حمله بی‌سابقه و تند کلوپ به قطر!

حمله بی‌سابقه و تند کلوپ به قطر!

به گزارش ورزش سه، قرار است جام جهانی تا دو هفته دیگر در قطر آغاز شود، اما هنوز هم جنجال‌های زیادی در مورد اعطای میزبانی به این کشور وجود دارد. ۱۵ نفر از ۲۲ عضو کمیته اجرایی فیفا که در انتخاب نقش داشتند، در ادامه با اتهامات جنایی روبرو شده یا توسط هیئت حاکمِ فوتبال محروم شدند. حتی سپ بلاتر، رئیس سابق فیفا، نیز سال‌ها بعد علناً اعتراف کرد که این تصمیم اشتباه بوده است. گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن ۶۵۰۰ کارگر مهاجر در حین ساخت‌وساز در کانون توجه قرارگرفته و یورگن کلوپ به‌شدت به این روند در یک دهه اخیر انتقاد دارد.
یورگن کلوپ گفت: «به‌هرحال مسابقات را تماشا خواهم کرد، اما شرایط متفاوت است. من یک مستند قدیمی در مورد کل این وضعیت را تماشا کردم و زمانی که اعلام شد روسیه و قطر میزبان دو جام جهانی بعدی هستند، این اتفاق برای اولین بار در تاریخ رخ داد. همه ما می‌دانیم که چگونه شرایط این‌طور پیش رفت. با خودمان فکر می‌کردیم وای، چطور ممکن است این اتفاق بیفتد؟

بیشتر بخوانیم: کلوپ: با این وضع جایی در لیگ قهرمانان نداریم

فکر می‌کنم ۱۲ سال پیش بود و حالا جام جهانی در آستانه آغاز شدن است. همه‌کسانی که درگیر بودند، باید در آن لحظه متوجه می‌شدند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. در ادامه صحبت از حقوق بشر و کار کردن مردم در شرایطی مساعد می‌شود و البته این دشوار است. ما نتوانستیم جام جهانی را در تابستان برگزار کنیم و مسئله دمای بالای هوا بود. هوا بسیار گرم بود و یک ورزشگاه نیز در قطر وجود نداشت یا شاید فقط یکی بود.

یورگن کلوپ

بنابراین آن‌ها مجبور بودند ورزشگاه‌های جدیدی بسازند و هیچ‌کس به این موضوع فکر نکرد یا حداقل به آن اشاره نکرد. این وضعیت می‌تواند شمارا عصبانی کند. چطور این اتفاق رخ نمی‌دهد؟ من مسئله را از دیدگاه فوتبالی نگاه می‌کنم و دوست ندارم شرایطی ایجاد شود که بازیکنان هر از چند گاهی در موقعیتی قرار بگیرند که باید پیامی در این خصوص بفرستند. شما همه روزنامه‌نگار هستید و شما باید پیام بدهید. شما تندترین مقالات را در مورد این وضعیت ننوشته‌اید.
اینجا ما مقصریم؛ اما حالا به بازیکنان می‌گویید که اگر فلان بازوبند را نبندید، در کنار مردم نیستید و اگر فلان کار را انجام دهید، طرف آن‌ها هستید. نه آن‌ها بازیکن هستند. این‌یک تورنمنت است، ما باید آن را سازمان‌دهی کنیم و بازیکنان باید بازی کنند و تمام تلاش خود را برای کشورشان انجام دهند.

انتقاد کلوپ از جام جهانی قطر
این شرایط هیچ ارتباطی با آن‌ها ندارد. حالا جام جهانی درراه است و همه ما اجازه دادیم این اتفاق رخ دهد. پنج سال پیش هیچ‌کس کاری انجام نداد و اکنون دیگر نمی‌توانیم چیزی را تغییر دهیم. به آنجا بروید، مردم فوق‌العاده‌ای در قطر هستند و اصلاً این‌طور نیست که همه‌چیز بد باشد، در وهله اول اعطای میزبانی به قطر درست نبود.
حالا که این اتفاق رخ داد، اجازه دهید بازی‌ها انجام شود. گرت ساوت گیت را دائماً در موقعیتی قرار ندهید که باید در مورد همه‌چیز صحبت کند. من یک سیاستمدار نیستم و او نیز نیست. گرت سرمربی انگلیس است، بگذارید کارش را انجام دهد و اگر می‌خواهید چیز دیگری در مورد آن بنویسید، خودتان این کار را انجام دهید، اما هی به دنبال «کلوپ گفت» و «ساوت گیت گفت» هستید و این حرف‌ها انگار چیزی را تغییر خواهد داد.

حمله کلوپ به جام جهانی قطر
همه ما، شما بیشتر از من، اجازه دادیم ۱۲ سال پیش این اتفاق رخ دهد. پس‌ازآن فرصت‌های زیادی وجود داشت که مردم بگویند «به‌هرحال این تصمیم روند درست نبود» یا «نباید افرادی در این میان رشوه می‌گرفتند.» می‌دانم که این اتفاق رخ‌داده، اما چیزی تغییر نکرد. صاحب‌منصبان در فوتبال؟ آن‌ها سیاستمداران فوتبال بودند. منظورت یک پسر جوان برزیلی که نیست؟
در چهره شما می‌بینم که انگار از سوی من سرزنش شده‌اید، زیرا اشاره کردم که خبرنگاران باید بیشتر تلاش می‌کردند. صادقانه به زبان بدن و نحوه نشستن خود نگاه کنید. انگار می‌خواهید بگویید «نه ما کارمان را کردیم، اما تصمیم‌گیرندگان چنین نظری داشتند.»

بیشتر بخوانیم: لیورپول ۱ – منچسترسیتی ۰/ تعظیم بهترین‌های جهان مقابل فرعون مصریآیا واقعاً فکر می‌کنید که

ما در وهله اول به‌اندازه کافی تلاش کردیم؟ ازهری کین بپرسید که آیا او آن بازوبند را دست می‌کند، هری کین می‌گوید که این کار را انجام خواهد داد و بقیه نیز می‌گویند لطفاً اظهارنظر سیاسی نکنید. این موضوع توسط افراد دیگر سازمان‌دهی شده است. من نمی‌گویم شما باعث این کار شدید، اما همه ما اجازه دادیم این اتفاق رخ دهد. این موضوع به قطر مربوط نمی‌شود. آن‌ها به هر دلیلی میزبان جام جهانی شدند و این برایشان خوب است. من بازی‌ها را تماشا خواهم کرد، اما بله این تورنمنت با دیگر جام‌های جهانی متفاوت است.«

منبع: ورزش سه

درباره نویسنده

مطالب مرتبط