راه های کاهش استرس و اضطراب

راه های کاهش استرس و اضطراب

جهت پیشگیری از آسیب استرس در زندگی باید یکسری راه های سالم و مفید را به کار گرفت که در این مقاله بهترین راه های کاهش استرس را به شما معرفی خواهیم کرد. شما می توانید هر یک از آنها را امتحان کنید تا ببینید که کدام یک بهترین روش برای بهبود سلامت روح و روان شما است.

استرس (Stress) را می توان یکی از حالت های طبیعی در انسان دانست که در بسیاری مواقع نیز مفید واقع می ‌شود. ولی در بعضی موارد تبدیل به یک اختلال شده و اثرات منفی را بر روی سلامت روان فرد باقی می گذارد.

استرس معمولا پاسخ دهی بدن به یک اتفاق بیرونی مانند امتحان، مرگ، طلاق و غیره می ‌باشد و در مواردی نیز شدت می یابد. روش های درمانی زیادی برای استرس وجود دارند که اصولا کارساز هستند. ولی در هر صورت برای رسیدن به نتیجه بهتر باید به یک روانشناس متخصص مراجعه نمود.

عوارض ناشی از استرس و اضطراب

عوارض ناشی از استرس و اضطراب

اضطراب یک نوع نگرانی شدید درباره موقعیت های زندگی می باشد. البته این نگرانی تا حدی نرمال و طبیعی است. زیرا مغز تلاش به ایمن نگه داشتن انسان در مقابل برخی از اتفاقات می نماید. اما اگر از حد نرمال بیشتر باشد، نشانه ای از یک اختلال بوده و باید درمان گردد. در حقیقت یکی از اختلالات روانی بسیار رایج در بین مردم استرس و اضطراب می باشد که امروزه این مشکل برای افراد عادی شده است.
پیش از اینکه در رابطه با راه های کاهش استرس صحبت کنیم، در ابتدا لازم است که به بیان مهمترین عوارض ناشی از این اختلال روانی بپردازیم.

این عوارض عبارتند از:

– ایجاد مشکلات قلبی و عروقی و تنفسی

حتما برایتان پیش آمده که با اضطراب، تپش قلب می گیرید و تعداد دفعات تنفسی شما نیز افزایش می‌ یابد. پس کسی که دائما با استرس زندگی می کند، هر روز این شرایط را دارد. به همین علت است که دستگاه تنفس و قلب اینگونه افراد دچار مشکل می ‌شود.

– اختلالات گوارشی

از آنجایی که استرس منجر به افزایش تعداد تنفس و تپش قلب می شود، لذا این موارد بر روی گوارش نیز تاثیر می گذارد.

– تاثیر بر روی عضلات بدن

استرس بر روی عملکرد عضلات تاثیر گذاشته و باعث می ‌شود که فرد در ناحیه عضلات دردی را حس کند.

– از دست دادن قدرت تمرکز

به طور معمول کسانی که درگیر اضطراب هستند، به این دلیل که بر روی عملکرد مغز تاثیر منفی می ‌گذارد، تمرکز حواس ندارند و کارهای خود را فراموش می ‌کنند.

موثرترین راه های کاهش استرس

حال که با عوارض استرس تا حدی آشنا شدید، بهتر است راه های کاهش استرس را نیز فرا بگیرید تا بتوانید به مدیریت این اختلال روانی بپردازید.

مدیتیشن

یکی از روش‌های بسیار اثربخش جهت درمان استرس، مدیتیشن است. انجام تمرین های مراقبه یکی از مناسب ترین راه های کاهش استرس به شمار می‌ رود. مراقبه و مدیتیشن با روش ‌هایی مانند نفس عمیق کشیدن موجب افزایش سلامتی در فرد می گردند.

ورزش

ورزش، راهی برای کنترل استرس

از آنجایی که ورزش کردن باعث کاهش هورمون های استرس بدن و بالا رفتن کیفیت خواب و افزایش اعتماد به نفس می شود، لذا یکی از بهترین روش های درمان استرس به حساب می آید. آن دسته از افرادی که به صورت مرتب ورزش می کنند، استرس آنها به طور قابل ملاحظه ‌ای کاهش می یابد. در این خصوص می توان به ورزش های روتین مانند رقصیدن، یوگا و پیاده روی اشاره نمود که تاثیر بسزایی در کاهش استرس دارند. ناگفته نماند که یوگا روحیه فرد را تقویت می کند و مانند یک داروی ضد اضطراب عمل می نماید. در حالت کلی انجام ورزش با یک برنامه منظم کمک شایانی به کاهش سطح هورمون های استرس در بدن می کند. بنابراین استرس به مرور زمان کاهش پیدا می‌ کند.

برخی از داروهای گیاهی نیز وجود دارند که برای کاهش استرس قابل استفاده هستند. برای آشنایی با داروهای گیاهی ضد استرس، اینجا کلیک کنید.

● مکمل های غذایی

یکسری مکمل های غذایی از قبیل امگا ۳، چای سبز و غیره هستند که از راه های کاهش استرس و اضطراب به شمار می روند. شما می ‌توانید با مشورت پزشک از آنها استفاده نمایید.

همانطور که می دانید، برخی از مواد غذایی با پایین آوردن سطح هورمون ‌های استرس، به کاهش آن در بدن شخص کمک می ‌کنند. در این مورد متخصص یکسری مکمل های کنترل کننده را در رژیم غذایی شما می گنجاند.

● قدردانی

حس قدردانی با سوق دادن ذهن شما به سمت چیزهای مثبت زندگی می تواند به طور قابل ملاحظه استرس را کاهش دهد.

دیگر راه های کاهش استرس در فرد که باید بدانید

علاوه بر روش هایی که نام بردیم، راه های کاهش استرس دیگری نیز وجود دارند که به صورت غیر مستقیم به کاهش استرس کمک می کنند. در ادامه به چند مورد اشاره می نماییم:

۱- کاهش مصرف کافئین یکی از اثربخش ترین روش های درمان استرس

اصولا مصرف کافئین به میزان زیاد باعث اضطراب و استرس و عصبانیت در شخص می گردد. پس اگر متوجه شدید که مضطرب می شوید، حتما مصرف آن را قطع کنید. آنهایی که دچار اضطراب و استرس شدید هستند، تا حد ممکن باید از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری نمایند. زیرا این نوشیدنی ها با تحریک سیستم عصبی بدن، استرس را افزایش می ‌دهند.

۲- گذراندن وقت بیشتر با خانواده و دوستان

در واقع گذراندن وقت بیشتر با دوستان و خانواده یکی از روش های درمان استرس تلقی می گردد. چرا که سبب می ‌شود انسان از شرایط استرس زا به سادگی عبور نماید. طبق تحقیقات به عمل آمده، افرادی که روابط عمومی کمتری دارند، استرس آنها بیشتر است.

۳- قدرت نه گفتن

نه گفتن به دیگران نیز یکی دیگر از راه های کاهش استرس می باشد. این کار به نحو مطلوبی از استرس پیشگیری می ‌کند. مخصوصا زمانی که در حال تحمل چیزی باشید که خارج از حد تحمل شما است.

۴- عدم تعویق در کارها

مشخص کردن اولویت ‌ها و عقب نینداختن کارها یک مورد دیگر از راه های کاهش استرس محسوب می شود. در حقیقت تعویق در کارها سبب ایجاد اضطراب و تاثیرات منفی بر روی سلامتی می گردد.

۵- گوش دادن به موسیقی

موسیقی گوش دادن برای کنترل استرس

یک موسیقی ملایم می تواند هورمون های استرس را کاهش داده و باعث آرامش شما شود. وقتی روح بیمار شود، آنگاه استرس خود نمایی می کند. گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش به مرور زمان استرس را کم می کند.

۶- نفس عمیق کشیدن

نفس عمیق کشیدن که از مناسب ترین روش های درمان استرس است، ضربان قلب شما را آرام می کند و شما احساس آرامش می کنید.

جمع بندی

اگر با راه های کاهش استرس که در این مقاله نام بردیم استرس شما کاهش نیافت، باید جهت درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید. در واقع متخصص با کشف علت اصلی، روش های مناسب و داروهای درمانی لازم را جهت رفع استرس ارائه می نماید. ذکر این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است که استفاده خودسرانه از قرص های ضد استرس عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

در حالت کلی استرس از جمله مشکلات رایج در میان افراد جامعه می باشد که متاسفانه آمار بالایی را به خود اختصاص داده است. در دنیای امروزی تغذیه نامناسب، شرایط نامناسب کار و زندگی و غیره مواردی هستند که زمینه ساز استرس می باشند. در شرایط کنونی کمتر کسی است که دچار اضطراب و استرس نباشد. این اختلال روانی لحظه های زندگی را تلخ می کند و در هر سنی می تواند بروز نماید. پس باید درمان هر چه زودتر صورت پذیرد تا استرس وجود فرد را فرا نگیرد. یعنی باید به مدیریت استرس پرداخت. در این راستا متخصصان توانند راهکارهای مدیریت استرس را به نحو احسن آموزش ‌دهند. لازم به ذکر است که تاخیر در درمان استرس و اضطراب عواقب بدی را در پی خواهد داشت.

شما در مواقعی که استرس دارید، برای کاهش آن چه‌کار می کنید؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *