سهم بازار ایران در گیاهان دارویی و طب سنتی نیم درصد بازار جهانی است!

سهم بازار ایران در گیاهان دارویی و طب سنتی نیم درصد بازار جهانی است!

ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی صبح امروز در مصلی تهران با حضور دکتر دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر «مهدی سیف‌سهندی» دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی، یوسف نوری وزیر آموزش وپرورش، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی، دکتر صالحی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم آغاز به کار کرد.

دکتر سیف‌سهندی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی در مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت: در سال تولید دانش‌بنیان توانستیم ششمین نمایشگاه ملی گیاهان دارویی را به صورت حضوری برگزار کنیم. کشور ما پتانسیل زیادی در حوزه گیاهان دارویی دارد. با توجه به اینکه زنجیره ارزش گیاهان دارویی در کشور وسیع است وزارتخانه‌های زیادی در این موضوع درگیر هستند.

بیشتر بخوانیم: بهترین داروی گیاهی چاق کننده کدام است؟

وی تصریح کرد: سند ملی گیاهان دارویی در سال ۱۳۹۲ تدوین شد. این سند در توسعه زیرساخت‌ها‌ و توسعه اکوسیستم نوآوری نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند. در این نمایشگاه علاوه بر نمایش ظرفیت پتانسیل شرکت‌های دانش‌بنیان، سعی می‌کنیم در ترویج فرهنگ طب سنتی و… نقش خود را ایفا کنیم.

سیف‌سهندی تصریح کرد: در حوزه اسانس و عصاره، دمنوش‌ها، ماشین‌آلات کشاورزی و… شرکت‌های دانش‌بنیان ظرفیت خود را به نمایش می‌گذارند. ما از ظرفیت استان‌ها و استانداران نیز در این نمایشگاه استفاده کردیم و ۲۱ استان در این نمایشگاه حضور دارند.

وی ادامه داد: یکی از چالش‌های ما توسعه بازار است سهم ما کمتر از نیم درصد بازار جهانی است و باتوجه به سابقه طب ایرانی باید سهم بیشتری در این حوزه ها داشته باشیم و به همین خاطر سعی کردیم از هیئت‌های تجاری برای حضور در این نمایشگاه دعوت کنیم.

بیشتر بخوانیم: گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

سیف‌سهندی خاطرنشان کرد: ۱۰ شتاب‌دهنده تخصصی در این نمایشگاه حضور دارند تا به افراد صاحب ایده کمک کنند. در اکوسیستم نوآوری یک بخش آن دولت است که می‌تواند در صدور مجوزها و… به این حوزه کمک‌کنند.

وی گفت: بحث دیگر کمک به تجاری‌سازی فناوری است تا بتوانیم فن‌آوری های این حوزه را تعریف کنیم؛ سلامتکده طب سنتی را راه‌اندازی کردیم و در کنار آن نیز فرآورده‌های طب سنتی نیز تعریف شده است؛ بخش کودکان نیز در این نمایشگاه تعریف شده است تا فرهنگ‌سازی را از سنین پایین‌تر آغاز کنیم.
منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط