ده رمان برتر جهان را می‌شناسید؟

ده رمان برتر جهان را می‌شناسید؟

قبل از اینکه بخواهیم ده رمان برتر جهان را نام ببریم؛ بد نیست فواید کتابخوانی را خدمت شما توضیح دهیم. مهم نیست که به چه ژانری علاقه دارید؛ مهم این است که کتاب را در دست بگیرید و با قلم نویسنده همراه شوید. همراه شدن با قلم نویسنده باعث می‌شود تا شما به دنیایی دیگر(جدید) وارد شوید. دنیایی که ممکن است در ابتدا برای شما بیگانه به نظر برسد؛ اما رفته‌رفته غرق در داستان می‌شوید و کنارگذاشتن کتاب به امری غیرممکن تبدیل می‌شود. اگر به‌تازگی به دنیای کتابخوانی وارد شده‌اید؛ پس به چندین پیشنهاد خوب نیاز دارید. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا ده رمان برتر جهان را به شما معرفی کنیم. چرا که معرفی چندین کتاب خوب، می‌تواند تأثیر به‌سزایی بر نحوه زندگی شما بگذارند.

ده رمان برتر جهان را می‌شناسید؟

در ادامه به بررسی ده رمان برتر جهان می‌پردازیم تا شما با آثار بی‌نظیر نویسندگان بزرگ آشنا شوید و با مطالعه آنها، بتوانید سبک زندگی خود را بهبود ببخشید. در واقع کتابخوانی با توجه به تأثیری که بر روی شخصیت شما می‌گذارد؛ باعث بهترشدن کیفیت زندگی شما نیز می‌شود. پس سعی کنید کتابخوانی را هر چه زودتر شروع کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا ده رمان برتر جهان را معرفی کنیم.

آناکارنینا شاهکار تولستوی

لئون تولستوی در سال ۱۸۷۸ میلادی یک اثر ناب و منحصربه‌فرد از خود به‌جای گذاشت. آناکارنینا یک رمان بسیار زیبا و مجذوب‌کننده است که جزء برترین رمان های جهان(ده رمان برتر جهان) بشمار میرود. این داستان بر محوریت عشق و خیانت صورت می‌گیرد. خانواده اشرافی که درگیر خیانت‌های متوالی می‌شوند. ابلونسکی به همراه دالی در شهر مسکو زندگی عالی ای را در پیش گرفته‌اند. در این میان ابلونسکی توسط زنی دیگر به دالی خیانت می‌کند. دالی متوجه این امر می‌شود و خواهر ابلونسکی(آناکارنینا) را به مسکو فرامی‌خواند. آناکارنینا به همراه همسر و فرزند خود از سن‌پترزبورگ به مسکو سفر می‌کنند. در این میان آناکارنینا که خود، زنی زیبارو و جذاب است؛ علاقه‌مند به فردی به نام ورونسکی می‌شود. از طرف دیگر یک داستان عاشقانه دیگر بین لوین و کیتی (خواهر دالی) اتفاق می‌افتد. در واقع در این کتاب شما شاهد سه داستان عاشقانه(به همراه خیانت) خواهید بود.

ناطور دشت یکی از ده رمان برتر جهان

دیوید سلینجر یک نویسنده معروف آمریکایی است که در سال ۱۹۵۱ اثر شگفت‌انگیز ناطور دشت را خلق کرد. این کتاب درباره‌ی سه روز از زندگی هولدن کالفیلد، نوجوان داستان، نوشته شده است. نوجوانی که به‌تازگی از مدرسه اخراج شده است و به دلیل فرار از محدودیت‌ها، فرار از مردم، فرار از یکنواختی‌های دنیا به مکانی گمنام عزیمت می‌کند. به آنجا می‌رود تا معنای زندگی را درک کند.
رمان ناطور دشت به این دلیل در لیست ده رمان برتر جهان قرار می‌گیرد؛ چون بسیاری از جوانان و نوجوانان با شخصیت اصلی داستان یعنی کالفیلد همزادپنداری می‌کنند و به گونه خود را درون هولدن می‌یابند.

برای آشنایی بیشتر با این رمان، کلیک کنید.

دون کیشوت آغازگر مکتب رئالیسم

این کتاب در دو جلد و در سال‌های ۱۶۰۵ و ۱۶۱۵ توسط میگل سروانتس اسپانیایی نوشته شد. داستانی درباره دون کیشوت است که در زمان انحطاط شوالیه گری دچار توهم و مالیخولیا می‌شود. توهمات و مالیخولیای موجود در جان دون کیشوت باعث می‌شوند تا درک کور کورانه‌ای از دنیا، در ذهن او به وجود بیاید. ادغام شدن توهمات و روحیه شوالیه گری دون کیشوت، اتفاقات عجیبی را رقم می‌زنند. برای مثال در قسمتی از داستان، او به یک آسیاب بادی حمله می‌کند و سعی در شکست دادن آن دارد.

کتاب ۱۹۸۴ جورج اورول

کتاب 1984 جورج اورول

یکی دیگر از کتاب هایی که در لیست ده رمان برتر جهان قرار می گیرد، کتاب ۱۹۸۴ است. این کتاب بیانگر شهر لندن در سال ۱۹۸۴ میلادی است. شهری که توسط حکومت به یک زندان تبدیل شده است. شهری پر از خفقان که تک‌تک اعمال انسان‌ها توسط حکومت رصد می‌شوند. شهری که در آن عاشق شدن، مهمانی رفتن، یادداشت کردن خاطرات(اتفاقات)، شادی کردن و … جرم است. شهری که کمر مردم زیر کوله باری از زورگویی خم شده است و توان زندگی‌کردن را از آنان گرفته است. در این میان وینستون اسمیت ۳۶ ساله تمام تصورات آزادی‌ خواهانه‌اش را درون یک دفترچه می‌نویسد و این کار، رفته‌رفته تبدیل به اقدامات بزرگ‌تر(مقابله با حکومت‌های تمامیت‌خواه (توتالیتاریسم)) می‌شود. همین موضوع در ادامه داستان، اتفاقات شوکه کننده و عجیبی را رقم می زند.

کشتن مرغ مینا (کشتن مرغ مقلد)

یکی دیگر از رمان‌هایی که در لیست ده رمان برتر جهان قرار می‌گیرد؛ کتاب کشتن مرغ مینا نوشته هارپر لی است. هدف اصلی این کتاب مقابله کردن (و یا استقامت) در برابر بی‌عدالتی‌‌های نژادی، مقابله با قتل‌های ظالمانه و این‌گونه موارد است. داستان رمان، حول خانواده فینچ روایت می‌شود. پدر خانواده، یعنی آتیکوس فینچ وکیل دادگستری است که وکالت یک جوان سیاه‌پوست را بر عهده می‌گیرد. در این دوره(دوره‌ای که تبعیض نژادی در آمریکا بیداد میکند)، پذیرفتن وکالت یک جوان سیاه‌پوست در ایالت آلاباما به معنای رویارویی با مشکلات متعددی است که نه‌تنها آتیکوس، بلکه کل خانواده را در بر می‌گیرد.

خشم و هیاهو ویلیام فاکنر را بادقت بخوانید!

کتاب خشم و هیاهو در سال ۱۹۲۹ منتشر شد؛ اما در ابتدای انتشار توجه ویژه‌ای به این کتاب نشد. پس از گذشت چندین سال، اهمیت این کتاب مشخص شد و طرف‌داران زیادی پیدا کرد. کتاب خشم و هیاهو که یکی از ده رمان برتر جهان است؛ درباره خانواده کامپسون است که در می‌ سی ‌سی ‌پی زندگی می‌کنند. این کتاب ماجرای سقوط خانواده کامپسون که روزگاری جز خانواده‌های اشراف‌زاده بودند را روایت می‌کند. این کتاب چهار فصل دارد و هرکدام از فصل‌ها را یکی از فرزندان این خانواده توصیف می‌کند. در واقع ماجرای سقوط این خانواده از چهار دید مختلف بررسی می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با کتاب خشم و هیاهو ویلیام فاکنر، کلیک کنید.

کتاب گتسبی بزرگ را خوانده‌اید؟!

کتاب گتسبی بزرگ

کتاب گتسبی بزرگ که توسط اسکات فیتز جرالد به رشته تحریر درآورده شده است (و یکی از ده رمان برتر جهان نیز قلمداد می‌شود)؛ داستان فردی به نام گتسبی است که برای به‌رخ‌کشیدن ثروت خود به عشق سابقش، دست به هر کاری می‌زند. او با برگزاری مهمانی‌های پی‌درپی و مجلل، سعی دارد تا پا عشق سابقش را به مهمانی خود باز کند. اما سوال مهم اینجا است که گستبی چگونه صاحب این ثروت عظیم شده است؟ شایعات گسترده‌ای وجود دارد؛ اما تمام این شایعات نادرست هستند. در واقع روال داستان آن‌طور که انتظار می‌رود؛ رخ نمی‌دهد. راوی داستان، همسایه گتسبی یعنی نیک کراوی است که نقش مهمی در این رمان بر عهده دارد و با پیداکردن عشق سابق گتسبی و آگاه شدن از گذشته گتسبی، موجب رخ‌دادن اتفاقات مهمی می‌شود.

شاهکار ارنست همینگوی

کتاب پیرمرد و دریا یکی از شاهکارترین رمان‌ها منتشر شده در جهان است. این کتاب داستان سانتیاگو، پیرمرد ماهیگیر کوبایی را روایت می‌کند که شانس خوبی در صید ماهی ندارد. ۸۴ روز گذشته است و او موفق به صید حتی یک عدد ماهی نیز نشده است. او در این ۸۴ روز امید خود را از دست نمی‌دهد و همچنان می‌جنگد. سرانجام در روز ۸۵ ام یک ماهی بسیار بزرگ صید می‌کند؛ ولی بزرگ بودن بیش از اندازه ماهی، خارج‌کردن ماهی از دل آب را دشوار می‌کند. ماهی قایق را چندین روز به دنبال خود می‌کشد و پیرمرد دریا نیز تسلیم قدرت بسیار زیاد ماهی نمی‌شود. اما ناگهان اتفاقی می‌افتد که خواننده را در انتها، شوکه می‌کند. در واقع همین اتفاق ناگهانی است که باعث میشود این کتاب جزء ده رمان برتر جهان بشمار برود.

بیگانه‌ترین کتاب!

بیگانه‌ترین کتاب

کتاب بیگانه به نویسندگی آلبر کامو فقید، زندگی مورسو را بررسی می‌کند. مورسو یک انسان واقع‌بین است که در نگاه مردم، از آن به عنوان یک نمونه انسان بی‌تفاوت یاد می‌شود. زندگی مورسو در دو بخش بررسی می‌شود. بخش اول مربوط به مراسم تدفین مادرش است و بخش دوم کتاب به ازدواج او و اتفاقات پیش‌رو می‌پردازد. مورسو نماد یک انسان بیگانه با دنیای امروزی است که از طرف مردم طرد می‌شود. در واقع طردشدن این افراد (بیگانه‌هایی همچون مورسو) به دلیل این است که منطقی هستند و نگاه واقع‌بینانه‌ای به زندگی دارند. نگاهی که ممکن است برای بسیاری از افراد جامعه، دلپذیر نباشد.

برای آشنایی بیشتر با کتاب بیگانه، اینجا کلیک کنید.

کلکسیونر پروانه یا رباینده میراندا؟!

کتاب کلکسیونر یکی از ناب‌ترین رمان‌های موجود در جهان است. این رمان توسط جان فاولز نوشته شده است و زندگی فردریک را روایت می‌کند. مردی که کارمند شهرداری است و به جمع‌آوری پروانه‌های کمیاب می‌پردازد. او به‌شدت احساس تنهایی و سرخوردگی می‌کند و همین عوامل باعث می‌شوند تا او دست به کارهای تعجب برانگیزی بزند. در این میان دختری جذاب و زیبا به نام میراندا توجه او را به خود جلب می‌کند. ادغام شدن عشق میراندا و همچنین اختلالات روانی فردریک، باعث می‌شوند تا یک روز فردریک، میراندا را در خیابان بدزدد و او را در زیرزمین خانه خود حبس کند. این داستان بدون اینکه ذره ای افت کند؛ پیش می‌رود اما در انتهای داستان اتفاقی شوکه کننده می‌افتد و همین موضوع باعث جذابیت بیش از اندازه کتاب کلکسیونر می‌شود.

سخن پایانی

در بالا به بررسی لیست ده رمان برتر جهان پرداختیم. اما همان‌طور که می‌دانید، علاوه بر رمان‌های مذکور، رمان‌های شگفت‌انگیز دیگری نیز وجود دارد که خواندن آنها را نیز به شما توصیه می‌کنیم. کتاب‌هایی همچون جنایات و مکافات از داستایوفسکی، پخمه از عزیز نسین، مرگ ایوان ایلیچ از تولستوی، بر باد رفته از مارگارت میچل و… نیز جز اثرات شگفت‌انگیز حوزه ادبیات و رمان بشمار می‌روند.
در لیست بالا سعی ما بر این بود تا کتاب‌هایی را معرفی کنیم که علاوه بر سادگی (رمان خشم و هیاهو همان‌طور که در متن نیز به آن اشاره شد؛ کمی پیچیده است و احتیاج به دقت بالایی دارد)، محتوای غنی‌ای نیز در خود جای‌داده‌ باشند. کتاب‌هایی که می‌توانند بسیاری از سوالات موجود در ذهن شما را پاسخ دهند و شما را به هدف زندگی نزدیک‌تر کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط