دوم مهرماه؛ شروع سال تحصیلی جدید

دوم مهرماه؛ شروع سال تحصیلی جدید

مهدی کاظمی رئیس ستاد ملی پروژه مهر در یک برنامه تلویزیونی درباره تمهیدات اندیشیده شده در بازگشایی مدارس با اشاره به اینکه این برنامه یکی از ابر برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش محسوب می‌شود، بیان کرد: نیازمند برنامه‌ریزی منسجم هستیم و در این راستا وزارت آموزش و پرورش از ابتدای امسال زمینه‌سازی برای حضور بیش از ۱۵ میلیون دانش‌آموز و ۹۰۰ هزار فرهنگی برای حضور در ۱۲۰ هزار مدرسه را شروع کرد.
وی ادامه داد: زنگ آغاز سال تحصیلی و گرامیداشت دفاع مقدس دوم مهر نواخته می‌شود؛ همچنین جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها نیز روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور برگزار خواهد شد.

۹۵ درصد ثبت‌نام‌ها انجام شد

کاظمی با اشاره به ساماندهی نیروی انسانی و فضاهای آموزشی برای شروع سال تحصیلی گفت: امسال با احتساب دانش‌آموزان پیش‌دبستانی پیش‌بینی می‌کنیم ۱۶ میلیون و ۳۰ هزار دانش آموز داشته باشیم که از این تعداد ۱۵ میلیون و ۲۱۵ هزار دانش‌آموز ثبت‌نام کردند که حدود ۹۵ درصد دانش‌آموزان را شامل می‌شود؛ همچنین توزیع جنسیتی آن ۵۱ درصد پسران و ۴۹ درصد دختران است؛ علاوه بر آن بیش از ۳ میلیون و ۵۳۰ هزار این جمعیت در مناطق روستایی ساکن هستند.

واکسیناسیون دانش‌آموزان “اختیاری” است

رئیس ستاد ملی پروژه مهر درباره تمهیدات بهداشتی لازم با توجه تداوم شیوع کرونا اظهار کرد: تا پایان سال تحصیلی گذشته بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال دوز دوم واکسن را دریافت کرده بودند و الان هم واکسیناسیون اختیاری است، اما به دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال توصیه می‌کنیم دوز یادآور تزریق کنند؛ همچنین بهتر است سایر دانش‌آموزان هم یک دوز واکسن تزریق کنند.
وی اضافه کرد: در کنار این موضوع رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک اهمیت دارد، تهویه کلاس‌ها هم با خریداری و نصب تهویه توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس انجام شده است.
معاون آموزش متوسطه درباره برقراری عدالت آموزشی بیان کرد: عدالت آموزشی ذیل عدالت اجتماعی و از شعارهای دولت سیزدهم است و در این راستا وزارت آموزش و پرورش قرارگاه عدالت آموزشی را ایجاد کرد و با استفاده از ظرفیت‌های موجود مانند خیرین، کار ویژه‌ای در این زمینه داریم.
کاظمی تصریح کرد: پوشش تحصیلی و آموزش با کیفیت را مدنظر داریم و دو طرح پویش جهاد علمی و احسان دانش برای مناطق کمتر برخوردار در دستور کار قرار دارد علاوه بر آن شناسایی و جذب ۴۰ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل را داریم که البته موضوع پیچیده‌ای در شناسایی و بازگرداندن پیش‌رو است.
رئیس ستاد ملی پروژه مهر به پوشش تحصیلی دانش‌آموزان در دوره اول و دوم متوسطه اشاره و بیان کرد: در شرایط کنونی پوشش تحصیلی متوسطه اول ۹۱ درصد و پوشش تحصیلی متوسطه دوم ۸۲ درصد است و به دنبال افزایش پوشش و کیفیت آموزش توامان هستیم.
وی درباره به‌کارگیری معلمان در آستانه بازنشستگی اظهار کرد: بخشی از روش‌های تامین نیرو از طریق دانشگاه فرهنگیان و بخشی از طرق دیگر است به این ترتیب که در شروع سال تحصیلی حدود ۲۵ هزار نفر دانش‌آموخته دوره چهار ساله و ۳۴ هزار معلم ماده ۲۸ مشغول در دوره‌های مهارت‌آموزی به‌کار گرفته می‌شوند، بخشی دیگر هم از ساعت غیرموظف همکاران شاغل و بازنشسته مشغول در دوره‌های ابتدایی و متوسطه همچنین همکاران در آستانه بازنشستگی تکمیل خواهد شد.

بیشتر بخوانیم: سرانه فضای آموزشی پایتخت کمتر از میانگین کشوری/ اختصاص بودجه ۴۵ میلیاردی مدیریت شهری به مدارس

راه‌اندازی آزمایشی “باشگاه کارآفرینان نوجوان” برای دانش‌آموزان

کاظمی درباره اهمیت موضوع مهارت‌آموزی گفت: در متوسطه اول با استفاده از ظرفیت‌های درونی وزارتخانه فعالیت‌هایی داشتیم که شاخص‌ترین آن مهارت برنامه‌نویسی و توجه به جایگاه مطلوب در هوش مصنوعی است؛ علاوه بر آن باشگاه کارآفرینان نوجوان با مشارکت وزارت کار به طور پایلوت راه‌اندازی می‌شود.
وی اضافه کرد: همچنین قصد داریم در متوسطه دوم سهم مهارت‌آموزی را از طریق تربیت نیروی انسانی توانمند در حوزه خدماتی، صنعتی، کشاورزی و هنر با ایجاد هنرستان‌های جدید ارتقا دهیم.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط