شورای رقابت دستور توقف افزایش هزینه خدمات تلفن ثابت را صادر کرد

شورای رقابت دستور توقف افزایش هزینه خدمات تلفن ثابت را صادر کرد

شورای رقابت دستور توقف هرگونه افزایش در هزینه خدمات تلفن ثابت را تا زمان ارائه دقیق هزینه تمام شده، صادر کرد. این دستور در حالی صادر می‌شود که قبض‌های جدید تلفن ثابت مشترکان شهری با قیمت‌های جدید صادر شده و اعتراض مردم را به دنبال داشته است. شورای رقابت تایید کرده تا زمان ارائه دقیق هزینه ماهانه تمام شده خدمات تلفن ثابت، مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت مخابرات ایران به شورای رقابت، هرگونه تغییر در هزینه خدمات تلفن ثابت و دریافت وجوه اضافی، مغایر مصوبه شورای رقابت به شمار آمده و بایستی به قید فوریت متوقف شود.

اواسط شهریور ماه ۱۴۰۰ و پس از یک سال از مصوبه شورای رقابت، افزایش هزینه ماهانه تلفن ثابت با امضای وزیر صنعت تصویب شد. حال ایلنا گزارش کرده که شورای رقابت خواستار توقف افزایش هزینه تلفن ثابت شده است:
«در پانصد و نهمین جلسه مرکز ملی رقابت، به استناد بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و با توجه به ماده ۳ مصوبه جلسه ۴۶۶ شورای رقابت با موضوع «دستورالعمل نحوه تنظیم هزینه ماهیانه تلفن ثابت» شرکت مخابرات ایران موظف است با استقرار نظام حسابداری بهای تمام شده، نظام خود را به نحوی اصلاح کند که هزینه تمام شده هر یک از خدمات تمام شده این شرکت به صورت مجزا و دقیق محاسبه شود و در صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت درج شود».

بیشتر بخوانیم: eSIM چیست و چه مزایایی و معایبی دارد؟

اما به نظر می‌رسد شرکت مخابرات ایران این مصوبه را دقیق اجرا نکرده است؛ از همین رو تا زمان ارائه دقیق هزینه ماهانه تمام شده خدمات تلفن ثابت، مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت مخابرات ایران به شورای رقابت، هرگونه تغییر در هزینه خدمات تلفن ثابت و دریافت وجوه اضافی، مغایر مصوبه شورای رقابت به شمار آمده و بایستی به قید فوریت متوقف شود.
گفتنی است در جدولی که ستاد تنظیم بازار به تصویب رسانده بود، افزایش هزینه قبض‌های مخابرات برای شهر تهران ۲۰ هزار تومان، سایر مراکز استان‌ها ۱۵ هزار تومان و سایر شهرها ۱۰ هزار تومان در ماه تعیین شده بود.

بیشتر بخوانیم: هشدار: اپلیکیشن‌های مدعی ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بدافزار هستند

افزایش تعرقه هزینه ماهانه تلفن ثابت بعد از چالش‌های مختلف، نهایتا در پاییز سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مصوبه افزایش نرخ تلفن ثابت، تابستان امسال به تصویب رسید. این طرح از ابتدای شهریور نیز در روند اجرایی قرار گرفت. موضوعی که البته با واکنش مشترکین تلفن ثابت همراه شده و اکثرا منتقد این افزایش پیش آمده بودند.

منبع: دیجیاتو

درباره نویسنده

مطالب مرتبط