؟

قهوه ترک که به عنوان قهوه عربی یا قهوه یونانی نیز شناخته می شود، از دانه های عربیکا که بسیار ریز آسیاب شده، تهیه می شود. گاهی اوقات نیز مقداری هل به همراه دانه‌های قهوه آسیاب می‌شود و در هنگام دم کردن، رایحه‌های گلی، تند و مرکبات را ایجاد می کند. قهوه ترک در بسیاری از کشورهای خاورمیانه و اروپایی مانند ترکیه، یونان، لبنان، ایران و مصر مصرف می شود. بسیاری از آن ها کوکی های نان کوتاه مصری یا باقلوای پسته را با قهوه ترک سرو می کنند.
دم کردن قهوه ترک به سبک سنتی بسیار پرطرفدار است. در این روش، خبری از قهوه ساز نیست و به جای آن از یک ظرف سنتی برای آماده سازی قهوه ترک کمک گرفته می شود.

بیشتر بخوانیم: مراحل کامل طرز تهیه شربت به لیمو

آشنایی با تهیه قهوه ترک به روش های مختلف

اگرچه برای تهیه قهوه ترک, یک قهوه ساز ترکی منحصر به فرد وجود ندارد اما کاناکا یک روش سنتی برای دم کردن قهوه ترک روی اجاق گاز است. این ظرف در واقع یک قهوه جوش سنتی است و با نام های دیگری مثل cezve، briki، ibrik و راکوه شناخته می شود. اگر قهوه جوش سنتی ترکی ندارید، یک قابلمه کوچک یا یک کتری برای جوشاندن آب استفاده کنید.
اگر ایبریک یا کاناکا ندارید، یک روش دیگر برای طرز تهیه قهوه ترک بدون قهوه جوش ایبریک دارید:
این روزها تهیه قهوه ترک به روش فوری، بسیار رایج است. در واقع در این روش، قهوه ترک فقط با هم زدن قهوه های آسیاب شده با آب جوش به شکل مستقیم در فنجان قهوه آماده می شود. بنابراین برای این کار کافی است آب را در یک کتری یا در قابلمه ای روی اجاق به جوش بیاورید.
شما می توانید از یک قابلمه اسپرسو موکا برای طرز تهیه قهوه ترک بدون قهوه جوش ایبریک استفاده کنید. مشکل قهوه ترک این است که دانه های آن بسیار ریز آسیاب می شوند. بنابراین اگر قهوه ترک را در قابلمه اسپرسو دم کنید، ممکن است قهوه از طریق منافذ آن عبور داده شود. با این حال، اکثر افرادی که قهوه ترک می نوشند به آسیاب های باقی مانده در فنجان عادت دارند. بنابراین این روش نیز یک گزینه عالی است.

قهوه ترک چگونه سرو می شود؟

قهوه ترک چگونه سرو می شود

وقتی قهوه آماده شد، آن را در فنجان های کوچکی مانند اسپرسو ایتالیایی می ریزید. جالب است بدانید بیشتر تفاله های قهوه خیس به فنجان ها منتقل می شوند. تفاله قهوه قبل از نوشیدن در ته فنجان می نشیند. قهوه ترک اغلب با شکر فراوان سرو می شود. اگرچه بسیاری از افراد، آن را بدون شکر می نوشند. ضمن اینکه شیر به قهوه ترک اضافه نمی شود.
برخی از فرهنگ ها کفی را که هنگام دم کردن قهوه ترک ایجاد می شود، حذف می کنند. این در حالی است که در مصر این نوع کف را نماد خوش شانسی می دانند. بنابراین قهوه ترک با کف روی آن سرو می شود. بهترین روش برای تشکیل بیشترین کف هنگام طرز تهیه قهوه ترک, آماده سازی این قهوه روی اجاق گاز است. به همین خاطر از این نوع سبک آماده سازی استقبال می شود.

طرز تهیه قهوه ترک بدون قهوه جوش

• زمان آماده سازی: ۱ دقیقه
• زمان جوش: ۵ دقیقه
• زمان کل: ۶ دقیقه
• کالری: ۲۰ کیلو کالری

مواد لازم

• ۱ تا ۲ قاشق چایخوری قهوه ترک ریز آسیاب شده مخلوطی از عربیکا و مقداری هل (در صورت تمایل)
• ۱ تا ۲ قاشق چایخوری شکر گرانول (اختیاری)
برای طرز تهیه قهوه ترک بدون قهوه جوش, قهوه و شکر را با هم مخلوط کنید و در فنجان بریزید. در ادامه، آب جوش بر روی مخلوط بریزید و هم بزنید. این هم زدن باید تا مخلوط شدن کامل قهوه و شکر در آب ادامه داشته باشد. هم زدن مهم است. چرا که با هم زدن، قهوه آسیاب شده بهتر هیدراته شده و راحت تر ته نشین می شود. این راهکار کمک می کند تا قهوه دانه دار ننوشید.

بگذارید قهوه چند دقیقه بماند. البته باید این قهوه را در حالی که داغ است، میل کنید.

بیشتر بخوانیم: آموزش طرز تهیه تیرامیسو ایتالیایی (راهنمای تصویری و گام به گام)

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش (روش سنتی)

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

• زمان آماده سازی:۱۵ دقیقه
برای تهیه قهوه ترک سنتی، مخلوط قهوه و شکر آسیاب شده را در قهوه جوش یا همان کاناکا بریزید. در ادامه روی مخلوط، آب سرد بریزید.
کاناکا را روی اجاق گاز قرار دهید. حرارت دهی باید به شکل ملایم انجام شود تا مخلوط به آرامی شروع به جوشیدن کند (اگر زیاد بجوشد، کف را از دست خواهید داد). اجازه ندهید دما به اندازه ای بالا رود که قهوه شروع به جوشیدن کند. ترفند اصلی این است که اجازه دهید قهوه یک «کف ضخیم» ایجاد کند. این حالت، تقریباً در دمای ۱۵۸ فارنهایت یا ۷۰ درجه سانتیگراد رخ می دهد. این دما بسیار خنک تر از نقطه جوش است. برای سرو قهوه، با استفاده از یک قاشق چای خوری، کمی کف در هر فنجان قهوه ترک بریزید. ایبریک را دوباره روی حرارت متوسط قرار دهید. بگذارید دم بکشد و وقتی شروع به جوشیدن کرد آن را بردارید.

قبل از اینکه قهوه را درون فنجان بریزید، بگذارید ۱ دقیقه بماند. قهوه را در فنجان های خود بریزید (ابتدا به سرعت تا کف آن خارج شود، سپس به آرامی). همچنین اطمینان حاصل کنید که هر فنجان دارای مقدار مساوی کف است.
قهوه ترک را جرعه جرعه با دسرهای شیرین مختلف میل کنید. پس از ریختن قهوه در فنجان ها، آن را هم نزنید. زیرا تفاله های قهوه را به هم می زنید و در هنگام نوشیدن این مسئله خوشایند نیست.

بیشتر بخوانیم: طرز تهیه دسر پان اسپانیا در سریع ترین زمان ممکن!

برای سرو قهوه ترک به چه نوع فنجانی نیاز دارید؟

فنجان های قهوه ترک می توانند از نظر طراحی و اندازه متفاوت باشند، اما همه آن ها حدود ۶۰ تا ۸۵ میلی لیتر ظرفیت دارند. فنجان ها معمولاً از چینی نازک ساخته می شوند تا قهوه را برای مدت طولانی گرم نگه دارند.

فنجون سرو قهوه ترک
نکات مهم در طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک نیز مانند سایر نوشیدنی ها نیاز به رعایت دستورالعمل های مختلفی دارد.
• آسیاب اسپرسو نسبت به قهوه ترک درشت تر است. بنابراین هر آسیابی نمی تواند گزینه مناسبی برای تهیه قهوه ترک باشد.
• اغلب کافی شاپ ها برای اینکه بتوانند طرز تهیه قهوه ترک را به شکل صحیح انجام دهند، از آسیاب های مناسب این کار استفاده می کنند. ایده استفاده از قهوه آسیاب شده‌ی آماده به روش ترک نیز می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.
• کف ایجاد شده در طرز تهیه قهوه ترک باید شبیه به کرم باشد. هم زدن قهوه در حال جوش کار اشتباهی است. چون کف قهوه را از بین می برد. همچنین به جوش آمدن قهوه به شکل آنی نیز می تواند این کف غلیظ را به راحتی از بین ببرد. توجه داشته باشید قهوه ای که جوشیده طعم تلخی بسیاری را به قهوه اضافه می کند. به همین دلیل، نوشیدن چنین قهوه ای ابداَ دلچسب و دلنشین نیست.
• کنترل کردن گرما بخشی از فرآیند آماده سازی قهوه است. برای تهیه این قهوه به زمانی معادل ۷ تا ۱۰ دقیقه نیاز دارید. بنابراین نیازی به عجله نیست.
• حجم قهوه جوش سنتی یا ایبریک معادل ۲ فنجان قهوه است. البته نمونه قهوه جوش های بزرگ تر می توانند ظرفیتی معادل ۴ تا ۶ فنجان قهوه نیز داشته باشند.
• نکته مورد توجه در مورد دم کردن قهوه این است که شما به ازای هر یک فنجان آب، باید یک قاشق چای خوری قهوه به ظرف اضافه کنید.
• فنجان های چای یا فنجان های اسپرسو می توانند برای نوشیدن قهوه ترک نیز بسیار ایده آل باشند.
• اگر به جای قهوه جوش از قابلمه یا موارد دیگر استفاده می کنید، حتماً نمونه ظرف های بلند را برای این کار انتخاب کنید.

سخن پایانی

قهوه ترک یک نوشیدنی بی نظیر است که از نظر طعم و رنگ با دیگر قهوه ها تفاوت دارد. با این وجود، تنها رعایت نکات و روش صحیح طرز تهیه قهوه ترک، می تواند طعم واقعی قهوه ترک را به شما بچشاند.

0/5 (0 نظر)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط