رقم سبد معیشت ملاک تعیین دستمزد کارگران است

رقم سبد معیشت ملاک تعیین دستمزد کارگران است

فعال کارگری با اشاره به اینکه عدد و رقم سبد معیشت باید سه‌جانبه و در کمیته دستمزد تعیین شود، گفت: تعیین عدد و رقم دستمزد باید بعد از تعیین رقم سبد معیشت باشد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سه ماه پایانی سال همواره برای کارگران ماه‌های حساسی است, چرا که نزدیک به ۱۴ میلیون نفر برای تعیین دستمزد چشم به تصمیمات اعضای شورای‌عالی کار دوخته‌اند. هرساله کمیته دستمزد تشکیل و جزئیات سبد معیشت کارگران بررسی و رقم تعیین می‌شود و سپس این رقم ملاک تصمیم‌گیری در شورای‌عالی کار قرار می‌گیرد.
البته کارگران اعتقاد دارند رقمی که به‌عنوان سبد معیشت تعیین می‌شود همواره از واقعیت‌های زندگی عقب است و هیچ سالی دستمزد بر اساس آن رقم تعیین نمی‌شود.

بیشتر بخوانیم: تغییر رییس بانک مرکزی

در نشست شورای‌عالی کار در شانزدهم بهمن ماه ۱۴۰۰ نرخ سبد معیشت خانوارهای کارگری به‌عنوان یکی از معیارهای تعیین دستمزد، نهایی شد و هر سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت پای این رقم را امضا کردند. این سبد برای خانوار متوسط شهری با بعد ۳٫۳ نفر انجام شده است. بر اساس محاسبات انجام‌شده، مطابق بخشنامه شورای‌عالی کار افزایش حقوق سال ۱۴۰۱، سبد معیشت حداقلی خانوارهای کارگری برای مذاکرات مزدی، ۸۹,۷۹۸,۲۰۵ ریال نرخ‌گذاری شد، با این حساب، حداقل هزینه‌های ماهانه زندگی، حدود ۸میلیون و ۹۸۰هزار تومان تعیین شده است.
و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۵۷٫۴ درصد افزایش یافت، به‌گونه‌ای که حداقل دستمزد ماهانه از دومیلیون و ۵۵۴هزار و ۹۵۰ تومان به چهارمیلیون و ۱۷۹هزار و ۷۵۰ تومان و حداقل دستمزد روزانه از ۸۸هزار به ۱۳۹هزار تومان رسید. امسال نیز هنوز جلسات کمیته دستمزد برای تعیین مبلغ سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۲ تشکیل نشده است.
به‌گفته نمایندگان حاضر در جلسه قبلی شورای‌عالی کار, دستور جلسه بعدی شورای‌عالی کار که به‌احتمال زیاد ۲۸ دی ماه خواهد بود, تشکیل کمیته دستمزد برای تعیین عدد و رقم سبد معیشت خواهد بود.

بیشتر بخوانیم: آیا به عیدی کارگران مالیات و بیمه تعلق می‌گیرد؟

تعیین دستمزد بعد از مشخص‌شدن عدد و رقم سبد معیشت

تعیین دستمزد بعد از مشخص‌شدن عدد و رقم سبد معیشت

 

 

ناصر چمنی, فعال کارگری معتقد است که رقم دستمزد کارگران پس از مشخص شدن مبلغ هزینه سبد معیشت در کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی و در شورای‌عالی کار تعیین خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ماده ۴۱ قانون کار مبنا و ملاک عمل شورای‌عالی کار برای تعیین دستمزد است، بیان می‌کند: در بند ۱ ماده ۴۱ به نرخ تورم و بند ۲ به سبد معیشت خانوار کارگری اشاره شده است، بنابراین ضرورت دارد که ابتدا جلسات کمیته دستمزد درباره هزینه‌های زندگی کارگران تشکیل شود.

بیشتر بخوانیم: پیشنهاد حداقل حقوق ۷میلیون تومانی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۲

این فعال کارگری اظهار داشت: سال گذشته رقم سبد معیشت ۹میلیون و خرده‌ای تعیین شد, اما با افزایش هزینه‌ها این رقم امسال به بیش از ۱۳میلیون تومان رسیده است، بنابراین در جلسات کمیته دستمزد باید سبد معیشت کارگران را با هزینه‌های کارشناسی بررسی و با حضور شرکای اجتماعی مبلغ را تعیین و درباره دستمزد سال آینده تصمیم‌گیری شود.
چمنی افزود: اعداد و ارقام بازار مشخص است و بر کسی پوشیده نیست, هر چقدر میزان تورم بیشتر باشد, قدرت خرید کارگران کمتر است. شرایط زندگی کارگران در زمان حاضر به هزینه‌های مسکن و اقلام اساسی به‌شدت دچار مشکل است.
وی گفت: مرکز پژوهش‌های تأمین اجتماعی گزارشی درباره هزینه‌های سبد معیشت ارائه کرده است که در حد کارشناسی نتایج خود را اعلام کرده است اما مبنای تعیین دستمزد نیست. مطابق مصوبه شورای‌عالی, کمیته دستمزد می‌بایست تشکیل شود و هر کدام از شرکای اجتماعی گزارش‌های میدانی خود را از هزینه ارائه کنند و پس از بررسی, عدد و رقم سبد معیشت به دست می‌آید.
منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط