ساخت موسیقی توسط هوش مصنوعی گوگل

ساخت موسیقی توسط هوش مصنوعی گوگل

گوگل می‌گوید هوش مصنوعی جدیدی ساخته است که می‌توانید برای آن متن توصیفی بنویسید و براساس آن موسیقی دریافت کنید.

هوش مصنوعی احتمالاً در گام بعدی خود دنیای موسیقی را هدف قرار خواهد داد. گوگل اخیراً مطالعه‌ای روی یک مدل به نام MusicLM را منتشر کرده است که می‌تواند با یک متن ساده در هر ژانری، موسیقی تولید کند. مدل هوش مصنوعی گوگل با ۲۸۰ هزار ساعت موسیقی آموزش داده شده است تا بتواند با تنوع و عمقی بالا آهنگ بسازد.
مدل Music LM نه‌تنها می‌تواند ژانرها و آلات موسیقی را با هم ترکیب کند، بلکه توانایی ساخت آهنگ از روی ایده‌های انتزاعی را هم دارد که درک آن‌ها معمولاً برای کامپیوترها کار سختی است. هوش مصنوعی گوگل همچنین می‌تواند مبتنی بر زمزمه، سوت‌زدن یا توصیف یک نقاشی موسیقی بسازد. این نرم‌افزار حتی حالتی برای داستان‌گویی دارد که می‌تواند چندین توصیف مختلف را با هم پیوند بزند تا یک مجموعه موسیقی متن یا یک DJ Set بسازد.

البته MusicLM هم مانند تمام هوش مصنوعی‌های زایا مشکلات خاص خودش را دارد. برای مثال، بعضی از ترکیب‌های صوتی آن عجیب‌وغریب‌ هستند و برخی از ووکال‌ها هم قابل تشخیص نیستند. بااین‌حال، خروجی کار از آنچه احتمالاً انتظار دارید، بهتر می‌شود.

بیشتر بخوانیم: گوگل سرانجام در برابر هند سر خم کرد؛ تغییرات بزرگ در راه اندروید

هوش مصنوعی گوگل هنوز منتشر نشده است

هوش مصنوعی گوگل هنوز منتشر نشده است

گوگل هنوز دست به انتشار این هوش مصنوعی نزده است و به‌نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها آن را عرضه کند. MusicLM مثل سایر هوش مصنوعی‌های این شرکت فعلاً عرضه عمومی نمی‌شود و دلیل اصلی این اتفاق مسائل حق نشر یا کپی‌رایت است. ظاهراً حدود یک درصد از موسیقی‌های استفاده‌شده برای آموزش این مدل کپی‌رایت داشته‌اند.

بیشتر بخوانیم: هوش مصنوعی Calligrapher می‌تواند کلمات تایپ‌شده را به دست‌خط‌های منحصر‌به‌فرد تبدیل کند

اگرچه سؤالات مربوط به کسب مجوز برای استفاده از این آهنگ‌ها در مدل‌های هوش مصنوعی هنوز پاسخ روشنی ندارند، ولی در وایت‌پیپری از «اریک سانری» (عضو کنونی انجمن ناشران موسیقی) در سال ۲۰۲۱ مدعی شده بود که کار خروجی این سیستم‌های هوش مصنوعی به‌قدر کافی دارای نشانه‌های آهنگ‌های مرجع هستند که ناقض کپی‌رایت باشند.

هوش مصنوعی در چند وقت اخیر به‌خصوص با عرضه عمومی چت‌بات ChatGPT به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شده و بحث‌های حائز اهمیتی را در این حوزه به‌وجود آورده است.

بیشتر بخوانیم: چت‌ بات Bard گوگل رقیب ChatGPT

منبع: دیجیاتو

درباره نویسنده

مطالب مرتبط