بهترین روش درمان وسواس فکری (روش های درمان قطعی)

بهترین روش درمان وسواس فکری (روش های درمان قطعی)

قبلا در مقاله ای به وسواس فکری به طور مفصل پرداختیم که از اینجا می توانید آن را مطالعه کنید. در ادامه آن مقاله می خواهیم در این مطلب در رابطه با بهترین روش درمان وسواس فکری صحبت کنیم. شما با این روش ها می توانید وسواس فکری خود را تا حدود بسیار زیادی برطرف کنید. همچنین این مشکل می تواند زندگی را برای افراد سخت کرده و کیفیت زندگی آن ها را کاهش دهد.

بررسی نشانه های وسواس فکری

نشانه های وسواس فکری

قبل از اینکه به بررسی روش های درمان وسواس فکری بپردازیم، بهتر است با نشانه ها و علائم این مشکل در افراد آشنا شوید‌ به این صورت می توانید با دیدن علائم و نشانه ها در اولین زمان ممکن به وجود و وسواس فکری در خود و دیگران پی برده و در صدد رفع آن بر بیاید. البته در نظر داشته باشید داشتن افکار وسواسی به معنی مبتلا بودن به وسواس فکری نیست. اگر این رفتارها و افکار ها از شما وقت بسیار زیادی گرفته و بیشتر وقت شما را به خود معطوف می کند، می‌ توان نام وسواس فکری را بر روی آن گذاشت. همچنین اگر رفتارهای دیگری باعث شوند که تنش در زندگی شما به وجود بیاید، می توان گفت شما به اختلال وسواس دچار هستید.
به عنوان مثال اگر ترس از آلودگی دارید و یا می ترسید کنترل خود را از دست داده و به دیگران آسیب برسانید. همچنین بر روی عقاید مذهبی خود بسیار تمرکز می کنید و یا اگر این عقیده را دارید که همه چیز باید منظم و مرتب و به صورت قرینه در سر جای خود باشد، می توان گفت شما به وسواس فکری دچار هستید. علائم دیگری نیز می‌ تواند نشان‌ دهنده وسواس فکری باشند. به عنوان مثال بررسی افراطی بعضی از کارها مثل قفل کردن درب، صرف وقت بسیار زیاد برای انجام کارهایی مانند شست و شو، منظم مرتب کردن مداوم وسایل و … جزو رفتارهای دیگری می باشند که نشان می‌ دهند افراد دچار وسواس فکری هستند. برای برطرف کردن این رفتار و وسواس فکری روش های درمانی زیادی وجود دارند. در نظر داشته باشید افرادی که با این مشکل مواجه هستند معمولاً دچار اضطراب و استرس نیز می باشند و زندگی را برای خود و اطرافیانشان بسیار سخت‌ تر می‌ کنند.

مرحله اول برای درمان وسواس فکری شناختن محرک ها

می توان گفت یکی از مهمترین قدم ها برای درمان وسواس فکری شناختن محرک ها می باشد. موقعیت ها و افکار نیز می توانند سبب به وجود آمدن وسواس فکری شوند. به عنوان مثال کسی که وسواس شستشو مداوم را دارد با رفتن به دستشویی به صورت مداوم و پی‌ در پی دست های خود را می شوید. این موقعیت سبب می‌ شود که افراد وسواس فکری شان تشدید شود.
پس بهتر است یک فهرست بسیار کامل از محرک ها و افکار وسواسی که دارید تهیه کرده و به آن ها تسلط داشته باشید. سپس بر اساس درجه‌ بندی و میزان استرسی که به شما وارد می کنند هر کدام از آن ها را رتبه بندی کنید.همچنین می‌ توانید راهکارها را برای از بین بردن استرس یادداشت کرده تا بتوانید از این یادداشت ها در شرایط لزوم استفاده کنید.


روش دوم برای درمان وسواس فکری، مقاومت در برابر این کار است

مفاومت در برابر وسواس فکری

معمولا افرادی که دچار وسواس فکری هستند از قرار گرفتن در موقعیت هایی که سبب تشدید وسواس آن ها می‌ شوند خودداری می‌ کنند. این روش بیشتر برای زمان های کوتاه مدت جواب است. شاید روشی موثر به نظر برسد اما در نظر داشته باشید هرچقدر شما از این موقعیت ها اجتناب کنید نمی توانید اضطراب خود را کم نمایید. پس با این شیوه به هیچ عنوان نمی توانید وسواس و اضطراب خود را کم نمایید‌. اما اگر شنا به جای دوری از وسواس های خود با آن ها روبرو شوید به این صورت با مرور زمان می‌ توانید تا حدود زیادی به درمان وسواس فکری خود بپردازید.

می توان گفت این روش یک تکنیک بسیار عالی و موثر برای درمان وسواس فکری است. به این تکنیک، تکنیک مواجهه و جلوگیری از پاسخ ERP نیز می گویند. شما در این تکنیک می‌ توانید با افکار وسواسی مواجه شوید. به عنوان مثال اگر شما وسواس شستشوی مداوم پا های خود را دارید باید با این موضوع مقابله کرده و آن را به مرور کم تر کنید. پس از مدت زمانی که این کار را در پیش بگیرید، دیگر اجباری برای شستشوی پا هایتان نخواهید داشت. به این صورت می‌ توانید با این وسواس روبرو شده و آن را کم کم از بین ببرید. همچنین در کنار این روش می‌ توانید اضطراب و استرس ناشی از این کار را نیز از بین برده و تا حدود بسیار زیادی به درمان افکار وسواسی خود بپردازید.
این کار برای درمان وسواس فکری در ابتدا ممکن است کاری بسیار سخت باشد. به همین دلیل بهتر است ابتدا این کار را با اضطراب و استرس های کوچک و آسان تر شروع کنید و همینطور از نردبان ترس خود بالا رفته و بر آن فائق بیایید. بهتر است ابتدا با موقعیت‌ های کوچک شروع کنید که کمترین چالش را برای شما به وجود می آورند تا به این صورت بر مشکل خود غلبه نمایید. سپس می توانید چالش با بزرگتری نیز مواجه شوید. به زبان ساده تر انجام این تمرینات و جلوگیری از اضطراب و استرس آنقدرها هم سخت نیست که شما نتوانید آن را انجام دهید.


به چالش کشیدن افکار وسواسی

در نظر داشته باشید شما در درمان وسواس فکری باید تمام افکار خود را که وسواس گونه می باشند مد نظر قرار دهید. بعضی از موقعیت ها می توانند باعث آشفتگی افراد شوند. اختلال وسواس فکری می تواند سبب شود مغز بر روی افکار اضطراب و استرس تمرکز کند. ممکن است هر چقدر افکار استرس زا شما بیشتر باشد شما بهتر بتوانید آن را سرکوب کنید. اما در نظر داشته باشید که مجدد این افکار به سراغتان می‌ آید و روش های درمان آن بسیار سخت‌ تر می‌ شود.

برای به چالش کشیدن افکار وسواسی خود بهتر است آن ها را یادداشت کنید. هنگامی که شما درگیر افکار وسواسی و اضطرابی می شوید بهتر است آن را بر روی کاغذ یا روی موبایل خود یادداشت کنید. این کار را ادامه دهید تا بتوانید تمام افکار خود را دقیقا ثبت کنید. حتی اگر این افکار تکراری نیز باشند شما به این کار ادامه دهید.
با روی کاغذ آوردن افکارتان می توانید متوجه شوید که چقدر افکار شما تکراری می باشند. یادداشت کردن افکار تکراری سبب می شود تا شما متوجه شوید که افکارتان چقدر کم قدرت هستند. در نظر داشته باشید نوشتن این افکار کاری بسیار نتیجه بخش است. این کار سبب می‌ شود تا افکار وسواسی خود را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهید. این روش را برای درمان وسواس فکری خود جدی بگیرید. زیرا می‌ تواند یک روش بسیار عالی و موثر و بسیار راحت برای درمان وسواس فکری باشد.


بهترین روش درمان وسواس فکری بدون دارو

بهترین روش درمان وسواس فکری بدون دارو


در مطالب بالا به بررسی تمرین درمان وسواس فکری بدون دارو پرداختیم. شما می توانید با تمرین درمان وسواس فکری به درمان وسواس خود کمک کنید. البته یک روش بسیار قطعی و بدون دارو برای این مشکل وجود دارد و شما می توانید از آن استفاده کنید. این روش مراجعه به روانشناس می باشد. روانشناس با انجام روش های روانشناسی می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی به درمان وسواس فکری شما کمک کند. شما با مراجعه به روانشناس دیگر نیازی نیست که دارو مصرف کنید. روانشناس با استفاده از تکنیک های بسیار خاص و نتیجه بخش می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی وسواس فکری شما را درمان کند.

در نظر داشته باشید که در صورت شدت گرفتن این مشکل درمان آن بسیار سخت می شود. همچنین درمان آن کاری دشوار می باشد. پس باید در همان ابتدا که متوجه این موضوع گشته اید، به روانشناس با تجربه مراجعه نمایید تا بتوانید با استفاده از تکنیک ها و روش های بسیار عالی و بدون هیچگونه دارو و قرصی این مشکل را در خود برطرف کنید. روانشناس بیشتر تمرین های درمان وسواس فکری به شما می دهد تا شما بتوانید با استفاده از این تمرین‌ ها وسواس خود را پله پله کم کنید. به این صورت می توانید با بودن یک همراه بسیار عالی در کنار خود این مشکل را تا حدود بسیار زیادی برطرف نمایید و کیفیت زندگی خود را افزایش دهید.


سحن پایانی

در مطالب بالا سعی کردیم به بررسی روش های درمان وسواس فکری بپردازیم. همچنین با استفاده از تکنیک هایی که گفته شد می توانید وسواس فکری خود را تا حدود بسیار زیادی درمان کنید. درنظر داشته باشید یادداشت کردن افکار استرس زا و اضطراب آور می تواند کمک بسیار زیادی برای درمان این مشکل باشد. همچنین مراجعه به روانشناس و انجام تکنیک های روانشناسی می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی به رفع این مشکل شما کمک کند. اگر اطرافیانتان با این مشکل دست به گریبان هستند می توانید آن ها را با استفاده از این روش ها کمک کنید.
شما نباید به هیچ عنوان اجازه دهید که این اختلال و وسواس فکری زندگی شما را مختل سازد. در صورت درمان نشدن این مشکل زندگی شما دستخوش تغییراتی می شود‌. می توان گفت این مشکل سطح زندگی و کیفیت زندگی شما را تا حدود بسیار زیادی پایین می آورد. پس بهتر است در قدم نخست ابتدا یک تشخیص درست داشته و سپس در صدد رفع آن بر بیایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط