معرفی صنایع دستی فیروزه کوبی

معرفی صنایع دستی فیروزه کوبی

فیروزه کوبی از جمله هنرهای بسیار محبوب در استان اصفهان است که می تواند برای ساخت انواع صنایع دستی فیروزه کوبی مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه از زمان ورود صنایع دستی فیروزه کوبی اصفهان، نزدیک به ۱ قرن می گذرد و این مدت زمان، بازه زمانی کوتاهی برای قدمت تاریخی این ظرف است؛ اما باز هم هنر دستی فیروزه کوبی، از جمله هنرهای محبوب و بسیار پرطرفدار در اصفهان محسوب می شود.
اگرچه تا به حال با ظروف فیروزه کوبی آشنا نشده اید، با ما همراه باشید تا بیشتر با این ظروف و ویژگی های منحصر به فرد آن ها آشنا شوید.

فیروزه کوبی اصفهان

معرفی صنایع دستی فیروزه کوبی

صنایع دستی فیروزه کوبی، از جمله صنایع دستی اصفهان است که می تواند ارزش مادی بسیار زیادی دارد. برای ساخت این ظروف از سنگ فیروزه و ظروف مختلفی از جنس مس، نقره و متریال های مختلفی استفاده می شود. از مزایای این هنر دستی، می توان به کم بودن ابزار آن اشاره کرد. به طوری که می توان با ابزار فیروزه کوبی ساده، اقدام به تولید انواع صنایع دستی مدل فیروزه کوبی کرد.
صنایع دستی که با هنر فیروزه کوبی تولید می شوند، می توانند ارزش مادی و معنوی بسیار زیادی داشته باشند. از هر جهت که به این صنایع دستی نگاه می کنید، شاهد ظرافت و خلاقیت آن ها خواهید بود. کیفیت ظروف فیروزه کوبی شده، آنقدر زیاد است که می توان از آن ها تا سال های سال استفاده کرد.

بیشتر بخوانیم: معرفی صنایع دستی اصفهان


پروسه ساخت ظروف با هنر فیروزه کوبی اصفهان

برای ساخت انواع ظروف دستی فیروزه کوبی، لازم است که ابتدا متریال های مناسب که شامل یک ظرف فلزی و سنگ های فیروزه کوبی هستند، آماده شوند. در ابتدا، لازم است که ظروف فیروزه کوبی مناسب با پرداخت شوند تا سطح روی آن ها صاف گردد. سپس، با کمک ابزار فیروزه کوبی، می توان شروع به قرار دادن سنگ های فیروزه روی ظروف کرد.
هر چقدر سنگ های فیروزه، کیفیت بالاتری داشته باشند، ارزش مادی صنایع دستی مدل فیروزه کوبی را بالاتر می برند. از طرفی اگر سنگ های فیروزه نزدیک به هم روی ظروف نشانده شوند، ارزش مادی ظرف نیز بالاتر می رود. خلاصه بگوییم که هر چقدر دقت و ظرافت بیشتری روی صنایع دستی فیروزه کوبی به کار گرفته شود، می توان شاهد افزایش ارزش مادی این ظروف بود.


ساخت ظروف فیروزه کوبی در منزل؛ روشی برای کسب درآمد در منزل

ساخت ظروف فیروزه کوبی در منزل

اگرچه هنر دستی فیروزه کوبی به ظرافت و دقت بسیار زیادی نیاز دارد، اما باز هم می توان در منزل و بدون ابزارهای بسیار زیادی، اقدام به ساخت ظروف فیروزه کوبی کرد. این موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد برای کسب درآمد، اقدام به ساخت ظروف فیروزه کوبی در منزل کنند. ظرافتی که در ظروف فیروزه کوبی ساخته شده در منزل وجود دارند، بسیار فوق العاده است. دقت در ساخت ظروف باکیفیت و استفاده از بهترین متریال ها جهت ساخت این ظروف در منزل، می تواند در نهایت محصولی را پدید آورد که با دیدن آن سرشار از لذت خواهیم شد.

انواع صنایع دستی فیروزه کوبی اصفهان


صنایع دستی فیروزه کوبی در اصفهان، دارای تنوع بسیار زیادی هستند. هر نوع ظرفی از جنس مس و یا متریال های دیگر را می توان برای هنر فیروزه کوبی مورد استفاده قرار داد. این موضوع سبب شده تا شاهد تنوع زیادی از ظروف فیروزه کوبی در بازار کشور ایران باشیم. در ادامه به چند نمونه از محبوب ترین صنایع دستی فیروزه کوبی اصفهان اشاره می کنیم. هر کدام از این ظروف زیبایی خاص خودشان را دارند و می توانند به عنوان یک ظرف زینتی استفاده شوند.


۱) آجیل خوری فیروزه

یکی از محبوب ترین انواع ظروف فیروزه کوبی، آجیل خوری فیروزه است. آجیل خوری های فیروزه کوبی در تنوع سایز بسیار زیادی به فروش می روند. می توان این آجیل خوری ها را به همراه هنر شبکه بری نیز خریداری کرد که زیبایی فوق العاده تری خواهند داشت.
آجیل خوری فیروزه کوبی گزینه خوبی برای هدیه دادن است. به خصوص اگر نیاز به خرید هدیه تبلیغاتی برای شرکت ها و برندهای مختلف باشد، می توان از این نوع از ظروف فیروزه کوبی استفاده کرد. طراحی آجیل خوری فیروزه کوبی و ظرافتی که در آن به کار رفته است، این آجیل خوری را از دیگر انواع آجیل خوری های صنایع دستی متمایز نموده است.


۲) شکلات خوری فیروزه کوبی

شکلات خوری فیروزه کوبی که معمولا با ظاهر متفاوت از آجیل خوری فیروزه کوبی تولید می شود، می تواند گزینه ای خاص برای هدیه دادن باشد. شکلات خوری های فیروزه کوبی نیز در سایزبندی های بسیار متنوعی به فروش می روند. می توان آن ها را به عنوان یک شیرینی خوری گود نیز مورد استفاده قرار داد.
برخی از انواع شکلات خوری هایی که با هنر فیروزه کوبی ساخته شده اند، به صورت درب دار و برخی دیگر بدون درب طراحی و تولید شده اند. زیبایی هر کدام از این شکلات خوری ها، به شما این امکان را می دهد تا بتوانید از آن ها برای پذیرایی از مهمانان و یا به عنوان ظروف زینتی استفاده کنید.

۳) گلدان فیروزه کوبی

گلدان های فیروزه کوبی، دسته دیگری از انواع صنایع دستی فیروزه کوبی اصفهان هستند. گلدان های کوچک و بزرگ، می توانند در کنار دیگر وسایل و ظروف فیروزه کوبی قرار گیرند و زیبایی فوق العاده یک مکان را تضمین کنند. گلدان های فیروزه کوبی در ارتفاع و شکل و شمایل متفاوتی قابل خریداری اند. انتخاب یک گلدان فیروزه کوبی جذاب برای قرار دادن در دکور منزل، می تواند برای شما مزایای بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد. به خصوص اگر از کیفیت مس به کار رفته در ظروف فیروزه کوبی اطمینان خاطر داشته باشید.


۴) سماور فیروزه

سماور فیروزه کوبی از جمله لوکس ترین انواع صنایع دستی فیروزه کوبی در اصفهان است. اگرچه معمولا افراد این سماورها را به عنوان یک وسیله زینتی مورد استفاده قرار می دهند؛ اما می توان آن ها را به عنوان یک وسیله کاربردی نیز استفاده کرد. سماور فیروزه کوبی می تواند در کنار دیگر انواع ظروف فیروزه کوبی خریداری شود تا بتوان از آن برای حفظ زیبایی و شکوه یک مکان استفاده کرد.


۵) ست چای خوری فیروزه کوبی

ست چای خوری فیروزه کوبی از جمله صنایع دستی محبوب در اصفهان است که می تواند برای پذیرایی از مهمانان شما مورد استفاده قرار گیرد. ترکیب مس و رنگ آبی سنگ های فیروزه روی فنجان های چای خوری، زیبایی فوق العاده ای به این فنجان ها می دهد. ست های چای خوری فیروزه کوبی معمولا به همراه قندان های جذاب فیروزه کوبی ارائه می شوند. قندان هایی که با درب فیروزه کوبی شده و بدنه مسی طراحی شده اند و در کنار زیبایی، تا سال ها طول عمر و دوام دارند.

انواع صنایع دستی فیروزه کوبی اصفهان


۶) شیرینی خوری فیروزه کوبی

شیرینی خوری فیروزه کوبی برای پذیرایی از مهمانان شما فوق العاده است. به کار رفتن هنر فیروزه کوبی در یک شیرینی خوری مسی باکیفیت، می تواند به شما برای پذیرایی از مهمانان مهم شما کمک کند. شیرینی خوری های فیروزه کوبی دارای سایزبندی های مختلفی هستند. اما اگر در کنار هنر فیروزه کوبی، هنر شبکه بری نیز به این شیرینی خوری ها اضافه شود، می توان شاهد زیبایی بیشتر این شیرینی خوری ها بود. شیرینی خوری های فیروزه کوبی پایه دار هستند.


۷) سینی فیروزه مسی

سینی مسی فیروزه کوبی، سینی خاص برای پذیرایی از مهمانان با چای و تنقلات مختلف است. سینی های فیروزه کوبی در طرح ها و اشکال متنوعی تولید می شوند. سینی های گرد و مستطیلی شکل، از جمله سینی های محبوب فیروزه کوبی هستند که از هر نظر می توانند زیبایی فوق العاده ای داشته باشند. خرید سینی فیروزه کوبی در کنار ست چای خوری فیروزه کوبی، می تواند برای پذیرایی از مهمانان شما عالی باشد.

قیمت خرید ظروف هنر دستی فیروزه کوبی

قیمت محصولات فیروزه کوبی

صنایع دستی فیروزه کوبی ترکیبی از ظروف مسی و سنگ های فیروزه باکیفیت هستند. بدیهی است که عوامل متعددی می توانند بر روی قیمت صنایع دستی فیروزه کوبی تاثیر بگذارند. بنابراین، می توان با بودجه های متفاوتی اقدام به خرید هر یک از انواع ظروف هنر دستی فیروزه کوبی اصفهان کرد.
هر چقدر تعداد سنگ های به کار رفته در ظروف فیروزه کوبی بیشتر باشد، قیمت خرید این ظروف نیز بالاتر می رود. به همین خاطر است که قیمت ظروف فیروزه که دارای سنگ های نزدیک به هم می باشند، بالاتر از دیگر انواع ظروف است.
کیفیت مس به کار رفته نیز در قیمت صنایع دستی فیروزه کوبی موثر است. در برخی از موارد، فروشندگان برای پایین آوردن هزینه های فروش ظروف فیروزه کوبی، اقدام به فروش ظروف فیروزه کوبی با درجه کیفی مس پایین می کنند. متاسفانه، این ظروف پس از گذر زمان دچار تغییر رنگ و ظاهر می شوند.


جمع بندی
صنایع دستی فیروزه کوبی اصفهان، جزء صنایع دستی محبوب در ایران به شمار می روند که هر ساله توریست های زیادی برای خرید آن ها، به مغازه های میدان امام اصفهان مراجعه می کنند. زیبایی این ظروف در کنار کارایی و طول عمر بالا، به شما این امکان را می دهد تا ظروفی با کیفیت و با دوام بالا داشته باشید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط