خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال

خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال

اگر خریدارانی با نقدینگی بالای ۲هزار میلیارد آماده خرید بلوک ۵۱ درصدی استقلال یا پرسپولیس باشند آینده هر دو باشگاه دستخوش تغییرات بزرگ است.به‌زودی، زلزله عظیم در استقلال و پرسپولیس

به گزارش “ورزش‌سه”، شرایط واگذاری ۵۱ درصد از سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در هیئت عالی واگذاری بورس تصویب شده است و در صورت محقق شدن این موضوع ساختار مدیریتی و اداری هردو باشگاه دچار تغییرات بزرگی خواهد شد و در عین حال وزارت ورزش دیگر مالک این دو قطب ورزشی ایران نخواهد بود.
حسین قربانزاده رئیس سازمان خصوصی درباره این موضوع اینطور توضیح داده است:«در جلسه امروز هیئت عالی واگذاری، شرایط واگذاری ۵۱ درصد سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به صورت یکجا و یا سه بلوک ۱۷ درصدی همزمان به تصویب سازمان خصوصی سازی مشخص شد.»
با این وصف اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند از تاریخی که به زودی از سوی سازمان خصوصی سازی کشور اعلام خواهد شد، برای خرید این بلوک مدیریتی اقدام کنند.
نکته قابل توجه درباره واگذاری این بلوک مدیریتی این است که در صورتی که فرد یا شرکتی بخواهد به صورت کلی برای خرید ۵۱ درصد سهام یک باشگاه اقدام کند باید مبلغ بیشتری در مقایسه با افراد یا شرکت‌هایی که می‌خواهند برای خرید سه بلوک ۱۷ درصدی اقدام کنند پرداخت کند. دلیل این تصمیم هم تسلط بیشتری است که آن فرد یا شرکت بر امور استقلال یا پرسپولیس پیدا خواهد کرد و در صورت تصاحب ۵۱ درصد بلوک مدیریتی می‌تواند ۳ عضو هیئت مدیره و همینطور مدیرعامل باشگاه را تعیین کند.
قربان‌زاده رئیس سازمان خصوصی سازی این موضوع را اینطور توضیح داده است:«قیمت پایه بلوک ۱۷ درصدی باشگاه استقلال، ۵۰۳ میلیارد تومان و قیمت پایه بلوک ۱۷ درصدی باشگاه پرسپولیس ۵۱۶ میلیارد تومان برآورده شده است.»

بیشتر بخوانیم: عیسی آل کثیر به پرسپولیس پیوست

همچنین قربان‌زاده شرایط را برای فرد یا شرکتی که می‌خواهد بلوک مدیریتی ۵۱ درصدی را به طور کلی خریداری کند به این شرح توضیح داده است:« قیمت پایه بلوک ۵۱ درصدی برای استقلال ۲۱۳۷ میلیارد تومان و برای پرسپولیس ۲۱۹۴ میلیارد تومان تصویب شده است.»
بنابراین با این مصوبه همانطور که در بالا نیز توضیح داده شده است، فرد یا شرکتی که می‌‎خواهد به صورت یکجا اقدام به خرید بلوک ۵۱ درصدی مدیریتی کند، چیزی حدود ۲۵ درصد بیشتر از افرادی یا شرکت‌هایی که به صورت مجزا برای خرید بلوک ۱۷ درصدی اقدام می‌کنند، پرداخت خواهد کرد.

خصوصی سازی در انتظار پرسپولیس و استقلال


در مورد شرایط پرداخت نیز مصوباتی در هیئت عالی واگذاری انجام شده است. با توجه به مصوبات افراد یا شرکت‌هایی که برای خرید بلوک مدیریتی استقلال و پرسپولیس اقدام می‌کنند باید ۲۰ درصد مبلغ تعیین شده را به صورت نقدی پرداخت کنند و پس از یکسال تنفس، در ۶ قسط سالانه اقدام به پرداخت مابقی مبلغ بلوک مدیریتی کنند.
البته هنوز به صورت دقیق زمان واگذاری این بلوک مدیریتی مشخص نشده است با این حال نامزدهای مختلف می‌توانند برای مذاکره پیش از مزایده به سازمان خصوصی سازی مراجعه کنند.

بیشتر بخوانیم: برنامه هفته پانزدهم لیگ برتر

آنچه که از مصوبه امروز هیئت عالی واگذاری مشخص است اینکه در صورت نهایی شدن این موضوع دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دچار تغییرات گسترده‌ای در سطوح مدیریتی خواهند شد و ادامه مدیریت فعلی و البته تسلط وزارتخانه ورزش را به اتمام خواهد رساند.
البته مبالغ تعیین شده برای خرید هر دو باشگاه بسیار بالاست که البته فروشنده به سرمایه بزرگ اجتماعی این دو قطب هواداری فوتبال ایران و پیشنیه آنها توجه داشته است.

بیشتر بخوانیم: نتایج کامل هفته پانزدهم/فاصله ۵ امتیازی استقلال با پرسپولیس صدرنشین


در صورتیکه خریداران به میدان بیایند، سرمایه‌گذاری آنها باید با کمترین ریسک همراه باشد و شاید این مسئله برای همیشه تکلیف مسائلی مثل حق پخش تلویزیونی و مالکیت ورزشگاه و … را هم روشن کند.

منبع: ورزش۳

درباره نویسنده

مطالب مرتبط