زنان طلایه‌دار حفاظت از محیط زیست هستند

زنان طلایه‌دار حفاظت از محیط زیست هستند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نورالله مرادی در نشستی که با هدف تدوین نظام جامع آماری زنان و خانواده براساس منویات مقام معظم رهبری و سند تحول دولت مردمی و همچنین تدوین شاخص‌های آماری زنان و خانواده در حوزه محیط زیست برگزار شد، گفت: در سند تحول دولت مردمی تدوین اطلس جامع آماری فعالیت زنان و خانواده و ایجاد نظام رصد و دیده‌بانی لحاظ شده است. هدف طرح ارتقای ساختار حکمرانی و بهبود مدیریت، برنامه‌ریزی و داده‌کاوی حوزه بانوان و خانواده و تقویت کارکردهای مؤثر در این حوزه است.
وی با اشاره به منزلت زن در فرهنگ ایرانی، اسلامی گفت: بعد از انقلاب اسلامی زنان در همه عرصه‌ها حضور اثرگذاری داشته‌اند و در حوزه‌های مختلف نقش‌آفرینی کرده‌اند. مصداق این حضور، فعالیت در عرصه‌های مدیریتی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی و کارآفرینی است. امروزه مشاهده می‌کنیم در حوزه‌های هنر، سینما، نویسندگی، تئاتر و… زنان نقش‌های کلیدی و اثربخش دارند و بخش عمده‌ای از محتوای اندیشه‌ای جامعه توسط زنان تولید می‌شود.

بیشتر بخوانیم: تفاهم سازمان محیط زیست با یک شرکت خصوصی در راستای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی

سخنگوی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در بحث مدیریت محیط زیست، زنان طلایه‌دار حفاظت از محیط زیست هستند، چراکه مسئولیت اصلی اصلاح و مدیریت مصرف در خانواده و جامعه عملاً بر دوش آن‌ها است. زنان می‌توانند پرورش‌دهنده و تربیت‌کننده نسل‌های دوستدار محیط زیست باشند و در شرایط کنونی که جهان دستخوش تغییرات اقلیمی و تنوع آب و هوایی است، زنان یکی از ارکان اصلی حفظ، نگهداری و توسعه محیط زیست بوده و محور توسعه اجتماعی و اقتصادی هستند. در سازمان حفاظت محیط زیست هم زنان نقش محوری و کلیدی دارند و می‌توان گفت زنان خبره، متخصص و اثرگذار این سازمان، بخش عمده‌ای از فعالیت سازمان را برای بهبود شرایط محیط زیست کشور بر عهده دارند.
مرادی در ادامه با توجه به اهمیت تدوین شاخص های مناسب گفت: امیدواریم معاونت امور زنان ریاست جمهوری با تعامل مناسب با سازمان محیط زیست و بهره‌گیری از توان کارشناسی سازمان، به حوزه محیط زیست نگاه متفاوت، عمیق‌تر و متمایز از ادوار گذشته داشته باشند و با بازنگری، بازتعریف و تدوین شاخص های جدید مبتنی بر سند تحول دولت و همچنین منشور محیط زیستی دولت مردمی، نقش و جایگاه محیط زیست در نظام برنامه‌ریزی کشور به نحو شایسته‌ای تقویت شود.

بیشتر بخوانیم: “توقف توسعه اراضی کشاورزی” شاه کلید احیای دریاچه ارومیه است

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زنان به دلیل دارا بودن جایگاه تاریخی، خانوادگی و تمایلات فطری، درک و شناخت بهتر از طبیعت، می‌توانند نقش برجسته‌ای در برقراری عدالت آموزشی و تعیین الگوهای مناسب در حفاظت از محیط زیست ایفا کنند. بر این باورم در حفاظت از محیط زیست به مثابه امر اجتماعی و یکی از ارکان اصلی پایداری محیطی و ثروت آفرین برای جامعه، زنان بیشترین نقش را دارند و امیدوارم با توجه به رویکرد محیط زیستی دولت مردمی، با حفظ نقش موجود، فرصت های بهتری برای اثرگذاری هرچه بیشتر نیز فراهم آید.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط