طرز تهیه ترش سماق مازندرانی (راهنمای گام به گام)

طرز تهیه ترش سماق مازندرانی (راهنمای گام به گام)

افراد باید با طرز تهیه ترش سماق آشنا باشد. خورشت خوشمزه مازندرانی که جزو محبوب ترین خورشت های ایرانی می باشد هم با گوشت و هم با مرغ پخته می شود. خورش ترش سماق مازندرانی از لوبیا و چاشنی های بسیار مخصوص و خواص تهیه می شود. مازندران جزو یکی از شهر هایی می باشد که به غذاهای خوشمزه و رنگارنگ معروف است. خورش سماق جزو غذا های بسیار خاص شهر مازندران می باشد و افراد می‌ توانند با ذائقه خود ترشی آن را کم و زیاد نمایند. سماقی که در این خورش استفاده می شود دارای خواص بسیار زیادی می باشد. سم زدایی کبد، لاغری،‌ کاهش وزن، کاهش کلسترول جزو خواص ویژه سماق است.
اگر می خواهید با طرز تهیه ترش سماق مازندرانی آشنا شوید و از طعم بی نظیر و عطر خوش این خورش استفاده کنید تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

مواد لازم برای طرز تهیه خورش سماق مازندرانی با مرغ

طرز تهیه ترش سماق

 

 

سینه مرغ ۳ عدد
پیاز ۱ عدد
سیر ۷ حبه
لوبیا قرمز ۱۵۰ گرم
غوره ۱۰۰ گرم
سماق ۵ قاشق غذاخوری
آبغوره یک دوم لیوان
سبزی خورشتی یا سبزی معطر که شامل تره، گشنیز، شنبلیله، چوچاق، اسفناج وجعفری می باشند.
ادویه ها: نمک، فلفل، زردچوبه و برگ بو به مقدار لازم


مرحله اول در طرز تهیه خورش ترش سماق مازندرانی با مرغ

پخت مرغ و لوبیا در طرز تهیه ترش سماق: اولین قدم برای درست کردن و طرز تهیه ترش سماق خوشمزه و بی نظیر آماده سازی سینه مرغ می باشد. بهتر است سینه مرغ را به همراه برگ بو، زردچوبه، نمک و فلفل سیاه داخل قابلمه بریزید تا مرغ به صورت کامل پخته شود. در مرحله بعد لوبیا قرمز را چند ساعت قبل خیس کنید و به دفعات آب آن را عوض کنید تا نفخ لوبیا گرفته شود. لوبیا قرمز را در داخل قابلمه جداگانه بریزید و بگذارید با آب به صورت کامل پخته شود. زمانی که سینه مرغ به همراه ادویه و برگ‌ بو پخته شد آن را از قابلمه جدا کنید و به داخل یک تابه منتقل نمایید. سپس دو طرف مرغ ها را به صورت کامل سرخ کنید. لوبیا قرمز را نیز بعد از پختن آبکش کنید و بگذارید آب آن به صورت کامل گرفته شود.

مرحله دوم تفت دادن سیر و پیاز

تفت دادن سیر و پیاز

 

 

در طرز تهیه ترش سماق پیاز را به صورت خلالی ریز و نازک خورد کنید و آن را داخل تابه گرم بریزید و با کمی روغن تفت دهید تا زمانی که پیازها سبک و شیشه شوند. سپس کمی زردچوبه داخل پیاز ها ریخته و آن را تفت دهید تا زردچوبه از خامی دربیاید. سپس سیر که پوست گرفته و آن را به صورت رنده و پور کردید را به پیاز های در حال تفت اضافه کنید. در انتها نیز سه قاشق غذاخوری سماق کوبیده شده به مخلوط پیاز داغ و سیر اضافه کنید و تفت دهید. سینه های مرغ که به صورت کامل سرخ کرده اید را به همراه لوبیای قرمز پخته شده به مواد پیازی اضافه کنید و با همدیگر مخلوط نمایید تا تمام مواد به خورد مرغ بروند.

بیشتر بخوانیم: راهنمای گام به گام طرز تهیه خورش ریواس

مرحله سوم آماده سازی سبزی ها

سبزی های ترش سماق شامل شنبلیله، تره، جعفری، گشنیز و سبزه محلی مازندرانی به نام چوچاق می باشند. این سبزی می تواند عطر و طعم بی نظیری به این خورش اضافه کند. اگر سبزی خالواش نیز داشته باشید می‌ توانید به آن اضافه کنید و با این کار می توان خورش را بسیار خوشمزه و خوشرنگ و لعاب کرد. بهتر است این سبزی ها را به صورت کامل بشویید و بعد از آن که آب آن گرفته شد به صورت کامل خورد نمایید و درون تابه آن را با کمی روغن تفت دهید. حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان می برد تا سبزی های شما به صورت کامل تفت بخورند. وقتی سبزی شما تفت خورد بهتر است یک قاشق سوپخوری سماق به ترکیب سبزی های سرخ شده اضافه کنید.

با این کار می توانید عطر و بوی سماق را آزاد نمایید. بهتر است برای اینکه یک خورشت ترش سماق بی نظیر داشته باشید از سبزی های خالواش و چوچاق نیز در این ترکیب استفاده کنید. اگر این سبزی ها را در دسترس نداشتید و یا فریزر شده آن ها را داشتید می توانید یک قاشق سبزی یخ زده را به مواد دیگر خود اضافه نمایید.
البته بعضی از افراد هستند که در طرز تهیه ترش سماق از خشک شده این دو سبزی استفاده می کنند. می توان یک الی دو قاشق غذاخوری از سبزی خشک کرده خالواش و چاجوق را نیز به ترکیب سبزی های خود اضافه نمایید.


مرحله چهارم اضافه کردن سبزی های سرخ شده به مرغ سرخ شده

اضافه کردن سبزی سرخ شده به مرغ

 

 

در مرحله چهارم می توانید سبزی های سرخ شده را به مخلوط پیاز داغ و سیر تفت داده شده و مرغ سرخ شده اضافه نمایید و این مواد را با همدیگر مخلوط کرده و حدود ۵ دقیقه دیگر بر روی گاز و درون تابه آن ها را با هم سرخ کنید تا طعم مواد به خورد هم بروند. در این مرحله می توانید ادویه هایی مانند فلفل و نمک را نیز به خورش خود اضافه نمایید.

بیشتر بخوانیم: طرز تهیه خورشت اناربیج شمالی و سنتی

مرحله پنجم اضافه کردن آب جوش و یا استاک مرغ به مخلوط سبزی و مرغ سرخ شده

در این مرحله شما می توانید آب جوش و یا استاک مرغ را به مواد خود اضافه کنید. استاک مرغ را می توانید از مرحله اول که مرغ با موادی مانند نمک و فلفل و زردچوبه و برگ‌ بو پخته و نگهداری کنید تا در این مرحله از آن استفاده نمایید. اگر از استاک مرغ استفاده کنید می توانید طعم خورش خود را چندین برابر خوشمزه تر نمایید. در این مرحله و بعد از اضافه کردن آب جوش و یا استاک مرغ به مواد دیگر درب قابلمه را گذاشته و بگذارید مواد به صورت کامل با شعله ملایم جا بیفتند تا به یک غلظت مناسبی نیز برسند.

بیشتر بخوانیم: معرفی محبوب ترین خورشت های ایرانی

 

مرحله ششم اضافه کردن لوبیا پخته شده

تقریباً ۴۵ دقیقه که به آخر پخت خورش ترش سماق رسیده است می توانید لوبیا پخته شده ای که آب آن را گرفته اید به خورشت خود اضافه کنید‌. به این صورت لوبیا نیز در داخل مواد دیگر به صورت کامل پخته و جا بیفتد. در این مرحله می توانید خورش خود را تست کرده تا در صورت کم بودن طعم، ادویه های مورد نیاز را به خورش اضافه نمایید. اگر دوست دارید خورشت خود طعم ترش و تکرار نشدنی داشته باشد می توانید سماق آن را بیشتر اضافه کنید. اما اگر می‌ خواهید خورش از یک طعم ملایم و مطبوع برخوردار باشد از مقدار کمتری سماق درون خورشت خود استفاده نمایید.
این غذا جزو خورش های بی نظیر و بسیار جذاب می باشد. یک نکته بسیار مهم در خورش های سنتی ایرانی پخت آن ها با حرارت ملایم می باشد. این کار سبب می‌ شود تا خورش شما به خوبی به روغن بیفتد و در انتهای یک خورش جا افتاده و غلیظ داشته باشید. البته اگر دوست داشته باشید می توانید در نیم ساعت آخر پخت و تقریباً زمانی که لوبیا را به خورش اضافه کردید کمی غوره و یا آبغوره به خورش اضافه نمایید. این کار سبب می‌ شود که خورش شما ترش تر شده و یک طعم تکرار نشدنی به وجود بیاید. مطمئن باشید با یکبار درست کردن این خورش طرفدار پروپاقرص آن خواهید شد.


طرز تهیه خورش ترش سماق مازندرانی با گوشت

طرز تهیه ترش سماق با گوشت

 

 

در مطالب بالاتر، طرز تهیه ترش سماق با مرغ را توضیح دادیم. بسیاری از افراد تمایل دارند که این خورشت خوشمزه و سنتی را با مرغ تهیه نمایند. اما بعضی افراد می‌ خواهند طبع خورشت را گرم کرده و آن را با گوشت گوسفندی تهیه می کنند. اگر می خواهید این خورش را به وسیله گوشت گوسفندی درست نمایید باید مراحلی که ذکر کردیم را در نظر بگیرید و آن ها را انجام دهید. فقط مرحله پخت مرغ به صورت کامل از بین می‌ رود. شما باید گوشت گوسفندی را به همراه پیاز داغ به صورت کامل تفت نمایید تا بوی زهم گوشت گرفته شود. سپس بقیه مراحل را به ترتیب انجام دهید. گوشت گوسفندی به دلیل این که طبع گرمی دارد می‌ تواند ارزش غذایی این خورش را نیز افزایش دهد.

همچنین اگر خورش ترش سماق را با گوشت گوسفندی تهیه نمایید می‌ تواند یک غذای بسیار مناسب و کامل برای افراد سالمند و کودکان باشد. البته در نظر داشته باشید اگر شما از کلسترول بالایی برخوردار هستید بهتر است که خورش سماق مازندرانی را با گوشت مرغ تهیه نمایید. یک نکته بسیار مهم در تهیه خورش ترش سماق مازندرانی حرارت ملایم در زمان پخت آن می‌ باشد. خورشت های سنتی ایرانی بهتر است با حرارت بسیار ملایم بپزند تا به خوبی روغن بیفتد و حالت جا افتاده داشته باشند. شما می توانید در نیم ساعت آخر کمی غوره نیز به خورش اضافه کنید تا طعم ترشی بسیار مطبوعی داشته باشد. اگر غوره ندارید می توانید از آبغوره نیز به عنوان یک چاشنی بسیار خوشمزه درون خورش استفاده کنید. در نظر داشته باشه کشور ایران جزو یکی از کشورهای بسیار غنی از غذا های محلی و سنتی و پر ارزش می باشد.
همه شهر های این کشور دارای غذای محلی مخصوص به خود هستند‌. این غذا ها دارای طعم بی نظیری می باشند. همچنین مواد تشکیل دهنده آن ها بسیار خاص بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار می باشند. شمال کشور جزو خطه های سرشار از غذاهای محلی می باشد. شمال کشور ایران بیش از ۱۰۰ مدل غذای سنتی و محلی دارد. خورش ترش سماق مازندرانی یکی از خورش های بسیار عالی و پرکاربرد در این شهر می باشد که خود مازندرانی های عزیز این غذا را بسیار تهیه می‌ کنند. این خورش خوشمزه یک گزینه بسیار عالی برای وعده های ناهار و شام افراد است. علاوه بر اینکه طعم بسیار خاص و بی‌ نظیری دارد این خورشت سماق دارای خواص درمانی نیز می باشد‌ به دلیل سماقی که در آن به کار رفته است برای سلامت اندام ها بسیار مناسب می باشد. همچنین افراد دیابتی می توانند از این خورش بدون هیچ نگرانی استفاده کنند.

0/5 (0 نظر)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط