سرپرست جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کیست؟

سرپرست جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کیست؟

“سورنا ستاری” معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری که حکم خود را در آبانماه سال ۹۲ و مرداد ماه ۹۶ از حسن روحانی دریافت کرده بود، پس از یک سال ادامه فعالیت در همین جایگاه در دولت ابراهیم رئیسی، استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهوری کرد.

از ابتدای دولت آقای رئیسی، صحبت‌های زیادی مبنی بر ماندن یا رفتن ستاری از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده بود تا اینکه بالاخره هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سورنا ستاری استعفای خود را تقدیم دولت کرده است.

در خبری که امروز منتشر شد آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی رئیس جهاد دانشگاهی را با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری منصوب کرد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون سابق فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس سازمان جهاد دانشگاهی است. دکتر دهقانی استاد دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف است. وی تحصیلات دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه صنعتی شریف و در رشته مهندسی هوافضا به پایان رسانده و زمینه کاری مورد علاقه وی، نانو مکانیک است.

بیشتر بخوانیم: گنجاندن فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری در کُتب درسی

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی

یکی از تغییرات مهم در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد “معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی” بود که تأثیرات بسیار مهمی در رشد اکوسیستم فناوری و نوآوری در کشورمان داشته است و دهقانی فیروزآبادی نیز از ابتدای تشکیل این معاونت در رأس مدیریت آن قرار داشت. برگزاری نمایشگاه بزرگ گام دوم با حضور ۳ هزار شرکت استارت‌آپ، فناور و خلاق در آخرین روزهای فعالیت دهقانی در دانشگاه آزاد، بازتاب زیادی در میان فعالان حوزه دانش‌بنیان و استارت‌آپی داشته است.

انتخاب دهقانی فیروزآبادی به عنوان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، شاید بهترین انتخاب باشد و در این میان به هیچ عنوان نباید مُنکر زحمات سورنا ستاری بود. دهقانی در گفت‌و‌گویی که در اردیبهشت سال جاری با تسنیم داشت درباره دکتر سورنا ستاری می‌گوید:

“استارت و آغاز گفتمان دانش‌بنیان با دکتر ستاری آغاز شد. ما باید با همه اشکالاتی که به سیستم داریم منصف بوده و واقعیت را بگوییم و بی‌انصافی است کسی نقش دکتر ستاری را در توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری نادیده بگیرد اما نقدها به جای خود باقی است.

معاونت علمی به این شکلی که امروز درآمده است بنده اعتقادی به آن ندارم! و دلیل آن نیز ضعف وزارت علوم، ضعف دانشگاه آزاد اسلامی و ضعف نظام آموزش عالی کشور است که یک معاونت ستادی، کار صفی را شروع کرد. به عنوان مثال، معاون رئیس‌جمهور کار رگولاتوری را انجام می‌دهد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری باید رگولاتور بین دانشگاه‌ها،‌ صنایع، وزارتخانه‌ها، بانک‌ها، و حاکمیت باشد. معاونت علمی در میانه راه تغییر فرم داد و یک ستاد شد. امروز وزارت صمت چه کاری انجام می‌دهد؟ وزارت صمت بنگاه‌داری نمی‌کند بلکه بیشتر ستاد است. معاونت علمی باید ستاد می‌شد اما امروز یه مقدار بیش از حد وارد صف شده و مستقیماً با شرکت‌ها در ارتباط شده است.”

با وجود تمام زحماتی که دکتر ستاری برای ایجاد گفتمان دانش‌بنیانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کشیده است اما انتقاداتی نیز همیشه متوجه این معاونت بوده است. شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی با مشکلات عدیده‌ای مواجه بودند که تا به امروز نیز بسیاری از این مشکلات حل نشده است.

احراز بی‌قاعده شرکت‌های متقاضی دانش‌بنیانی، معضل تمرکز شرکت‌های دانش‌بنیان در تهران، دغدغه همیشگی بیمه و مالیات و ده‌ها مشکل دیگر هنوز در اکوسیستم دانش‌بنیانی کشور باقی مانده است که نیازمند توجه ویژه مدیران جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط