شهر زیرزمینی سامن (معرفی، تاریخچه، آدرس شهر سامن+عکس)

شهر زیرزمینی سامن (معرفی، تاریخچه، آدرس شهر سامن+عکس)

شهر زیرزمینی سامن به‌ عنوان یکی از جاذبه ‌های دیدنی استان همدان شناخته می‌شود که در شهرستان ملایر و شهر سامن واقع‌ شده است. این شهر زیرزمینی به ‌صورت کاملاً تصادفی کشف شده و طبق تحقیقات انجام‌ شده پیشینه آن به دوره قبل ‌از اشکانیان باز می‌گردد. در سال ۱۳۸۴ بود که به ‌طور اتفاقی این شهر کشف شد. در آن زمان شرکت مخابرات تلاش داشت تا با استفاده از فیبر های نوری روند ارتباطات را راحت‌تر کند. دقیقاً در زمان حفاری برای نصب فیبر های نوری بود که این شهر کشف شد‌. از همان زمان به بعد روند کاوش، تحقیق و بررسی روی این شهر آغاز شد و در حال حاضر برخی از داستان‌ های نهفته پشت این شهر آشکار شده‌اند. اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بیشتر در رابطه با این شهر زیرزمینی بدانید و به این مکان تاریخی همدان علاقه‌مند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

معرفی شهر زیرزمینی سامن

معرفی شهر سامن

شهر زیرزمینی سامن داستان شگفت‌ انگیز و شوکه کننده‌ای دارد. طبق تحقیقات انجام‌ شده این شهر تاریخی بیش ‌از حدود ۳ هکتار مساحت دارد. تنها بخش کوچکی از این شهر کاوش شده و امکان کاوش بخش ‌هایی دیگر به واسطه برخی فاکتور های محیطی وجود ندارد. رطوبت یکی از عواملی است که کاوش بخش ‌های متفاوت این شهر زیرزمینی را سخت‌تر کرده است. علاوه ‌بر این موضوع، بخشی از این شهر زیرزمینی در زیر خانه‌ های مردم واقع ‌شده و احتمال نشت چاه ‌های فاضلاب به داخل این شهر زیرزمینی آن را غیر قابل کاوش کرده است. به ‌همین دلیل تنها بخش کوچکی از این شهر زیرزمینی قابل ‌مشاهده کاوش و بازدید می‌باشد.

در حال‌ حاضر حدود ۲۵ اتاق از این شهر زیرزمینی کاوش شده‌اند که ویژگی‌ های منحصر به ‌فردی را به نمایش گذاشته‌اند. طبق تحقیقات انجام ‌شده و معماری موجود، احتمالاً این شهر برای انجام برخی مراسمات مذهبی و پنهانی ساخته‌ شده بود. علاوه ‌بر این موضوع، در این شهر زیرزمینی قبر ها و مکان‌ های تدفین وجود دارند که احتمالاً مربوط به اشراف ‌زادگان آن دوران بوده ‌است. شهر زیرزمینی سامن حدوداً بین ۳ تا ۶ متر زیر زمین ساخته‌ شده است. کانال‌ های موجود در این شهر و نحوه ارتباط اتاق‌ ها به یکدیگر کاملاً هنرمندانه و دقیق طراحی شده‌اند. این ‌موضوع نشان از پیشرفت علم معماری در دوران گذشته دارد.

کاربرد این شهر زیرزمینی

با توجه به نحوه طراحی و همچنین اطلاعاتی که بعد از کاوش به دست آمده‌اند، شهر زیرزمینی سامن به‌ عنوان یک سیستم امنیتی در گذشته ‌های دور شناخته می‌شد. برای این شهر زیرزمینی ورودی ‌ها و خروجی‌ های گوناگونی در نظر گرفته‌ شده که هر کدام از این ورودی‌ ها و خروجی ‌ها مهر تاییدی بر امنیتی بودن این مکان می‌زند. علاوه ‌بر این موضوع، دریچه ‌هایی در این شهر زیرزمینی وجود دارد که احتمالا برای جابجایی یا انتقال سریع‌تر افراد و تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گرفتند.‌ همچنین بخش‌های متفاوتی مانند سکو هایی در این مکان زیرزمینی وجود دارند که دقیقاً مشخص نیست که کاربرد این سکو ها چه بوده است.

بررسی تاریخچه شهر زیرزمینی سامن

تاریخچه شهر زیرزمینی سامن همان‌ طور که ما پیشتر نیز برای شما گفتیم به دوران پیش ‌از اشکانی باز می‌گردد. طبق تحقیقات انجام ‌شده هسته اولیه این شهر قدمتی بسیار دور و دراز دارد. همین موضوع باعث شده تا محققان دوران ساخت و قدمت این شهر ها به دورانی بسیار قبل ‌تر از اشکانیان نسبت دهند. اما در دوران اشکانیان بود که این شهر گسترده‌تر شد و انشعابات بیشتری شکل گرفت. در ادامه کانال ‌ها و اتاقک ‌های بیشتری ساخته شده‌اند و این ‌موضوع از شواهد و قرائن موجود کاملاً پیدا می‌باشد.

بیشترین زمان استفاده از این شهر تاریخی، به دوران اشکانیان باز می‌گردد. دوره‌های تاریخی شهر سامان بسیار گسترده است اما طبق تحقیقات انجام ‌شده در دوران اشکانیان این شهر به ‌عنوان یک مرکز آیینی شناخته می‌شد. بعد از ضعیف شدن پادشاهان اشکانی این مکان نیز ارزش خودش را از دست داد و به یک گورستان برای دفن مردگان تبدیل شد. عموم مردم از وجود این مکان آگاهی نداشتند و این مکان به ‌عنوان یک شهر زیرزمینی مرموز و مخفی شناخته می‌شد که برای اهداف گوناگونی در فواصل زمانی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

تاریخچه شهر سامن در همدان

دوره‌های تاریخی شهر سامن

شهر زیرزمینی سامن نشان از عظمت و تاریخ استان همدان دارد. همچنین، معماری اتاق ‌ها و فضا های متفاوت این شهر زیر زمینی نه ‌تنها در کشور ایران بلکه در سراسر جهان کاملاً بی‌ نظیر و شگفت‌ انگیز است. از چندین سال پیش محققان متوجه وجود زاغه ‌ها و نشانه ‌هایی از وجود شهر زیرزمینی در زیر شهر سامن شده بودند اما متاسفانه نمی‌دانستند که راه ورود به این شهر زیرزمینی از کجاست و چگونه باید بدون آسیب‌ رساندن به بخش ‌های متفاوت این شهر به کاوش بپردازند. اما خوشبختانه به واسطه یک پروژه تحقیقاتی مخابرات بود که این شهر کشف شد و در حال حاضر نیز مورد بازدید و بهره ‌برداری قرار گرفته است‌.

طبق تحقیقات انجام ‌شده این مکان حدود ۳۵۰۰ سال تاریخ و قدمت دارد که عدد و رقم بسیار شگفت ‌انگیز و قابل‌توجهی است. طبق اطلاعات موجود، بخش‌ های کشف نشده این شهر معمولاً در عمق ۶ ‌متری قرار دارند که این‌ موضوع روند کاوش را برای باستان‌ شناسان تا حد بسیار زیادی سخت کرده‌ است. در این شهر زیرزمینی مجموعاً ۶۰ اسکلت پیدا شده که از این ۶۰ اسکلت ۱۶ عدد از آن ‌ها مرد، ۲۶ عدد زن، ۱۴ عدد کودک و همچنین ۱ نوزاد پیدا شده‌اند. تعداد بالای زن ‌ها و کودکان نشان می‌دهد که احتمالاً در زمان خاصی این مکان به ‌عنوان یک پناهگاه برای حفاظت از جان زنان و کودکان مورد استفاده قرار می‌گرفته ‌است.

بررسی مسیر دسترسی به شهر زیرزمینی سامن

پیشتر نیز برای شما گفتیم که شهر زیرزمینی سامن در شهرستان ملایر استان همدان واقع ‌شده و در شهر کوچکی و در شهر کوچک سامن کشف ‌شده است. نام این شهر زیر زمینی از نام منطقه سامن گرفته ‌شده است‌. بهترین راه برای بازدید از این شهر سفر با ماشین و خودروی شخصی است‌. برای این‌ که شما از این شهر زیرزمینی شگفت ‌انگیز بازدید کنید، بهتر است که با خودروی شخصی به استان همدان بروید. بعد از این ‌که به استان همدان رسیدید، از مسیر های موجود به شهر ملایر بروید. شما می‌توانید برای سریع‌تر کردن و راحت‌تر کردن سفر خودتان، در بزرگراه همدان به ملایر برای ادامه سفر تردد کنید. بعد از بزرگراه همدان به ملایر، وارد بزرگراه ملایر به بروجرد شوید. بعد از چند کیلومتر رانندگی در این بزرگراه شما تابلوی شهر سامن را مشاهده خواهید کرد.

مسیر دسترسی به شهر زیرزمینی سامن

از خروجی موجود وارد شهر سامن شوید و بعد از پرس ‌و جو، به بازدید از شهر زیرزمینی سامن بپردازید‌. به ‌طور کلی شهر سامان مساحت آن‌ چنان بزرگی ندارد و محیطی کاملاً محلی است. به‌ همین دلیل شما می‌توانید تنها با کمی پرس ‌و جو به‌ راحتی و بدون هیچ ‌گونه مشکلی از این شهر زیرزمینی بازدید کنید. شما همچنین می‌توانید با سرچ عبارت « شهر زیرزمینی سامن کجاست؟» در اینترنت اطلاعاتی در رابطه با این شهر زیرزمینی پیدا کنید. با توجه به این‌ که این شهر به‌ عنوان یکی از پرطرف‌دارترین و مهم‌ترین جاذبه‌ های دیدنی استان همدان و کشور ایران شناخته می‌شود، قاعدتاً اطلاعات زیادی در رابطه با این شهر در فضای مجازی وجود دارد. برنامه ‌های جستجو مانند گوگل مپ نیز می‌توانند به‌ راحتی مسیر دسترسی به این شهر را به شما نشان دهند.

چرا باید از این شهر زیرزمینی بازدید کنیم؟

اگر به تاریخ علاقه‌مند باشید، قطعا بازدید از مکان‌ های تاریخی و کسب اطلاعات در رابطه با انواع متفاوت اتفاقات تاریخی برای شما هیجان ‌انگیز خواهد بود. شهر زیرزمینی سامن به ‌عنوان یکی از عجیب‌ترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه ‌های دیدنی شناخته می‌شود که هیجان زیادی را با خودش به ‌همراه دارد. در این شهر زیرزمینی علاوه‌ بر کشف راهرو ها، اتاق‌ ها و اسکلت‌ ها، هدایای گوناگونی نیز کشف‌ شده که بازدید، تحقیق و کسب اطلاعات در رابطه با هرکدام از آن ‌ها می‌تواند هیجان خاص خودش را داشته باشد.

این شهر به ‌صورت دستی حفر شده و بر روی بستری از سنگ گرانیتی ساخته‌ شده است‌‌. این اطلاعات نشان می‌دهند که در آن دوران علم زمین‌ شناسی به اندازی کافی پیشرفت کرده بود و معماران به‌ خوبی می‌دانستند که این شهر می‌تواند دوام و استحکام خوبی داشته باشد و برای سالیان طولانی استحکام خودش را حفظ کند. این شهر زیرزمینی به‌ عنوان یکی از عجایب شگفت ‌انگیز استان همدان و کشور ایران شناخته می‌شود و بازدید آن برای تمامی ایرانیان یک ضرورت به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانیم: معرفی مکان های تاریخی همدان

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به‌ طور کامل برای شما در رابطه با شهر زیرزمینی سامن و اطلاعات موجود مرتبط با این شهر صحبت کنیم. این شهر پنهان عجایب و جنبه‌ های شگفت ‌انگیزی دارد و قطعا هر فرد جویای تاریخ را به سمت خودش جذب می‌کند. با توجه به قدمت دور و دراز و پیشینه تاریخی بسیار گسترده، جستجو و کاوش در این شهر می‌تواند جنبه ‌هایی متفاوت از زندگی نیاکان ما را به نمایش بگذارد. به ‌هر حال امکان ندارد که شما عاشق تاریخ کشورمان ایران بوده باشید اما در سفر خود به استان همدان از این شهر دیدن نکرده باشید. اگر به ‌دنبال گذراندن اوقات فراغت هستید و می‌خواهید که به یک مکان مناسب سفر کنید، قاعدتاً همدان بهترین مقصد شما خواهد بود. علاوه ‌بر این شهر زیر زمینی، استان همدان مقاصد گردشگری بسیار متنوع‌تر و گسترده‌تری دارد که هر کدام از آن‌ ها می‌توانند به‌ نحوی باعث سرگرمی شما شوند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط